Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Protiepidemická směrnice platí v ČR už dva roky
  • Nakupovat léky na internetu je nelegální
  • Spousta léčiv je vyrobená na bázi rostlin: PharmDr. Kateřina Vašířová, Lékárna SZZ Krnov
  • Kapacita geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice je na maximu
  • O Den urologické prevence v Nemocnici ve Frýdku-Místku byl velký zájem

Nová, velká a jedna z nejmodernějších v republice. Taková je lékárna krnovské nemocnice. Hostem bude doktorka farmacie Kateřina Vašířová. Podíváme se do Slezské nemocnice v Opavě – konkrétně na doléčovací oddělení. A Nemocnice ve Frýdku-Místku uspořádala po roční odmlce Den urologické prevence. Vítejte u sledování pořadu TV Medicína.

Geriatrické a doléčovací oddělení je jedním z nevytíženějších oddělení Slezské nemocnice. Přestože se před časem přestěhovalo do nových prostor a kapacita pacientů se o něco navýšila, nestačí to. Podívejte se na reportáž.

Kapacita geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice je stále na maximu

Geriatrické a doléčovací oddělení sídlí v nově opraveném pavilonu. K dispozici je tady 54 lůžek především pro starší pacienty, kteří se potřebují zotavit z náročnějších zákroků či onemocnění.

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Pokud je zhoršená i mobilita, pacient není schopen se postavit na nohy a rodina neumí zajistit péči, tak zůstává dál v nemocnici. Tak, aby proběhla rekonvalescence, nácvik soběstačnosti.“

Nejčastěji sem přicházejí pacienti z interního, plicního, neurologického či ortopedického oddělení, kde jejich léčba už skončila, ale jejich stav stále není vhodný k převozu do domácího ošetření.

Jolana Švachová si zlomila krček a nebyla schopná jakéhokoliv pohybu. Nejprve ležela na ortopedii, pak ji převezli právě na geriatrické a doléčovací oddělení. Díky pravidelnému cvičení s fyzioterapeutem teď opět chodí.

Jolana Švachová, pacientka: „Jsem jenom ležela, vůbec jsme nemohla chodit. Teď se už postavím, jsem mobilní. Takže mne už zítra pustí domů.“

Nový typem pacientů jsou ti, kteří onemocněli koronavirem, a potřebují čas na rekonvalescenci. Starším lidem často covid zhorší také další onemocnění, kterými trpěli.

Monika Janáčová, vrchní sestra, geriatrické a doléčovací odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Každý pacient potřebuje ten čas zcela jiný. Jednak je to fyzický stav, síly a zdravotní stránka.“

Kapacita tohoto oddělení je neustále na maximu. Pacienti jsou zde hospitalizovaní třeba jen pár dnů nebo také několik týdnů. Lékaři a zdravotní sestry pak poradí, jak o nemocného pečovat v domácím prostředí anebo také která asociální zařízení jim mohou s péčí pomoci.

Nemocnice ve Frýdku-Místku uspořádala po roční odmlce Den urologické prevence. Lékaři nabídli vyšetření ledvin, močového měchýře a mužům i prostatu. Zájem byl velký, hlavně mezi muži nad 50 let, kteří by měli toto vyšetření podstupovat pravidelně.

O Den urologické prevence byl v Nemocnici ve Frýdku-Místku velký zájem

Urologické problémy, podobně jako další zdravotní záležitosti by lidé rozhodně neměli podceňovat. Malou osvětu veřejnosti uspořádal v pořadí už 5. ročník Dne urologické prevence.

Anketa: - Co vás sem dneska přivedlo? Chodíte pravidelně? - "K doktorovi podle potíží, ale k urologovi ne." – Takže jste dneska přišel proč? – "Dneska jsem přišel udělat si prevenci, protože jsem pán ve věku, kdy mívá problémy různé jiné, jako chlap jo. Takže, ať se zjistí ještě, jestli jsem ještě k použití vůbec."

Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: "Pořádá se to ve čtyřech nemocnicích. Dneska jsme tady ve frýdecké nemocnici, za což jsem moc rád. A bohužel je vidět, že ti lidé, za prvé je hlad po té prevenci a za druhé někteří přicházejí pozdě."

Jan Bialek, lékař urologického oddělní Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Odebere se jim moč, která se tady vyšetří pod mikroskopem. Jestli tam jsou červené, bílé krvinky. Potom postoupí vyšetření na ultrazvuku. Vyšetření ledvin, vyšetření močového měchýře. No a pak se i těm, kteří mají nad 50 let, odebírá krev jako prevence nádorů prostaty. Vyšetří se prostata ještě přes konečník u těch pacientů nad těch 50 let."

Preventivní prohlídky kvůli nádorům prostaty by měli absolvovat pravidelně hlavně muži nad 50 let.

Jan Bialek, lékař urologického oddělní Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Část těch urologických nádorů bývá dlouho asymptomatických, to znamená, že člověk o nich neví. Většina těch nádorů, i ledvin, jsou zachycena náhodně. Na ultrazvukových vyšetřeních pro nějaký jiný problém. Takže z tohoto důvodu je to důležité. I ten nádor té prostaty v podstatě je dlouho dobu asymptomatický, nebolí, takže pacient, pokud by přišel na základě symptomů, tak tuž je často pozdě."

Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: "My jsme velmi rádi, že už jsme se popáté připojili k té celosvětové akci Movember a jsme velmi rádi, že můžeme v těch nemocnicích to dělat a smyslem toho je hlavně ty lidi upozornit na to. A především muže, aby na tu preventivku přišli. To znamená, já je všechny prosím, pokud můžeme, přijďte se nechat vyšetřit i mimo ty urologické dny, protože ten, kdo dřív přijde, ten má velkou šanci, že když se mu něco zjistí, že se vyléčí."

Vyšetření v nemocnici absolvovalo přes 42 lidí. Z toho byla jedna třetina žen. Žádný onkologický nález se naštěstí neobjevil, pouze několik zánětů.

Spousta léčiv je vyrobená na bázi rostlin: PharmDr. Kateřina Vašířová, Lékárna SZZ Krnov

Simona Součková, TV Polar: Paní doktorka Kateřina Vašířová z krnovské lékárny, která je součástí krnovské nemocnice. Vy jste doktorka farmacie. Takže máte přehled o tom, co se dnes užívá, pro co si nejčastěji lidé chodí, jak je ovlivňuje reklama, když běží v televizi nebo v jiných médiích. Ale my dneska bychom se chtěli bavit o tom, že existují desítky webů nejrůznějších. Všechno jde dneska téměř koupit. Doplňky stravy, vitamíny, léky dokonce. Hrozí, že si člověk třeba pořídí padělek nebo necertifikovaný výrobek?

Kateřina Vašířová, lékárnice: Musíme rozlišit, co si teda nakupujeme. Máme zde léčivé přípravky. Všechny léčivé přípravky u nás jsou registrované. Jsou registrované Státním ústavem pro kontrolu léčiv, existuje jejich databáze, která je daná a všechny léčivé přípravky, které jsou vázané na předpis je nutné vyzvedávat v lékárně. Takže od toho se to odvíjí. Lékárny jsou také všechny registrované, také jejich seznam dohledáte. Existují samozřejmě lékárny, které provozují e-shopy, ale léčivé přípravky na recept takto nemůžete vyzvedávat. Takže co se týče léčivých přípravků, tak si myslím, že padělky nelze v lékárně v České republice pořídit. Navíc nám nabyla legislativa protipadělková směrnice a už dva roky v lékárně Každý léčivý přípravek, který nám přijde, tak ověřujeme jeho FMD kód. Na příjmu ho nasnímáme, přímo před zraky pacienta při výdeji ho vyřazujeme z té evidence a tento přípravek takto vydaný už nesmí být znovu použit. Samozřejmě na internetu můžete nakoupit léčivé přípravky, ale to je nelegální. Laik není schopen rozeznat ten nelegální přípravek od toho registrovaného. Bohužel se to děje a tato činnost je samozřejmě evidována a potírána. Existuje i seznam takovýchto stránek nebo produktů, které byly objeveny na internetu a pro zákazníka je to opravdu nebezpečné, protože, když nevíte složení, jestli to někdo ověřili, jestli jsou tam nečistoty, jestli tam je mikrobiální znečištění nebo třeba nadbytek olova, takže s takovým preparát si určitě můžete ublížit. Pak máme samozřejmě obrovský sortiment doplňků stravy, u kterých se neověřuje účinnost, ale pouze jejich zdravotní nezávadnost a těch máme širokou paletu. Ty mohou být teda prodávány i po internetu na různých internetových stránkách.

