Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Operace kolenního kloubu pomocí navigace počítačem
  • Laparoskopické operace v gynekologii, prim. MUDr. Hotová, Nemocnice TřineV třinecké nemocnici zvládnou širkokou škálu gynekologických operací
  • Zákulisí laboratoře molekulární biologie: Vyšetření PCR na přítomnost viru COVID-19

Operace kolenního kloubu pomocí navigace počítačem

Simona Součková, TV Polar: Dnešní pořad TV Medicína nabídne pohled do zákulisí laboratoře, kde se zpracovávají vzorky metodou PCR na přítomnost viru Covid-19. O laparoskopických operací v gynekologii bude mluvit primářka gynekologicko-porodnického oddělení třinecké nemocnice Zuzana Hotová.

Simona Součková, TV Polar: V následující reportáži vás zavedeme na operační sál třinecké ortopedie.

Simona Součková, TV Polar: Výměny kolenních kloubů lze dělat klasickou metodou nebo při složitějších nálezech postižení využít cílenou počítačovou navigaci. Výběr metody závisí na individuálním posouzení zdravotního stavu pacienta.

Martin Beier, primář Ortopedického oddělení Nemocnice Třinec: Tato operace spočívá v tom, že na rozdíl od normální implantace, my pracujeme s Ortopilotem. Ortopilot je přístroj, vlastně počítač se softwarem, opatřený speciální kamerou, která vysílá a přímá infračervené paprsky. My na začátku operace umístíme do okolí toho vyměňovaného kloubu speciální sondy, které navrtáme do té holenní a stehenní kosti. Operatér má ještě v ruce mobilní sondu a pomocí ní vytváří přesný virtuální obraz toho operovaného kloubu v počítači. Následně potom za pomocí toho Ortopilotu umisťujeme šablony na postochromy těch kostí a můžeme umístit a umístíme přesně tu samotnou protézu. Výsledkem je potom samozřejmě kloub výrazně lépe implantovaný přímo do osy mechanicko-sydolní končetiny je přesným vybalancováním měkkých tkáním je i více pohyblivý. A samozřejmě i déle přežívá u pacienta.

Simona Součková, TV Polar: V čem vám operatér ulehčuje práci na sále počítačová technika?

Martin Beier, primář Ortopedického oddělení Nemocnice Třinec: Já u při normální operací nejsem schopen poznat, odchylku 1 či 2 centimetrů 1 nebo 2 stupňů. To já jako nepoznám, ale ten přístroj mi to ukáže přesně. Já si to můžu ještě vlastně během té operace naplánovat virtuálně. Já můžu zkusit velikosti protézy, jiné postavení protéz, tím pádem mohu zvolit to nejlepší řešení pro toho pacienta.

Zákulisí laboratoře molekulární biologie: Vyšetření PCR na přítomnost viru COVID-19

Simona Součková, TV Polar: A teď vám nabídneme pohled do zákulisí laboratoře, kde se provádí vyšetření PCR na přítomnost viru COVID-19. Konkrétně vzorky ze slin. Jedná se o snadnou a bezpečnou metodu odběru, která je srovnatelná s výtěrem z nosohltanu, ale tolik nedráždí sliznice.

1/ Vzorky jsou, průběžně, během celého dne, do laboratoře zasílány z mnoha odběrových center z celé České republiky. Biologický materiál se musí nejprve vybalit. V přípravně se každá zkumavka musí zkontrolovat, zda obsahuje všechny náležitosti a má správně nalepený čárový kód. Pak se zkumavky vkládají do centrifugy, v případě slin nebo se rovnou rovnají do speciálních stojanů. FOTO: 10, 67, 4, 5, 1

2/ Významnou výhodou těchto odběrových souprav je bezpečnost pro lidi, kteří se vzorky manipulují. Virus se ve speciálním roztoku deaktivuje, je tudíž bezpečný pro personál. Nemusí se uchovávat v lednici a při manipulaci s nimi se nemusí se používat ochranné obleky. FOTO: 24, 16, 27, 28

