Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Léčba obézních pacientů v rámci bariatrie
  • Nebezpečná je obezita, ale i podvýživa: MUDr. Igor Satinský primář MOJIP Nemocnice Havířov
  • Havířovská nemocnice otevřela Centrum pro léčbu obezity

Léčba obézních pacientů v rámci bariatrie

Simona Součková, TV Polar: Vítám vás u dalšího vydání Magazínu o zdraví. Primář Igor Satinský z havířovské nemocnice se zabývá léčbou obezity už řadu let. Pokud vás trápí tento problém, pak je jen na vás, zda si připustíte rizika obezity, nebo upřednostníte  požitek z jídla a gauče. A protože je mezi námi hodně lidí s nebezpečnými kily navíc, věnujeme tomuto tématu celý pořad. Havířovská nemocnice má nové centrum pro léčbu obezity, které se zabývá i poruchami výživy a metabolickými poruchami. Diagnostiku provádí na speciálním přístroji. Podívejte se na reportáž.

Havířovská nemocnice otevřela Centrum pro léčbu obezity

Nemocnice v Havířově se dlouhodobě věnuje obézním pacientům, kterým provádí bariatrické operace. Základem pro tuto civilizační chorobu by  měla být konzervativní léčba. Proto nemocnice otevřela centrum pro léčbu obezity. Pro diagnostiku nemocnice zakoupila speciální analyzátor, který odhalí celé složení těla.

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Dokáže říci, kolik procent má pacient tukové tkáně a svalové, to je pro nás nejdůležitější. Dovede určit i minerály ve skeletu v kostře. Dovede pracovat s tzv. fázovým úhlem. To je veličina, která je zatím hodně ceněna ve vědeckých kruzích a teprve do kliniky se dostává. Je to něco, co ukazuje zdravotní stav vaší buňky podle toho, podle té hodnoty, toho fázového úhlu. Takže je to hodně i pro budoucnost dobré měření. Měří to samozřejmě obsah vody, vody kterou má ten pacient v buňkách a nebo vody, kterou má mimo buňky. Dovede vypočítat metabolismus, bazální metabolismus, to znamená, kolik kalorií ten člověk potřebuje pro svůj život atd..

Neustálý rozvoj nemocnice vítá i radnice.

Josef Bělica, primátor Havířova: Nemocnice se nám mění před očima. Já jsem za to moc rád, protože je to civilizační choroba. Sedmdesát  procent lidí  se nějakým způsobem s tímto problémem potýká. Takže je moc fajn, že zase obyvatele Havířova a přilehlého okolí nebudou muset do podobného centra dojíždět někam daleko.

Speciální poradenství bude také věnováno pacientům trpícím nechutenstvím a poruchami výživy, například v souvislosti s onkologickou léčbou. Centrum bude také pracovat s nejnovějšími telemedicínskými přístupy a technologiemi. Pacient tak bude pod stálým monitoringem fyziologických funkcí tzv. na dálku. 

Nebezpečná  je obezita, ale i podvýživa: MUDr. Igor Satinský primář MOJIP Nemocnice Havířov nemocnice otevřela Centrum pro léčbu obezity

Simona Součková, TV Polar: Náš dnešní host, primář Igor Satinský, je z mezioborové jednotky intenzivní péče havířovské nemocnice. Dobrý den.

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, Vy na jednotce mezioborové péče se staráte především o pacienty po operaci, především ale i o jiné. Nicméně naše dnešní téma je léčba obézních pacientů v rámci bariatrie, protože vy ty bariatrické operace děláte v havířovské nemocnici už od roku myslím 2008.

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Ano, ano.

Simona Součková, TV Polar: Takže v čem je dneska ten pokrok za tu dobu v havířovské nemocnici? Co se děje nového?

