Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Medici se seznamovali s operačním robotickým systémem
  • XI. Den onkologických dětí
  • FNO slaví 110. výročí založení
  • Možnosti léčby ischemické mozkové příhody: Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u sledování medicínského pořadu televize Polar. Dnes vám představíme operační přístroj da Vinci. Zavítáme na společné setkání onkologických rodin a v rozhovoru s docentem Ondřejem Volným se dozvíte jak rozpoznat příznaky mrtvice.

Medici se seznamovali s operačním robotickým systémem

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vestibul Lékařské fakulty Ostravské univerzity patřil dva dny robotického systému da Vinci. Budoucí lékaři se měli možnost seznámit s přesnou kopií operačního přístroje, se kterým pracují lékaři ostravské fakultní nemocnice.

Lukáš Matuška, zástupce dodavatele robotického systému da Vinci: Když se podíváte ještě na ten systém, než se pustíme do toho, vidíte, že jsou tam čtyři ramena. Jedno rameno je na kameru, endoskop a další tři jsou na nástroje.

Lubomír Martínek, přednosta, Chirurgická klinika FNO a LF OU: Medici si mohli vyzkoušet všechny kroky, kterými prochází chirurg ve fázi přípravy na práci s robotem.

Lukáš Matuška, zástupce dodavatele robotického systému da Vinci: Smyslem toho je umístit to gumové kolečko na ten kužel stejné barvy.

Vojtěch Kříž, student 3. ročníku LF OU: Je to parádní. Já jsem úplně nadšený z toho, že jsem si to mohl vyzkoušet. Velice mě to obohatilo o to, že jsem si mohl zkusit sáhnout na nějaký chirurgický zákrok.

Sára Hindrová, studentka 3. ročníku LF OU: Šlo to skvěle, opravdu. Chtěla bych na praktického lékaře, ale nejsem si jista výběrem. Ještě nevím.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Operační systém je vybavený simulátorech i trenažéru. Jednotlivé postupy se zkouší na modulu. Studenti s jeho ovládáním většinou problém neměli.

Lubomír Martínek, přednosta, Chirurgická klinika FNO a LF OU: Je vidět, že se doba mění a že opravdu počítačová minulost a trénink počítačových her v tomto případě je evidentně ku prospěchu věci, neboť mnozí z nich alespoň tu část ve smyslu simulátoru zvládali velmi dobře a velmi rychle.

XI. Den onkologických dětí

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Po dvouleté pauze patřily prostory Quality hotelu Ostrava City rodinám dětí s onkologickým onemocněním. Už pojedenácté pro ně připravil spolek HAIMA Ostrava společné setkání.

Michaela Češková, zdravotní sestra KDL FNO a LF OU, předsedkyně spolku HAIMA Ostrava: Já vám hrozně fandím. Máte neuvěřitelnou výdrž, co všechno musíte vydržet. Všichni lidi, co tady dneska přišli, tady jsou kvůli vám. Takže si to užijte. Hezké odpoledne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zpěvačka Kaczi, ale také manikérka, kadeřník, kosmetička nebo módní návrhářka pomohly rodičům na pár hodin zapomenout na nemoc jejich dětí.

Agáta Chrzibková, maminka Jakuba: U mě to teda trvalo měsíc, měsíc než jsem se ztotožnila s tím, co se děje a co se bude dít a co se může stát.

Jakub Chrzibek: Je mi už lépe, rozhodně. Před asi tak pěti měsíci jsem ležel ještě na lůžku a nemohl jsem se skoro hýbat. Takže je rozhodně to lepší a lepší. A já doufám, že už to všechno půjde pryč.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle dr. Kuhna z oddělení dětské hematologie a hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava je pro úspěšnou léčbu psychická pohoda rodičů velmi důležitá.

Tomáš Kuhn, Odd. dětské hematologie a hematoonkologie, KDL FNO a LF OU: Někdy je vidět, že i ten stres, který předchází tomu než sdělíme tu diagnózu, z těch rodičů paradoxně upadne. Rodiče se i po sdělení třeba i nepříjemné diagnózy uklidní, protože konečně mají tu nemoc třeba pojmenovanou.