3/ Pokud je špatně nalepený nebo natržený čárový kód, musí se nalepit nový, což je významné zdržení v celém pracovním procesu. FOTO: 23,20, 21(správně)

3/ Největším problémem v celém testování je složité zadávání informací o klientech do systému ISIN, který spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (UZIS). 52,78,79,74

4/ V COVID laboratoři už následuje příprava vzorkových desek pro zpracování na jednotlivých vysoce výkonných robotech, které umožňují, v případě očekávané nízké pozitivitě, poolovat, tedy smíchat několik vzorků dohromady. 44,26,2527,29,41,42

5/ Pro vlastní RNA se vzorky zpracovávají v automatických izolátorech. 55,53

6/ 56,57

Na obrazovce vidíte křivky, z nichž je patrné, zda je člověk pozitivní nebo ne. Pokud je viditelná vodorovná křivka, člověk je negativní. 58,59,60,61,63,64,65. Vyhodnocení RT-PCR pomocí přístroje Cycler.

7/ Celý proces, od přijetí vzorku do laboratoře až po jeho vyhodnocení a zapsání výsledku do centrálního informačního systému, trvá při optimálních podmínkách přibližně 2 až 3 hodiny. Pod tento čas nelze dobu analýzy zkrátit. V běžném rutinním provozu je však nutné počítat s delšími časy, kdy nejdéle trvá převoz odebraných vzorků do laboratoře a náročný zápis informací o klientech do laboratorního systému.

Laparoskopické operace v gynekologii, prim. MUDr. Hotová, Nemocnice TřineV třinecké nemocnici zvládnou širkokou škálu gynekologických operací

Simona Součková, TV Polar: Paní primářka, Zuzana hotová, z Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec je naším dnešním hostem, vítejte.

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Paní primářko, naše téma je laparoskopické operace v gynekologii. Můžeme tedy nastínit, o co se jedná?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Laparoskopická operace je vlastně endoskopická operace, kdy vyšetřujeme dutinu břišní pomocí zraku, pomocí tenkých optických systémů se zaměřením gynekologie na pánev.

Simona Součková, TV Polar: Čili díky těmto přístrojům vy krásně vidíte do té dutiny břišní, nemusíme nic řezat, ale pouhým pohledem tedy těmi otvůrky vidíte, co se tam děje?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Ano, jsou to drobné otvory, kterými zavedeme nástroje a vlastně přímým pohledem vidíme orgány té malé pánve. Využívá se to jak k diagnostice, tak vlastně k operaci.

Simona Součková, TV Polar: Čili co lze takto mini invazivně, tedy aniž byste museli rozříznout břicho, operovat?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: V gynekologii vlastně využíváme tady tuto metodu komplexně, jak v té diagnostice, kde diagnostikujeme bolestí pánve, v rámci třeba i náhlých přívod břišní. Využíváme ji v reprodukční medicíně k diagnostice neplodnosti, využíváme ji v onkogynekologii v diagnostice nádorů a patologických stavů na vnitřních gynekologických orgánech jako je děloha, vejcovody a vaječníky.

Simona Součková, TV Polar: Jaký je podíl těch laparoskopických čili endoskopických operací vůči těm otevřeným operacím.

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Je to v dnešní době už vysoce rozšířená metoda. Je to nejčastější používaná metoda v gynekologii. Tvoří ji a více než 90% všech těch gynekologických operací.

Simona Součková, TV Polar: Jaká je rekonvalescence po tomto výkonu?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Výhodou této operační techniky je, že to je mini invazivní metoda. Rekonvalescence je velice rychlá. S výhodou jsou tam nízké nebo minimální krevní ztráty.

Simona Součková, TV Polar: Operace nemusí trvat dlouho?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Nemusí, může to být krátký výkon, dejme tomu od dvaceti minut, ale u rozsáhlých výkonů onkologických třeba u operace zhoubných nádorů to můžou být klidně i dvou a více hodinové výkony. Výhodou této metody je, že ta rekonvalescence u těch pacientek je opravdu krátká než u řezu přímého a i ten efekt kosmeticky na tom těle vlastně je minimální.

