Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • SZZ Krnov otevřelo novou nutriční poradnu
  • Lucie Houfková, nutriční terapeutka SZZ Krnov: Nutriční poradna pro Krnovsko, Bruntálsko a Rýmařovsko
  • Výživa seniorů se vyznačuje řadou zvláštností
  • Diabetici si musí hlídat složení i frekvenci stravy

Začíná pořad o zdraví, jsem ráda, že se díváte. Krnovská nemocnice před necelými pěti měsíci otevřela nutriční poradnu. Je určena nejen pacientům s doporučením od lékaře, ale i široké veřejnosti. Podrobnosti se dozvíte od nutriční terapeutky Lucie Houfkové. Ještě před tím si pustíme reportáž, kterou jsme natočili u příležitosti otevření poradny za účasti vedení nemocnice.

SZZ Krnov otevřelo novou nutriční poradnu

Výživové poradenství je pro nemocnici v podstatě součástí léčby.

Šárka Tavandzi, náměstkyně ředitele nemocnice: „My jsme se rozhodli otevřít nutriční poradnu proto, že máme odbornice a specialistky na slovo vzaté a ty vlastně mohou radit jak veřejnosti, tak pacientům, poradenství nastavení jídelníčku.“

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Je to doplnění komplexních služeb celé naší nemocnice a je to strašně důležité, protože výživa má na zdraví podstatný vliv.“

Součástí slavnostního otevření poradny byla i stylová ochutnávka zdravých potravin.

Hana Klímová, nutriční terapeut: „Dneska tady nabízíme brokolicové karbanátky z hovězího masa, domácí hummus, máme tady pomazánku z červené řepy, pomazánku mrkvovou a kuskus na sladko, je slazený sirupem, je tam celer řapíkatý a jablíčko.“

Lenka Friedelová, učitelka ZŠ Smetanův okruh, návštěvnice: "No musím říct, že to bylo vynikající, nejlepší jsou asi masové koule a všechno, všechno tady."

Nová nutriční poradna je vedena zkušenými nutričními terapeuty.

Lucie Houfková, nutriční terapeut, vedoucí poradny: „Radí lidem, kteří mají buď nějaká zdravotní omezení nebo musí držet nějakou dietu v tom, jak se mají stravovat, jak ten jídelníček vést, ale samozřejmě i pro obézní pacienty i pro podvýživu, ale samozřejmě i pro dětské pacienty, kteří třeba trpí nějakými dědičnými chorobami metabolickými, které jsou vlastně léčitelné pouze stravou, to znamená dietou." Poradna je již v provozu a slouží pacientům a zájemcům z celého Bruntálska, Krnovska i Rýmařovska.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka SZZ Krnov: Nutriční poradna pro Krnovsko, Bruntálsko a Rýmařovsko

Simona Součková, TV Polar: Dnešní rozhovor bude věnován výživě. Já jsem moc ráda, že už ve studiu mám Lucii Houfkovou nutriční terapeutka z krnovské nemocnice. Dobrý den.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Simona Součková, TV Polar: My jsme viděli reportáž v úvodu dnešního pořadu. Jaké jsou ohlasy?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Obrovské. Myslím, že jsme asi zahájili nebo vyplnili v podstatě takovou jakoby obrovskou díru, po které je velký zájem. Asi i v dobré době, po covidu a v podstatě i tak nějak možná rozhodnutí toho ředitelství, pana ředitele a paní náměstkyně, kterým obrovský díky za to, že nám s tímhle pomohli a že v podstatě se k tomu odhodlali.

Simona Součková, TV Polar: Já si myslím, že vedení krnovské nemocnice je hodně osvícené, že krnovská nemocnice je v řadě oborů na top příčkách v kraji. Nicméně pojďme si říct na začátku, jaký je rozdíl mezi nutričním terapeutem a výživovým poradcem?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Takže nutriční terapeut je zdravotnické vzdělání a zabývá se preventivní výživou. Má v mnoha oborech i ošetřovatelskou péči. Spolupodílí se na diagnostice s lékařem, jak i na preventivním, v poradnách, ale můžete najít i jako v nějakých krajských hygienických stanicích. Je to široký záběr toho člověka. Co se týče výživového poradce, to je práce na živnostenský úvazek. Je to činnost volná, tudíž není podmíněna nějakým vzděláním, ale pouze nějakým kurzem. Ten kurz může být ledajaký. Samozřejmě od Ministerstva školství a tělovýchovy jsou kurzy, které jsou vhodné a které jsou výborné, ale jsou mezi nimi velké rozdíly.

