Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Zdravotnická zařízení AGEL podporují prevenci rakoviny prsu
  • Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Chirurgická léčba rakoviny prsu ve skupině AGEL

Vítejte u Magazínu TV Medicína Speciál. Dnešní díl je věnován iniciativě Růžový říjen, která po celém světě upozorňuje na důležitost prevence, včasné diagnostiky a správné léčby rakoviny prsu – jednoho z nejčastějších onkologických onemocnění u žen. Zdravotnická skupina AGEL se dlouhodobě soustředí na poskytování špičkové onkologické péče a zároveň se aktivně zapojuje do osvětových akcí zaměřených na prevenci a podporu žen, kterým byl nádor diagnostikován.

Zdravotnická zařízení AGEL podporují prevenci rakoviny prsu

Zdravotnická skupina AGEL se dlouhodobě soustředí na poskytování špičkové onkologické péče a aktivně se zaměřuje také na prevenci. Připojila se proto k iniciativě Růžový říjen - která upozorňuje na prevenci a léčbu rakoviny prsu. Jedním z předních pracovišť, které se specializuje na diagnostiku a léčbu nádorů prsu, je Komplexní onkologické centrum Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Rakovinou prsu onemocní každoročně v České republice přes 7 000 žen. Jedním ze špičkových pracovišť, která poskytují pacientkám vysoce specializovanou onkologickou péči, je Komplexní onkologické centrum Nemocnice AGEL Nový Jičín - patří pouze ke dvěma takovým v Moravskoslezském kraji.

Michaela Hrouzková, lékařka, Komplexní onkologické centrum, Nemocnice AGEL Nový Jičín: ,,To hlavní důležité, co v těch centrech je, je právě ten multidisciplinární tým. To znamená, že vlastně o vašem osudu v případě, že prostě máte onkologické onemocnění, si nerozhoduje někde jeden člověk, ale prostě sejde se tým odborníků pro karcinom prsu. Je to třeba mamodiagnostik, chirurg, já jako klinický onkolog, radiační onkolog, patolog a vlastně ti všichni se dívají na ten konkrétní případ a ti všichni potom stanovují konkrétní postup šitý pacientce na míru. Ročně naši diagnostici vyšetří zhruba 500 a více klientek, takže to je opravdu krásné číslo.”

Zdravotnická zařízení AGEL kladou důraz na prevenci a proto nabízejí širokou škálu služeb.

Michaela Hrouzková, lékařka, Komplexní onkologické centrum, Nemocnice AGEL Nový Jičín: ,,Naše zařízení se samozřejmě připojilo k síti center v Růžovém říjnu k tomu abychom zvýšili povědomí právě o rakovině prsu a o možnostech prevence, jednak o samovyšetřování a i o možnostech využít screeningová vyšetření. Co se týká screeningu karcinomu prsu tak si myslím, že v České republice je nastavený super, ta účast žen je standardně na screeningu se pohybuje okolo 70 % i výše. Standardně je nastaven pro ženy nad pětačtyřicet let věku, kdy vlastně co dva roky se opakuje mamografické vyšetření. Nicméně samozřejmě i mladší ženy, anebo naopak třeba v intervalu mezi tím jednotlivým mamografické vyšetřením mohou ženy využít ultrazvuku prsu jako samoplátkyně.”

Jiřina Žáčková, sestra, Komplexní onkologické centrum, Nemocnice AGEL Nový Jičín: ,,Osvěta je už dobrá na dobré úrovni. Hlásí se nám teď zejména ročníky 70., 80., 90.”

Právě preventivní vyšetření umožňují včasnou diagnostiku rakoviny prsu a podstatně tak zvyšují úspěšnost celé léčby.

Michaela Hrouzková, lékařka, Komplexní onkologické centrum, Nemocnice AGEL Nový Jičín: ,,Můžeme říct, že včasná diagnostika je naprosto klíčová, protože od časných stádií se potom úplně jinak vyvíjí ten postup a i ty terapeutické možnosti. A můžeme říci, že většinu pacientek v časných stádiích s karcinomem prsu opravdu vyléčíme.”

Součástí komplexní péče je i sledování pacientky po léčbě a pokud je potřeba, k dispozici je také psychologická podpora.

