Magazín TV medicína

  • První dítě MS kraje i Ostravy se narodilo ve FNO
  • Porodnice FNO na prahu nového roku
  • Rekonstrukce kliniky Karim jde do finále

Je čas na medicínu speciál, která mapuje dění ve Fakultní nemocnici Ostrava... Tentokrát se zastavíme na gynekologicko porodnické klinice, kde se rodí čím dál tím více dětí…, čím to je, je dozvíte po prvním příspěvku od přednosty kliniky Ondřeje Šimetky a také vám ukážeme nově vybavené prostory intenzivní medicíny.

První dítě Moravskoslezského kraje i Ostravy se narodilo ve Fakultní nemocnici Ostrava. Porodnice má za sebou rekordní rok. Za 12 měsíců roku 2021 se tam narodilo přes 2 600 dětí, což je nejvíce za posledních 25 let. 

První dítě MS kraje i Ostravy se narodilo ve FNO

V porodnici Gynekologicko- porodnické kliniky byly necelou hodinu po půlnoci hned dva velké důvody k radosti. Ve stejnou chvíli se narodily dvě

děti. První dítě Ostravy i Moravskoslezského kraje.

Lucie Dusová, maminka Vojtěcha: Tady jsme přijeli s přítelem za minutu půlnoc, s porodní asistentkou jsme si popřály šťastný nový rok, potom střílely ohňostroje a šli jsme rodit. Za 56 minut byl na světě.

Na Vojtěcha se v Doubravě na Karvinsku těší nejen tatínek, ale taky bratr Adam. I on se před více než 6 lety narodil v ostravské fakultní nemocnici, kterou si maminka vybrala. A zatímco poprvé museli lékaři provést císařský řez, teď porodila přirozeně.

Lucie Dusová, maminka Vojtěcha: To bolí chviličku a pak se zapomene.

A to je Matyáš. I on se 56 minut po půlnoci narodil i s porodní váhou 4 290 gramů přirozenou cestou.

Petra Matušinská, maminka Matyáška: Zvládli jsme to, bylo to náročné, ale všechno už je zapomenuto a už máme malého kulíčka, Matyáška našeho .

 Maminka prvního Ostravana ve fakultní nemocnici pracuje jako sestřička na oddělení dětské hematologie a hematoonkologie. Prostředí porodnice znala.

Petra Matušinská, maminka Matyáška: Vždycky jsem se dostala na praxi spíš k císařům, než k přirozenému porodu, takže jsem byla zvědavá, co nás čeká. Myslela jsem si, že to bude trošku jednodušší, ale jo, byl to zážitek.

Loňský rok byl v porodnici rekordní. Narodilo se tady 1244 holčiček a 1376 chlapečků což je nejvíce za posledních 25 let.

MUDr. Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů, Gynekologicko – porodnická klinika FNO: V uplynulém roce se nám podařilo zavést pár věcí do provozu naší porodnice.

Viděli jsme reportáž o prvním narozeném dítěti letošního roku…, podrobnější informace už v rozhovoru s docentem Ondřejem Šimetkou, přednostou Gynekologické-porodnické klinice, Fakultní nemocnice Ostrava.

Rekonstrukce kliniky KARIM jde do finále

Pacienti FN ostrava určitě zaznamenali v uplynulých měsících zvýšený ruch. Jednalo se o stavební práce v prostorách Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Práce už jdou do finále a pacienti, kteří potřebují vysoce specializovanou péči budou už zanedlouho léčeni v nově vybavených moderních prostorách.

 Vrchní sestra Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Renata Zoubková dolaďuje poslední technické detaily. Nové oddělení, které vzniká v 1. poschodí lůžkového pavilonu bude mít namísto jedné, dvě lůžkové stanice. Karim 1 a KARIM2

Renata Zoubková, vrchní sestra KARIM FNO: Navíc se tady vybudoval ještě jeden box, který zvýšil kapacitu lůžkového fondu KARIM. Původně z 5 lůžkové stanice, která byla na ORIM 2, se dnes stane 6 lůžková .

Změna znamená, že tato prestižní klinika, která se řadí k nejlepším v republice, může rozšířit svůj tým zdravotních sester.

Renata Zoubková, vrchní sestra KARIM FNO: Pro nástup je podstatné mít ukončené vzdělání všeobecná sestra s ohledem na činnost zdravotnických pracovníků a výhodou je samozřejmě do budoucna doplnění si vzdělání specializace v intenzivní péče, cože samozřejmě není podmínkou pro přijetí.

Specializaci si sestry budou moci doplnit přímo na novém pracovišti.

Renata Zoubková, vrchní sestra KARIM FNO: Protože naše nemocnice je akreditovaným zařízením, současně spolupracujeme s ostravskou univerzitou, kde je tento program akreditován, takže i toto vzdělání můžeme všem doplnit, nabídnout

Tomáš Glac, staniční sestra KARIM 3, FNO: ARO je takový multioborový obor, kdy vlastně se tady přijímají pacienti různých diagnóz, od úrazů, po resuscitace, dárci orgánů, pacienti po těžkých operacích, takže je to rozmanité, není to jednooborová jednotka intenzivní péče.

Více informací o tomto pracovišti, je na webových stránkách fakultní nemocnice Ostrava.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry