Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • O bezpečnost se ve FNO stará integrovaný dispečink
  • Daniel Naivert, vedoucí odboru vnitřní bezpečnosti a krizového řízení FNO: O bezpečnost se ve FNO stará integrovaný dispečink
  • Dokument o 110. výročí fakultní nemocnice

O bezpečnost se ve FNO stará integrovaný dispečink

O fungování Fakultní nemocnici Ostrava se nově stará moderní integrovaný dispečink, který sdružuje technické, zdravotnické i bezpečnostní složky. Díky tomu tak daleko rychleji a efektivněji může nemocnice řešit případné krizové situace, jako byl například útok střelce v roce 2019.

Nemocnice obecně patří mezi tzv. měkké cíle, tedy místa, kde je velká koncentrace osob a téměř se nedají zabezpečit proti násilnému útoku. Fakultní nemocnice Ostrava se bohužel v roce 2019 stala cílem takového útoku a stálo to život 7 osob. Nyní nemocnice přichází s opatřením, které by v případě ohrožení mohlo alespoň částečně pomoci. Fungovat začal integrovaný dispečink.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: "Samozřejmě, že ta situace, která nastala, to umocnila. Uvažovali jsme o tom ale už od léta 2019, protože to je strašně důležitá věc pro nemocnici, mít takový centrální mozek."

Dispečink by se dal přirovnat k Centru tísňového volání, kde jsou také sdruženy všechny záchranné složky. V nemocnici se tedy z jednoho místa dohlíží na všechno důležité pro fungování zařízení.

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: "Jde vlastně o tři pracoviště - je to pracoviště bezpečnosti, pracoviště technického charakteru a zdravotní pracoviště. Tyto tři pracoviště jsou primárním prvkem pro celkový chod naší nemocnice."

Na samotnou bezpečnost v areálu nemocnice dohlíží zhruba 600 kamer a polovina z nich bude v nejbližší době vylepšena tak, aby samy dokázaly najít a upozornit na podezřelé jednání či třeba požár.

Libor Polášek, referent bezpečnosti: V náhledu tady můžeme vidět celkem asi 600 kamer, které si postupně přepínáme. Máme jich tady cirka otevřených 100."

Přestavba pracoviště, které bylo původně jen technickým dispečinkem, vyšla na 21 milionů korun.

Daniel Naivert, vedoucí odboru vnitřní bezpečnosti a krizového řízení FNO: O bezpečnost se ve FNO stará integrovaný dispečink

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A na příspěvek už tradičně naváže i rozhovor ve studiu, kde už vítám Daniela Naiverta, vedoucího odboru vnitřní bezpečnosti a krizového řízení.