Michaela Hrouzková, lékařka, Komplexní onkologické centrum, Nemocnice AGEL Nový Jičín: ,,Součástí týmu máme jak nutriční specialisty, tak skvělé klinické psychology. A vždycky se snažíme, aby to byl komplex, aby si žena opravdu prošla tady tím kolečkem, abychom měli jistotu, že se necílíme pouze na samotné onemocnění, ale na pacientku jako celek.”

Léčba rakoviny prsu vyžaduje zapojení celé řady specialistů, včetně chirurgů.

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: ,,Jednak se k nám dostávají pacientky, které mají záchyt v rámci screeningu, takže jsou k nám odesílány po preventivním mamografu s nálezem nebo po ultrazvuku. A druhou skupinou pacientek jsou ženy, které k nám přichází přímo do ambulance pro nějaké potíže. V převážné většině se jedná o prs záchovné výkony. To znamená, že odstraňujeme nádor s dostatečným lemem zdravé tkáně.”

Ivana Dostálová, sestra, Chirurgie C, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: ,,Mamologické pacientky nastupují den před operací a další den jsou operované. A pokud všechno probíhá jak má, tak za další dva dny jdou domů.”

Lenka Mičanová, pacientka, Chirurgie C, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: ,,Já jsem vlastně podstoupila částečné odstranění prsu. Zdravotnický personál a paní doktorka opakovaně přicházeli a edukovali, vysvětlovali, ptali se. Takže opravdu můžu říct, že pro pacienty je to skvělé.”

Lékaři Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice provedou ročně přes 350 mamologických operací a řadí se tak mezi přední pracoviště v celé České republice.

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Chirurgická léčba rakoviny prsu ve skupině AGEL

Jana Lipovská, TV POLAR: Ve studiu už vítám paní doktorku Zuzanu Vávrovou, která je chirurgem a vede mamologické pracoviště v Nemocnici Agel Ostrava-Vítkovice. Společně se zaměříme na chirurgickou léčbu rakoviny prsu a na nové léčebné postupy. Dobrý den, paní doktorko. Paní doktorko, ve skupině AGEL je pacientkám, které už mají diagnostikováno zhoubné onemocnění prsu, k dispozici multidisciplinární tým. Tak co si pod tím představit a jak probíhá ta spolupráce s pacientkou?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Multidisciplinární tým s pacientkami probíhá tak, že je tam v podstatě přítomen lékař z každé odbornosti, která se o pacientku se zhoubným onemocněním prsu stará. Takže u nás ve Vítkovické nemocnici je to radiodiagnostik, chirurg a onkolog. Takovou výhodou je, že u nás jsou u té onko-mamární komise nebo toho multidisciplinárního týmu pacientky přítomny.

Jana Lipovská, TV POLAR: Jaké konkrétní operace provádíte u vás v nemocnici?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Nejčastěji provádíme tzv. prs záchovné výkony nebo provádíme mastektomie, což je odstranění celého prsu. Teď, v současné době, kdy je stále větší procento pacientek, které mají geneticky podmíněné vysoké riziko rakoviny prsu, tak provádíme také preventivní výkony a ve spolupráci s plastickými chirurgy, případně i rekonstrukční výkony.

Jana Lipovská, TV POLAR: Pomáhají vám při výkonech nějaké moderní technologické přístroje?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Máme k dispozici perioperační mamograf, díky kterému si v indikovaných případech můžeme odebraný vzorek tkáně přímo vyšetřit na operačním sále. Ty výsledky máme k dispozici zhruba do několika desítek vteřin. Takže my ho vidíme jako chirurgové na obrazovce a současně se ten výsledek odesílá systémem i kolegům z radiologie, kteří nám to zhodnotí. Jednak zkracují dobu operace tím, že ten přístroj opravdu vyhodnotí výsledek do několika vteřin. Tak to je taky velké plus, že pacientky nemusí být uspány delší dobu, než je nezbytně nutné. A určitě nám primárně umožňují odebrat menší vzorek té tkáně, kdy na té obrazovce vidíme, jak blízko nebo daleko jsme od případné té zhoubné léze nebo od toho nádorku, který máme označený třeba tzv. lokalizačním klipem. A když by některý z těch okrajů byl blízko, tak můžeme během jedné narkózy, kdy je ta pacientka uspaná, případně kousek té zdravé tkáně dobrat.

