Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Den dětské onkologie připadá na 15. únor
  • Covid centrum funguje dva roky ve FNO
  • Nové pomůcky pro invalidní pacienty

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vítejte u televizních obrazovek v dnešním díle medicíny věnovaném dění v ostravské fakultní nemocnici se vrátíme ke dni dětské onkologie, který připadá na 15. února a přiblížíme vám jaké možnosti léčby dnes lékaři mají. Zavedeme vás do covid centra do laboratoře která zpracovává vzorky na nemoc covid-19 a uvidíte i nové pomůcky, které ocení zejména pacienti s pohybovými problémy.

Den dětské onkologie připadá na 15. únor

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na oddělení dětské hematologie a hematoonkologie Kliniky dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava. Zdravím primáře oddělení docenta Huberta Mottla. Dobrý den, vítejte.

I já Vás zdravím. Děkuji hezký den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, s jakými nemocemi léčíte děti na vašem oddělení?

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Když se budeme bavit jenom o té hematoonkologické oblasti, tak jsou to většinou choroby krvácivé a potom nádorová onemocnění, o která se sdílíme vlastně i s Brnem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak náročná je péče o tak nemocné děti?

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Velmi, ale v posledních letech jsme se dokázali posunout a většina těch pacientů je léčena ambulantně mimo prvních asi třiceti dnů a ten zbytek potom je ambulantní. To znamená, že ti pacienti chodí každý týden, každých čtrnáct dní potom k nám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik nových případů onkologických diagnóz ročně odhalíte? A dá se říci v tom dětském věku nejčastěji?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ano, ty leukémie jako takové, to jsou nádorová onemocnění krve, jsou nejčastější v období předškolním a školním. V celé republice je to asi 300-350 nových pacientů. Tady u nás v oblasti toho Moravskoslezského kraje je to tak asi do těch patnácti nových pacientů za rok. A bavíme se o leukémii to znamená nádorových onemocnění krve.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, mění se ten počet nemocných dětí v čase? To znamená, jestli jich přibývá, ubývá nebo jestli ten stav je stále stejný?

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Já si myslím za posledních třeba 30 let je to přibližně stejné, akorát jen se změnilo procento vyléčených pacientů. Z těch původních dvaceti se dostáváme na někam osmdesát až devadesát procent pacientů, které umíme vyléčit, jako trvale vyléčit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká jsou hematologie k onemocnění, která se u dětí objevují? A možná, která častěji?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Asi dominují nepochybně ta tzv. nenádorová onemocnění. To znamená hemofilie, krvácivé stavy, nedostatek krevních destiček nebo bílých krvinek, ale v naprosté většině se s tím umíme vypořádat a naprostá většina těchto pacientů sice je dlouhodobě sledovaná, ale umíme je léčit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jste zmínil Brno, Prahu. Jak jste propojeni s těmi centry onkologické péče?

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Já si myslím, že jsme spokojeni velmi. Máme velmi dobrý vztah s oběma centry. Jak Praha, tak Brno. Brno je samozřejmě tady blíž. Díky tomu, že se umíme o ty pacienty postarat, tak mnoho pacientů, kteří jsou tady z oblasti Moravskoslezského kraje, tak velká část té léčby může probíhat tady u nás v Ostravě a ti lidi, rodiče, pacienti nemusí cestovat do Brna.

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Což je pro ně určitě příjemné. Určitě bychom neměli zapomenout, že je také nedílnou součástí léčby je také psychická podpora rodin a malých pacientů a tu poskytují interventi, odborníci z centra Provázení, ale také organizace Haima Ostrava.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Haima Ostrava tady je zastoupená sestřičkou, osobou, která se tady umí angažovat.

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Starají se o ty pacienty úžasným způsobem, dělají mnoho, mnoho, mnoho hezkých akcí včetně setkání s pacienty, kteří jsou odléčeni nebo kteří jsou ještě v léčbě. Haima tady funguje excelentní způsobem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Den dětské onkologii, zmiňme ty oslavy. Přestože letos každý rok připadá na 15. února. Vy ho letos oslavíte společně s rodinami až v květnu. Co pro vás takovéto setkání znamenaj?

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: To není jenom o nás, to je i pro ty rodiče, pro jejich příbuzné, pro ty děti i pro personál. Já si myslím, že to je ideální chvilka k tomu, aby se ti lidi setkali, aby se viděli a aby viděli, že jsou všichni v pořádku a že jsou zdraví.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, já Vám děkuji za Vaše odpovědi a mějte hezký den.

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Taktéž i Vám, děkuji.

Covid centrum funguje dva roky ve FNO

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zanedlouho to budou dva roky, kdy v areálu Fakultní nemocnice vzniklo Covid centrum. Sedm dnů v týdnu tady několik týmů zdravotníků fakultní nemocnice odebírá vzorky, někdy i více než tisícovce lidí denně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Provizorní odběrové místo, které tvořila jedna unibuňka a stan začal fungovat 14. března 2020.