Agáta Chrzibková, maminka Jakuba: Dneska jsem možná i v té situaci, kdy se snažím tu sílu předat dál k těm novým rodičům. Už mám tu sílu v sobě teď momentálně pomáhat, než úplně se tím rmoutit a věřit, že to bude dobré.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V závěru společného setkání se ke Kaczi přidala i šestnáctiletá Šárka Martináková, která byla po léčbě dva roky na vozíku a teprve před měsícem jej mohla odložit. Teď se připravuje na práci kadeřnice a zpěv je pro ni forma terapie.

Možnosti léčby ischemické mozkové příhody: Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám specialistu na diagnostiku a léčbu cévních mozkových příhod docenta Ondřeje Volného, který je nejmladším nositelem tohoto akademického titulu v oboru neurologie v ČR. Dobrý den, vítejte.

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám gratuluji. Pane docent, jak se stane, že se z Vás stane nejmladší nositel takového akademického titulu v ČR?

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: To je zajímavá otázka. Já asi odpovím tak, že je to určitě zvídavost, která mě vedla jednak na medicínu a zájem o přírodní vědy. Také je to určité dílo řekněme náhody a toho, že člověk byl ve správný čas na správném místě a setkal se se správnými lidmi, kteří ho motivovali a naučili, jak se má věda a výzkum dělat v jedna dvacátém století.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já na Vás ještě prozradím, že Vy jste studoval v zahraničí. Dokonce jste byl na půl roku na půlroční stáži v Calgary. O tam jste se vrátil do Česka a zase jste se vrátil do Calgary. Mě spíš zajímá, co vás vedlo k tomu vrátit se tady do Česka, protože mně z mého pohledu to připadá, že v Kanadě byste měl možná více možností, ale možná se mýlím.

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Ano, máte pravdu, že ta prestižní pracoviště v Kanadě nabízejí neskutečné možnosti. Člověk se tam naučí spoustu věcí. Nicméně, je to také řekněme země, kde jsou velmi vysoké nároky kladené na lékaře, hlavně v tom akademickém prostředí a je vysoce kompetitivní. Na druhou stranu já nelituju svého návratu, protože tak, jak říkal můj mentor v Kanadě, že není pro vědce tak náročné se etablovat již v etablovaném místě nebo na etablované pracoviště, ale vždycky je dobré se vrátit do té své země, řekněme i do svého rodného města jako je Ostrava u mě, a začít budovat něco od začátku a to, co jsem se naučil tam potom moci aplikovat tady.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy se podílíte tady ve fakultní nemocnici na vývoji léčebných postupů i diagnostiky cévní mozkové příhody. Jaké jsou trendy v léčbě?

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Trendy v léčbě jsou jednoznačně léčit, co nejdříve naše pacienty. Poskytnout jim rekanalizační léčbu, která je vysoce účinná. To bych tady chtěl říci, že ta neurologie, především ta cévní a péče o pacienty s mozkovou příhodou, ta za posledních několik let opravdu zažila velký boom. Takže máme možnosti jak léčby infuzní, tak potom rekanalizační. Čili buď podáme lék do žíly a nebo můžeme tu mozkovou tepnu otevřít speciálním katetrem. Trendy jsou umělá inteligence, algoritmy, které nám pomáhají analyzovat zobrazovací metody, moderní trendy v rehabilitaci, je toho spousta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že ta léčba musí přijít, co nejdříve. Co to pro nás laiky znamená?

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Ideálně jsou to minuty. Samozřejmě toto není možné, abychom pacienta léčili v řádu desítek minut od vzniku příznaků. Čili důležité v tom terénu nebo mimo nemocnici rozpoznat příznaky u svého rodinného příslušníka nebo i u sebe, ihned zavolat záchrannou službu a pak už je to na nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když říkáte, že je to tak krátký čas, kdy se má pacient dostat k lékaři, k ošetření nebo na odborné pracoviště. Jak my na sobě nebo na svém blízkém poznáme, že jde zrovna o toto onemocnění?

