Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Slezská nemocnice Opava
  • Plicní oddělení SNO jde s dobou
  • Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Plicní onemocnění a jejich léčba

Magazín TV medicína speciál je tu s novým dílem, vítejte u jeho sledování. Patřit bude Plicnímu oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V reportáží Vám představíme mimo jiné jeho novou ambulantní část. A v besedě si budeme povídat o plicních onemocněních, zaměříme se na astma a Chopn, a možnosti léčby.

Plicní oddělení SNO jde s dobou

Plicní oddělení opavské Slezské nemocnice zajišťuje péči pacientům nejen z Opavy, ale i širokého okolí, kterým nabízí moderní zázemí a špičkově vybavené ambulance.

Plicní oddělení Slezské nemocnice v Opavě má k dispozici nový ambulantní trakt, kde se nachází mimo jiné pracovny ultrazvuková, endoskopická i stacionární.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: ,,Máme tady i stacionář, kde máme možnost umístit pacienty po bronchoskopii nebo pacienty, kteří vyžadují inhalační nebo infuzní léčbu a potom jdou domů, nemusí být hospitalizováni. Jsou tady pracovny lékařů, pracovna sester a teď tady jsme ve funkční vyšetřovně, kde děláme takové základní vyšetření spirometrie a bodypletysmografie a to jsou vyšetření, která měří přesně kapacitu plic, odpory v dýchacích cestách, jak jsou průdušky zúžené nebo nejsou zúžené, jaká je schopnost přestupovat kyslík do plic, takže takové podrobnější funkční vyšetření.”

Bronchoskopická vyšetření se provádí moderním flexibilním videobrochoskopem.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: ,,Tady máme endoskopický sál s videobronchoskopem, endoskopie nám přináší širokou škálu diagnostických možností, ale i terapeutických. Jsme schopni vytáhnout třeba cizí tělesa, odsát nadměrné množství hlenu z průchodní průdušky.”

Kvalitu vyšetřování významně zvyšuje i ultrazvuk, který je jak v ambulantní, tak v lůžkové části.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: ,,Ultrazvuk používáme hlavně k detekci výpotků hrudních, to znamená, odlišení třeba od srůstů a pokud chceme odsát ten výpotek, tak je to lepší cílit pod ultrazvukovou kontrolou, protože tím minimalizujeme riziko komplikací.”

Zdeněk Nykel, primář plicního oddělení SNO: ,,Spádová oblast je celkem velká. Je to 180 tisíc lidí z širokého okolí, které potom obhospodařuje nemocnice Opava a pacienti, kteří tady chodí, ta diagnostika je různorodá. Nemoci jsou různorodé, jsou to chronické obstrukční plicní nemoci velmi rozšířené, jsou to astmatici, jsou to nádorová onemocnění, kterých přibývá, jsou to těžké záněty plic nebo i lehčí formy, ale prostě záněty plic, byla spousta covidových pacientů, teď jsme prošli virovou epidemií s pacienty, kteří opravdu měli virové záněty plic. Jsou tady dispenzarizovaní pacienti se sarkoidózou, s intersticiálními plicními procesy, pacienti s tuberkulózou, které ovšem předáváme potom do spádové oblasti plicního sanatoria.”

Bohužel přibývá nejen nádorových onemocnění, ale zvyšuje se také počet astmatiků.

Zdeněk Nykel, primář plicního oddělení SNO: ,,Naštěstí dneska je, řekl bych, velmi špičková, velmi dobrá léčba, ať už jsou to léky, které zabraňují mediátorům, které potom jsou zodpovědné za to, aby nedocházelo k nějakým těm reakcím, ale jsou potom inhalační špičkové léky, které udržují astmatiky v takovém klidovém stadiu a stavu.”

