Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Rodičům předčasně narozených dětí pomáhá “Deník z inkubátoru”
  • Hana Wiedermannová, primářka Oddělení neonatologie, FNO dává šanci na život i předčasně narozeným dětem
  • Oční klinika má nejmodernější optický tomograf v ČR

Dobrý den u TV obrazovek, začíná nový díl medicíny speciál na Polaru…, tentokrát se budeme věnovat tématu předčasně narozených dětí, zavítáme na perinatologické oddělení a dozvíte se, jakými přístroji je vybavena oční klinika.

Za nedonošené dítě je podle Světové zdravotnické organizace považováno každé, které se narodí před ukončeným 37. týdnem těhotenství. V Česku je to zhruba každé desáté miminko. Nejrizikovější skupinou jsou novorozenci s porodní hmotností pod 1 500 gramů, mezi které patří i Evelína.

Rodičům předčasně narozených dětí pomáhá “Deník z inkubátoru”

Denisa Kostolná, maminka Evelínky: Evelínka se narodila ve 24. týdnu a měla 550 g a péče tady je úplně výborná.

O malou Evelínu pečuje ve Fakultní nemocnici Ostrava tým Perinatologického centra, které poskytuje nejen vysoce specializovanou odbornou péči, ale i láskyplný přístup personálu.

Lukáš Kostolný, tatínek Evelínky: Já jsem brečel třeba kvůli tomu, ne že máme miminko do dlaně, ale prostě ta vděčnost… Člověk má takový velký vděk v sobě. Za to, jak se k němu chovají, fkat jsou všichni vstřícní, o Evelínku, jak se starají, fakt je to moc hezké prostě od nich a neuvěřitelné

Těžké chvíle pomáhá rodičům, kteří se dostali do stejné situace jako Kostolní, i Deník z inkubátoru. Jeho autorkou je staniční sestra novorozenecké jednotky intenzivní a resuscitační péče Veronika Petrášová

Mgr. Veronika Petrášová, staniční sestra JIPR, Odd. Neonatologie: Vzniklo to po rozhovoru s rodiči, kdy ta období, která tady prožívají trvají měsíc dva tři… Je pro ně hrozně důležité na vzpomínky, na to pamatovat si, co všechno bylo kolem děťátka a knížky, které jsou volně dostupné, Narodilo se děťátko, tak vůbec nemyslí na to, že to děťátko netráví své první dny doma, ale v nemocnici.

Denisa Kostolná, maminka Evelínky: Já si to píšu úplně od první chvíle, co se Evelínka narodila a pomáhá mi to vlastně, že všechno, co ve mně je, si do toho napíšu a uleví se mi a vlastně i zpětně se dívám, co už má za sebou, když je nějaký horší den, tak se podívám a vidím, že už toho máme hodně za sebou.

Lukáš Kostolný, tatínek Evelínky: Nejhezčí, co je, co každý den dělá, jsou srdíčka za každý den, kdy vlastně malinká je tady a užíváme si každý den, kdy ji máme, už máme dva měsíce za sebou, což je něco úžasného.

Deník vytvořila Veronika Petrášová na základě postřehů rodičů, kolegů z oddělení, přátel a rodiny. Doplňují jej i autentické fotografie Miroslava Pawelky a je k dipozici také ve všech zbývajících 11 Perinatologických centrech v republice.

Mgr. Veronika Petrášová, staniční sestra JIPR, Odd. Neonatologie: Velice mě těší, ze opravdu pozitivní. I na stránkách Nedoklubka, kde se k tomu rodiče vyjadřují, tak mě velice těší, že jim ten Deníček pomohl a že se hrozně těší, až si ten deníček budou jednou prohlížet s časovou odezvou, že je to bavilo vypisovat, ptát se sestřiček, co vy na něj dneska říkáte nebo jakou knížku zrovna četli nebo co bylo v televizi, aby si spojili to období.

