Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Nemocnice Karviná-Ráj má nový radiografický přístroj
  • Jak se změnila léčba nádorů prsu: MUDr. Jiřina Heroková, vedoucí lékařka mamologického pracoviště, Nemocnice Karviná Ráj. Témata: Rakovinou prsu onemocní každá desátá žena
  • Léčbou karcinomu prsu se zabývají celé týmy lékařů
  • Při nahmatání bulky v prsu kontaktujte ihned lékaře
  • Medicína na dosah: Genetická dispozice - rakovina prsu

Máme před sebou další díl pořadu TV Medicína a já vás vítám u jeho sledování. Budeme se věnovat nádorům prsu, které trápí v převážné většině ženy. Ne vždy ale musí jít o zhoubné bujení. Více se dozvíte z rozhovoru s vedoucí lékařkou mamocentra Nemocnice Karviná Ráj Jiřinou Herokovou. 

Nemocnice Karviná-Ráj má nový radiografický přístroj

V Mamocentru Nemocnice Karviná-Ráj, jako prvním pracovišti v Moravskoslezském kraji, začali lékaři používat při operačních výkonech moderní radiografický přístroj. Ten dokáže už v průběhu operace okamžitě zobrazit nález nádoru v prsu. Podívejte se na reportáž.

Mamocentrum v rájecké nemocnici provádí operace s asistencí nového radiodiagnostického přístroje

    V Mamocentru Nemocnice Karviná-Ráj lékaři každoročně provedou více než 200 operačních zákroků pro karcinom prsu a 40-50 operací pro nenádorové onemocnění prsní žlázy. Vzhledem k vysokému počtu operací, začali lékaři v tomto Mamocentru, jako první v Moravskoslezském kraji používat při operačních výkonech tento moderní
    radiografický přístroj.

    Jiřina Heroková, vedoucí lékařka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: "Výhodou tohoto přístroje je, že během operace můžeme provádět snímky toho preparátu, který z prsu odstraníme. Je to úžasná pomoc v tom, že šetříme tkáně i okolí, vidíme okolí nádoru, takže nemusíme brát příliš mnoho tkáně a obrovským přínosem je to u případů, kde se nalézají mikrokalcifikace nebo kde jsou ty malé nádory značené klipem nebo značené klipem po chemoterapii, kdy dojde k regresi toho nádoru."

    Přístroj lékařům také šetří čas.

    Jiřina Heroková, vedoucí lékařka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: "Normálně se to řeší tak, že se musí s tím preparátem chodit na mamografický přístroj, na rentgen, kdežto my máem tu možnost během té operace."

    Pořízení moderního radiografického vzorkovacího systému XPERT zafinancoval zřizovatel Moravskoslezský kraj. Mamocentrum funguje také ve spolupráci s KHN.

    Jiřina Heroková, vedoucí lékařka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: "Není to práce jen jednoho člověka, ta chirurgická část a radiologická se řeší tady, ale spolupracujeme zejména s KHN, kde probíhá primární diagnostika prsu."

    Následná péče pak probíhá na onkologiích, Mamocentum rájecké nemocnice spolupracuje s onkologií Nový Jičín a v Ostravě Porubě. Protože průměrný věk pacientek klesá, apelují lékaři na včasnou prevenci a záchyt.

    Medicína na dosah: Genetická dispozice - rakovina prsu

    Karcinom prsu většinou vzniká zcela náhodně, ale asi 5 až 10 procent žen má k tomuto onemocnění genetickou dispozici. Jedná se o chyby – mutace v BRCA1 a BRCA2, které chrání buňky před vznikem nádorových onemocnění.


    Jak se změnila léčba nádorů prsu, MUDr. Jiřina Heroková, vedoucí lékařka mamologického pracoviště, Nemocnice Karviná Ráj, temata:Rakovinou prsu onemocní každá desátá žena

    Léčbou karcinomu prsu se zabývají celé týmy lékařů, Při nahmatání bulky v prsu kontaktujte ihned lékaře

    Simona Součková, TV Polar: Paní doktorka Jiřina Heroková je vedoucí lékařkou Mamologického pracoviště Nemocnice Karviná Ráj. Dobrý den.

    Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Dobrý den

    Simona Součková, TV Polar: Jsem moc ráda, že jste přijala pozvání, protože se zeptám rovnou, proč tak často hovoříme o nádorovém onemocnění prsu?

    Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Karcinom prsu je totiž nejčastější nádorové onemocnění u žen. Setká se s ním každý rok zhruba sedm tisíc pacientek. To znamená, že onemocní každá desátá žena.

    Simona Součková, TV Polar: To je hodně.

    Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: V úmrtnosti jsme díky zavedení mamárního screeningu snížily počty pacientek, protože v roce 2002, to znamená je to dvacet let, co byl tento screening zaveden. Ten hradí pojišťovna, provádí se v mamografických pracovištích, co dva roky pro ženy, které mají více jak čtyřicet pět let věku. Tím jsme získali spoustu pacientek do dalšího života vyléčených, protože na ty nádory se přijde včas.

    Simona Součková, TV Polar: To je velmi důležitá informace. Přijde se včas, pokud tedy pacientky využívají tuto prevenci, protože ne všechny ji využívají. Nicméně já se zeptám ještě, jak se změnila v průběhu času léčba těch nádorů? Protože vy jste zmínila dvacet let a to si myslím, že je v medicíně obrovsky dlouhý čas.

    Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Ta léčba dneska není léčbou jednoho lékaře, ale je to léčba komplexní. Léčbou se zabývají celé týmy lékařů, které se profilují pouze na ty nádory prsu. Tyto týmy pracují u těch onkomamarních centrech a skládají se z kolegů z onkologie, z radiodiagnostiky, chirurgové jsou přítomní a patologové.

    Simona Součková, TV Polar: Co je pro ženy při léčbě nádoru důležité, aby věděly?

    Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Důležité pro tu pacientku je šetrné sdělení diagnózy, protože pacientka musí přijmout své onemocnění, aby s ním také potom mohla bojovat. Ten přístup je velmi důležitý a velmi důležitá je i kvalitní informace té pacientky, aby věděla do čeho jde, co ji čeká, co přijde, aby totiž nesahala k informacím na internet, kde se pouze vyděsí a dočte se to, co vůbec třeba není pravda.

    Simona Součková, TV Polar: My jsme viděli na začátku dnešního pořadu Medicína reportáž od vás, kde jsme představili nový radiodiagnostický přístroj. V čem vy spatřujete největší přínos? Ono se to tam řeklo v té reportáži o co se jedná, ale nicméně, co to pro vás znamená jako pro Karvinskou nemocnici?

    Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Díky tomu, že v této nemocnici ani není mamografický přístroj, tak jsme zakoupili tento nový přístroj, který úžasně šetří jednak čas, nemusíme běhat někde se snímky a rentgenovat je. Přínos je v tom, že šetrně můžeme přistupovat v těch operacích, kdy nemusíme odebírat příliš mnoho tkáně a nehrozí, že ten prs po operaci, když děláme záchrannou operaci, nějakým způsobem více zdeformujeme a výborný je také k diagnostice tzv. mikrocalcifikacích. Víme, že tyto mikrocalcifikace jsme opravdu z toho prsu odstranili celé. Navíc díky tomu, že máme diagnostiku malých nádorů, které v tom prsu nenajdeme, takže ty si značíme klipy a ten klip potom vidíme, že jsme tedy ten nádor odstranili i s tím klipem.

    Simona Součková, TV Polar: Já si dovolím do toho spadnout ještě otázkou, přece jenom jsou případy, že žena je zodpovědná a chodí na prevenci a dozví se, že dejme tomu mamograf negativní a když přijde za dva roky, protože co dva roky má na to nárok, má nádor, jak to?

    Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Protože ten nádor se v průběhu té doby vytvoří.

    Simona Součková, TV Polar: Nebo dřív si nahmatá třeba tu bulku, takže jsou typy nádorů, které rostou v průběhu?

    Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Jsou typy nádorů, které jsou agresivnější a ty rostou rychleji.

    Simona Součková, TV Polar: Jak se posouvá hranice onemocnění karcinomu prsu? Dá se na to odpovědět v našich časových možnostech?

    Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Já mám pocit, že se ta věková hranice snižuje, ale může to být třeba i mylný pocit, protože ty definitivní počty nám řeknou velké statistické soubory. Ale možná je to tím, že spolupracujeme s oddělením genetiky a jednak ve Fakultní nemocnici, ale i s genetickým oddělením z Nového Jičína, takže soustřeďujeme ty pacientky, které mají genetickou zátěž. To jsou ty, u kterých jsou mutace genové. Dneska už ne jenom Bcl-2 gen jsou rizikem, ale známe už i jiné geny, které také nám mohou zapříčinit mnohem častěji vznik nádorů prsu.

    Simona Součková, TV Polar: Co doporučujete ženám, které si nahmatají bulku prsu?

    Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Aby okamžitě se spojily se svým ošetřující gynekologické lékařem nebo praktickým lékařem a vyžádaly si péči v těch odborných mamologických ambulancích.

    Simona Součková, TV Polar: Je vaše pracoviště spjato s dalšími pracovišti? S kým spolupracujete?

    Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Spolupracujeme s nemocnicí Karvinskou hornickou, která má mamografický screening, odkud získáváme velkou část pacientek a současně spolupracujeme i s Fakultní nemocnicí v Ostravě Porubě, jak s chirurgickém oddělení, radiodiagnostických oddělením, s plastikou, dále spolupracujeme i s onkologií v Porubě a s onkologií Nový Jičín.

    Simona Součková, TV Polar: Já jsem moc ráda, že jste přijala pozvání. Věřím, že jsme našim divačkám otevřely oči, alespoň těm, které třeba zanedbávají prevenci. Já přeji hodně vyloučených pacientek a moc děkuji za návštěvu ve studiu. Vy se mějte hezky a doufám, že zachováte přízeň pořadu TV Medicína na shledanou.

    Redakčně upraveno / zkráceno.

    Mohlo by Vás také zajímat

    Pořad: Magazín TV medicína
    23. března 2022, 17:43

    Máme před sebou další díl pořadu TV Medicína a já vás vítám u jeho sledování. Budeme se věnovat nádorům prsu, které trápí v převážné většině ženy. Ne vždy ale musí jít o zhoubné bujení. Více se dozvíte z rozhovoru s vedoucí lékařkou mamocentra Nemocnice Karviná Ráj Jiřinou Herokovou. 

    Nemocnice Karviná-Ráj má nový radiografický přístroj

    V Mamocentru Nemocnice Karviná-Ráj, jako prvním pracovišti v Moravskoslezském kraji, začali lékaři používat při operačních výkonech moderní radiografický přístroj. Ten dokáže už v průběhu operace okamžitě zobrazit nález nádoru v prsu. Podívejte se na reportáž.

    Mamocentrum v rájecké nemocnici provádí operace s asistencí nového radiodiagnostického přístroje

      V Mamocentru Nemocnice Karviná-Ráj lékaři každoročně provedou více než 200 operačních zákroků pro karcinom prsu a 40-50 operací pro nenádorové onemocnění prsní žlázy. Vzhledem k vysokému počtu operací, začali lékaři v tomto Mamocentru, jako první v Moravskoslezském kraji používat při operačních výkonech tento moderní
      radiografický přístroj.

      Jiřina Heroková, vedoucí lékařka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: "Výhodou tohoto přístroje je, že během operace můžeme provádět snímky toho preparátu, který z prsu odstraníme. Je to úžasná pomoc v tom, že šetříme tkáně i okolí, vidíme okolí nádoru, takže nemusíme brát příliš mnoho tkáně a obrovským přínosem je to u případů, kde se nalézají mikrokalcifikace nebo kde jsou ty malé nádory značené klipem nebo značené klipem po chemoterapii, kdy dojde k regresi toho nádoru."