Erika Hajnová Fukasová, vrchní sestra Onkologické klinika FNO: Začínali jsme se sešitem, začínali jsme s telefonem v ruce a začínali jsme s desítky, dvacítky pacientů. A jakmile se to zautomatizovalo všechno, tak to bylo pro nás daleko jednodušší. Nicméně těch občanů na testy přibývalo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stan zapůjčený hasiči zanedlouho vystřídalo několik odběrných míst a počet zájemců o odběr vzorku na covid-19 kopíroval epidemiologickou situaci.

Erika Hajnová Fukasová, vrchní sestra Onkologické klinika FNO: Je období, kdy máme 300 pacientů za den a je obdobími, kdy máme 1 300 pacientů za den, což je opravdu hodně náročné. I co se týká organizace toho personálu a všeho ostatního kolem.

Patrik Kapias, vedoucí Oddělení kvality FNO, koordinátor: Z objednávkového systému přímo do našeho nemocničního informačního systému jsou ty požadavky přenášeny automaticky. Pro nás už to dnes v podstatě znamená pouze jakýsi reporting ministerstvu zdravotnictví a do databází, ÚZIS a podobně kolik daných vyšetření bylo provedeno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Všechny odebrané vzorky už se od července do roku 2020 zpracovávají výhradně v laboratořích fakultní nemocnice. Sanitáři si pro ně do Covid centra chodí nejméně jednou za hodinu.

Olga Michnová, vedoucí laborantka, Ústav laboratorní medicíny FNO: Toto je počet odebraných zkumavek za hodinou z odběrového místa, je to asi 140 vzorků. Teď je nutno je zapsat a zpracovat. Je nutno kontrolovat vlastní jméno, příjmení a rodné číslo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aktuálně se v odběrových týmech střídá okolo sto dvaceti zdravotníků ze všech oddělení Fakultní nemocnice.

Lenka Krupová, vrchní sestra, kožní oddělení FNO, koordinátorka: Obrovskou výhodou, kterou my tady máme je ta, že ti zaměstnanci sem chodí ve svém volnu a chodí sem dobrovolně. Takže to nám dělá možná tu dobrou náladu a tu dobrou atmosféru tady na pracovišti.

Andrea Polanská, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči FNO: Bez takové spolupráce a loajality k nemocnici a vlastně vůbec k občanům by Covid centrum nemohlo fungovat.

Nové pomůcky pro invalidní pacienty

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Závěrečná reportáž udělá největší radost pacientům, kteří mají problémy s chůzí. Fakultní nemocnice Ostrava totiž pořídila nejen několik nových invalidních vozíků, ale také další pomůcky, které pacientům usnadní pohyb a zdravotníkům ulehčí práci.

Rostislav Čech, řidič sanitky FNO: Jsou složité případy, kdy opravdu i dva muži jsou někdy málo, tak proto je třeba tento přístroj velice vhodný. V těžkých případech, sklonem.

Rostislav Čech, řidič sanitky FNO: Řidič sanitky Rostislav Čech už nové baterií dobíjené transportní křeslo několikrát vyzkoušel a potvrdil, že vyhovuje nejen řidičům, ale hlavně pacientům.

Rostislav Čech, řidič sanitky FNO: Někdy mají trošku obavy, ale jakmile si na to sednou a po chvilce zjistí vlastně, jak to funguje, cítí se na tom dokonce jako opravdu bezpečně.

Rostislav Čech, řidič sanitky FNO: Výrazně bezpečnější je také nová plošina, pomocí které se do ambulancí, oční kliniky a oddělení pracovního a preventivního lékařství teď bez problémů přepraví i lidé na elektrickém vozíku. Zatím deset a zanedlouho dalších třicet nových invalidních vozíků mají k dispozici i mobilní pacienti. Najdou je u vstupu do polikliniky i do lůžkové části Fakultní nemocnice. Všechny jsou opatřeny speciálním tagem, který upozorňuje informátory, že vozík opouští budovu nemocnice.

Yveta Sklusalová, vedoucí Oddělení bezpečnosti a služeb FNO: Jsou to antény, které hlásí informátorce, že projel ten vozík. Ona si ho dohledá a vidí ho na kameře. Tím, že to vidí dobře informátorky a pípne mobil, kde mají esemesku, tak on\ vychází ven. Ten člověk ho nestačí naložit a unést.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Každý rok se totiž z nemocnice ztratilo v průměru deset vozíků. Nový systém by tomu měl zabránit a všechny pomůcky by tak měly mít i mobilní pacienti neustále k dispozici.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Deset medicínských minut je za námi. Díky, že jste s námi byli až do konce. Mějte pohodové a zdravé dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
24. února 2022, 18:45

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vítejte u televizních obrazovek v dnešním díle medicíny věnovaném dění v ostravské fakultní nemocnici se vrátíme ke dni dětské onkologie, který připadá na 15. února a přiblížíme vám jaké možnosti léčby dnes lékaři mají. Zavedeme vás do covid centra do laboratoře která zpracovává vzorky na nemoc covid-19 a uvidíte i nové pomůcky, které ocení zejména pacienti s pohybovými problémy.