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: První věc je, že narůstají počty těch pacientů. Jednak jejich zájem roste, zvláště po covidu, kdy si i ti pacienti nebo ti obézní lidé uvědomili, že obezita je výrazným negativním faktorem pro jejich zdraví, protože je spojena s vysokou hypertenzí, s cukrovkou často i ta kvalita života je menší u těch obézních pacientů. Oni si nezavážou boty, nedojdou do schodů atd. Takže i ti pacienti samotní si uvědomili, že pokud chtějí dělat něco pro své zdraví, musí něco dělat s obezitou. Pak vidíme i posun v myšlení některých lékařů, praktických lékařů, ortopedů, kteří rádi posílají pacienty, ty obézní, k nám, abychom jim teda redukovali tu hmotnost. To je v minulých letech. Samozřejmě ty poslední dva roky byly ovlivněny covidem, kdy se ta operativu musela snížit a zaměřila se třeba jenom na onkochirurgické pacienty. V rámci toho, že už stávající prostory v naší nemocnici nestačí na ten narůstající počet pacientů obézních, v červnu otevíráme ambulanci, která je právě komplexní, která poskytuje komplexní péči pro tyto pacienty. Vznikla v interiéru nemocnice. Je teda prostornější, je vybavena takovou speciální váhou špičkové úrovně, která vám dokáže změřit složení.

Simona Součková, TV Polar: K tomu se ještě dostaneme později. Čili je nový prostor, který vyhovuje nejenom vám, zdravotníkům, ale také poskytuje lepší zázemí pro pacienty. Čili vy jste naznačil, že ten zájem o ty bariatrické operace je, ale pojďme si říct ve stručnosti, v čem ta bariatrická operace spočívá, ale k ní se přistupuje až po určité době léčby, kdy všechno selže. Takže zkusme říct stručně, o co jde.

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Je celosvětově jasné, že bariatrická operativa je nejúčinnější léčbou obezity. Ale správně jste řekla, že by to měl být až druhý krok, že vždycky ten obézní pacient musí podstoupit konzervativní léčbu. To znamená dietní opatření, změnu složení stravy, větší pohybovou aktivitu. Pokud tato péče konzervativní selže, což bohužel často nastává, potom ten pacient se octne v naší ambulanci bariatrické a my vyšetřeními zjišťujeme, jestli ten pacient je vhodný pro tu operaci.

Simona Součková, TV Polar: Čili jaké tedy služby poskytuje ambulance?

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Poskytujeme i tu konzervativní léčbu v naší nutriční poradně, která je součástí té nové ambulance. Tam má hlavní péči nutriční terapeutka, která Vám řekne, co byste měla jíst, zjistí, co jíte. Snaží se Vám navést teda nové dietní zvyklosti, složení stravy atd. Pošle Vás na rehabilitaci a tam chodíte třeba 3-6 měsíců. Pokud zaznamenáte nějaký úbytek, tak tam pokračujete a je určitá možnost tou konzervativní léčbou se těch nadbytečných kil zbavit. Ale pokud tato léčba selže, potom se dostanete do té naší druhé části ambulance, a to jsou pacienti, u kterých je zvažována, případně indikována ta operační léčba.

Simona Součková, TV Polar: Teď operační léčba spočívá ve zmenšení žaludku. Já to za Vás musím říct, protože už jsem nedočkavá. Jenom ukážete mi třeba, jak je velký vlastně žaludek normální, který není tak vypapaný nadměrným přísunem jídla. Dá se to nějak popsat?

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Dá se říct, že do zdravého žaludku u zdravého člověka se vejde asi 2-3 litry tekutin. To je takový objemný vak, dalo by se říci. Samozřejmě ti obézní pacienti to mají trošku roztažené, protože přece jenom ten žaludek je tvořen svalem. Takže on, když ho přejídáte, tak on se trošku roztáhne. Po operaci ten žaludek je zmenšen asi na velikost pingpongového míčku nebo řekněme na jednu pětinu toho původního objemu. Je to jeden z mechanismů, které vedou potom k redukci. Ten pacient sní půlku rohlíku a je sytý, protože má skutečně ten zbývající malý žaludek tak malý, že ten pocit hladu mu ustupuje.