Jana Lipovská, TV POLAR: Pojďme popsat jenom, ať si pacientky lépe představí prs šetřící operaci. Co to pro ně znamená?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Operace prsů obecně probíhají v celkové narkóze. U těch nádorků, které jsou hmatné, se nám chirurgům to operuje trošku lépe, protože si to můžeme kontrolovat pohmatem, takže víme, kolik té zdravé tkáně odebereme. U těch nádorů, které hmatné nejsou, je potom zase důležitá spolupráce s kolegy z radiologie, kteří nám ráno v den operace ten nádor označí na kůži.

Jana Lipovská, TV POLAR: Když je pacientka po zákroku, tak co ji čeká potom?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Bezprostředně po operaci je pacientka hlídaná na dospávacím pokoji a z dospávacího pokoje pacientky předáváme zase na standardní oddělení.

Jana Lipovská, TV POLAR: Za jak dlouho po operaci by měla přijít znovu na kontrolu a co potom po té kontrole? Jak dlouho je ještě sledována po operaci?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Pacientky po propuštění ještě hlídáme v mamologické ambulanci, kam chodí na převazy zpravidla jednou týdně, nebo když mají potíže, tak samozřejmě můžou přijít kdykoliv s tím, že do 14 dnů máme k dispozici výsledky histologického vyšetření a s těmi potom pacientku objednáváme ke kolegům na onkologii, kde probíhá ještě ta zajišťující léčba po operaci.

Jana Lipovská, TV POLAR: Paní doktorko, co byste vzkázala ještě ženám, které váhají s vyšetřením?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Určitě se nebát a k vyšetření přijít. A i v případě, že se o zhoubné onemocnění jedná, tak zde platí, že čím dříve se ty ženy dostaví a čím dříve je zahájena léčba, tak tím je lepší prognóza.

Jana Lipovská, TV POLAR: Paní doktorko, já Vám moc děkuji za návštěvu a přeji co nejvíce vyléčených pacientek.

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Děkuji.

Jana Lipovská, TV POLAR: Vám milí diváci, děkujeme za pozornost.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
16. října 2024, 17:43

Vítejte u Magazínu TV Medicína Speciál. Dnešní díl je věnován iniciativě Růžový říjen, která po celém světě upozorňuje na důležitost prevence, včasné diagnostiky a správné léčby rakoviny prsu – jednoho z nejčastějších onkologických onemocnění u žen. Zdravotnická skupina AGEL se dlouhodobě soustředí na poskytování špičkové onkologické péče a zároveň se aktivně zapojuje do osvětových akcí zaměřených na prevenci a podporu žen, kterým byl nádor diagnostikován.

Zdravotnická zařízení AGEL podporují prevenci rakoviny prsu

Zdravotnická skupina AGEL se dlouhodobě soustředí na poskytování špičkové onkologické péče a aktivně se zaměřuje také na prevenci. Připojila se proto k iniciativě Růžový říjen - která upozorňuje na prevenci a léčbu rakoviny prsu. Jedním z předních pracovišť, které se specializuje na diagnostiku a léčbu nádorů prsu, je Komplexní onkologické centrum Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Rakovinou prsu onemocní každoročně v České republice přes 7 000 žen. Jedním ze špičkových pracovišť, která poskytují pacientkám vysoce specializovanou onkologickou péči, je Komplexní onkologické centrum Nemocnice AGEL Nový Jičín - patří pouze ke dvěma takovým v Moravskoslezském kraji.

Michaela Hrouzková, lékařka, Komplexní onkologické centrum, Nemocnice AGEL Nový Jičín: ,,To hlavní důležité, co v těch centrech je, je právě ten multidisciplinární tým. To znamená, že vlastně o vašem osudu v případě, že prostě máte onkologické onemocnění, si nerozhoduje někde jeden člověk, ale prostě sejde se tým odborníků pro karcinom prsu. Je to třeba mamodiagnostik, chirurg, já jako klinický onkolog, radiační onkolog, patolog a vlastně ti všichni se dívají na ten konkrétní případ a ti všichni potom stanovují konkrétní postup šitý pacientce na míru. Ročně naši diagnostici vyšetří zhruba 500 a více klientek, takže to je opravdu krásné číslo.”