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vedoucího odboru vnitřní bezpečnosti a krizového řízení a blíže se ještě podíváme společně do nově vybudovaného integrovaného dispečinku. Díky té integraci a vzájemné koordinaci technické, bezpečnostní a zdravotnické složky teď dokáží lépe a komplexněji analyzovat bezpečnostní situaci v areálu fakultní nemocnice a zasahují přímo na místě. Je to tak? Byl to hlavní cíl toho nového pracoviště?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Ano, přesně tak. Integrace tří pracovišť; integrovaného dispečinku FNO je o tom, že samozřejmě to zefektivnění, urychlení té práce příkladně ostrahy, aby byla v nějaký ten moment toho rizika nebo mimořádné události na místě, co nejrychleji, aby mohla chránit naše zdravotníky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na místě, otázka asi, co za lidé tam na tom pracovišti jsou? Co musí ovládnout? Čím musí projít, jakými školeními?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Jak jsem říkal, máme tam tři místa, takže je tam jako by místo pro bezpečnost, místo pro technika a místo pro zdravotníka. Začnu odzadu, zdravotních samozřejmě musí být minimálně nějaký sanitář, a tak dále. Takže zdravotník je jasný, má svoje školy. Technický pracovník je také samozřejmě pracovník, který má znalosti přes techniku, přes různé procesy i systémy ve vztahu technologie, kterou my v nemocnici máme. V rámci té bezpečností, tam jsme si vybírali vlastní osoby z vlastních řad, aby měli zaprvé místní a osobní znalost, aby samozřejmě měli i znalosti kamerového systému a zase i těch různých procesů, které na to navazují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, že ve fakultní nemocnici teď máte svojí soukromou sto dvanáctku?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Přesně, to byla i taková i moje inspirace, že my tady samozřejmě v našem kraji máme sto dvanáctku. Můžeme se samozřejmě pyšnit a já tomu říkám miminko ve fakultní nemocnici, takže i toto je malinká sto dvanáctka a je to přijatelné pro všechny. Hlavně cílem bylo vybudovat tu bezpečnost pro toho našeho zaměstnance nebo pro klienta v případě, že by se nacházel v nějakém riziku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou podobné pracoviště i v jiných nemocnicích?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Jsou v Brně, ve fakultní nemocnici, mají obdobné pracoviště a také samozřejmě integrovaný dispečink. Také jsem se tam byl podívat a šel jsem i tím směrem a vím o tom, že i něco se buduje ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zkuste naše diváky provést tím, že něco se ve fakultní nemocnice stane, jak to rozpohybuje toto pracoviště?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: To jsou takové dvě roviny, pokud se samozřejmě něco stane ve městě Ostrava, nějaká dopravní nehoda a tak dále, jestli je tam více zraněných, je spuštěný trauma plán a ten trauma plán se právě spouští zrovna na tom integrovaném dispečinku. Takže hnízdo pracoviště, té bezpečností svolává krizový štáb. Krizový štáb samozřejmě vyhlašuje trauma plán a najednou se samozřejmě zhrocují osoby, které jsou styčné pro ty různé roviny. Jestli to je zdravotník, nebo to je samozřejmě náměstek pro léčebnou péčí. Zakazuje, přikazuje nějaké operace anebo nějaký servis v rámci stravování nebo poskytnutí samozřejmě nějaké PR pomoci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takhle to funguje, i když se stane uvnitř nemocnice?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Přesně, pokud samozřejmě máme nějakou událost krizovou, když to vezmu od toho nejlehčího, že nějaký výpadek třeba elektrického proudu nebo sepne EPS, že někde hoří, zase ten technický pracovník tuto informací předá bezpečnosti, bezpečnost ověří, zdali to je planý poplach, pokud to samozřejmě je, všechno je v pořádku, pokud to není, zase se integrují veškeré složky, pracovníci, aby co nejrychleji odstranili ty rizika.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste na začátku, pár dní fungujete, už jste řešili nějakou událost?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Ano, bohužel v naší nemocnici řešíme každý den mimořádné události. Agresivita občanů, jestli to je verbální charakter nebo fyzický, bohužel stoupá. Může to být vlivem v rámci společnosti, která tady vlastně je, v rámci toho celého dění. Takže řešíme uvnitř problémy, které jsou, a zase zasahujeme, abychom eliminovali ty rizika, abychom oddělili to zlo od toho zdravotního pracovníka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Za jak dlouho jste schopni zasáhnout? Nebo jak se zrychlil ten proces oproti tomu, když jste takové pracoviště neměli?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: On se zrychlil asi řádově o dvě minuty. My jsme vždycky na tom zásahu byli na to tři minuty. A teď to je na minutu. Samozřejmě někdy to je ten zakopaný pešek, že najednou je to obrovský areál té nemocnice a ta pomoc je třeba dvojí. Potřebují to třeba na dětské klinice nebo na psychiatrii. Fyzicky nemáme na to, abychom byli všude, samozřejmě ten čas prodlužuje. Ale nicméně řádově do minuty naši pracovníci jsou na tom místě, té události.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dvacet čtyři hodin denně pracoviště bude fungovat?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Ano, přesně, integrovaný dispečink je nepřetržitý provoz, takže neustále tam ti pracovníci jsou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vašemu miminku, jak jste říkal, hodně štěstí a hodně úspěchů v tom provozu.

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Děkuji, děkuji moc.