V lůžkové části se nachází 25 elektricky polohovatelných akutních lůžek v moderně vybavených dvou a třílůžkových pokojích, ve kterých nechybí sociální zázemí, klimatizace a televize.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Plicní onemocnění a jejich léčba

Jana Lipowská, TV POLAR: Ve studiu vítám lékařku plicního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Zuzanu Kokořovou, dobrý den.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Jana Lipowská, TV POLAR: Paní doktorko, my si dnes budeme povídat o plicních onemocněních. Tak s jakými nejčastějšími se setkáváte u vás v nemocnici?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Samozřejmě, během let se změnilo spektrum nemocí, které nás nejčastěji trápí. V polovině minulého století to byla hlavně tuberkulóza. Ale od zavedení antituberkulotik a očkování proti tuberkulóze tato čísla dramaticky klesla. Až vlastně od roku 2010 mohlo být očkování zrušeno. Také dřív nás trápily hodně zápaly plic, pneumonie to trvá dosud, ale jinak se to těžiště přesunulo spíše do chronických chorob, a to hlavně choroby, které způsobují zúžení průdušek. Například astma bronchiale a chronická obstrukční plicní nemoc, která je všeobecně známá pod zkratkou CHOPN. Těch nemocí je ještě další celá řada a do toho občas udeří pandemie, jako byl Covid. Nebo teď, například po záplavách, se značně přemnožily tzv. mykoplazmové pneumonie, způsobené bakteriemi, kterým se zřejmě dobře dařilo v daném aerosolu. Navíc lidi byli vyčerpaní, ve stresu, takže u nás skončilo spoustu i jako hodně mladých lidí, ale všichni se vyléčili.

Jana Lipowská, TV POLAR: Mění se charakter těchto onemocnění? Jsou třeba agresivnější, déle se léčí?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Určitě, souvisí to jednak se stárnutím populace, to znamená, že ty nemoci dospějí jakoby do horších stádií. Navíc s věkem ubývá nějaká přirozená obranyschopnost, rezervy a přibývají další nemoci, které nám komplikují ty naše plicní nemoci. Ty naše zase komplikují ty další. A do toho ti pacienti berou spoustu léků, které se navzájem nepříznivě ovlivňují.

Jana Lipowská, TV POLAR: Když se zaměříme na to astma a CHOPN, tak jaké jsou příčiny těchto nemocí?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Jsou to nemoci tzv. multifaktoriální, kdy se více příčin najednou sejde v určitý moment. U CHOPN však nejvýraznějším rizikovým faktorem zůstává kouření. Proto by léčba měla začínat právě jeho eliminací. V posledních dekádách však máme k dispozici inhalační preparáty, což představuje obrovský pokrok. Tyto léky působí přímo v dýchacích cestách s minimem nežádoucích účinků, přičemž se neustále zdokonalují. Dnes již existují dvoj- i trojkombinace léků a různé typy inhalačních forem, jako jsou prášky nebo aerosoly, což umožňuje individuálně přizpůsobit léčbu každému pacientovi. Astmatici, kteří byli ještě v osmdesátých letech velmi omezeni ve svém životě, nyní při správně nastavené léčbě mohou vést plnohodnotný život, včetně vrcholového sportu.

Jana Lipowská, TV POLAR: Tady u těch nemocí asi jde o mírnění těch příznaků, asi se nedají zcela vyléčit.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Ano, u astmatu se můžeme příznaku zbavit zcela. To je nemoc reverzibilní. Samozřejmě existuje určité procento s těžším průběhem, kde ta léčba je potom složitější. U toho CHOPN je to přesně, jak jste řekla. Tam ty změny už jsou nevratné. Takže my se snažíme spíš jako zpomalit progresi choroby, zlepšit kvalitu života a toleranci námahy.

Jana Lipowská, TV POLAR: Ty léky, například i ty inhalační, je třeba užívat denně?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: U astmatiků záleží na konkrétním typu onemocnění. Někteří pacienti potřebují léky užívat denně, zatímco u tzv. intermitentního astmatu se potíže objevují například sezónně – například na jaře, když kvete bříza. V takových případech stačí, aby pacienti užívali léky pouze během sezóny. Na rozdíl od toho u CHOPN je léčba zpravidla trvalá a dlouhodobá.

Jana Lipowská, TV POLAR: Jak moc pomáhá moderní medicína? Jak se to posunulo?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Velmi, ta medicína jde dopředu mílovými kroky. Máme teď k dispozici třeba biologickou léčbu, která od základu ovlivňuje vlastně imunitu člověka, která potom bojuje s těmi nemocemi. Využíváme to právě u těch těžkých astmatiků, ale i třeba u jizev na těch plicních chorob nebo u onkologických pacientů. Nově jsou léky pro cystickou fibrózou, které dramaticky změnily život pacientům, kteří se dožívají dvoj trojnásobné délky života. A pokroky jsou taky i v intervenční medicíně. Pomocí endoskopických vyšetření jsme schopni udělat spoustu diagnostických a terapeutických zákroků.