Simona Součková, TV Polar: Člověk za ně dokáže utratit i desetitisíce za rok. Co si budeme o tom říkat. Nicméně někdo se snaží vyhýbat lékům zase úplně a jde přírodní cestou. Sbírá bylinky, kdeco a kombinuje kdeco. Čili jsou tam také nějaká úskalí a případně třeba umíte nám doporučit, co si raději koupit ve zdravé výživě nebo v lékárně, případně, co si udělat doma?

Kateřina Vašířová, lékárnice: Byliny odjakživa byly součástí léčitelství. Dodnes máme spoustu registrovaných léčiv, které jsou na bázi rostlin, extraktu z rostlin. Takže na tom nelze vidět nic špatného. Je nutné nad tím přemýšlet, používat ověřené zdroje.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, ale dejme tomu někdo má rád i houbičky různé, které ho povzbudí lépe než silná káva. Já jsem to myslel takto.

Kateřina Vašířová, lékárnice: To vám teda moc nedoporučuji. Z extraktu hub, co já bych vám doporučila jsou spíš imunoglukany teď na imunitu, na toto podzimní období se to náramně hodí, ale nějaké experimenty bych vám určitě nedoporučovala.

Simona Součková, TV Polar: A vy sama máte ráda tu přírodní cestu?

Kateřina Vašířová, lékárnice: Určitě ano. Zrovna tady v tomto období těch nachlazení, rým, kašlů si ráda bylinkový čaj připravím nebo i nějaký domácí sirup. I pro dceru školou povinnou.

Simona Součková, TV Polar: Z čeho děláte sirupy?

Kateřina Vašířová, lékárnice: Z bezového květu.

Simona Součková, TV Polar: A hodí se takový bezový květ, sirup z bezového květu i pro alergiky.

Kateřina Vašířová, lékárnice: Můj manžel teda alergik je a nevadí mu. Ale alergií máme spousta, takže může se objevit. Může být i pacient, kterému to nebude vyhovovat. Ale rozhodně je důležité ptát, informovat se, klidně se i do té lékárny přijďte zeptat a myslím si, že vám rádi poradíme.

Simona Součková, TV Polar: Jako doktorka farmacie doporučujete pořízení doplňků stravy a vitamínu v kamenné lékárně? Raději než z těch eshopu?

Kateřina Vašířová, lékárnice: Samozřejmě že ano, protože se můžete ptát, můžete získat spoustu cenných informací, protože je samozřejmě důležité jaké máte základní onemocnění, s čím to budete kombinovat, můžeme vám říct, že v téhle chvíli to není pro vás vhodné. Existují samozřejmě interakce i mezi léčivy a doplňky stravy nebo bylinami, které si pořídíte. Strašně známe jsou interakce například tři s třezalkou tečkovanou, která vůbec není vhodná do kombinace z léčivy na nervový systém nebo na anti infektivní léčbu není vhodné třeba užívat ginkgo bilobu ve vysokých dávkách u pacientů, kteří se léčí na srážlivosti krve a takových příkladů máme spoustu.