Lukáš Kostolný, tatínek Evelínky: Je to úžasný nápad, je to velmi dobré, tak jak říká moje žena, vlastně hodně to i pomáhá, tím že člověk si všechno píše, tím, že si může všechno znovu projít, podívat se na to, jak se malinká zlepšuje, což je pro nás chlapy asi to nejlepší, my potřebujeme všechno vědět, ujistit se, takže je to takové… Stojí to za to.

Oční klinika má nejmodernější optický tomograf v ČR

Nový přístroj, který umožní vyšetřit více pacientů, bezpečněji a bez nutnosti aplikace kontrastní látky. Lékaři FNO díky modernímu optickému tomografu odhalí i vzácné choroby, které by jinak prokazovali jen velmi složitě.

Oční klinika FN Ostrava má nový přístroj, který umožní vyšetřit více pacientů, vyšetřit je bezpečněji a bez nutnosti aplikace kontrastní látky. Lékaři díky němu odhalí i vzácné choroby, které by jinak prokazovali velmi složitě.

Zkuste co nejvíc očko otevřít a Koukat se jenom do toho bodu, jo?

 Ladislav Klega začal mít problémy se zrakem . Lékaři Oční kliniky fakultní nemocnice Ostrava teď díky novému optickému tomografu bezpečně odhalí, co je způsobuje

Ladislav Klega : je to takové lehké, bezboletsné, komfortní, a docela bych si to i zopakoval, ale radši bych tady nebyl, to je pravda, v žádném případě to není nepříjemné

Přístroj obsluhují lékaři, ale stále častěji také biomedicínští inženýři. Ti jsou v poslední době nedílnou součástí léčebného týmu Oční kliniky

Václav Dedek, biomedicínský inženýr, Oční klinika FN Ostrava: lékař, když se podívá do oka, tak to vidí tady v tomhlectom zobrazení, ale my jsme schopni si to krásně nakrájet a projet si ty jednotlivé řezy tak, jako bysme krájeli chleba 2:11 my jsme schopni na tom krásně zobrazit strukturu sítnice,

Výsledek vyšetření okamžitě vidí lékaři ve kterékoliv oční ambulanci kliniky.

Jan Němčanský, přednosta, Oční klinika FNO: Jsme schopni mnohem dříve poznat nejčastější příčiny těžké ztráty zraku formy věkem podmíněné makulární .., jsme schopni lépe monitorovat reakci na léčbu a tedy posoudit, zda potřebuje nemocný další aplikaci injekcí nebo ne

Lukáš Kolarčík, vrchní sestra, Oční klinika FN Ostrava: Je to opravdu velice podobné tomu klasickému tomografu, s tím rozdílem, že to nepoužívá žádné ionizující záření, není to rentgen, používáme jen světlo, které se aplikuje v dávce a v čase, které je neškodné

Tento tomograf má nejlepší vybavení v České republice

Václav Dedek, biomedicínský inženýr, Oční klinika FN Ostrava: Úplně stejnou technologii využívají na mezinárodní vesmírné stanici pro sledování vlivu mikrogravitace na oko, hlavně na zrakový nerv.

Hana Wiedermannová, primářka Oddělení neonatologie, FNO dává šanci na život i předčasně narozeným dětem

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Rozhovor s primářkou oddělení neonatologie Hanou Wiedermannová . Naváže na předchozí téma dětí, které se narodí předčasně. Dobrý den, paní primářka vítejte.

Hana Wiedermannová, primářka oddělení neonatologie FNO: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: V reportáži zaznělo, že jste součástí perinatologického centra. Mohla byste blíže přiblížit jeho fungování

Hana Wiedermannová, primářka oddělení neonatologie FNO: Tedy perinatologické centrum v Moravskoslezském kraji je centrum, které se stará o všechny novorozence s jakýmkoliv problémem. Ať jsou to novorozenci předčasně narození nebo novorozenci donošení u kterých se buďto prenatálně anebo postnatálně projeví nějaký problém, který nemůžou vyřešit standardní fyziologická novorozenecká oddělení. Jsou to oddělení, které disponují vlastně veškerou technikou k tomu, aby mohly těm dětem zachránit život. To znamená, aby opravdu je udržely tak jak to současná medicína potřebuje a jejich celkem v České republice dvanáct. My jsme jedno z nich a patříme k jednomu z největších center.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Kam děti přicházejí v momentě, kdy už nepotřebují tu intenzivní péči jak ta péče o ně u vás dále pokračuje.