      Přístroj lékařům také šetří čas.

      Jiřina Heroková, vedoucí lékařka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: "Normálně se to řeší tak, že se musí s tím preparátem chodit na mamografický přístroj, na rentgen, kdežto my máem tu možnost během té operace."

      Pořízení moderního radiografického vzorkovacího systému XPERT zafinancoval zřizovatel Moravskoslezský kraj. Mamocentrum funguje také ve spolupráci s KHN.

      Jiřina Heroková, vedoucí lékařka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: "Není to práce jen jednoho člověka, ta chirurgická část a radiologická se řeší tady, ale spolupracujeme zejména s KHN, kde probíhá primární diagnostika prsu."

      Následná péče pak probíhá na onkologiích, Mamocentum rájecké nemocnice spolupracuje s onkologií Nový Jičín a v Ostravě Porubě. Protože průměrný věk pacientek klesá, apelují lékaři na včasnou prevenci a záchyt.

      Medicína na dosah: Genetická dispozice - rakovina prsu

      Karcinom prsu většinou vzniká zcela náhodně, ale asi 5 až 10 procent žen má k tomuto onemocnění genetickou dispozici. Jedná se o chyby – mutace v BRCA1 a BRCA2, které chrání buňky před vznikem nádorových onemocnění.


      Jak se změnila léčba nádorů prsu, MUDr. Jiřina Heroková, vedoucí lékařka mamologického pracoviště, Nemocnice Karviná Ráj, temata:Rakovinou prsu onemocní každá desátá žena

      Léčbou karcinomu prsu se zabývají celé týmy lékařů, Při nahmatání bulky v prsu kontaktujte ihned lékaře

      Simona Součková, TV Polar: Paní doktorka Jiřina Heroková je vedoucí lékařkou Mamologického pracoviště Nemocnice Karviná Ráj. Dobrý den.

      Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Dobrý den

      Simona Součková, TV Polar: Jsem moc ráda, že jste přijala pozvání, protože se zeptám rovnou, proč tak často hovoříme o nádorovém onemocnění prsu?

      Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Karcinom prsu je totiž nejčastější nádorové onemocnění u žen. Setká se s ním každý rok zhruba sedm tisíc pacientek. To znamená, že onemocní každá desátá žena.

      Simona Součková, TV Polar: To je hodně.

      Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: V úmrtnosti jsme díky zavedení mamárního screeningu snížily počty pacientek, protože v roce 2002, to znamená je to dvacet let, co byl tento screening zaveden. Ten hradí pojišťovna, provádí se v mamografických pracovištích, co dva roky pro ženy, které mají více jak čtyřicet pět let věku. Tím jsme získali spoustu pacientek do dalšího života vyléčených, protože na ty nádory se přijde včas.

      Simona Součková, TV Polar: To je velmi důležitá informace. Přijde se včas, pokud tedy pacientky využívají tuto prevenci, protože ne všechny ji využívají. Nicméně já se zeptám ještě, jak se změnila v průběhu času léčba těch nádorů? Protože vy jste zmínila dvacet let a to si myslím, že je v medicíně obrovsky dlouhý čas.

      Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Ta léčba dneska není léčbou jednoho lékaře, ale je to léčba komplexní. Léčbou se zabývají celé týmy lékařů, které se profilují pouze na ty nádory prsu. Tyto týmy pracují u těch onkomamarních centrech a skládají se z kolegů z onkologie, z radiodiagnostiky, chirurgové jsou přítomní a patologové.

      Simona Součková, TV Polar: Co je pro ženy při léčbě nádoru důležité, aby věděly?

      Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Důležité pro tu pacientku je šetrné sdělení diagnózy, protože pacientka musí přijmout své onemocnění, aby s ním také potom mohla bojovat. Ten přístup je velmi důležitý a velmi důležitá je i kvalitní informace té pacientky, aby věděla do čeho jde, co ji čeká, co přijde, aby totiž nesahala k informacím na internet, kde se pouze vyděsí a dočte se to, co vůbec třeba není pravda.

