Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • FNO Ostrava se podílela na organizaci Dne zdraví
  • Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství
  • Běh Křídla dětem pomohl malým pacientům FNO

FNO Ostrava se podílela na organizaci Dne zdraví

Fakultní nemocnice Ostrava představila na Dni zdraví nové preventivní programy zaměřené na zdravý životní styl a včasné odhalení nemocí.

Jedno ze stanovišť Dne zdraví patřilo týmu Oční kliniky, který zájemcům vyšetřoval zrak.

Lukáš Kolarčík, vrchní sestra Oční kliniky FNO a LF OU: : "Každému příchozímu umíme změřit, jaké by měl mít brýle. Co by tam tak asi mělo teoreticky být? Porovnat to s tím, jak se on s tou korekcí cítí, a můžeme mu poradit, jakou cestou jít, jestli to spraví brýle nebo nějaká operace, jaká jsou očekávání, co může mít. Uděláme takovou konzultaci."

Kromě Oční kliniky měli z ostravské fakultní nemocnice v City Campusu své stanoviště také zástupci Centra telemedicínských služeb, Kožního oddělení, Centra preventivní medicíny, Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství a Krevního centra. Organizátoři se letos nabídku služeb a aktivit snažili rozšířit.

Jana Pająk, hlavní organizátorka a vedoucí Centra pro řízení lidských zdrojů OU: "V loňském roce jsme měli širší výběr aktivit a zkoumali jsme, co se vlastně studujícím zaměstnancům a zaměstnankyním nejvíce líbí. A tuto nabídku jsme letos ještě rozpracovali, takže letos si mohou nechat vyšetřit znaménka a oči. Centrum medicíny vyšetřuje fungování srdce, EKG. Máme tady zdravotnickou záchrannou službu."

Mezi klíčová témata Dne zdraví patřila prevence a zdravý životní styl.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "My tu délku života v České republice máme dlouhou, tak jako jiné země v Evropě a ve vyspělých zemích, vyspělém světě, ale bohužel kvalita života je u nás kratší. To znamená, že

lidé začínají o deset let dříve užívat léky kvůli chronickým nemocem, než v některých vyspělých, například skandinávských zemích. A to se musí změnit.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: "I v naší nemocnici klademe důraz na preventivní programy, protože v této oblasti prevence jako taková může včas odhalit některé nemoci, a tím pádem jsou lépe řešitelné. Dává nám to i ekonomický smysl pro společnost a pro náš stát."

Den zdraví svou účastí podpořil také premiér Andrej Babiš s ministry Karlem Havlíčkem a Alešem Juchelkou.

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A jedním z lékařů, který se Dne zdraví zúčastnil, je Filip Ječmínek, praktický lékař z Oddělení pracovního a preventivního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava. Dobrý den, vítejte u nás.

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Hezký den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane doktore, na této akci jste oficiálně představili nové preventivní programy, které začala Fakultní nemocnice Ostrava nabízet. Pojďme si některé z nich v rámci našich časových možností představit.

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Ano, v rámci rostoucího povědomí o tom, že právě prevencí lze řadě onemocnění buďto předejít, nebo alespoň ve vysoké míře snížit riziko jejich rozvoje, jsme připravili preventivní programy pro lidi, kteří mají o své zdraví velký zájem a chtějí tyto rizikové faktory aktivně ovlivnit. Dva programy už jsou nyní v provozu, a to program kardiovaskulární prevence a program onkologické prevence, které cílí především na co nejčasnější záchyt onemocnění.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Mě by zajímalo, když se člověk dostane do vašeho preventivního programu, jak s ním potom pracujete? Jak celý ten program probíhá?

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Na co se já osobně nejvíce těším, jsou právě připravované programy prevence zdraví, které mají za cíl ovlivnit samotné rizikové faktory, jež mohou vést ke vzniku onemocnění. Největší význam má přitom prevence hlavně v mladém věku, tedy v době, kdy člověk ještě není nemocný. Jde o faktory, které podle mě řada diváků zná – například vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cukru v krvi nebo cholesterol. Kromě toho ale budeme nabízet i odběry specializovaných markerů, například hs-CRP, což je vysoce citlivý parametr systémového zánětu, který souvisí s rizikem rozvoje kardiovaskulárních i onkologických onemocnění. A současně budeme poskytovat poradenství, jak právě pomocí životního stylu tyto parametry ovlivnit a do budoucna se tak statisticky významně vyhnout nejen samotným onemocněním, ale třeba i nutnosti užívání léků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Znamená to tedy, že za vámi chodí prakticky zdraví lidé, kteří mají zájem zůstat zdraví co nejdéle, ideálně i do vyššího věku, a vy jim radíte, jakým způsobem toho dosáhnout? Chápu to správně, laicky řečeno?