Simona Součková, TV Polar: Předpokládám, že Vás oslovuje veřejnost. S čím nejčastěji přicházejí?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Široká veřejnost, to je to, na co jsme zapůsobili nejvíce, se obrací a přicházejí v podstatě s nadváhou a s tím, že potřebuji poradit, co se týče výživového stylu.

Simona Součková, TV Polar: Co mám udělat, proto kdybych se chtěla objednat, stačí zavolat?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Stačí zavolat. Máme určitě i e-mailovou adresu, i takto se pacienti objednávají. Přijít, samozřejmě objednat a telefonický kontakt, ale přinést s sebou jídelníček, to je to nejdůležitější.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, jídelníček a dejme tomu za kolik dní?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Bývá to 7 až 14 dní, občas to pacienti ani nechtějí slyšet. Dost často si i v těch sedmi až čtrnácti dnech tu stravu začínají upravovat. To znamená, že přicházejí už s nějakými rozjetými dietami, aniž by to člověk po nich chtěl, i když opakujete, že potřebujete pacientovi pomoc, že má přinést to, jak to skutečně je.

Simona Součková, TV Polar: Mě napadá, že určitě jsou mezi nimi i lidé, kteří říkají: "já jsem v podstatě nic nejedl, ale když jsem si to napsal kolikrát denně mlsám a kolikrát denně něco ukousnu", tak pak jsou asi i sami překvapeni.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Je to tak, hlavně muži říkají, že nic nejedí a lednička je pořád prázdná. Jasně, výsledek je úplně trošičku jiný, ale jsou i mezi nimi, kteří najednou po tom přijdou a řeknou: "ono je dobrý si to k něčemu psát", že najednou zjistí, že opravdu něco jí.

Simona Součková, TV Polar: Ta specifika, Vy už jste to naznačila, že k vám chodí pacienti už s diagnózou. Já bych se dotkla výživy seniorů, ale ne seniorů těch, už se říká seniorský věk. Od kolika?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Vlastně to předstádium toho seniorského věku už začíná v šedesáti letech do sedmdesáti čtyřech.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, takže pojďme si říct, spíš možná se věnovat ještě starším kolem té osmdesátky, ta si myslím, že je dost zlomová.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Už je to vlastně stáří, ano.

Simona Součková, TV Polar: Takže zkuste shrnout, v čem ta specifika spočívají.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: To vlastní stáří už přichází tím, že největší problém bývá podvýživa. Protože ti lidé už jednak nechodí tolik mezi lidi, nejdou do společnosti, nedokáží si nakoupit, žijí v osamění někde, anebo jsou naopak v nějakých domovech důchodců, anebo jsou právě hospitalizováni.

Simona Součková, TV Polar: Ale tam předpokládám, že se to hlídá, aby třeba neměli hlad.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Samozřejmě na všech pozicích najdete ty nutriční terapeuty, kteří tam jsou, ale je to taková strava, kdy nechtějí bílkoviny. Trošičku v tom vlastním stáří se to začíná měnit k tomu dětskému věku.

Simona Součková, TV Polar: Já si myslím, že by možná stálo za to ještě dneska zmínit, jak je to s diabetiky? Protože diabetici musí pravidelně jíst.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: To je taková velká a největší populace nebo v čem se choroba vyskytuje v podstatě nejčastěji, je diabetes, který bývá, jak už v dětství, tak v dospívání, pak v takové té nejvyšší kondici, kdy je člověku přes 40 let. Pak vlastně bývá ten na stáří. U nás hezky spolupracujeme s naší diabetologickou ambulancí s tím, že v podstatě pan doktor posílá tady ty diabetiky k nějaké edukaci a je to moc hezké, protože ty lidi byli edukováni za nějaké doby a před několika lety a už spoustu věcí nevědí a neumí si poradit.