Den dětské onkologie připadá na 15. únor

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na oddělení dětské hematologie a hematoonkologie Kliniky dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava. Zdravím primáře oddělení docenta Huberta Mottla. Dobrý den, vítejte.

I já Vás zdravím. Děkuji hezký den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, s jakými nemocemi léčíte děti na vašem oddělení?

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Když se budeme bavit jenom o té hematoonkologické oblasti, tak jsou to většinou choroby krvácivé a potom nádorová onemocnění, o která se sdílíme vlastně i s Brnem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak náročná je péče o tak nemocné děti?

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Velmi, ale v posledních letech jsme se dokázali posunout a většina těch pacientů je léčena ambulantně mimo prvních asi třiceti dnů a ten zbytek potom je ambulantní. To znamená, že ti pacienti chodí každý týden, každých čtrnáct dní potom k nám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik nových případů onkologických diagnóz ročně odhalíte? A dá se říci v tom dětském věku nejčastěji?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ano, ty leukémie jako takové, to jsou nádorová onemocnění krve, jsou nejčastější v období předškolním a školním. V celé republice je to asi 300-350 nových pacientů. Tady u nás v oblasti toho Moravskoslezského kraje je to tak asi do těch patnácti nových pacientů za rok. A bavíme se o leukémii to znamená nádorových onemocnění krve.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, mění se ten počet nemocných dětí v čase? To znamená, jestli jich přibývá, ubývá nebo jestli ten stav je stále stejný?

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Já si myslím za posledních třeba 30 let je to přibližně stejné, akorát jen se změnilo procento vyléčených pacientů. Z těch původních dvaceti se dostáváme na někam osmdesát až devadesát procent pacientů, které umíme vyléčit, jako trvale vyléčit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká jsou hematologie k onemocnění, která se u dětí objevují? A možná, která častěji?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Asi dominují nepochybně ta tzv. nenádorová onemocnění. To znamená hemofilie, krvácivé stavy, nedostatek krevních destiček nebo bílých krvinek, ale v naprosté většině se s tím umíme vypořádat a naprostá většina těchto pacientů sice je dlouhodobě sledovaná, ale umíme je léčit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jste zmínil Brno, Prahu. Jak jste propojeni s těmi centry onkologické péče?

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Já si myslím, že jsme spokojeni velmi. Máme velmi dobrý vztah s oběma centry. Jak Praha, tak Brno. Brno je samozřejmě tady blíž. Díky tomu, že se umíme o ty pacienty postarat, tak mnoho pacientů, kteří jsou tady z oblasti Moravskoslezského kraje, tak velká část té léčby může probíhat tady u nás v Ostravě a ti lidi, rodiče, pacienti nemusí cestovat do Brna.

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Což je pro ně určitě příjemné. Určitě bychom neměli zapomenout, že je také nedílnou součástí léčby je také psychická podpora rodin a malých pacientů a tu poskytují interventi, odborníci z centra Provázení, ale také organizace Haima Ostrava.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Haima Ostrava tady je zastoupená sestřičkou, osobou, která se tady umí angažovat.

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Starají se o ty pacienty úžasným způsobem, dělají mnoho, mnoho, mnoho hezkých akcí včetně setkání s pacienty, kteří jsou odléčeni nebo kteří jsou ještě v léčbě. Haima tady funguje excelentní způsobem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Den dětské onkologii, zmiňme ty oslavy. Přestože letos každý rok připadá na 15. února. Vy ho letos oslavíte společně s rodinami až v květnu. Co pro vás takovéto setkání znamenaj?

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: To není jenom o nás, to je i pro ty rodiče, pro jejich příbuzné, pro ty děti i pro personál. Já si myslím, že to je ideální chvilka k tomu, aby se ti lidi setkali, aby se viděli a aby viděli, že jsou všichni v pořádku a že jsou zdraví.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primáři, já Vám děkuji za Vaše odpovědi a mějte hezký den.

Hubert Mottl, primář, Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FNO: Taktéž i Vám, děkuji.

Covid centrum funguje dva roky ve FNO

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zanedlouho to budou dva roky, kdy v areálu Fakultní nemocnice vzniklo Covid centrum. Sedm dnů v týdnu tady několik týmů zdravotníků fakultní nemocnice odebírá vzorky, někdy i více než tisícovce lidí denně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Provizorní odběrové místo, které tvořila jedna unibuňka a stan začal fungovat 14. března 2020.