Dokument o 110. výročí fakultní nemocnice

Čekaní na výsledek kontrolního vyšetření bylo tentokrát pro děti i jejich rodiče mnohem příjemnější. Postaral se o to spolek HAIMA Ostrava, který na dětskou kliniku pozval partu z ostravského Světa techniky.

Roman Fiala, Svět techniky Ostrava: My jsme tady zavedli Bradavice, přímo tady u vás. Je tady spoustu členů učitelského sboru, ale máme tu i nějaké studenty. Máte tady třeba Harryho Pottera.

Michaela Češková, HAIMA Ostrava, z. s., sestra Odd. hematologie a hematoonkologie, KDL:  Sestřička v hematologické ambulanci věděla o tady téhle akci, takže jemně naznačila. Takže děti dneska měly přijít na kontrolu a už věděly, nebo hrozně se těšily. A to je to, že se člověk těší na tu kontrolu. A to je to, proč to děláme.

Pro tým zaměstnanců Světa techniky, kteří si spolu s dobrovolníky vyrobili kostýmy i kulisy, to byl první výjezd mimo domovské pracoviště.

Roman Fiala, Svět techniky Ostrava: Děti se tu můžou zařadit, do které koleje patří, vyrobit si svoji hůlku, nebo si třeba zalítat na koštěti. A komu to nestačí, tak může na hodinu lektvaru. U lektvaru musí být všechno přesně, tak jak má být. Plníme rukavici jedlou sodou. 

Část vestibulu kliniky patřila vyznavačům deskových her, které dětem přivezl dlouholetý partner spolku HAIMA, Hitrádio Orion.

Michaela Češková, HAIMA Ostrava, z. s., sestra Odd. hematologie a hematoonkologie, KDL: Vždycky, jak vidíte to dítě v ambulanci, že je na mobilu, hraje si a čeká, tak jsou takoví nervózní z toho, tak podívejte se kolem. Vidíte nějaké nervózní dítě, které čeká na vyšetření v nemocnici? Nevidíte. A to je vlastně jediný cíl tady téhle akce.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
22. prosince 2022, 18:45

O bezpečnost se ve FNO stará integrovaný dispečink

O fungování Fakultní nemocnici Ostrava se nově stará moderní integrovaný dispečink, který sdružuje technické, zdravotnické i bezpečnostní složky. Díky tomu tak daleko rychleji a efektivněji může nemocnice řešit případné krizové situace, jako byl například útok střelce v roce 2019.

Nemocnice obecně patří mezi tzv. měkké cíle, tedy místa, kde je velká koncentrace osob a téměř se nedají zabezpečit proti násilnému útoku. Fakultní nemocnice Ostrava se bohužel v roce 2019 stala cílem takového útoku a stálo to život 7 osob. Nyní nemocnice přichází s opatřením, které by v případě ohrožení mohlo alespoň částečně pomoci. Fungovat začal integrovaný dispečink.

Jiří Havrlant, ředitel FNO: "Samozřejmě, že ta situace, která nastala, to umocnila. Uvažovali jsme o tom ale už od léta 2019, protože to je strašně důležitá věc pro nemocnici, mít takový centrální mozek."

Dispečink by se dal přirovnat k Centru tísňového volání, kde jsou také sdruženy všechny záchranné složky. V nemocnici se tedy z jednoho místa dohlíží na všechno důležité pro fungování zařízení.

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: "Jde vlastně o tři pracoviště - je to pracoviště bezpečnosti, pracoviště technického charakteru a zdravotní pracoviště. Tyto tři pracoviště jsou primárním prvkem pro celkový chod naší nemocnice."

Na samotnou bezpečnost v areálu nemocnice dohlíží zhruba 600 kamer a polovina z nich bude v nejbližší době vylepšena tak, aby samy dokázaly najít a upozornit na podezřelé jednání či třeba požár.

Libor Polášek, referent bezpečnosti: V náhledu tady můžeme vidět celkem asi 600 kamer, které si postupně přepínáme. Máme jich tady cirka otevřených 100."