Simona Součková, TV Polar: Anebo si během času třeba upraví pro sebe a mají tzv. samoléčbu.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Ano, to dělají také často. Ale je to moc hezké, když se podíváte, děti jako diabetici nebo diabetické děti, ty v podstatě jí nejpestřejší stravu, co se týče vlastním vrstevníkům, takže tam vidíte, že ta strava má velký význam a ty děti jsou velice dobře i brzo poučeni o tom, co je to bílkovina, sacharidy a tuky, to jejich vrstevníci v tom věku nevědí. Pak přichází ti čtyřicátníci, kteří nějakým stresem a tím vším můžou dojít k onemocnění cukrovky anebo i nějakému vedlejšímu onemocnění můžou onemocnět se. Anebo najednou zjistí, že ty věci mají nějaký jiný smysl a že ta životospráva se musí změnit a mnohdy je i často na klinice nebo na oddělení slyšívám, že chtějí tu změnu, že asi to mělo být jinak. Někdy i mění povolání. To už jsem taky zažila. Ten poslední, jako ta stařecká cukrovka samozřejmě tam, už jako vzhledem k tomu, aby ta výživa byla jakoby i pestrá, tam i dovolujeme jako by z té stránky, aby trošičku těch sacharidů tam bylo více. Ale je potřeba i tyhle lidi poučit do jaké míry a kolik. Bývá to také hezké. Někdy mi přijdou pacienti a řeknou ty porce jsou směšné, ale když odcházejí po třech měsících, tak mi řeknou, že to dělali špatně, že teď to dělají dobře. Takže tempa cukrovka je taková sice se říká jako taková nevšední, ale ti lidé pořád potřebují v tom občas trošku poradit a trošku je usměrnit na tu správnou cestu.

Simona Součková, TV Polar: Děkuju Vám za návštěvu ve studiu a milí diváci, s Vámi se těším příště na viděnou a vězte, že s Lucií Houfkovou, nutriční terapeutkou se ještě uvidíme někdy příště. Na shledanou.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
23. listopadu 2022, 17:42

Začíná pořad o zdraví, jsem ráda, že se díváte. Krnovská nemocnice před necelými pěti měsíci otevřela nutriční poradnu. Je určena nejen pacientům s doporučením od lékaře, ale i široké veřejnosti. Podrobnosti se dozvíte od nutriční terapeutky Lucie Houfkové. Ještě před tím si pustíme reportáž, kterou jsme natočili u příležitosti otevření poradny za účasti vedení nemocnice.

SZZ Krnov otevřelo novou nutriční poradnu

Výživové poradenství je pro nemocnici v podstatě součástí léčby.

Šárka Tavandzi, náměstkyně ředitele nemocnice: „My jsme se rozhodli otevřít nutriční poradnu proto, že máme odbornice a specialistky na slovo vzaté a ty vlastně mohou radit jak veřejnosti, tak pacientům, poradenství nastavení jídelníčku.“

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Je to doplnění komplexních služeb celé naší nemocnice a je to strašně důležité, protože výživa má na zdraví podstatný vliv.“

Součástí slavnostního otevření poradny byla i stylová ochutnávka zdravých potravin.

Hana Klímová, nutriční terapeut: „Dneska tady nabízíme brokolicové karbanátky z hovězího masa, domácí hummus, máme tady pomazánku z červené řepy, pomazánku mrkvovou a kuskus na sladko, je slazený sirupem, je tam celer řapíkatý a jablíčko.“

Lenka Friedelová, učitelka ZŠ Smetanův okruh, návštěvnice: "No musím říct, že to bylo vynikající, nejlepší jsou asi masové koule a všechno, všechno tady."

Nová nutriční poradna je vedena zkušenými nutričními terapeuty.