Jana Lipowská, TV POLAR: Jak moc ovlivňuje nemoci kouření?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Velmi a velmi špatně. Jednak vede ke vzniku těch plicních onemocnění, zhoršuje potom jejich průběh. Navíc kuřáci netrpí jenom plicním onemocnění, ale i spoustou dalších nemocí kardiovaskulárního systému. Dalšími onkologickými onemocněními, nepřináší kouření vůbec nic dobrého.

Jana Lipowská, TV POLAR: Asi se nejedná jen o běžné cigarety, ale dnes jsou různé, i elektronické.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Původně měla být elektronická cigareta jakoby zdravá varianta, která pomůže kuřákům odvykat kouření, ale to se úplně nepotvrdilo. Navíc se zjišťuje, že i v těch elektronických cigaretách jsou chemikálie, které poškozují plíce a navíc se je tam ten nikotin, který vyvolává opravdu silnou závislost, což je nebezpečné hlavně u těch dětí a teenagerů, kteří teď často sahají po těch elektronických cigaretách.

Jana Lipowská, TV POLAR: Věnujete se vy v nemocnici osvětě, například i tedy v oblasti toho kouření? Pomáháte kuřákům?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Ano, máme ambulanci pro odvykání kouření. Každý týden je vyhrazeno jedno odpoledne, může se tam objednat kdokoliv. A ta úspěšnost, že se potom pacientovi nebo člověku podaří přestat kouřit, je mnohonásobně vyšší, než když to zkouší sám.

Jana Lipowská, TV POLAR: Paní doktorko, já vám moc děkuji za návštěvu. Ať se Vám daří s pacienty.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Děkuji. Zdravím všechny diváky.

Jana Lipowská, TV POLAR: A vám, milí diváci, děkujeme za pozornost. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV Medicína speciál. Mějte se hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
13. března 2025, 18:45

Magazín TV medicína speciál je tu s novým dílem, vítejte u jeho sledování. Patřit bude Plicnímu oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V reportáží Vám představíme mimo jiné jeho novou ambulantní část. A v besedě si budeme povídat o plicních onemocněních, zaměříme se na astma a Chopn, a možnosti léčby.

Plicní oddělení SNO jde s dobou

Plicní oddělení opavské Slezské nemocnice zajišťuje péči pacientům nejen z Opavy, ale i širokého okolí, kterým nabízí moderní zázemí a špičkově vybavené ambulance.

Plicní oddělení Slezské nemocnice v Opavě má k dispozici nový ambulantní trakt, kde se nachází mimo jiné pracovny ultrazvuková, endoskopická i stacionární.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: ,,Máme tady i stacionář, kde máme možnost umístit pacienty po bronchoskopii nebo pacienty, kteří vyžadují inhalační nebo infuzní léčbu a potom jdou domů, nemusí být hospitalizováni. Jsou tady pracovny lékařů, pracovna sester a teď tady jsme ve funkční vyšetřovně, kde děláme takové základní vyšetření spirometrie a bodypletysmografie a to jsou vyšetření, která měří přesně kapacitu plic, odpory v dýchacích cestách, jak jsou průdušky zúžené nebo nejsou zúžené, jaká je schopnost přestupovat kyslík do plic, takže takové podrobnější funkční vyšetření.”

Bronchoskopická vyšetření se provádí moderním flexibilním videobrochoskopem.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: ,,Tady máme endoskopický sál s videobronchoskopem, endoskopie nám přináší širokou škálu diagnostických možností, ale i terapeutických. Jsme schopni vytáhnout třeba cizí tělesa, odsát nadměrné množství hlenu z průchodní průdušky.”

Kvalitu vyšetřování významně zvyšuje i ultrazvuk, který je jak v ambulantní, tak v lůžkové části.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: ,,Ultrazvuk používáme hlavně k detekci výpotků hrudních, to znamená, odlišení třeba od srůstů a pokud chceme odsát ten výpotek, tak je to lepší cílit pod ultrazvukovou kontrolou, protože tím minimalizujeme riziko komplikací.”