Simona Součková, TV Polar: Já Vám děkuji za návštěvu ve studiu a těším se někdy příště na viděnou a s vámi se těším milí diváci zase příští týden, na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
22. prosince 2021, 17:43

Nová, velká a jedna z nejmodernějších v republice. Taková je lékárna krnovské nemocnice. Hostem bude doktorka farmacie Kateřina Vašířová. Podíváme se do Slezské nemocnice v Opavě – konkrétně na doléčovací oddělení. A Nemocnice ve Frýdku-Místku uspořádala po roční odmlce Den urologické prevence. Vítejte u sledování pořadu TV Medicína.

Geriatrické a doléčovací oddělení je jedním z nevytíženějších oddělení Slezské nemocnice. Přestože se před časem přestěhovalo do nových prostor a kapacita pacientů se o něco navýšila, nestačí to. Podívejte se na reportáž.

Kapacita geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice je stále na maximu

Geriatrické a doléčovací oddělení sídlí v nově opraveném pavilonu. K dispozici je tady 54 lůžek především pro starší pacienty, kteří se potřebují zotavit z náročnějších zákroků či onemocnění.

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Pokud je zhoršená i mobilita, pacient není schopen se postavit na nohy a rodina neumí zajistit péči, tak zůstává dál v nemocnici. Tak, aby proběhla rekonvalescence, nácvik soběstačnosti.“

Nejčastěji sem přicházejí pacienti z interního, plicního, neurologického či ortopedického oddělení, kde jejich léčba už skončila, ale jejich stav stále není vhodný k převozu do domácího ošetření.

Jolana Švachová si zlomila krček a nebyla schopná jakéhokoliv pohybu. Nejprve ležela na ortopedii, pak ji převezli právě na geriatrické a doléčovací oddělení. Díky pravidelnému cvičení s fyzioterapeutem teď opět chodí.

Jolana Švachová, pacientka: „Jsem jenom ležela, vůbec jsme nemohla chodit. Teď se už postavím, jsem mobilní. Takže mne už zítra pustí domů.“

Nový typem pacientů jsou ti, kteří onemocněli koronavirem, a potřebují čas na rekonvalescenci. Starším lidem často covid zhorší také další onemocnění, kterými trpěli.

Monika Janáčová, vrchní sestra, geriatrické a doléčovací odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Každý pacient potřebuje ten čas zcela jiný. Jednak je to fyzický stav, síly a zdravotní stránka.“

Kapacita tohoto oddělení je neustále na maximu. Pacienti jsou zde hospitalizovaní třeba jen pár dnů nebo také několik týdnů. Lékaři a zdravotní sestry pak poradí, jak o nemocného pečovat v domácím prostředí anebo také která asociální zařízení jim mohou s péčí pomoci.

Nemocnice ve Frýdku-Místku uspořádala po roční odmlce Den urologické prevence. Lékaři nabídli vyšetření ledvin, močového měchýře a mužům i prostatu. Zájem byl velký, hlavně mezi muži nad 50 let, kteří by měli toto vyšetření podstupovat pravidelně.

O Den urologické prevence byl v Nemocnici ve Frýdku-Místku velký zájem

Urologické problémy, podobně jako další zdravotní záležitosti by lidé rozhodně neměli podceňovat. Malou osvětu veřejnosti uspořádal v pořadí už 5. ročník Dne urologické prevence.

Anketa: - Co vás sem dneska přivedlo? Chodíte pravidelně? - "K doktorovi podle potíží, ale k urologovi ne." – Takže jste dneska přišel proč? – "Dneska jsem přišel udělat si prevenci, protože jsem pán ve věku, kdy mívá problémy různé jiné, jako chlap jo. Takže, ať se zjistí ještě, jestli jsem ještě k použití vůbec."

Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: "Pořádá se to ve čtyřech nemocnicích. Dneska jsme tady ve frýdecké nemocnici, za což jsem moc rád. A bohužel je vidět, že ti lidé, za prvé je hlad po té prevenci a za druhé někteří přicházejí pozdě."