Lucie Houfková, nutriční terapeut, vedoucí poradny: „Radí lidem, kteří mají buď nějaká zdravotní omezení nebo musí držet nějakou dietu v tom, jak se mají stravovat, jak ten jídelníček vést, ale samozřejmě i pro obézní pacienty i pro podvýživu, ale samozřejmě i pro dětské pacienty, kteří třeba trpí nějakými dědičnými chorobami metabolickými, které jsou vlastně léčitelné pouze stravou, to znamená dietou." Poradna je již v provozu a slouží pacientům a zájemcům z celého Bruntálska, Krnovska i Rýmařovska.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka SZZ Krnov: Nutriční poradna pro Krnovsko, Bruntálsko a Rýmařovsko

Simona Součková, TV Polar: Dnešní rozhovor bude věnován výživě. Já jsem moc ráda, že už ve studiu mám Lucii Houfkovou nutriční terapeutka z krnovské nemocnice. Dobrý den.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Simona Součková, TV Polar: My jsme viděli reportáž v úvodu dnešního pořadu. Jaké jsou ohlasy?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Obrovské. Myslím, že jsme asi zahájili nebo vyplnili v podstatě takovou jakoby obrovskou díru, po které je velký zájem. Asi i v dobré době, po covidu a v podstatě i tak nějak možná rozhodnutí toho ředitelství, pana ředitele a paní náměstkyně, kterým obrovský díky za to, že nám s tímhle pomohli a že v podstatě se k tomu odhodlali.

Simona Součková, TV Polar: Já si myslím, že vedení krnovské nemocnice je hodně osvícené, že krnovská nemocnice je v řadě oborů na top příčkách v kraji. Nicméně pojďme si říct na začátku, jaký je rozdíl mezi nutričním terapeutem a výživovým poradcem?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Takže nutriční terapeut je zdravotnické vzdělání a zabývá se preventivní výživou. Má v mnoha oborech i ošetřovatelskou péči. Spolupodílí se na diagnostice s lékařem, jak i na preventivním, v poradnách, ale můžete najít i jako v nějakých krajských hygienických stanicích. Je to široký záběr toho člověka. Co se týče výživového poradce, to je práce na živnostenský úvazek. Je to činnost volná, tudíž není podmíněna nějakým vzděláním, ale pouze nějakým kurzem. Ten kurz může být ledajaký. Samozřejmě od Ministerstva školství a tělovýchovy jsou kurzy, které jsou vhodné a které jsou výborné, ale jsou mezi nimi velké rozdíly.

Simona Součková, TV Polar: Předpokládám, že Vás oslovuje veřejnost. S čím nejčastěji přicházejí?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Široká veřejnost, to je to, na co jsme zapůsobili nejvíce, se obrací a přicházejí v podstatě s nadváhou a s tím, že potřebuji poradit, co se týče výživového stylu.

Simona Součková, TV Polar: Co mám udělat, proto kdybych se chtěla objednat, stačí zavolat?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Stačí zavolat. Máme určitě i e-mailovou adresu, i takto se pacienti objednávají. Přijít, samozřejmě objednat a telefonický kontakt, ale přinést s sebou jídelníček, to je to nejdůležitější.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, jídelníček a dejme tomu za kolik dní?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Bývá to 7 až 14 dní, občas to pacienti ani nechtějí slyšet. Dost často si i v těch sedmi až čtrnácti dnech tu stravu začínají upravovat. To znamená, že přicházejí už s nějakými rozjetými dietami, aniž by to člověk po nich chtěl, i když opakujete, že potřebujete pacientovi pomoc, že má přinést to, jak to skutečně je.

Simona Součková, TV Polar: Mě napadá, že určitě jsou mezi nimi i lidé, kteří říkají: "já jsem v podstatě nic nejedl, ale když jsem si to napsal kolikrát denně mlsám a kolikrát denně něco ukousnu", tak pak jsou asi i sami překvapeni.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Je to tak, hlavně muži říkají, že nic nejedí a lednička je pořád prázdná. Jasně, výsledek je úplně trošičku jiný, ale jsou i mezi nimi, kteří najednou po tom přijdou a řeknou: "ono je dobrý si to k něčemu psát", že najednou zjistí, že opravdu něco jí.