Zdeněk Nykel, primář plicního oddělení SNO: ,,Spádová oblast je celkem velká. Je to 180 tisíc lidí z širokého okolí, které potom obhospodařuje nemocnice Opava a pacienti, kteří tady chodí, ta diagnostika je různorodá. Nemoci jsou různorodé, jsou to chronické obstrukční plicní nemoci velmi rozšířené, jsou to astmatici, jsou to nádorová onemocnění, kterých přibývá, jsou to těžké záněty plic nebo i lehčí formy, ale prostě záněty plic, byla spousta covidových pacientů, teď jsme prošli virovou epidemií s pacienty, kteří opravdu měli virové záněty plic. Jsou tady dispenzarizovaní pacienti se sarkoidózou, s intersticiálními plicními procesy, pacienti s tuberkulózou, které ovšem předáváme potom do spádové oblasti plicního sanatoria.”

Bohužel přibývá nejen nádorových onemocnění, ale zvyšuje se také počet astmatiků.

Zdeněk Nykel, primář plicního oddělení SNO: ,,Naštěstí dneska je, řekl bych, velmi špičková, velmi dobrá léčba, ať už jsou to léky, které zabraňují mediátorům, které potom jsou zodpovědné za to, aby nedocházelo k nějakým těm reakcím, ale jsou potom inhalační špičkové léky, které udržují astmatiky v takovém klidovém stadiu a stavu.”

V lůžkové části se nachází 25 elektricky polohovatelných akutních lůžek v moderně vybavených dvou a třílůžkových pokojích, ve kterých nechybí sociální zázemí, klimatizace a televize.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Plicní onemocnění a jejich léčba

Jana Lipowská, TV POLAR: Ve studiu vítám lékařku plicního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Zuzanu Kokořovou, dobrý den.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Jana Lipowská, TV POLAR: Paní doktorko, my si dnes budeme povídat o plicních onemocněních. Tak s jakými nejčastějšími se setkáváte u vás v nemocnici?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Samozřejmě, během let se změnilo spektrum nemocí, které nás nejčastěji trápí. V polovině minulého století to byla hlavně tuberkulóza. Ale od zavedení antituberkulotik a očkování proti tuberkulóze tato čísla dramaticky klesla. Až vlastně od roku 2010 mohlo být očkování zrušeno. Také dřív nás trápily hodně zápaly plic, pneumonie to trvá dosud, ale jinak se to těžiště přesunulo spíše do chronických chorob, a to hlavně choroby, které způsobují zúžení průdušek. Například astma bronchiale a chronická obstrukční plicní nemoc, která je všeobecně známá pod zkratkou CHOPN. Těch nemocí je ještě další celá řada a do toho občas udeří pandemie, jako byl Covid. Nebo teď, například po záplavách, se značně přemnožily tzv. mykoplazmové pneumonie, způsobené bakteriemi, kterým se zřejmě dobře dařilo v daném aerosolu. Navíc lidi byli vyčerpaní, ve stresu, takže u nás skončilo spoustu i jako hodně mladých lidí, ale všichni se vyléčili.

Jana Lipowská, TV POLAR: Mění se charakter těchto onemocnění? Jsou třeba agresivnější, déle se léčí?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Určitě, souvisí to jednak se stárnutím populace, to znamená, že ty nemoci dospějí jakoby do horších stádií. Navíc s věkem ubývá nějaká přirozená obranyschopnost, rezervy a přibývají další nemoci, které nám komplikují ty naše plicní nemoci. Ty naše zase komplikují ty další. A do toho ti pacienti berou spoustu léků, které se navzájem nepříznivě ovlivňují.

Jana Lipowská, TV POLAR: Když se zaměříme na to astma a CHOPN, tak jaké jsou příčiny těchto nemocí?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Jsou to nemoci tzv. multifaktoriální, kdy se více příčin najednou sejde v určitý moment. U CHOPN však nejvýraznějším rizikovým faktorem zůstává kouření. Proto by léčba měla začínat právě jeho eliminací. V posledních dekádách však máme k dispozici inhalační preparáty, což představuje obrovský pokrok. Tyto léky působí přímo v dýchacích cestách s minimem nežádoucích účinků, přičemž se neustále zdokonalují. Dnes již existují dvoj- i trojkombinace léků a různé typy inhalačních forem, jako jsou prášky nebo aerosoly, což umožňuje individuálně přizpůsobit léčbu každému pacientovi. Astmatici, kteří byli ještě v osmdesátých letech velmi omezeni ve svém životě, nyní při správně nastavené léčbě mohou vést plnohodnotný život, včetně vrcholového sportu.