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Přesně tak. A navíc k tomu máme i objektivní parametry. Kromě zmiňovaného hs-CRP je to například také glykovaný hemoglobin, který může už deset až dvacet let před rozvojem zvýšené hladiny cukru v krvi odrážet takzvanou inzulinovou rezistenci. Ta nesouvisí jen se vznikem diabetu mellitu, tedy cukrovky 2. typu, ale také například s rozvojem obávaných onkologických, tedy nádorových onemocnění.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak se k vám lidé mohou přihlásit nebo jak se mohou do těch preventivních programů zapojit? A možná ještě jedna otázka – pokud by byl zájem opravdu velký, podle čeho budete vybírat, koho do programu zařadíte?

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Rádi bychom měli na jednoho pacienta alespoň hodinu času, a to včetně navazujících prohlídek a poradenství, během kterého už budeme podrobně rozebírat konkrétní zjištěné parametry daného člověka. Samozřejmě jsme do určité míry omezeni kapacitou a počtem lékařů, kteří tyto preventivní prohlídky provádějí. Současně ale nabízíme i program šitý na míru pro pacienty starší 65 let, který je zaměřený především na udržení soběstačnosti a prevenci například úbytku svalové hmoty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: S jakým týmem lékařů do těch preventivních programů vstupujete? Spíš by mě zajímalo spektrum odborností, které se na tom podílejí.

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Jedná se především o odbornosti s interním základem. Nově připravované preventivní programy budeme realizovat v Centru preventivní medicíny, které právě vzniká. To bude zastřešovat praktické lékaře a lékaře pracovního lékařství, kteří se zaměřují hlavně na včasné odhalování rizikových faktorů ještě předtím, než samotné onemocnění vůbec vznikne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane doktore, je to opravdu široké téma a určitě se k němu ještě někdy vrátíme. Já Vám děkuji za Vaše odpovědi a vy neodcházejte od televizních obrazovek, protože pokračujeme dál.

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Děkuji, hezký den.

Běh Křídla dětem pomohl malým pacientům FNO

Charitativní běh Křídla dětem v Porubě opět spojil stovky lidí pro dobrou věc. Výtěžek ze startovného podpoří malé pacienty na oddělení traumatologie a chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava.

Areál VŠB zaplnili běžci i chodci. Zapojili se do charitativního běhu Křídla dětem. Na připravené tratě vyrazil rekordní počet pětiset sportovců.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: "Je to běh, který je spojen s dobrou věcí, se sbírkou pro děti, a to vždy ráda podpořím. A podpořila to samozřejmě i celá Poruba. První ročník se konal spolu s Porubajkem a já jsem moc ráda, že se organizátoři rozhodli jít také do nových prostor nebo na nová prostranství, která jsou v areálu VŠB."

Na výběr byly tratě pro všechny věkové kategorie, od nejmenších dětí až po zkušené běžce.

Kateřina Brožová, ambasadorka, NF Křídla dětem: "Máme také běhy na 5 km a 10 km a také přišli podpořit nemocné děti chodci. Ze srdce všem moc děkujeme a jsme šťastní, že se nám letos konečně vydařilo počasí."

účastníci běhu: "Trať je pěkná. Je taková kopcovitá, to sice moc nemám rád, ale dneska mi to docela šlo a i ty kopce a závod jsem si užil.""Já si myslím, že hlavně nás to musí bavit. To je úplně to nejdůležitější, protože když člověka něco baví, tak ho to vlastně samo motivuje běžet a běžet a má z toho endorfiny.""Běželo se vcelku dobře, trať rovná desítka s převýšením. Ty kopečky tady jsou. Já pocházím přímo tady přes ulici, takže to je moje domácí hřiště. A byli jsme tady s dcerkou na dětských závodech, takže se tak střídáme."

Nejmladšímu účastníkovi byly teprve dva roky, nejstarší osmdesátiletý se vydal na desetikilometrovou trasu.

Jan Počta, účastník běhu: "Já to beru jako trénink, který jsem si zaplatil, abych podpořil aktivity FNO."

Výtěžek letošního ročníku charitativního běhu Křídla dětem přes 200 tisíc korun podpoří vybavení dětské chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava.

Hana Horelová, vrchní sestra Chirurgické kliniky FNO: "Konkrétně se za výtěžek pořídí lupové brýle k operativě právě dětských pacientů. Jedná se nejčastěji o děti, které jsou předčasně narozené, malinkaté a k operačním výkonům se pořizují tyto speciální brýle."