Simona Součková, TV Polar: Víte, co se chci zeptat, když jste zmínila ty větší operace onkologické. Je tam pouze gynekolog u té operace nebo asistuje třeba i chirurg? Jak to funguje ta spolupráce?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: U těch vážných a rozsáhlých operačních výkonech je s výhodou domlouvat spolupráci s chirurgem. To znamená určitě je tam kombinace chirurg, gynekolog, onkogynekolog.

Simona Součková, TV Polar: Paní primářko, vy jste kdysi před časem zmínila, že laparoskopie je vaší oblíbenou disciplínou, proč?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Na této metodě se mi asi nejvíc líbí to, že zahrnuje široké spektrum operačních výkonů a bere v potaz tu rekonvalescenci nebo ten stav té pacientky. Takže je to malý zásah do té pacientky a přitom široký rozsah toho operačního pole.

Simona Součková, TV Polar: Paní primářko, co operujete v nemocnici v Třinci? Dokážete pojmout široké spektrum těch zákroků nebo kam posíláte pacientky v případě něčeho komplikovaného?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: V naší nemocnici v Třinci samozřejmě operujeme široké spektrum těch gynekologických i porodnicích operací. Jak už jsem zmínila, podíl našich laparoskopiích 90%. Jsou to endoskopické operace jak břišní, tak vaginální, to jsou hysteroskopie a zabýváme se kompletním spektrem indikací k operacím. Jak jsem říkala nálezu na vaječníku, tak diagnostiky neplodnosti. Pouze rozsáhlé výkony v případě diagnostiky onkologického onemocnění, tak k léčbě odesíláme do center

Simona Součková, TV Polar: Nejmladší pacientka, která takto musela podstoupit endoskopický výkon?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Laparoskopické operace podstupovat i děti. Jsou to nějaké náctileté pacientky, dejme tomu od těch deseti, jedenácti, dvanácti let, kdy se vyskytuje torze vaječníků, to znamená zatočení cysty anebo i diagnostika patologických, urogenitálního systému vrozených vývojových vad.

Simona Součková, TV Polar: Paní primářko, já Vám děkuji za vaše informace a budu se s vámi těšit i s vámi milí diváci zase někdy příště na viděnou.

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Děkuji, na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
12. ledna 2022, 17:43

Operace kolenního kloubu pomocí navigace počítačem

Simona Součková, TV Polar: Dnešní pořad TV Medicína nabídne pohled do zákulisí laboratoře, kde se zpracovávají vzorky metodou PCR na přítomnost viru Covid-19. O laparoskopických operací v gynekologii bude mluvit primářka gynekologicko-porodnického oddělení třinecké nemocnice Zuzana Hotová.

Simona Součková, TV Polar: V následující reportáži vás zavedeme na operační sál třinecké ortopedie.

Simona Součková, TV Polar: Výměny kolenních kloubů lze dělat klasickou metodou nebo při složitějších nálezech postižení využít cílenou počítačovou navigaci. Výběr metody závisí na individuálním posouzení zdravotního stavu pacienta.

Martin Beier, primář Ortopedického oddělení Nemocnice Třinec: Tato operace spočívá v tom, že na rozdíl od normální implantace, my pracujeme s Ortopilotem. Ortopilot je přístroj, vlastně počítač se softwarem, opatřený speciální kamerou, která vysílá a přímá infračervené paprsky. My na začátku operace umístíme do okolí toho vyměňovaného kloubu speciální sondy, které navrtáme do té holenní a stehenní kosti. Operatér má ještě v ruce mobilní sondu a pomocí ní vytváří přesný virtuální obraz toho operovaného kloubu v počítači. Následně potom za pomocí toho Ortopilotu umisťujeme šablony na postochromy těch kostí a můžeme umístit a umístíme přesně tu samotnou protézu. Výsledkem je potom samozřejmě kloub výrazně lépe implantovaný přímo do osy mechanicko-sydolní končetiny je přesným vybalancováním měkkých tkáním je i více pohyblivý. A samozřejmě i déle přežívá u pacienta.

Simona Součková, TV Polar: V čem vám operatér ulehčuje práci na sále počítačová technika?