Simona Součková, TV Polar: Hlad už není, ale a často oči by jedly. My nemáme hlad, ale my máme hrozné chutě. Čili to znamená, že ten člověk tam už fakt nedostane víc, toho jídla?

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Nedostane, jednak ho to jinak tlačí. Jako byste snědla viz. Třeba 10 knedlíků, taky už si asi nedáte jedenáctý, dvanáctý. On už potom půlku rohlíku nesní, má ten pocit té plnosti. Ale samozřejmě jsou pacienti, kteří i kdybyste jim zadrátovali pusu, budou jíst nosem nebo ušima. Všichni pacienti před operací musí podstoupit psychologické vyšetření, kdy ten náš psycholog určí, jestli skutečně ten pacient bude s námi spolupracovat a bude dále dodržovat ta naše doporučení.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste naznačil, že tam máte speciální přístroj v té ambulanci. Co je to za přístroje a co dokáže?

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Je to diagnostický přístroj. Je to taková váha, která skutečně stála přes půl milionu korun. Je to takový světový unikát a dokáže vám změřit složení vašeho těla. Prochází vám takový slabý střídavý proud? Ten člověk to nepozná, nemá bolesti nebo nepozná, že jím prochází ten proud. Ten přístroj dokáže změřit v jednotlivých segmentech v každé končetině a v trupu obsah vody nejen v buňkách, ale mimo buňky. Především samozřejmě obsah nebo procento tuku, které má ten člověk, procento svaloviny. Dokonce i množství minerálů v kostech. My samozřejmě chceme, aby ti pacienti hubli, ale aby hubli tu svoji tukovou tkáň, zdravě. Aby nezhubli třeba svaly. Takže mi podle toho přístroje nebo podle těch výsledků jsme schopni trošku korigovat tu naši péči o něho.

Simona Součková, TV Polar: Výborně. Já vám přeji v tom snažení hodně úspěchů, ale samozřejmě hodně ukáznění pacientů a zdravější lidi. Mějte se hezky. Děkuju za návštěvu a milí diváci, s vámi se těším zase příště, na viděnou.

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Děkuji. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
20. července 2022, 17:44

Léčba obézních pacientů v rámci bariatrie

Simona Součková, TV Polar: Vítám vás u dalšího vydání Magazínu o zdraví. Primář Igor Satinský z havířovské nemocnice se zabývá léčbou obezity už řadu let. Pokud vás trápí tento problém, pak je jen na vás, zda si připustíte rizika obezity, nebo upřednostníte  požitek z jídla a gauče. A protože je mezi námi hodně lidí s nebezpečnými kily navíc, věnujeme tomuto tématu celý pořad. Havířovská nemocnice má nové centrum pro léčbu obezity, které se zabývá i poruchami výživy a metabolickými poruchami. Diagnostiku provádí na speciálním přístroji. Podívejte se na reportáž.

Havířovská nemocnice otevřela Centrum pro léčbu obezity

Nemocnice v Havířově se dlouhodobě věnuje obézním pacientům, kterým provádí bariatrické operace. Základem pro tuto civilizační chorobu by  měla být konzervativní léčba. Proto nemocnice otevřela centrum pro léčbu obezity. Pro diagnostiku nemocnice zakoupila speciální analyzátor, který odhalí celé složení těla.

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Dokáže říci, kolik procent má pacient tukové tkáně a svalové, to je pro nás nejdůležitější. Dovede určit i minerály ve skeletu v kostře. Dovede pracovat s tzv. fázovým úhlem. To je veličina, která je zatím hodně ceněna ve vědeckých kruzích a teprve do kliniky se dostává. Je to něco, co ukazuje zdravotní stav vaší buňky podle toho, podle té hodnoty, toho fázového úhlu. Takže je to hodně i pro budoucnost dobré měření. Měří to samozřejmě obsah vody, vody kterou má ten pacient v buňkách a nebo vody, kterou má mimo buňky. Dovede vypočítat metabolismus, bazální metabolismus, to znamená, kolik kalorií ten člověk potřebuje pro svůj život atd..