Hana Wiedermannová, primářka oddělení neonatologie FNO: No v momentě kdy miminko už nepotřebuje intenzivní péči, tak přechází na tzv. stanici Intermediální péče, což je vlastně taková jakoby nižší stupeň péče o děti, které už nepotřebují JIP a na druhou stranu jsou tam i děti, které třeba nemůžou ležet na stanici fyziologických novorozenců z nějakého důvodu. To znamená buď jsou to děti, které se vyšetřují pro nějakou vrozenou vadu nebo jsou to děti, které mají třeba nízkou hladinu krevního cukru a potřebují infuzi a na tomto oddělení samozřejmě je kompletně erudovaný personál. Ale co je určitě plus je, že na tomto oddělení můžou ležet i maminky s dětma a máme dokonce dva pokojíčky, kde můžou ležet maminky s dětma, které vyžadují monitor.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Vy sama už jste zmínila nemoc covid 19. Jak často jste se za ten rok setkali s novorozencem, který už se narodil s covidem nebo je to vůbec možné, aby se s covidem narodilo dítě?

Hana Wiedermannová, primářka oddělení neonatologie FNO: No my jsme vyloženě dítě, které by se narodilo s covidem nezaznamenaly. Co jsem se dočetla ze světové literatury a z různých studií, tak ten přenos je opravdu extrémně výjimečný a my co jsme se spíše setkali, tak samozřejmě s covid pozitivní maminkou, která porodila dítě a to dítě se když jsme testovali třeba ten čtvrtý pátý den, tak v některých případech opravdu bylo covid pozitivní. Ale tam se samozřejmě může jednat i o přenos vlastně z maminky na dítě. Normální cestou. I při tom, že ta maminka třeba dodržuje všechny ty podmínky, které dodržovat má, tak i přesto všechno k tomu samozřejmě dojít může

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: A když se vrátím k tomu, co jste řekla, že pečujete častokrát o děti které váží méně než kilo a půl. Jakou šanci na život a na budoucí zdravý život mají tyto děti?

Hana Wiedermannová, primářka oddělení neonatologie FNO: Neonatologie má strašně velké štěstí, že se vyvíjí strašně rychle a opravdu mílovými kroky těm dětem dává stále větší a větší šance na to, že ten jejich postnatální život bude co nejlepší. Děti pod patnáctset gramů mají v současné době velmi výbornou šanci na to, že ten jejich život bude zcela v pořádku. Ono se ani tak nejedná o tu hmotnost jako se spíše jedná o gestační týden. To znamená, že děti které se narodí nad dvacátý šestý gestační týden tak tyto děti jsou děti, které mají opravdu výbornou šanci a ve více jak 90 těch devadesáti pěti procentech končí samozřejmě s naprosto stabilní bez nějakého handicapu. Ty děti pod ten dvacátý šestý týden tam samozřejmě už se bavíme o takových dětech narozených na hranici, dvacátý čtvrtý týden.. tam samozřejmě je riziko toho, že můžou mít nějaký problém, ale vždycky to samozřejmě záleží na spoustě okolnostech ohledně porodu. Jaké má komplikace vstupní, jestli je tam infekce nebo není tam infekce. Jak dlouho u nás stráví. Jak na intenzivní péči. Takže to je celá škála věcí, která ovlivní děti, které samozřejmě můžou dopadnout úplně dobře, ale na druhou stranu tam opravdu může být i poměrně závažné postižení.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Paní primářko, já vám děkuji za rozhovor a TV medicína speciál pokračuje dalším tématem.

Hana Wiedermannová, primářka oddělení neonatologie FNO: Děkuju vám, na shledanou.