      Simona Součková, TV Polar: My jsme viděli na začátku dnešního pořadu Medicína reportáž od vás, kde jsme představili nový radiodiagnostický přístroj. V čem vy spatřujete největší přínos? Ono se to tam řeklo v té reportáži o co se jedná, ale nicméně, co to pro vás znamená jako pro Karvinskou nemocnici?

      Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Díky tomu, že v této nemocnici ani není mamografický přístroj, tak jsme zakoupili tento nový přístroj, který úžasně šetří jednak čas, nemusíme běhat někde se snímky a rentgenovat je. Přínos je v tom, že šetrně můžeme přistupovat v těch operacích, kdy nemusíme odebírat příliš mnoho tkáně a nehrozí, že ten prs po operaci, když děláme záchrannou operaci, nějakým způsobem více zdeformujeme a výborný je také k diagnostice tzv. mikrocalcifikacích. Víme, že tyto mikrocalcifikace jsme opravdu z toho prsu odstranili celé. Navíc díky tomu, že máme diagnostiku malých nádorů, které v tom prsu nenajdeme, takže ty si značíme klipy a ten klip potom vidíme, že jsme tedy ten nádor odstranili i s tím klipem.

      Simona Součková, TV Polar: Já si dovolím do toho spadnout ještě otázkou, přece jenom jsou případy, že žena je zodpovědná a chodí na prevenci a dozví se, že dejme tomu mamograf negativní a když přijde za dva roky, protože co dva roky má na to nárok, má nádor, jak to?

      Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Protože ten nádor se v průběhu té doby vytvoří.

      Simona Součková, TV Polar: Nebo dřív si nahmatá třeba tu bulku, takže jsou typy nádorů, které rostou v průběhu?

      Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Jsou typy nádorů, které jsou agresivnější a ty rostou rychleji.

      Simona Součková, TV Polar: Jak se posouvá hranice onemocnění karcinomu prsu? Dá se na to odpovědět v našich časových možnostech?

      Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Já mám pocit, že se ta věková hranice snižuje, ale může to být třeba i mylný pocit, protože ty definitivní počty nám řeknou velké statistické soubory. Ale možná je to tím, že spolupracujeme s oddělením genetiky a jednak ve Fakultní nemocnici, ale i s genetickým oddělením z Nového Jičína, takže soustřeďujeme ty pacientky, které mají genetickou zátěž. To jsou ty, u kterých jsou mutace genové. Dneska už ne jenom Bcl-2 gen jsou rizikem, ale známe už i jiné geny, které také nám mohou zapříčinit mnohem častěji vznik nádorů prsu.

      Simona Součková, TV Polar: Co doporučujete ženám, které si nahmatají bulku prsu?

      Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Aby okamžitě se spojily se svým ošetřující gynekologické lékařem nebo praktickým lékařem a vyžádaly si péči v těch odborných mamologických ambulancích.

      Simona Součková, TV Polar: Je vaše pracoviště spjato s dalšími pracovišti? S kým spolupracujete?

      Jiřina Heroková, vedoucí lekářka Mamocentra Nemocnice Karviná-Ráj: Spolupracujeme s nemocnicí Karvinskou hornickou, která má mamografický screening, odkud získáváme velkou část pacientek a současně spolupracujeme i s Fakultní nemocnicí v Ostravě Porubě, jak s chirurgickém oddělení, radiodiagnostických oddělením, s plastikou, dále spolupracujeme i s onkologií v Porubě a s onkologií Nový Jičín.

      Simona Součková, TV Polar: Já jsem moc ráda, že jste přijala pozvání. Věřím, že jsme našim divačkám otevřely oči, alespoň těm, které třeba zanedbávají prevenci. Já přeji hodně vyloučených pacientek a moc děkuji za návštěvu ve studiu. Vy se mějte hezky a doufám, že zachováte přízeň pořadu TV Medicína na shledanou.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-23-03-2022-17-43