Neustálý rozvoj nemocnice vítá i radnice.

Josef Bělica, primátor Havířova: Nemocnice se nám mění před očima. Já jsem za to moc rád, protože je to civilizační choroba. Sedmdesát  procent lidí  se nějakým způsobem s tímto problémem potýká. Takže je moc fajn, že zase obyvatele Havířova a přilehlého okolí nebudou muset do podobného centra dojíždět někam daleko.

Speciální poradenství bude také věnováno pacientům trpícím nechutenstvím a poruchami výživy, například v souvislosti s onkologickou léčbou. Centrum bude také pracovat s nejnovějšími telemedicínskými přístupy a technologiemi. Pacient tak bude pod stálým monitoringem fyziologických funkcí tzv. na dálku. 

Nebezpečná  je obezita, ale i podvýživa: MUDr. Igor Satinský primář MOJIP Nemocnice Havířov nemocnice otevřela Centrum pro léčbu obezity

Simona Součková, TV Polar: Náš dnešní host, primář Igor Satinský, je z mezioborové jednotky intenzivní péče havířovské nemocnice. Dobrý den.

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, Vy na jednotce mezioborové péče se staráte především o pacienty po operaci, především ale i o jiné. Nicméně naše dnešní téma je léčba obézních pacientů v rámci bariatrie, protože vy ty bariatrické operace děláte v havířovské nemocnici už od roku myslím 2008.

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Ano, ano.

Simona Součková, TV Polar: Takže v čem je dneska ten pokrok za tu dobu v havířovské nemocnici? Co se děje nového?

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: První věc je, že narůstají počty těch pacientů. Jednak jejich zájem roste, zvláště po covidu, kdy si i ti pacienti nebo ti obézní lidé uvědomili, že obezita je výrazným negativním faktorem pro jejich zdraví, protože je spojena s vysokou hypertenzí, s cukrovkou často i ta kvalita života je menší u těch obézních pacientů. Oni si nezavážou boty, nedojdou do schodů atd. Takže i ti pacienti samotní si uvědomili, že pokud chtějí dělat něco pro své zdraví, musí něco dělat s obezitou. Pak vidíme i posun v myšlení některých lékařů, praktických lékařů, ortopedů, kteří rádi posílají pacienty, ty obézní, k nám, abychom jim teda redukovali tu hmotnost. To je v minulých letech. Samozřejmě ty poslední dva roky byly ovlivněny covidem, kdy se ta operativu musela snížit a zaměřila se třeba jenom na onkochirurgické pacienty. V rámci toho, že už stávající prostory v naší nemocnici nestačí na ten narůstající počet pacientů obézních, v červnu otevíráme ambulanci, která je právě komplexní, která poskytuje komplexní péči pro tyto pacienty. Vznikla v interiéru nemocnice. Je teda prostornější, je vybavena takovou speciální váhou špičkové úrovně, která vám dokáže změřit složení.

Simona Součková, TV Polar: K tomu se ještě dostaneme později. Čili je nový prostor, který vyhovuje nejenom vám, zdravotníkům, ale také poskytuje lepší zázemí pro pacienty. Čili vy jste naznačil, že ten zájem o ty bariatrické operace je, ale pojďme si říct ve stručnosti, v čem ta bariatrická operace spočívá, ale k ní se přistupuje až po určité době léčby, kdy všechno selže. Takže zkusme říct stručně, o co jde.

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Je celosvětově jasné, že bariatrická operativa je nejúčinnější léčbou obezity. Ale správně jste řekla, že by to měl být až druhý krok, že vždycky ten obézní pacient musí podstoupit konzervativní léčbu. To znamená dietní opatření, změnu složení stravy, větší pohybovou aktivitu. Pokud tato péče konzervativní selže, což bohužel často nastává, potom ten pacient se octne v naší ambulanci bariatrické a my vyšetřeními zjišťujeme, jestli ten pacient je vhodný pro tu operaci.

Simona Součková, TV Polar: Čili jaké tedy služby poskytuje ambulance?