Martin Beier, primář Ortopedického oddělení Nemocnice Třinec: Já u při normální operací nejsem schopen poznat, odchylku 1 či 2 centimetrů 1 nebo 2 stupňů. To já jako nepoznám, ale ten přístroj mi to ukáže přesně. Já si to můžu ještě vlastně během té operace naplánovat virtuálně. Já můžu zkusit velikosti protézy, jiné postavení protéz, tím pádem mohu zvolit to nejlepší řešení pro toho pacienta.

Zákulisí laboratoře molekulární biologie: Vyšetření PCR na přítomnost viru COVID-19

Simona Součková, TV Polar: A teď vám nabídneme pohled do zákulisí laboratoře, kde se provádí vyšetření PCR na přítomnost viru COVID-19. Konkrétně vzorky ze slin. Jedná se o snadnou a bezpečnou metodu odběru, která je srovnatelná s výtěrem z nosohltanu, ale tolik nedráždí sliznice.

1/ Vzorky jsou, průběžně, během celého dne, do laboratoře zasílány z mnoha odběrových center z celé České republiky. Biologický materiál se musí nejprve vybalit. V přípravně se každá zkumavka musí zkontrolovat, zda obsahuje všechny náležitosti a má správně nalepený čárový kód. Pak se zkumavky vkládají do centrifugy, v případě slin nebo se rovnou rovnají do speciálních stojanů. FOTO: 10, 67, 4, 5, 1

2/ Významnou výhodou těchto odběrových souprav je bezpečnost pro lidi, kteří se vzorky manipulují. Virus se ve speciálním roztoku deaktivuje, je tudíž bezpečný pro personál. Nemusí se uchovávat v lednici a při manipulaci s nimi se nemusí se používat ochranné obleky. FOTO: 24, 16, 27, 28

3/ Pokud je špatně nalepený nebo natržený čárový kód, musí se nalepit nový, což je významné zdržení v celém pracovním procesu. FOTO: 23,20, 21(správně)

3/ Největším problémem v celém testování je složité zadávání informací o klientech do systému ISIN, který spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (UZIS). 52,78,79,74

4/ V COVID laboratoři už následuje příprava vzorkových desek pro zpracování na jednotlivých vysoce výkonných robotech, které umožňují, v případě očekávané nízké pozitivitě, poolovat, tedy smíchat několik vzorků dohromady. 44,26,2527,29,41,42

5/ Pro vlastní RNA se vzorky zpracovávají v automatických izolátorech. 55,53

6/ 56,57

Na obrazovce vidíte křivky, z nichž je patrné, zda je člověk pozitivní nebo ne. Pokud je viditelná vodorovná křivka, člověk je negativní. 58,59,60,61,63,64,65. Vyhodnocení RT-PCR pomocí přístroje Cycler.

7/ Celý proces, od přijetí vzorku do laboratoře až po jeho vyhodnocení a zapsání výsledku do centrálního informačního systému, trvá při optimálních podmínkách přibližně 2 až 3 hodiny. Pod tento čas nelze dobu analýzy zkrátit. V běžném rutinním provozu je však nutné počítat s delšími časy, kdy nejdéle trvá převoz odebraných vzorků do laboratoře a náročný zápis informací o klientech do laboratorního systému.

Laparoskopické operace v gynekologii, prim. MUDr. Hotová, Nemocnice TřineV třinecké nemocnici zvládnou širkokou škálu gynekologických operací

Simona Součková, TV Polar: Paní primářka, Zuzana hotová, z Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec je naším dnešním hostem, vítejte.

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Paní primářko, naše téma je laparoskopické operace v gynekologii. Můžeme tedy nastínit, o co se jedná?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Laparoskopická operace je vlastně endoskopická operace, kdy vyšetřujeme dutinu břišní pomocí zraku, pomocí tenkých optických systémů se zaměřením gynekologie na pánev.

Simona Součková, TV Polar: Čili díky těmto přístrojům vy krásně vidíte do té dutiny břišní, nemusíme nic řezat, ale pouhým pohledem tedy těmi otvůrky vidíte, co se tam děje?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Ano, jsou to drobné otvory, kterými zavedeme nástroje a vlastně přímým pohledem vidíme orgány té malé pánve. Využívá se to jak k diagnostice, tak vlastně k operaci.