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Cévní mozkové příhody mají ty typické charakteristiky nebo pro ně je typické, že vznik těch příznaků je akutní, je náhlý, vznikne to hned. Ty typické příznaky jsou: asymetrie ve tváři, nápadný skluz v koutku, to opravdu pozná i laik. Poruchy řeči, kdy pacient není schopen mluvit, blábolí, drmolí. Někdy může působit jako zmatený nebo dokonce i jako opilý. Pak je to náhlý vznik oslabení končetin na polovině těla.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ještě bychom měli doplnit, že mezi rizikové faktory cévní mozkové příhody patří vysoký krevní tlak, cukrovka, poruchy srdečního rytmu, stres, kouření, věk, ale já jsem se dočetla, že tímto onemocněním nebo toto onemocnění může postihnout i mladší lidi, a dokonce i děti.

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Je to tak. Mozková příhoda se nevyhýbá dokonce i novorozencům. Nicméně tam ty příčiny jsou jiné. Novorozenec nekouří, novorozenec nemá vysoký krevní tlak. Většinou to souvisí buď s probíhající infekcí, infekčním onemocněním nebo to může být v souvislosti s poruchou funkce imunitního systému, kdy se u těch dětí také tvoří tromby, sraženiny, které mohou zaletět do mozku a pak u dětí ještě někdy se mohou objevit zánětlivé onemocnění přímo mozkových tepen, které u dospělých jsou zase relativně vzácné. Čili u těch dětí to je jedna skupina. Když si vezmeme mladé dospělé velmi často to bývá především u pacientů, kteří mají takovou abnormalitu komunikace mezi pravou polovinou a levou polovinou srdce. Někdy, když zkrátka třeba zapojí břišní lis a tvoří se jim třeba v dolních končetinách tromby, tak ty tromby mohou zaletět do mozku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, čas je neúprosný. Já Vám děkuji za rozhovor a Vám diváci děkuji za pozornost. Mějte se hezky.

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
19. května 2022, 18:45

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u sledování medicínského pořadu televize Polar. Dnes vám představíme operační přístroj da Vinci. Zavítáme na společné setkání onkologických rodin a v rozhovoru s docentem Ondřejem Volným se dozvíte jak rozpoznat příznaky mrtvice.

Medici se seznamovali s operačním robotickým systémem

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vestibul Lékařské fakulty Ostravské univerzity patřil dva dny robotického systému da Vinci. Budoucí lékaři se měli možnost seznámit s přesnou kopií operačního přístroje, se kterým pracují lékaři ostravské fakultní nemocnice.

Lukáš Matuška, zástupce dodavatele robotického systému da Vinci: Když se podíváte ještě na ten systém, než se pustíme do toho, vidíte, že jsou tam čtyři ramena. Jedno rameno je na kameru, endoskop a další tři jsou na nástroje.

Lubomír Martínek, přednosta, Chirurgická klinika FNO a LF OU: Medici si mohli vyzkoušet všechny kroky, kterými prochází chirurg ve fázi přípravy na práci s robotem.

Lukáš Matuška, zástupce dodavatele robotického systému da Vinci: Smyslem toho je umístit to gumové kolečko na ten kužel stejné barvy.

Vojtěch Kříž, student 3. ročníku LF OU: Je to parádní. Já jsem úplně nadšený z toho, že jsem si to mohl vyzkoušet. Velice mě to obohatilo o to, že jsem si mohl zkusit sáhnout na nějaký chirurgický zákrok.

Sára Hindrová, studentka 3. ročníku LF OU: Šlo to skvěle, opravdu. Chtěla bych na praktického lékaře, ale nejsem si jista výběrem. Ještě nevím.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Operační systém je vybavený simulátorech i trenažéru. Jednotlivé postupy se zkouší na modulu. Studenti s jeho ovládáním většinou problém neměli.