Zdravotnická zařízení AGEL kladou důraz na prevenci a proto nabízejí širokou škálu služeb.

Michaela Hrouzková, lékařka, Komplexní onkologické centrum, Nemocnice AGEL Nový Jičín: ,,Naše zařízení se samozřejmě připojilo k síti center v Růžovém říjnu k tomu abychom zvýšili povědomí právě o rakovině prsu a o možnostech prevence, jednak o samovyšetřování a i o možnostech využít screeningová vyšetření. Co se týká screeningu karcinomu prsu tak si myslím, že v České republice je nastavený super, ta účast žen je standardně na screeningu se pohybuje okolo 70 % i výše. Standardně je nastaven pro ženy nad pětačtyřicet let věku, kdy vlastně co dva roky se opakuje mamografické vyšetření. Nicméně samozřejmě i mladší ženy, anebo naopak třeba v intervalu mezi tím jednotlivým mamografické vyšetřením mohou ženy využít ultrazvuku prsu jako samoplátkyně.”

Jiřina Žáčková, sestra, Komplexní onkologické centrum, Nemocnice AGEL Nový Jičín: ,,Osvěta je už dobrá na dobré úrovni. Hlásí se nám teď zejména ročníky 70., 80., 90.”

Právě preventivní vyšetření umožňují včasnou diagnostiku rakoviny prsu a podstatně tak zvyšují úspěšnost celé léčby.

Michaela Hrouzková, lékařka, Komplexní onkologické centrum, Nemocnice AGEL Nový Jičín: ,,Můžeme říct, že včasná diagnostika je naprosto klíčová, protože od časných stádií se potom úplně jinak vyvíjí ten postup a i ty terapeutické možnosti. A můžeme říci, že většinu pacientek v časných stádiích s karcinomem prsu opravdu vyléčíme.”

Součástí komplexní péče je i sledování pacientky po léčbě a pokud je potřeba, k dispozici je také psychologická podpora.

Michaela Hrouzková, lékařka, Komplexní onkologické centrum, Nemocnice AGEL Nový Jičín: ,,Součástí týmu máme jak nutriční specialisty, tak skvělé klinické psychology. A vždycky se snažíme, aby to byl komplex, aby si žena opravdu prošla tady tím kolečkem, abychom měli jistotu, že se necílíme pouze na samotné onemocnění, ale na pacientku jako celek.”

Léčba rakoviny prsu vyžaduje zapojení celé řady specialistů, včetně chirurgů.

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: ,,Jednak se k nám dostávají pacientky, které mají záchyt v rámci screeningu, takže jsou k nám odesílány po preventivním mamografu s nálezem nebo po ultrazvuku. A druhou skupinou pacientek jsou ženy, které k nám přichází přímo do ambulance pro nějaké potíže. V převážné většině se jedná o prs záchovné výkony. To znamená, že odstraňujeme nádor s dostatečným lemem zdravé tkáně.”

Ivana Dostálová, sestra, Chirurgie C, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: ,,Mamologické pacientky nastupují den před operací a další den jsou operované. A pokud všechno probíhá jak má, tak za další dva dny jdou domů.”

Lenka Mičanová, pacientka, Chirurgie C, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: ,,Já jsem vlastně podstoupila částečné odstranění prsu. Zdravotnický personál a paní doktorka opakovaně přicházeli a edukovali, vysvětlovali, ptali se. Takže opravdu můžu říct, že pro pacienty je to skvělé.”

Lékaři Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice provedou ročně přes 350 mamologických operací a řadí se tak mezi přední pracoviště v celé České republice.

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Chirurgická léčba rakoviny prsu ve skupině AGEL

Jana Lipovská, TV POLAR: Ve studiu už vítám paní doktorku Zuzanu Vávrovou, která je chirurgem a vede mamologické pracoviště v Nemocnici Agel Ostrava-Vítkovice. Společně se zaměříme na chirurgickou léčbu rakoviny prsu a na nové léčebné postupy. Dobrý den, paní doktorko. Paní doktorko, ve skupině AGEL je pacientkám, které už mají diagnostikováno zhoubné onemocnění prsu, k dispozici multidisciplinární tým. Tak co si pod tím představit a jak probíhá ta spolupráce s pacientkou?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Multidisciplinární tým s pacientkami probíhá tak, že je tam v podstatě přítomen lékař z každé odbornosti, která se o pacientku se zhoubným onemocněním prsu stará. Takže u nás ve Vítkovické nemocnici je to radiodiagnostik, chirurg a onkolog. Takovou výhodou je, že u nás jsou u té onko-mamární komise nebo toho multidisciplinárního týmu pacientky přítomny.