Jan Bialek, lékař urologického oddělní Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Odebere se jim moč, která se tady vyšetří pod mikroskopem. Jestli tam jsou červené, bílé krvinky. Potom postoupí vyšetření na ultrazvuku. Vyšetření ledvin, vyšetření močového měchýře. No a pak se i těm, kteří mají nad 50 let, odebírá krev jako prevence nádorů prostaty. Vyšetří se prostata ještě přes konečník u těch pacientů nad těch 50 let."

Preventivní prohlídky kvůli nádorům prostaty by měli absolvovat pravidelně hlavně muži nad 50 let.

Jan Bialek, lékař urologického oddělní Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Část těch urologických nádorů bývá dlouho asymptomatických, to znamená, že člověk o nich neví. Většina těch nádorů, i ledvin, jsou zachycena náhodně. Na ultrazvukových vyšetřeních pro nějaký jiný problém. Takže z tohoto důvodu je to důležité. I ten nádor té prostaty v podstatě je dlouho dobu asymptomatický, nebolí, takže pacient, pokud by přišel na základě symptomů, tak tuž je často pozdě."

Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: "My jsme velmi rádi, že už jsme se popáté připojili k té celosvětové akci Movember a jsme velmi rádi, že můžeme v těch nemocnicích to dělat a smyslem toho je hlavně ty lidi upozornit na to. A především muže, aby na tu preventivku přišli. To znamená, já je všechny prosím, pokud můžeme, přijďte se nechat vyšetřit i mimo ty urologické dny, protože ten, kdo dřív přijde, ten má velkou šanci, že když se mu něco zjistí, že se vyléčí."

Vyšetření v nemocnici absolvovalo přes 42 lidí. Z toho byla jedna třetina žen. Žádný onkologický nález se naštěstí neobjevil, pouze několik zánětů.

Spousta léčiv je vyrobená na bázi rostlin: PharmDr. Kateřina Vašířová, Lékárna SZZ Krnov

Simona Součková, TV Polar: Paní doktorka Kateřina Vašířová z krnovské lékárny, která je součástí krnovské nemocnice. Vy jste doktorka farmacie. Takže máte přehled o tom, co se dnes užívá, pro co si nejčastěji lidé chodí, jak je ovlivňuje reklama, když běží v televizi nebo v jiných médiích. Ale my dneska bychom se chtěli bavit o tom, že existují desítky webů nejrůznějších. Všechno jde dneska téměř koupit. Doplňky stravy, vitamíny, léky dokonce. Hrozí, že si člověk třeba pořídí padělek nebo necertifikovaný výrobek?

Kateřina Vašířová, lékárnice: Musíme rozlišit, co si teda nakupujeme. Máme zde léčivé přípravky. Všechny léčivé přípravky u nás jsou registrované. Jsou registrované Státním ústavem pro kontrolu léčiv, existuje jejich databáze, která je daná a všechny léčivé přípravky, které jsou vázané na předpis je nutné vyzvedávat v lékárně. Takže od toho se to odvíjí. Lékárny jsou také všechny registrované, také jejich seznam dohledáte. Existují samozřejmě lékárny, které provozují e-shopy, ale léčivé přípravky na recept takto nemůžete vyzvedávat. Takže co se týče léčivých přípravků, tak si myslím, že padělky nelze v lékárně v České republice pořídit. Navíc nám nabyla legislativa protipadělková směrnice a už dva roky v lékárně Každý léčivý přípravek, který nám přijde, tak ověřujeme jeho FMD kód. Na příjmu ho nasnímáme, přímo před zraky pacienta při výdeji ho vyřazujeme z té evidence a tento přípravek takto vydaný už nesmí být znovu použit. Samozřejmě na internetu můžete nakoupit léčivé přípravky, ale to je nelegální. Laik není schopen rozeznat ten nelegální přípravek od toho registrovaného. Bohužel se to děje a tato činnost je samozřejmě evidována a potírána. Existuje i seznam takovýchto stránek nebo produktů, které byly objeveny na internetu a pro zákazníka je to opravdu nebezpečné, protože, když nevíte složení, jestli to někdo ověřili, jestli jsou tam nečistoty, jestli tam je mikrobiální znečištění nebo třeba nadbytek olova, takže s takovým preparát si určitě můžete ublížit. Pak máme samozřejmě obrovský sortiment doplňků stravy, u kterých se neověřuje účinnost, ale pouze jejich zdravotní nezávadnost a těch máme širokou paletu. Ty mohou být teda prodávány i po internetu na různých internetových stránkách.