Deset medicínských minut je za námi. Přeji vám zdravé dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
22. dubna 2021, 18:40

Dobrý den u TV obrazovek, začíná nový díl medicíny speciál na Polaru…, tentokrát se budeme věnovat tématu předčasně narozených dětí, zavítáme na perinatologické oddělení a dozvíte se, jakými přístroji je vybavena oční klinika.

Za nedonošené dítě je podle Světové zdravotnické organizace považováno každé, které se narodí před ukončeným 37. týdnem těhotenství. V Česku je to zhruba každé desáté miminko. Nejrizikovější skupinou jsou novorozenci s porodní hmotností pod 1 500 gramů, mezi které patří i Evelína.

Rodičům předčasně narozených dětí pomáhá “Deník z inkubátoru”

Denisa Kostolná, maminka Evelínky: Evelínka se narodila ve 24. týdnu a měla 550 g a péče tady je úplně výborná.

O malou Evelínu pečuje ve Fakultní nemocnici Ostrava tým Perinatologického centra, které poskytuje nejen vysoce specializovanou odbornou péči, ale i láskyplný přístup personálu.

Lukáš Kostolný, tatínek Evelínky: Já jsem brečel třeba kvůli tomu, ne že máme miminko do dlaně, ale prostě ta vděčnost… Člověk má takový velký vděk v sobě. Za to, jak se k němu chovají, fkat jsou všichni vstřícní, o Evelínku, jak se starají, fakt je to moc hezké prostě od nich a neuvěřitelné

Těžké chvíle pomáhá rodičům, kteří se dostali do stejné situace jako Kostolní, i Deník z inkubátoru. Jeho autorkou je staniční sestra novorozenecké jednotky intenzivní a resuscitační péče Veronika Petrášová

Mgr. Veronika Petrášová, staniční sestra JIPR, Odd. Neonatologie: Vzniklo to po rozhovoru s rodiči, kdy ta období, která tady prožívají trvají měsíc dva tři… Je pro ně hrozně důležité na vzpomínky, na to pamatovat si, co všechno bylo kolem děťátka a knížky, které jsou volně dostupné, Narodilo se děťátko, tak vůbec nemyslí na to, že to děťátko netráví své první dny doma, ale v nemocnici.

Denisa Kostolná, maminka Evelínky: Já si to píšu úplně od první chvíle, co se Evelínka narodila a pomáhá mi to vlastně, že všechno, co ve mně je, si do toho napíšu a uleví se mi a vlastně i zpětně se dívám, co už má za sebou, když je nějaký horší den, tak se podívám a vidím, že už toho máme hodně za sebou.

Lukáš Kostolný, tatínek Evelínky: Nejhezčí, co je, co každý den dělá, jsou srdíčka za každý den, kdy vlastně malinká je tady a užíváme si každý den, kdy ji máme, už máme dva měsíce za sebou, což je něco úžasného.

Deník vytvořila Veronika Petrášová na základě postřehů rodičů, kolegů z oddělení, přátel a rodiny. Doplňují jej i autentické fotografie Miroslava Pawelky a je k dipozici také ve všech zbývajících 11 Perinatologických centrech v republice.

Mgr. Veronika Petrášová, staniční sestra JIPR, Odd. Neonatologie: Velice mě těší, ze opravdu pozitivní. I na stránkách Nedoklubka, kde se k tomu rodiče vyjadřují, tak mě velice těší, že jim ten Deníček pomohl a že se hrozně těší, až si ten deníček budou jednou prohlížet s časovou odezvou, že je to bavilo vypisovat, ptát se sestřiček, co vy na něj dneska říkáte nebo jakou knížku zrovna četli nebo co bylo v televizi, aby si spojili to období.

Lukáš Kostolný, tatínek Evelínky: Je to úžasný nápad, je to velmi dobré, tak jak říká moje žena, vlastně hodně to i pomáhá, tím že člověk si všechno píše, tím, že si může všechno znovu projít, podívat se na to, jak se malinká zlepšuje, což je pro nás chlapy asi to nejlepší, my potřebujeme všechno vědět, ujistit se, takže je to takové… Stojí to za to.