Přestavba pracoviště, které bylo původně jen technickým dispečinkem, vyšla na 21 milionů korun.

Daniel Naivert, vedoucí odboru vnitřní bezpečnosti a krizového řízení FNO: O bezpečnost se ve FNO stará integrovaný dispečink

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A na příspěvek už tradičně naváže i rozhovor ve studiu, kde už vítám Daniela Naiverta, vedoucího odboru vnitřní bezpečnosti a krizového řízení.

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vedoucího odboru vnitřní bezpečnosti a krizového řízení a blíže se ještě podíváme společně do nově vybudovaného integrovaného dispečinku. Díky té integraci a vzájemné koordinaci technické, bezpečnostní a zdravotnické složky teď dokáží lépe a komplexněji analyzovat bezpečnostní situaci v areálu fakultní nemocnice a zasahují přímo na místě. Je to tak? Byl to hlavní cíl toho nového pracoviště?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Ano, přesně tak. Integrace tří pracovišť; integrovaného dispečinku FNO je o tom, že samozřejmě to zefektivnění, urychlení té práce příkladně ostrahy, aby byla v nějaký ten moment toho rizika nebo mimořádné události na místě, co nejrychleji, aby mohla chránit naše zdravotníky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na místě, otázka asi, co za lidé tam na tom pracovišti jsou? Co musí ovládnout? Čím musí projít, jakými školeními?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Jak jsem říkal, máme tam tři místa, takže je tam jako by místo pro bezpečnost, místo pro technika a místo pro zdravotníka. Začnu odzadu, zdravotních samozřejmě musí být minimálně nějaký sanitář, a tak dále. Takže zdravotník je jasný, má svoje školy. Technický pracovník je také samozřejmě pracovník, který má znalosti přes techniku, přes různé procesy i systémy ve vztahu technologie, kterou my v nemocnici máme. V rámci té bezpečností, tam jsme si vybírali vlastní osoby z vlastních řad, aby měli zaprvé místní a osobní znalost, aby samozřejmě měli i znalosti kamerového systému a zase i těch různých procesů, které na to navazují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, že ve fakultní nemocnici teď máte svojí soukromou sto dvanáctku?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Přesně, to byla i taková i moje inspirace, že my tady samozřejmě v našem kraji máme sto dvanáctku. Můžeme se samozřejmě pyšnit a já tomu říkám miminko ve fakultní nemocnici, takže i toto je malinká sto dvanáctka a je to přijatelné pro všechny. Hlavně cílem bylo vybudovat tu bezpečnost pro toho našeho zaměstnance nebo pro klienta v případě, že by se nacházel v nějakém riziku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou podobné pracoviště i v jiných nemocnicích?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Jsou v Brně, ve fakultní nemocnici, mají obdobné pracoviště a také samozřejmě integrovaný dispečink. Také jsem se tam byl podívat a šel jsem i tím směrem a vím o tom, že i něco se buduje ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zkuste naše diváky provést tím, že něco se ve fakultní nemocnice stane, jak to rozpohybuje toto pracoviště?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: To jsou takové dvě roviny, pokud se samozřejmě něco stane ve městě Ostrava, nějaká dopravní nehoda a tak dále, jestli je tam více zraněných, je spuštěný trauma plán a ten trauma plán se právě spouští zrovna na tom integrovaném dispečinku. Takže hnízdo pracoviště, té bezpečností svolává krizový štáb. Krizový štáb samozřejmě vyhlašuje trauma plán a najednou se samozřejmě zhrocují osoby, které jsou styčné pro ty různé roviny. Jestli to je zdravotník, nebo to je samozřejmě náměstek pro léčebnou péčí. Zakazuje, přikazuje nějaké operace anebo nějaký servis v rámci stravování nebo poskytnutí samozřejmě nějaké PR pomoci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takhle to funguje, i když se stane uvnitř nemocnice?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Přesně, pokud samozřejmě máme nějakou událost krizovou, když to vezmu od toho nejlehčího, že nějaký výpadek třeba elektrického proudu nebo sepne EPS, že někde hoří, zase ten technický pracovník tuto informací předá bezpečnosti, bezpečnost ověří, zdali to je planý poplach, pokud to samozřejmě je, všechno je v pořádku, pokud to není, zase se integrují veškeré složky, pracovníci, aby co nejrychleji odstranili ty rizika.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste na začátku, pár dní fungujete, už jste řešili nějakou událost?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Ano, bohužel v naší nemocnici řešíme každý den mimořádné události. Agresivita občanů, jestli to je verbální charakter nebo fyzický, bohužel stoupá. Může to být vlivem v rámci společnosti, která tady vlastně je, v rámci toho celého dění. Takže řešíme uvnitř problémy, které jsou, a zase zasahujeme, abychom eliminovali ty rizika, abychom oddělili to zlo od toho zdravotního pracovníka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Za jak dlouho jste schopni zasáhnout? Nebo jak se zrychlil ten proces oproti tomu, když jste takové pracoviště neměli?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: On se zrychlil asi řádově o dvě minuty. My jsme vždycky na tom zásahu byli na to tři minuty. A teď to je na minutu. Samozřejmě někdy to je ten zakopaný pešek, že najednou je to obrovský areál té nemocnice a ta pomoc je třeba dvojí. Potřebují to třeba na dětské klinice nebo na psychiatrii. Fyzicky nemáme na to, abychom byli všude, samozřejmě ten čas prodlužuje. Ale nicméně řádově do minuty naši pracovníci jsou na tom místě, té události.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dvacet čtyři hodin denně pracoviště bude fungovat?