Lubomír Martínek, přednosta, Chirurgická klinika FNO a LF OU: Je vidět, že se doba mění a že opravdu počítačová minulost a trénink počítačových her v tomto případě je evidentně ku prospěchu věci, neboť mnozí z nich alespoň tu část ve smyslu simulátoru zvládali velmi dobře a velmi rychle.

XI. Den onkologických dětí

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Po dvouleté pauze patřily prostory Quality hotelu Ostrava City rodinám dětí s onkologickým onemocněním. Už pojedenácté pro ně připravil spolek HAIMA Ostrava společné setkání.

Michaela Češková, zdravotní sestra KDL FNO a LF OU, předsedkyně spolku HAIMA Ostrava: Já vám hrozně fandím. Máte neuvěřitelnou výdrž, co všechno musíte vydržet. Všichni lidi, co tady dneska přišli, tady jsou kvůli vám. Takže si to užijte. Hezké odpoledne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zpěvačka Kaczi, ale také manikérka, kadeřník, kosmetička nebo módní návrhářka pomohly rodičům na pár hodin zapomenout na nemoc jejich dětí.

Agáta Chrzibková, maminka Jakuba: U mě to teda trvalo měsíc, měsíc než jsem se ztotožnila s tím, co se děje a co se bude dít a co se může stát.

Jakub Chrzibek: Je mi už lépe, rozhodně. Před asi tak pěti měsíci jsem ležel ještě na lůžku a nemohl jsem se skoro hýbat. Takže je rozhodně to lepší a lepší. A já doufám, že už to všechno půjde pryč.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle dr. Kuhna z oddělení dětské hematologie a hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava je pro úspěšnou léčbu psychická pohoda rodičů velmi důležitá.

Tomáš Kuhn, Odd. dětské hematologie a hematoonkologie, KDL FNO a LF OU: Někdy je vidět, že i ten stres, který předchází tomu než sdělíme tu diagnózu, z těch rodičů paradoxně upadne. Rodiče se i po sdělení třeba i nepříjemné diagnózy uklidní, protože konečně mají tu nemoc třeba pojmenovanou.

Agáta Chrzibková, maminka Jakuba: Dneska jsem možná i v té situaci, kdy se snažím tu sílu předat dál k těm novým rodičům. Už mám tu sílu v sobě teď momentálně pomáhat, než úplně se tím rmoutit a věřit, že to bude dobré.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V závěru společného setkání se ke Kaczi přidala i šestnáctiletá Šárka Martináková, která byla po léčbě dva roky na vozíku a teprve před měsícem jej mohla odložit. Teď se připravuje na práci kadeřnice a zpěv je pro ni forma terapie.

Možnosti léčby ischemické mozkové příhody: Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám specialistu na diagnostiku a léčbu cévních mozkových příhod docenta Ondřeje Volného, který je nejmladším nositelem tohoto akademického titulu v oboru neurologie v ČR. Dobrý den, vítejte.

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám gratuluji. Pane docent, jak se stane, že se z Vás stane nejmladší nositel takového akademického titulu v ČR?

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: To je zajímavá otázka. Já asi odpovím tak, že je to určitě zvídavost, která mě vedla jednak na medicínu a zájem o přírodní vědy. Také je to určité dílo řekněme náhody a toho, že člověk byl ve správný čas na správném místě a setkal se se správnými lidmi, kteří ho motivovali a naučili, jak se má věda a výzkum dělat v jedna dvacátém století.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já na Vás ještě prozradím, že Vy jste studoval v zahraničí. Dokonce jste byl na půl roku na půlroční stáži v Calgary. O tam jste se vrátil do Česka a zase jste se vrátil do Calgary. Mě spíš zajímá, co vás vedlo k tomu vrátit se tady do Česka, protože mně z mého pohledu to připadá, že v Kanadě byste měl možná více možností, ale možná se mýlím.