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Poskytujeme i tu konzervativní léčbu v naší nutriční poradně, která je součástí té nové ambulance. Tam má hlavní péči nutriční terapeutka, která Vám řekne, co byste měla jíst, zjistí, co jíte. Snaží se Vám navést teda nové dietní zvyklosti, složení stravy atd. Pošle Vás na rehabilitaci a tam chodíte třeba 3-6 měsíců. Pokud zaznamenáte nějaký úbytek, tak tam pokračujete a je určitá možnost tou konzervativní léčbou se těch nadbytečných kil zbavit. Ale pokud tato léčba selže, potom se dostanete do té naší druhé části ambulance, a to jsou pacienti, u kterých je zvažována, případně indikována ta operační léčba.

Simona Součková, TV Polar: Teď operační léčba spočívá ve zmenšení žaludku. Já to za Vás musím říct, protože už jsem nedočkavá. Jenom ukážete mi třeba, jak je velký vlastně žaludek normální, který není tak vypapaný nadměrným přísunem jídla. Dá se to nějak popsat?

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Dá se říct, že do zdravého žaludku u zdravého člověka se vejde asi 2-3 litry tekutin. To je takový objemný vak, dalo by se říci. Samozřejmě ti obézní pacienti to mají trošku roztažené, protože přece jenom ten žaludek je tvořen svalem. Takže on, když ho přejídáte, tak on se trošku roztáhne. Po operaci ten žaludek je zmenšen asi na velikost pingpongového míčku nebo řekněme na jednu pětinu toho původního objemu. Je to jeden z mechanismů, které vedou potom k redukci. Ten pacient sní půlku rohlíku a je sytý, protože má skutečně ten zbývající malý žaludek tak malý, že ten pocit hladu mu ustupuje.

Simona Součková, TV Polar: Hlad už není, ale a často oči by jedly. My nemáme hlad, ale my máme hrozné chutě. Čili to znamená, že ten člověk tam už fakt nedostane víc, toho jídla?

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Nedostane, jednak ho to jinak tlačí. Jako byste snědla viz. Třeba 10 knedlíků, taky už si asi nedáte jedenáctý, dvanáctý. On už potom půlku rohlíku nesní, má ten pocit té plnosti. Ale samozřejmě jsou pacienti, kteří i kdybyste jim zadrátovali pusu, budou jíst nosem nebo ušima. Všichni pacienti před operací musí podstoupit psychologické vyšetření, kdy ten náš psycholog určí, jestli skutečně ten pacient bude s námi spolupracovat a bude dále dodržovat ta naše doporučení.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste naznačil, že tam máte speciální přístroj v té ambulanci. Co je to za přístroje a co dokáže?

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Je to diagnostický přístroj. Je to taková váha, která skutečně stála přes půl milionu korun. Je to takový světový unikát a dokáže vám změřit složení vašeho těla. Prochází vám takový slabý střídavý proud? Ten člověk to nepozná, nemá bolesti nebo nepozná, že jím prochází ten proud. Ten přístroj dokáže změřit v jednotlivých segmentech v každé končetině a v trupu obsah vody nejen v buňkách, ale mimo buňky. Především samozřejmě obsah nebo procento tuku, které má ten člověk, procento svaloviny. Dokonce i množství minerálů v kostech. My samozřejmě chceme, aby ti pacienti hubli, ale aby hubli tu svoji tukovou tkáň, zdravě. Aby nezhubli třeba svaly. Takže mi podle toho přístroje nebo podle těch výsledků jsme schopni trošku korigovat tu naši péči o něho.

Simona Součková, TV Polar: Výborně. Já vám přeji v tom snažení hodně úspěchů, ale samozřejmě hodně ukáznění pacientů a zdravější lidi. Mějte se hezky. Děkuju za návštěvu a milí diváci, s vámi se těším zase příště, na viděnou.

Igor Satinský, primář MOJIP, Havířovská nemocnice: Děkuji. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-20-07-2022-17-44