Simona Součková, TV Polar: Člověk za ně dokáže utratit i desetitisíce za rok. Co si budeme o tom říkat. Nicméně někdo se snaží vyhýbat lékům zase úplně a jde přírodní cestou. Sbírá bylinky, kdeco a kombinuje kdeco. Čili jsou tam také nějaká úskalí a případně třeba umíte nám doporučit, co si raději koupit ve zdravé výživě nebo v lékárně, případně, co si udělat doma?

Kateřina Vašířová, lékárnice: Byliny odjakživa byly součástí léčitelství. Dodnes máme spoustu registrovaných léčiv, které jsou na bázi rostlin, extraktu z rostlin. Takže na tom nelze vidět nic špatného. Je nutné nad tím přemýšlet, používat ověřené zdroje.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, ale dejme tomu někdo má rád i houbičky různé, které ho povzbudí lépe než silná káva. Já jsem to myslel takto.

Kateřina Vašířová, lékárnice: To vám teda moc nedoporučuji. Z extraktu hub, co já bych vám doporučila jsou spíš imunoglukany teď na imunitu, na toto podzimní období se to náramně hodí, ale nějaké experimenty bych vám určitě nedoporučovala.

Simona Součková, TV Polar: A vy sama máte ráda tu přírodní cestu?

Kateřina Vašířová, lékárnice: Určitě ano. Zrovna tady v tomto období těch nachlazení, rým, kašlů si ráda bylinkový čaj připravím nebo i nějaký domácí sirup. I pro dceru školou povinnou.

Simona Součková, TV Polar: Z čeho děláte sirupy?

Kateřina Vašířová, lékárnice: Z bezového květu.

Simona Součková, TV Polar: A hodí se takový bezový květ, sirup z bezového květu i pro alergiky.

Kateřina Vašířová, lékárnice: Můj manžel teda alergik je a nevadí mu. Ale alergií máme spousta, takže může se objevit. Může být i pacient, kterému to nebude vyhovovat. Ale rozhodně je důležité ptát, informovat se, klidně se i do té lékárny přijďte zeptat a myslím si, že vám rádi poradíme.

Simona Součková, TV Polar: Jako doktorka farmacie doporučujete pořízení doplňků stravy a vitamínu v kamenné lékárně? Raději než z těch eshopu?

Kateřina Vašířová, lékárnice: Samozřejmě že ano, protože se můžete ptát, můžete získat spoustu cenných informací, protože je samozřejmě důležité jaké máte základní onemocnění, s čím to budete kombinovat, můžeme vám říct, že v téhle chvíli to není pro vás vhodné. Existují samozřejmě interakce i mezi léčivy a doplňky stravy nebo bylinami, které si pořídíte. Strašně známe jsou interakce například tři s třezalkou tečkovanou, která vůbec není vhodná do kombinace z léčivy na nervový systém nebo na anti infektivní léčbu není vhodné třeba užívat ginkgo bilobu ve vysokých dávkách u pacientů, kteří se léčí na srážlivosti krve a takových příkladů máme spoustu.

Simona Součková, TV Polar: Já Vám děkuji za návštěvu ve studiu a těším se někdy příště na viděnou a s vámi se těším milí diváci zase příští týden, na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-22-12-2021-17-43