Simona Součková, TV Polar: Čili co lze takto mini invazivně, tedy aniž byste museli rozříznout břicho, operovat?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: V gynekologii vlastně využíváme tady tuto metodu komplexně, jak v té diagnostice, kde diagnostikujeme bolestí pánve, v rámci třeba i náhlých přívod břišní. Využíváme ji v reprodukční medicíně k diagnostice neplodnosti, využíváme ji v onkogynekologii v diagnostice nádorů a patologických stavů na vnitřních gynekologických orgánech jako je děloha, vejcovody a vaječníky.

Simona Součková, TV Polar: Jaký je podíl těch laparoskopických čili endoskopických operací vůči těm otevřeným operacím.

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Je to v dnešní době už vysoce rozšířená metoda. Je to nejčastější používaná metoda v gynekologii. Tvoří ji a více než 90% všech těch gynekologických operací.

Simona Součková, TV Polar: Jaká je rekonvalescence po tomto výkonu?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Výhodou této operační techniky je, že to je mini invazivní metoda. Rekonvalescence je velice rychlá. S výhodou jsou tam nízké nebo minimální krevní ztráty.

Simona Součková, TV Polar: Operace nemusí trvat dlouho?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Nemusí, může to být krátký výkon, dejme tomu od dvaceti minut, ale u rozsáhlých výkonů onkologických třeba u operace zhoubných nádorů to můžou být klidně i dvou a více hodinové výkony. Výhodou této metody je, že ta rekonvalescence u těch pacientek je opravdu krátká než u řezu přímého a i ten efekt kosmeticky na tom těle vlastně je minimální.

Simona Součková, TV Polar: Víte, co se chci zeptat, když jste zmínila ty větší operace onkologické. Je tam pouze gynekolog u té operace nebo asistuje třeba i chirurg? Jak to funguje ta spolupráce?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: U těch vážných a rozsáhlých operačních výkonech je s výhodou domlouvat spolupráci s chirurgem. To znamená určitě je tam kombinace chirurg, gynekolog, onkogynekolog.

Simona Součková, TV Polar: Paní primářko, vy jste kdysi před časem zmínila, že laparoskopie je vaší oblíbenou disciplínou, proč?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Na této metodě se mi asi nejvíc líbí to, že zahrnuje široké spektrum operačních výkonů a bere v potaz tu rekonvalescenci nebo ten stav té pacientky. Takže je to malý zásah do té pacientky a přitom široký rozsah toho operačního pole.

Simona Součková, TV Polar: Paní primářko, co operujete v nemocnici v Třinci? Dokážete pojmout široké spektrum těch zákroků nebo kam posíláte pacientky v případě něčeho komplikovaného?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: V naší nemocnici v Třinci samozřejmě operujeme široké spektrum těch gynekologických i porodnicích operací. Jak už jsem zmínila, podíl našich laparoskopiích 90%. Jsou to endoskopické operace jak břišní, tak vaginální, to jsou hysteroskopie a zabýváme se kompletním spektrem indikací k operacím. Jak jsem říkala nálezu na vaječníku, tak diagnostiky neplodnosti. Pouze rozsáhlé výkony v případě diagnostiky onkologického onemocnění, tak k léčbě odesíláme do center

Simona Součková, TV Polar: Nejmladší pacientka, která takto musela podstoupit endoskopický výkon?

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Laparoskopické operace podstupovat i děti. Jsou to nějaké náctileté pacientky, dejme tomu od těch deseti, jedenácti, dvanácti let, kdy se vyskytuje torze vaječníků, to znamená zatočení cysty anebo i diagnostika patologických, urogenitálního systému vrozených vývojových vad.

Simona Součková, TV Polar: Paní primářko, já Vám děkuji za vaše informace a budu se s vámi těšit i s vámi milí diváci zase někdy příště na viděnou.

Zuzana Hotová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Třinec: Děkuji, na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-12-01-2022-17-43