Simona Součková, TV Polar: Ta specifika, Vy už jste to naznačila, že k vám chodí pacienti už s diagnózou. Já bych se dotkla výživy seniorů, ale ne seniorů těch, už se říká seniorský věk. Od kolika?

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Vlastně to předstádium toho seniorského věku už začíná v šedesáti letech do sedmdesáti čtyřech.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, takže pojďme si říct, spíš možná se věnovat ještě starším kolem té osmdesátky, ta si myslím, že je dost zlomová.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Už je to vlastně stáří, ano.

Simona Součková, TV Polar: Takže zkuste shrnout, v čem ta specifika spočívají.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: To vlastní stáří už přichází tím, že největší problém bývá podvýživa. Protože ti lidé už jednak nechodí tolik mezi lidi, nejdou do společnosti, nedokáží si nakoupit, žijí v osamění někde, anebo jsou naopak v nějakých domovech důchodců, anebo jsou právě hospitalizováni.

Simona Součková, TV Polar: Ale tam předpokládám, že se to hlídá, aby třeba neměli hlad.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Samozřejmě na všech pozicích najdete ty nutriční terapeuty, kteří tam jsou, ale je to taková strava, kdy nechtějí bílkoviny. Trošičku v tom vlastním stáří se to začíná měnit k tomu dětskému věku.

Simona Součková, TV Polar: Já si myslím, že by možná stálo za to ještě dneska zmínit, jak je to s diabetiky? Protože diabetici musí pravidelně jíst.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: To je taková velká a největší populace nebo v čem se choroba vyskytuje v podstatě nejčastěji, je diabetes, který bývá, jak už v dětství, tak v dospívání, pak v takové té nejvyšší kondici, kdy je člověku přes 40 let. Pak vlastně bývá ten na stáří. U nás hezky spolupracujeme s naší diabetologickou ambulancí s tím, že v podstatě pan doktor posílá tady ty diabetiky k nějaké edukaci a je to moc hezké, protože ty lidi byli edukováni za nějaké doby a před několika lety a už spoustu věcí nevědí a neumí si poradit.

Simona Součková, TV Polar: Anebo si během času třeba upraví pro sebe a mají tzv. samoléčbu.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Ano, to dělají také často. Ale je to moc hezké, když se podíváte, děti jako diabetici nebo diabetické děti, ty v podstatě jí nejpestřejší stravu, co se týče vlastním vrstevníkům, takže tam vidíte, že ta strava má velký význam a ty děti jsou velice dobře i brzo poučeni o tom, co je to bílkovina, sacharidy a tuky, to jejich vrstevníci v tom věku nevědí. Pak přichází ti čtyřicátníci, kteří nějakým stresem a tím vším můžou dojít k onemocnění cukrovky anebo i nějakému vedlejšímu onemocnění můžou onemocnět se. Anebo najednou zjistí, že ty věci mají nějaký jiný smysl a že ta životospráva se musí změnit a mnohdy je i často na klinice nebo na oddělení slyšívám, že chtějí tu změnu, že asi to mělo být jinak. Někdy i mění povolání. To už jsem taky zažila. Ten poslední, jako ta stařecká cukrovka samozřejmě tam, už jako vzhledem k tomu, aby ta výživa byla jakoby i pestrá, tam i dovolujeme jako by z té stránky, aby trošičku těch sacharidů tam bylo více. Ale je potřeba i tyhle lidi poučit do jaké míry a kolik. Bývá to také hezké. Někdy mi přijdou pacienti a řeknou ty porce jsou směšné, ale když odcházejí po třech měsících, tak mi řeknou, že to dělali špatně, že teď to dělají dobře. Takže tempa cukrovka je taková sice se říká jako taková nevšední, ale ti lidé pořád potřebují v tom občas trošku poradit a trošku je usměrnit na tu správnou cestu.

Simona Součková, TV Polar: Děkuju Vám za návštěvu ve studiu a milí diváci, s Vámi se těším příště na viděnou a vězte, že s Lucií Houfkovou, nutriční terapeutkou se ještě uvidíme někdy příště. Na shledanou.

Lucie Houfková, nutriční terapeutka, SZZ Krnov: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-23-11-2022-17-42