Oční klinika má nejmodernější optický tomograf v ČR

Nový přístroj, který umožní vyšetřit více pacientů, bezpečněji a bez nutnosti aplikace kontrastní látky. Lékaři FNO díky modernímu optickému tomografu odhalí i vzácné choroby, které by jinak prokazovali jen velmi složitě.

Oční klinika FN Ostrava má nový přístroj, který umožní vyšetřit více pacientů, vyšetřit je bezpečněji a bez nutnosti aplikace kontrastní látky. Lékaři díky němu odhalí i vzácné choroby, které by jinak prokazovali velmi složitě.

Zkuste co nejvíc očko otevřít a Koukat se jenom do toho bodu, jo?

 Ladislav Klega začal mít problémy se zrakem . Lékaři Oční kliniky fakultní nemocnice Ostrava teď díky novému optickému tomografu bezpečně odhalí, co je způsobuje

Ladislav Klega : je to takové lehké, bezboletsné, komfortní, a docela bych si to i zopakoval, ale radši bych tady nebyl, to je pravda, v žádném případě to není nepříjemné

Přístroj obsluhují lékaři, ale stále častěji také biomedicínští inženýři. Ti jsou v poslední době nedílnou součástí léčebného týmu Oční kliniky

Václav Dedek, biomedicínský inženýr, Oční klinika FN Ostrava: lékař, když se podívá do oka, tak to vidí tady v tomhlectom zobrazení, ale my jsme schopni si to krásně nakrájet a projet si ty jednotlivé řezy tak, jako bysme krájeli chleba 2:11 my jsme schopni na tom krásně zobrazit strukturu sítnice,

Výsledek vyšetření okamžitě vidí lékaři ve kterékoliv oční ambulanci kliniky.

Jan Němčanský, přednosta, Oční klinika FNO: Jsme schopni mnohem dříve poznat nejčastější příčiny těžké ztráty zraku formy věkem podmíněné makulární .., jsme schopni lépe monitorovat reakci na léčbu a tedy posoudit, zda potřebuje nemocný další aplikaci injekcí nebo ne

Lukáš Kolarčík, vrchní sestra, Oční klinika FN Ostrava: Je to opravdu velice podobné tomu klasickému tomografu, s tím rozdílem, že to nepoužívá žádné ionizující záření, není to rentgen, používáme jen světlo, které se aplikuje v dávce a v čase, které je neškodné

Tento tomograf má nejlepší vybavení v České republice

Václav Dedek, biomedicínský inženýr, Oční klinika FN Ostrava: Úplně stejnou technologii využívají na mezinárodní vesmírné stanici pro sledování vlivu mikrogravitace na oko, hlavně na zrakový nerv.

Hana Wiedermannová, primářka Oddělení neonatologie, FNO dává šanci na život i předčasně narozeným dětem

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Rozhovor s primářkou oddělení neonatologie Hanou Wiedermannová . Naváže na předchozí téma dětí, které se narodí předčasně. Dobrý den, paní primářka vítejte.

Hana Wiedermannová, primářka oddělení neonatologie FNO: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: V reportáži zaznělo, že jste součástí perinatologického centra. Mohla byste blíže přiblížit jeho fungování

Hana Wiedermannová, primářka oddělení neonatologie FNO: Tedy perinatologické centrum v Moravskoslezském kraji je centrum, které se stará o všechny novorozence s jakýmkoliv problémem. Ať jsou to novorozenci předčasně narození nebo novorozenci donošení u kterých se buďto prenatálně anebo postnatálně projeví nějaký problém, který nemůžou vyřešit standardní fyziologická novorozenecká oddělení. Jsou to oddělení, které disponují vlastně veškerou technikou k tomu, aby mohly těm dětem zachránit život. To znamená, aby opravdu je udržely tak jak to současná medicína potřebuje a jejich celkem v České republice dvanáct. My jsme jedno z nich a patříme k jednomu z největších center.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Kam děti přicházejí v momentě, kdy už nepotřebují tu intenzivní péči jak ta péče o ně u vás dále pokračuje.