Jana Lipowská, TV POLAR: Tady u těch nemocí asi jde o mírnění těch příznaků, asi se nedají zcela vyléčit.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Ano, u astmatu se můžeme příznaku zbavit zcela. To je nemoc reverzibilní. Samozřejmě existuje určité procento s těžším průběhem, kde ta léčba je potom složitější. U toho CHOPN je to přesně, jak jste řekla. Tam ty změny už jsou nevratné. Takže my se snažíme spíš jako zpomalit progresi choroby, zlepšit kvalitu života a toleranci námahy.

Jana Lipowská, TV POLAR: Ty léky, například i ty inhalační, je třeba užívat denně?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: U astmatiků záleží na konkrétním typu onemocnění. Někteří pacienti potřebují léky užívat denně, zatímco u tzv. intermitentního astmatu se potíže objevují například sezónně – například na jaře, když kvete bříza. V takových případech stačí, aby pacienti užívali léky pouze během sezóny. Na rozdíl od toho u CHOPN je léčba zpravidla trvalá a dlouhodobá.

Jana Lipowská, TV POLAR: Jak moc pomáhá moderní medicína? Jak se to posunulo?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Velmi, ta medicína jde dopředu mílovými kroky. Máme teď k dispozici třeba biologickou léčbu, která od základu ovlivňuje vlastně imunitu člověka, která potom bojuje s těmi nemocemi. Využíváme to právě u těch těžkých astmatiků, ale i třeba u jizev na těch plicních chorob nebo u onkologických pacientů. Nově jsou léky pro cystickou fibrózou, které dramaticky změnily život pacientům, kteří se dožívají dvoj trojnásobné délky života. A pokroky jsou taky i v intervenční medicíně. Pomocí endoskopických vyšetření jsme schopni udělat spoustu diagnostických a terapeutických zákroků.

Jana Lipowská, TV POLAR: Jak moc ovlivňuje nemoci kouření?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Velmi a velmi špatně. Jednak vede ke vzniku těch plicních onemocnění, zhoršuje potom jejich průběh. Navíc kuřáci netrpí jenom plicním onemocnění, ale i spoustou dalších nemocí kardiovaskulárního systému. Dalšími onkologickými onemocněními, nepřináší kouření vůbec nic dobrého.

Jana Lipowská, TV POLAR: Asi se nejedná jen o běžné cigarety, ale dnes jsou různé, i elektronické.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Původně měla být elektronická cigareta jakoby zdravá varianta, která pomůže kuřákům odvykat kouření, ale to se úplně nepotvrdilo. Navíc se zjišťuje, že i v těch elektronických cigaretách jsou chemikálie, které poškozují plíce a navíc se je tam ten nikotin, který vyvolává opravdu silnou závislost, což je nebezpečné hlavně u těch dětí a teenagerů, kteří teď často sahají po těch elektronických cigaretách.

Jana Lipowská, TV POLAR: Věnujete se vy v nemocnici osvětě, například i tedy v oblasti toho kouření? Pomáháte kuřákům?

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Ano, máme ambulanci pro odvykání kouření. Každý týden je vyhrazeno jedno odpoledne, může se tam objednat kdokoliv. A ta úspěšnost, že se potom pacientovi nebo člověku podaří přestat kouřit, je mnohonásobně vyšší, než když to zkouší sám.

Jana Lipowská, TV POLAR: Paní doktorko, já vám moc děkuji za návštěvu. Ať se Vám daří s pacienty.

Zuzana Kokořová, lékařka plicního oddělení SNO: Děkuji. Zdravím všechny diváky.

Jana Lipowská, TV POLAR: A vám, milí diváci, děkujeme za pozornost. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV Medicína speciál. Mějte se hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-13-03-2025-18-45