Jana Lipovská, TV POLAR: Jaké konkrétní operace provádíte u vás v nemocnici?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Nejčastěji provádíme tzv. prs záchovné výkony nebo provádíme mastektomie, což je odstranění celého prsu. Teď, v současné době, kdy je stále větší procento pacientek, které mají geneticky podmíněné vysoké riziko rakoviny prsu, tak provádíme také preventivní výkony a ve spolupráci s plastickými chirurgy, případně i rekonstrukční výkony.

Jana Lipovská, TV POLAR: Pomáhají vám při výkonech nějaké moderní technologické přístroje?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Máme k dispozici perioperační mamograf, díky kterému si v indikovaných případech můžeme odebraný vzorek tkáně přímo vyšetřit na operačním sále. Ty výsledky máme k dispozici zhruba do několika desítek vteřin. Takže my ho vidíme jako chirurgové na obrazovce a současně se ten výsledek odesílá systémem i kolegům z radiologie, kteří nám to zhodnotí. Jednak zkracují dobu operace tím, že ten přístroj opravdu vyhodnotí výsledek do několika vteřin. Tak to je taky velké plus, že pacientky nemusí být uspány delší dobu, než je nezbytně nutné. A určitě nám primárně umožňují odebrat menší vzorek té tkáně, kdy na té obrazovce vidíme, jak blízko nebo daleko jsme od případné té zhoubné léze nebo od toho nádorku, který máme označený třeba tzv. lokalizačním klipem. A když by některý z těch okrajů byl blízko, tak můžeme během jedné narkózy, kdy je ta pacientka uspaná, případně kousek té zdravé tkáně dobrat.

Jana Lipovská, TV POLAR: Pojďme popsat jenom, ať si pacientky lépe představí prs šetřící operaci. Co to pro ně znamená?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Operace prsů obecně probíhají v celkové narkóze. U těch nádorků, které jsou hmatné, se nám chirurgům to operuje trošku lépe, protože si to můžeme kontrolovat pohmatem, takže víme, kolik té zdravé tkáně odebereme. U těch nádorů, které hmatné nejsou, je potom zase důležitá spolupráce s kolegy z radiologie, kteří nám ráno v den operace ten nádor označí na kůži.

Jana Lipovská, TV POLAR: Když je pacientka po zákroku, tak co ji čeká potom?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Bezprostředně po operaci je pacientka hlídaná na dospávacím pokoji a z dospávacího pokoje pacientky předáváme zase na standardní oddělení.

Jana Lipovská, TV POLAR: Za jak dlouho po operaci by měla přijít znovu na kontrolu a co potom po té kontrole? Jak dlouho je ještě sledována po operaci?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Pacientky po propuštění ještě hlídáme v mamologické ambulanci, kam chodí na převazy zpravidla jednou týdně, nebo když mají potíže, tak samozřejmě můžou přijít kdykoliv s tím, že do 14 dnů máme k dispozici výsledky histologického vyšetření a s těmi potom pacientku objednáváme ke kolegům na onkologii, kde probíhá ještě ta zajišťující léčba po operaci.

Jana Lipovská, TV POLAR: Paní doktorko, co byste vzkázala ještě ženám, které váhají s vyšetřením?

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Určitě se nebát a k vyšetření přijít. A i v případě, že se o zhoubné onemocnění jedná, tak zde platí, že čím dříve se ty ženy dostaví a čím dříve je zahájena léčba, tak tím je lepší prognóza.

Jana Lipovská, TV POLAR: Paní doktorko, já Vám moc děkuji za návštěvu a přeji co nejvíce vyléčených pacientek.

Zuzana Vávrová, vedoucí lékařka pro mamologii, Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice: Děkuji.

Jana Lipovská, TV POLAR: Vám milí diváci, děkujeme za pozornost.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-16-10-2024-17-43