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Ano, přesně, integrovaný dispečink je nepřetržitý provoz, takže neustále tam ti pracovníci jsou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vašemu miminku, jak jste říkal, hodně štěstí a hodně úspěchů v tom provozu.

Daniel Naivert, vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti FNO: Děkuji, děkuji moc.


Dokument o 110. výročí fakultní nemocnice

Čekaní na výsledek kontrolního vyšetření bylo tentokrát pro děti i jejich rodiče mnohem příjemnější. Postaral se o to spolek HAIMA Ostrava, který na dětskou kliniku pozval partu z ostravského Světa techniky.

Roman Fiala, Svět techniky Ostrava: My jsme tady zavedli Bradavice, přímo tady u vás. Je tady spoustu členů učitelského sboru, ale máme tu i nějaké studenty. Máte tady třeba Harryho Pottera.

Michaela Češková, HAIMA Ostrava, z. s., sestra Odd. hematologie a hematoonkologie, KDL:  Sestřička v hematologické ambulanci věděla o tady téhle akci, takže jemně naznačila. Takže děti dneska měly přijít na kontrolu a už věděly, nebo hrozně se těšily. A to je to, že se člověk těší na tu kontrolu. A to je to, proč to děláme.

Pro tým zaměstnanců Světa techniky, kteří si spolu s dobrovolníky vyrobili kostýmy i kulisy, to byl první výjezd mimo domovské pracoviště.

Roman Fiala, Svět techniky Ostrava: Děti se tu můžou zařadit, do které koleje patří, vyrobit si svoji hůlku, nebo si třeba zalítat na koštěti. A komu to nestačí, tak může na hodinu lektvaru. U lektvaru musí být všechno přesně, tak jak má být. Plníme rukavici jedlou sodou. 

Část vestibulu kliniky patřila vyznavačům deskových her, které dětem přivezl dlouholetý partner spolku HAIMA, Hitrádio Orion.

Michaela Češková, HAIMA Ostrava, z. s., sestra Odd. hematologie a hematoonkologie, KDL: Vždycky, jak vidíte to dítě v ambulanci, že je na mobilu, hraje si a čeká, tak jsou takoví nervózní z toho, tak podívejte se kolem. Vidíte nějaké nervózní dítě, které čeká na vyšetření v nemocnici? Nevidíte. A to je vlastně jediný cíl tady téhle akce.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-22-12-2022-18-45