Erika Hajnová Fukasová, vrchní sestra Onkologické klinika FNO: Začínali jsme se sešitem, začínali jsme s telefonem v ruce a začínali jsme s desítky, dvacítky pacientů. A jakmile se to zautomatizovalo všechno, tak to bylo pro nás daleko jednodušší. Nicméně těch občanů na testy přibývalo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stan zapůjčený hasiči zanedlouho vystřídalo několik odběrných míst a počet zájemců o odběr vzorku na covid-19 kopíroval epidemiologickou situaci.

Erika Hajnová Fukasová, vrchní sestra Onkologické klinika FNO: Je období, kdy máme 300 pacientů za den a je obdobími, kdy máme 1 300 pacientů za den, což je opravdu hodně náročné. I co se týká organizace toho personálu a všeho ostatního kolem.

Patrik Kapias, vedoucí Oddělení kvality FNO, koordinátor: Z objednávkového systému přímo do našeho nemocničního informačního systému jsou ty požadavky přenášeny automaticky. Pro nás už to dnes v podstatě znamená pouze jakýsi reporting ministerstvu zdravotnictví a do databází, ÚZIS a podobně kolik daných vyšetření bylo provedeno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Všechny odebrané vzorky už se od července do roku 2020 zpracovávají výhradně v laboratořích fakultní nemocnice. Sanitáři si pro ně do Covid centra chodí nejméně jednou za hodinu.

Olga Michnová, vedoucí laborantka, Ústav laboratorní medicíny FNO: Toto je počet odebraných zkumavek za hodinou z odběrového místa, je to asi 140 vzorků. Teď je nutno je zapsat a zpracovat. Je nutno kontrolovat vlastní jméno, příjmení a rodné číslo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aktuálně se v odběrových týmech střídá okolo sto dvaceti zdravotníků ze všech oddělení Fakultní nemocnice.

Lenka Krupová, vrchní sestra, kožní oddělení FNO, koordinátorka: Obrovskou výhodou, kterou my tady máme je ta, že ti zaměstnanci sem chodí ve svém volnu a chodí sem dobrovolně. Takže to nám dělá možná tu dobrou náladu a tu dobrou atmosféru tady na pracovišti.

Andrea Polanská, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči FNO: Bez takové spolupráce a loajality k nemocnici a vlastně vůbec k občanům by Covid centrum nemohlo fungovat.

Nové pomůcky pro invalidní pacienty

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Závěrečná reportáž udělá největší radost pacientům, kteří mají problémy s chůzí. Fakultní nemocnice Ostrava totiž pořídila nejen několik nových invalidních vozíků, ale také další pomůcky, které pacientům usnadní pohyb a zdravotníkům ulehčí práci.

Rostislav Čech, řidič sanitky FNO: Jsou složité případy, kdy opravdu i dva muži jsou někdy málo, tak proto je třeba tento přístroj velice vhodný. V těžkých případech, sklonem.

Rostislav Čech, řidič sanitky FNO: Řidič sanitky Rostislav Čech už nové baterií dobíjené transportní křeslo několikrát vyzkoušel a potvrdil, že vyhovuje nejen řidičům, ale hlavně pacientům.

Rostislav Čech, řidič sanitky FNO: Někdy mají trošku obavy, ale jakmile si na to sednou a po chvilce zjistí vlastně, jak to funguje, cítí se na tom dokonce jako opravdu bezpečně.

Rostislav Čech, řidič sanitky FNO: Výrazně bezpečnější je také nová plošina, pomocí které se do ambulancí, oční kliniky a oddělení pracovního a preventivního lékařství teď bez problémů přepraví i lidé na elektrickém vozíku. Zatím deset a zanedlouho dalších třicet nových invalidních vozíků mají k dispozici i mobilní pacienti. Najdou je u vstupu do polikliniky i do lůžkové části Fakultní nemocnice. Všechny jsou opatřeny speciálním tagem, který upozorňuje informátory, že vozík opouští budovu nemocnice.

Yveta Sklusalová, vedoucí Oddělení bezpečnosti a služeb FNO: Jsou to antény, které hlásí informátorce, že projel ten vozík. Ona si ho dohledá a vidí ho na kameře. Tím, že to vidí dobře informátorky a pípne mobil, kde mají esemesku, tak on\ vychází ven. Ten člověk ho nestačí naložit a unést.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Každý rok se totiž z nemocnice ztratilo v průměru deset vozíků. Nový systém by tomu měl zabránit a všechny pomůcky by tak měly mít i mobilní pacienti neustále k dispozici.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Deset medicínských minut je za námi. Díky, že jste s námi byli až do konce. Mějte pohodové a zdravé dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-24-02-2022-18-45