Charitativní běh Křídla dětem se uskutečnil již počtvrté a pomáhat plánuje i v dalších ročnících.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
14. května 2026, 18:45

FNO Ostrava se podílela na organizaci Dne zdraví

Fakultní nemocnice Ostrava představila na Dni zdraví nové preventivní programy zaměřené na zdravý životní styl a včasné odhalení nemocí.

Jedno ze stanovišť Dne zdraví patřilo týmu Oční kliniky, který zájemcům vyšetřoval zrak.

Lukáš Kolarčík, vrchní sestra Oční kliniky FNO a LF OU: : "Každému příchozímu umíme změřit, jaké by měl mít brýle. Co by tam tak asi mělo teoreticky být? Porovnat to s tím, jak se on s tou korekcí cítí, a můžeme mu poradit, jakou cestou jít, jestli to spraví brýle nebo nějaká operace, jaká jsou očekávání, co může mít. Uděláme takovou konzultaci."

Kromě Oční kliniky měli z ostravské fakultní nemocnice v City Campusu své stanoviště také zástupci Centra telemedicínských služeb, Kožního oddělení, Centra preventivní medicíny, Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství a Krevního centra. Organizátoři se letos nabídku služeb a aktivit snažili rozšířit.

Jana Pająk, hlavní organizátorka a vedoucí Centra pro řízení lidských zdrojů OU: "V loňském roce jsme měli širší výběr aktivit a zkoumali jsme, co se vlastně studujícím zaměstnancům a zaměstnankyním nejvíce líbí. A tuto nabídku jsme letos ještě rozpracovali, takže letos si mohou nechat vyšetřit znaménka a oči. Centrum medicíny vyšetřuje fungování srdce, EKG. Máme tady zdravotnickou záchrannou službu."

Mezi klíčová témata Dne zdraví patřila prevence a zdravý životní styl.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: "My tu délku života v České republice máme dlouhou, tak jako jiné země v Evropě a ve vyspělých zemích, vyspělém světě, ale bohužel kvalita života je u nás kratší. To znamená, že

lidé začínají o deset let dříve užívat léky kvůli chronickým nemocem, než v některých vyspělých, například skandinávských zemích. A to se musí změnit.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: "I v naší nemocnici klademe důraz na preventivní programy, protože v této oblasti prevence jako taková může včas odhalit některé nemoci, a tím pádem jsou lépe řešitelné. Dává nám to i ekonomický smysl pro společnost a pro náš stát."

Den zdraví svou účastí podpořil také premiér Andrej Babiš s ministry Karlem Havlíčkem a Alešem Juchelkou.

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A jedním z lékařů, který se Dne zdraví zúčastnil, je Filip Ječmínek, praktický lékař z Oddělení pracovního a preventivního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava. Dobrý den, vítejte u nás.

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Hezký den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane doktore, na této akci jste oficiálně představili nové preventivní programy, které začala Fakultní nemocnice Ostrava nabízet. Pojďme si některé z nich v rámci našich časových možností představit.

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Ano, v rámci rostoucího povědomí o tom, že právě prevencí lze řadě onemocnění buďto předejít, nebo alespoň ve vysoké míře snížit riziko jejich rozvoje, jsme připravili preventivní programy pro lidi, kteří mají o své zdraví velký zájem a chtějí tyto rizikové faktory aktivně ovlivnit. Dva programy už jsou nyní v provozu, a to program kardiovaskulární prevence a program onkologické prevence, které cílí především na co nejčasnější záchyt onemocnění.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Mě by zajímalo, když se člověk dostane do vašeho preventivního programu, jak s ním potom pracujete? Jak celý ten program probíhá?

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Na co se já osobně nejvíce těším, jsou právě připravované programy prevence zdraví, které mají za cíl ovlivnit samotné rizikové faktory, jež mohou vést ke vzniku onemocnění. Největší význam má přitom prevence hlavně v mladém věku, tedy v době, kdy člověk ještě není nemocný. Jde o faktory, které podle mě řada diváků zná – například vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cukru v krvi nebo cholesterol. Kromě toho ale budeme nabízet i odběry specializovaných markerů, například hs-CRP, což je vysoce citlivý parametr systémového zánětu, který souvisí s rizikem rozvoje kardiovaskulárních i onkologických onemocnění. A současně budeme poskytovat poradenství, jak právě pomocí životního stylu tyto parametry ovlivnit a do budoucna se tak statisticky významně vyhnout nejen samotným onemocněním, ale třeba i nutnosti užívání léků.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Znamená to tedy, že za vámi chodí prakticky zdraví lidé, kteří mají zájem zůstat zdraví co nejdéle, ideálně i do vyššího věku, a vy jim radíte, jakým způsobem toho dosáhnout? Chápu to správně, laicky řečeno?