Hana Wiedermannová, primářka oddělení neonatologie FNO: No v momentě kdy miminko už nepotřebuje intenzivní péči, tak přechází na tzv. stanici Intermediální péče, což je vlastně taková jakoby nižší stupeň péče o děti, které už nepotřebují JIP a na druhou stranu jsou tam i děti, které třeba nemůžou ležet na stanici fyziologických novorozenců z nějakého důvodu. To znamená buď jsou to děti, které se vyšetřují pro nějakou vrozenou vadu nebo jsou to děti, které mají třeba nízkou hladinu krevního cukru a potřebují infuzi a na tomto oddělení samozřejmě je kompletně erudovaný personál. Ale co je určitě plus je, že na tomto oddělení můžou ležet i maminky s dětma a máme dokonce dva pokojíčky, kde můžou ležet maminky s dětma, které vyžadují monitor.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Vy sama už jste zmínila nemoc covid 19. Jak často jste se za ten rok setkali s novorozencem, který už se narodil s covidem nebo je to vůbec možné, aby se s covidem narodilo dítě?

Hana Wiedermannová, primářka oddělení neonatologie FNO: No my jsme vyloženě dítě, které by se narodilo s covidem nezaznamenaly. Co jsem se dočetla ze světové literatury a z různých studií, tak ten přenos je opravdu extrémně výjimečný a my co jsme se spíše setkali, tak samozřejmě s covid pozitivní maminkou, která porodila dítě a to dítě se když jsme testovali třeba ten čtvrtý pátý den, tak v některých případech opravdu bylo covid pozitivní. Ale tam se samozřejmě může jednat i o přenos vlastně z maminky na dítě. Normální cestou. I při tom, že ta maminka třeba dodržuje všechny ty podmínky, které dodržovat má, tak i přesto všechno k tomu samozřejmě dojít může

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: A když se vrátím k tomu, co jste řekla, že pečujete častokrát o děti které váží méně než kilo a půl. Jakou šanci na život a na budoucí zdravý život mají tyto děti?

Hana Wiedermannová, primářka oddělení neonatologie FNO: Neonatologie má strašně velké štěstí, že se vyvíjí strašně rychle a opravdu mílovými kroky těm dětem dává stále větší a větší šance na to, že ten jejich postnatální život bude co nejlepší. Děti pod patnáctset gramů mají v současné době velmi výbornou šanci na to, že ten jejich život bude zcela v pořádku. Ono se ani tak nejedná o tu hmotnost jako se spíše jedná o gestační týden. To znamená, že děti které se narodí nad dvacátý šestý gestační týden tak tyto děti jsou děti, které mají opravdu výbornou šanci a ve více jak 90 těch devadesáti pěti procentech končí samozřejmě s naprosto stabilní bez nějakého handicapu. Ty děti pod ten dvacátý šestý týden tam samozřejmě už se bavíme o takových dětech narozených na hranici, dvacátý čtvrtý týden.. tam samozřejmě je riziko toho, že můžou mít nějaký problém, ale vždycky to samozřejmě záleží na spoustě okolnostech ohledně porodu. Jaké má komplikace vstupní, jestli je tam infekce nebo není tam infekce. Jak dlouho u nás stráví. Jak na intenzivní péči. Takže to je celá škála věcí, která ovlivní děti, které samozřejmě můžou dopadnout úplně dobře, ale na druhou stranu tam opravdu může být i poměrně závažné postižení.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Paní primářko, já vám děkuji za rozhovor a TV medicína speciál pokračuje dalším tématem.

Hana Wiedermannová, primářka oddělení neonatologie FNO: Děkuju vám, na shledanou.

Deset medicínských minut je za námi. Přeji vám zdravé dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-22-04-2021-18-44