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Ano, máte pravdu, že ta prestižní pracoviště v Kanadě nabízejí neskutečné možnosti. Člověk se tam naučí spoustu věcí. Nicméně, je to také řekněme země, kde jsou velmi vysoké nároky kladené na lékaře, hlavně v tom akademickém prostředí a je vysoce kompetitivní. Na druhou stranu já nelituju svého návratu, protože tak, jak říkal můj mentor v Kanadě, že není pro vědce tak náročné se etablovat již v etablovaném místě nebo na etablované pracoviště, ale vždycky je dobré se vrátit do té své země, řekněme i do svého rodného města jako je Ostrava u mě, a začít budovat něco od začátku a to, co jsem se naučil tam potom moci aplikovat tady.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy se podílíte tady ve fakultní nemocnici na vývoji léčebných postupů i diagnostiky cévní mozkové příhody. Jaké jsou trendy v léčbě?

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Trendy v léčbě jsou jednoznačně léčit, co nejdříve naše pacienty. Poskytnout jim rekanalizační léčbu, která je vysoce účinná. To bych tady chtěl říci, že ta neurologie, především ta cévní a péče o pacienty s mozkovou příhodou, ta za posledních několik let opravdu zažila velký boom. Takže máme možnosti jak léčby infuzní, tak potom rekanalizační. Čili buď podáme lék do žíly a nebo můžeme tu mozkovou tepnu otevřít speciálním katetrem. Trendy jsou umělá inteligence, algoritmy, které nám pomáhají analyzovat zobrazovací metody, moderní trendy v rehabilitaci, je toho spousta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že ta léčba musí přijít, co nejdříve. Co to pro nás laiky znamená?

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Ideálně jsou to minuty. Samozřejmě toto není možné, abychom pacienta léčili v řádu desítek minut od vzniku příznaků. Čili důležité v tom terénu nebo mimo nemocnici rozpoznat příznaky u svého rodinného příslušníka nebo i u sebe, ihned zavolat záchrannou službu a pak už je to na nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když říkáte, že je to tak krátký čas, kdy se má pacient dostat k lékaři, k ošetření nebo na odborné pracoviště. Jak my na sobě nebo na svém blízkém poznáme, že jde zrovna o toto onemocnění?

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Cévní mozkové příhody mají ty typické charakteristiky nebo pro ně je typické, že vznik těch příznaků je akutní, je náhlý, vznikne to hned. Ty typické příznaky jsou: asymetrie ve tváři, nápadný skluz v koutku, to opravdu pozná i laik. Poruchy řeči, kdy pacient není schopen mluvit, blábolí, drmolí. Někdy může působit jako zmatený nebo dokonce i jako opilý. Pak je to náhlý vznik oslabení končetin na polovině těla.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ještě bychom měli doplnit, že mezi rizikové faktory cévní mozkové příhody patří vysoký krevní tlak, cukrovka, poruchy srdečního rytmu, stres, kouření, věk, ale já jsem se dočetla, že tímto onemocněním nebo toto onemocnění může postihnout i mladší lidi, a dokonce i děti.

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Je to tak. Mozková příhoda se nevyhýbá dokonce i novorozencům. Nicméně tam ty příčiny jsou jiné. Novorozenec nekouří, novorozenec nemá vysoký krevní tlak. Většinou to souvisí buď s probíhající infekcí, infekčním onemocněním nebo to může být v souvislosti s poruchou funkce imunitního systému, kdy se u těch dětí také tvoří tromby, sraženiny, které mohou zaletět do mozku a pak u dětí ještě někdy se mohou objevit zánětlivé onemocnění přímo mozkových tepen, které u dospělých jsou zase relativně vzácné. Čili u těch dětí to je jedna skupina. Když si vezmeme mladé dospělé velmi často to bývá především u pacientů, kteří mají takovou abnormalitu komunikace mezi pravou polovinou a levou polovinou srdce. Někdy, když zkrátka třeba zapojí břišní lis a tvoří se jim třeba v dolních končetinách tromby, tak ty tromby mohou zaletět do mozku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, čas je neúprosný. Já Vám děkuji za rozhovor a Vám diváci děkuji za pozornost. Mějte se hezky.

Ondřej Volný, zástupce přednosty Neurologické kliniky FNO: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-19-05-2022-18-45