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Přesně tak. A navíc k tomu máme i objektivní parametry. Kromě zmiňovaného hs-CRP je to například také glykovaný hemoglobin, který může už deset až dvacet let před rozvojem zvýšené hladiny cukru v krvi odrážet takzvanou inzulinovou rezistenci. Ta nesouvisí jen se vznikem diabetu mellitu, tedy cukrovky 2. typu, ale také například s rozvojem obávaných onkologických, tedy nádorových onemocnění.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak se k vám lidé mohou přihlásit nebo jak se mohou do těch preventivních programů zapojit? A možná ještě jedna otázka – pokud by byl zájem opravdu velký, podle čeho budete vybírat, koho do programu zařadíte?

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Rádi bychom měli na jednoho pacienta alespoň hodinu času, a to včetně navazujících prohlídek a poradenství, během kterého už budeme podrobně rozebírat konkrétní zjištěné parametry daného člověka. Samozřejmě jsme do určité míry omezeni kapacitou a počtem lékařů, kteří tyto preventivní prohlídky provádějí. Současně ale nabízíme i program šitý na míru pro pacienty starší 65 let, který je zaměřený především na udržení soběstačnosti a prevenci například úbytku svalové hmoty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: S jakým týmem lékařů do těch preventivních programů vstupujete? Spíš by mě zajímalo spektrum odborností, které se na tom podílejí.

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Jedná se především o odbornosti s interním základem. Nově připravované preventivní programy budeme realizovat v Centru preventivní medicíny, které právě vzniká. To bude zastřešovat praktické lékaře a lékaře pracovního lékařství, kteří se zaměřují hlavně na včasné odhalování rizikových faktorů ještě předtím, než samotné onemocnění vůbec vznikne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane doktore, je to opravdu široké téma a určitě se k němu ještě někdy vrátíme. Já Vám děkuji za Vaše odpovědi a vy neodcházejte od televizních obrazovek, protože pokračujeme dál.

Filip Ječmínek, lékař, Oddělení pracovního a preventivního lékařství: Děkuji, hezký den.

Běh Křídla dětem pomohl malým pacientům FNO

Charitativní běh Křídla dětem v Porubě opět spojil stovky lidí pro dobrou věc. Výtěžek ze startovného podpoří malé pacienty na oddělení traumatologie a chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava.

Areál VŠB zaplnili běžci i chodci. Zapojili se do charitativního běhu Křídla dětem. Na připravené tratě vyrazil rekordní počet pětiset sportovců.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: "Je to běh, který je spojen s dobrou věcí, se sbírkou pro děti, a to vždy ráda podpořím. A podpořila to samozřejmě i celá Poruba. První ročník se konal spolu s Porubajkem a já jsem moc ráda, že se organizátoři rozhodli jít také do nových prostor nebo na nová prostranství, která jsou v areálu VŠB."

Na výběr byly tratě pro všechny věkové kategorie, od nejmenších dětí až po zkušené běžce.

Kateřina Brožová, ambasadorka, NF Křídla dětem: "Máme také běhy na 5 km a 10 km a také přišli podpořit nemocné děti chodci. Ze srdce všem moc děkujeme a jsme šťastní, že se nám letos konečně vydařilo počasí."

účastníci běhu: "Trať je pěkná. Je taková kopcovitá, to sice moc nemám rád, ale dneska mi to docela šlo a i ty kopce a závod jsem si užil.""Já si myslím, že hlavně nás to musí bavit. To je úplně to nejdůležitější, protože když člověka něco baví, tak ho to vlastně samo motivuje běžet a běžet a má z toho endorfiny.""Běželo se vcelku dobře, trať rovná desítka s převýšením. Ty kopečky tady jsou. Já pocházím přímo tady přes ulici, takže to je moje domácí hřiště. A byli jsme tady s dcerkou na dětských závodech, takže se tak střídáme."

Nejmladšímu účastníkovi byly teprve dva roky, nejstarší osmdesátiletý se vydal na desetikilometrovou trasu.

Jan Počta, účastník běhu: "Já to beru jako trénink, který jsem si zaplatil, abych podpořil aktivity FNO."

Výtěžek letošního ročníku charitativního běhu Křídla dětem přes 200 tisíc korun podpoří vybavení dětské chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava.

Hana Horelová, vrchní sestra Chirurgické kliniky FNO: "Konkrétně se za výtěžek pořídí lupové brýle k operativě právě dětských pacientů. Jedná se nejčastěji o děti, které jsou předčasně narozené, malinkaté a k operačním výkonům se pořizují tyto speciální brýle."

Charitativní běh Křídla dětem se uskutečnil již počtvrté a pomáhat plánuje i v dalších ročnících.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-14-05-2026-18-45