Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Osteoporoza a její moderní léčba: MUDr. Jakub Seget, interní odd. Slezská nemocnice Opava
  • Nadšenci funkčního cvičení si změřili v Havířově síly
  • Havířovská nemocnice umí likvidovat nebezpečný odpad

Proč některým lidem řídnou kosti a jiným se tato nemoc vyhýbá? Jaké jsou současné možnosti léčby osteoporózy? A je moderní léčba účinná? Nejen na tyto otázky bude odpovídat doktor Jakub Seget ze Slezské nemocnice Opava. Havířovská nemocnice jako první v České republice uvedla do provozu dekontaminační jednotku pro likvidaci nebezpečného odpadu. A nadšenci funkčního cvičení si změřili v Havířově síly, při crossfitových závodech si sáhli až na dno. Podívejte se na reportáž.

Nadšenci funkčního cvičení si změřili v Havířově síly

    Nadšenci workoutu z celé České republiky přijeli do Havířova na crossfitové závody. Během dvou dnů si sáhli opravdu na dno. Díky skvělé atmosféře mnozí překonali sami sebe.

    Funkční cvičení, kdy každým tréninkem sportovci posouvají svůj výkon, je stále více oblíbené. Vyvrcholením jsou pak společné crossfitové závody, kdy atleti jdou mnohdy až na hranu, či za hranu svých možností. Náročné disciplíny na ně během dvou dnů čekaly i v Havířově.

    Michal Mička, organizátor závodu: “Jako každé závody jsme se to snažili udělat pestré. Mají tady silový workout s takovou těžší gymnastikou, vytrvalostní workout, potom takové sprinty. Jednotlivé workouty jsou náročné a kdybychom to všechno dali do jednoho dne, tak by to nemusel někdo zvládnout, bylo by to devastující pro toho člověka."

    Jak čekáš, že budou pro vás závody náročné?

    Ivana, závodnice: “Budou náročné, ale vzhledem k tomu, že jsem ve dvojici, tak si říkám, že to nechám více na parťákovi. Myslím, že mi jde gymnastika a vzpírání vynechávám celkově i v tréninku, tam bude moje slabá stránka.”

    Jan, závodník: "Dobrá taktika není taková, že napálíte začátek a pak v průběhu umřete. Chce to rozvrhnout síly a pak u toho přemýšlet. Baví mě na tom ta rozmanitost. Není to jen jednostranné zvedání činek, je to opravdu všestranný sport."

    Havířovský klub crossfitové závody už pořádal také v areálu koupaliště, kde museli sportovci také plavat

    Havířovská nemocnice umí likvidovat nebezpečný odpad

    Havířovská nemocnice jako první v České republice uvedla do provozu dekontaminační jednotku pro likvidaci nebezpečného odpadu. Tím šetří životní prostředí i peníze. Kraj má v plánu toto zařízení umístit do všech nemocnic, kde by se to ekonomicky vyplatilo.

    Tohle je dekontaminační jednotka, která zbaví nebezpečný nemocniční odpad veškerých škodlivin. Celý proces trvá 27 minut. Nejdříve nože pytle rozdrtí, pak je odpad vystaven mikrovlnému záření a výstupem je hmota, která má značně nižší hmotnost i objem. Havířovská nemocnice, která vyprodukuje ročně až 200 tun nebezpečného odpadu, je první v republice, která tuto ekologickou novinku zavedla a tím ušetří i nemalé peníze.

    Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “Naše dosavadní ceny za likvidaci nebezpečného odpadu se pohybovaly do 15 korun za jeden kilogram odvezený. Měli bychom mít úsporu v rámci jednoho a půl a až se blížit ke dvěma milionům korun ročně.”

    Dekontaminační jednotka stála přes 8 milionů korun. Větší část pokryla evropská dotace, třemi miliony pak přispěl kraj.

    Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana: "Souběžně s Havířovem se to koupilo i do Frýdku-Místku, ale samozřejmě máme zájem to umístit do všech našich zařízení, kde bude smysluplná ekonomická úspora.”

    Využití dekontaminační jednotky zváží i radnice.

    Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Pokud bychom chtěli toto zařízení někde v našich domovech seniorů, kde tyto nebezpečné odpady vytváříme, tak to stojí za zvážení.”

    Výhodou je, že dekontaminovaný materiál má výhřevnost jako hnědé uhlí a spalovny z něj mohou vyrábět odpadní teplo.

    Osteoporoza a její moderní léčba: MUDr. Jakub Seget, interní odd. Slezská nemocnice Opava

    Simona Součková, TV Polar: Jsem ráda, že mohu přivítat v našem studiu už pana Dr. Jakuba Segeta z geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Dobrý den.

    Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Dobrý den.

    Simona Součková, TV Polar: Téma osteoporóza a její moderní způsoby léčby. Proč některým lidem řádnou kosti a jiným se tato nemoc vyhýbá? A zda zná moderní medicína na tuto otázku odpověď?

    Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Do značné míry dokážeme na tuto otázku odpovědět. Kosti nejsou nějaké neživé lešení, které bychom měli v těle a jenom nás drželo vzpřímené. Je to dynamický orgán, který se průběžně mění. Část kostní tkáně se odbourává a tvoří se nová v závislosti na tom, jaký je na kosti vyvíjen tlak a jaké na ně působí síly. Je spousta různých procesů a situací v životě, kdy tady tento proces může být narušen a z nějakého důvodu se buď nové kosti tvoří málo anebo se ta stará kost příliš rychle odbourává.

    Simona Součková, TV Polar: Co třeba jsou to za procesy, které to mohou ovlivnit?

    Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Největší skupinou našich pacientů jsou ženy po menopauze. Zvláště, pokud menopauza nastala v čestnějším věku anebo už jsou delší dobu po ní. Změní se hladiny pohlavních hormonů a estrogen je jedna z hlavních látek, které udržuje tady tyto dva procesy, které jsem zmiňoval v rovnováze. Pokud jeho hladina je nižší, tak se kost více odbourává než se tvoří, kosti jsou potom křehčí. Pak jsou to skupiny jako jsou senioři, lidé, kteří mají nedostatek vitamínu D nebo lidé, kteří užívají některé rizikové léky na jiné choroby, které můžou mít vliv na kostní tkáň.

    Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, ta představa té vetché stařenky, které se lámou kosti, je hodně zastarala. Osteoporózou trpí lidé i v produktivním věku, jak jste naznačil, kteří se hýbou, celkem dobře jí, nedá se říct, že by vedli špatný způsob života. I tak, co je v tom organismu špatně?

    Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Vetchá stařenka, která je shrbená, bolavá a lámou se jí kosti, je důsledek neléčené nebo pozdě léčené osteoporózy. Doufejme, že tato představa je zastarala, protože to znamená, že osteoporózu dobře léčíme. V mladém organismu, který trpí osteoporózou může nastat jedna z těch situací, o které jsem mluvil před tím. Osteoporóza může být způsobena jinými chorobami, včetně například onemocnění štítné žlázy, celiakie nebo zánětlivých onemocnění zažívacího traktu, jinými některými léky a také má určitě velký vliv genetika, osteoporóza je do jisté míry dědičná.

    Simona Součková, TV Polar: Jaké jsou příznaky, když osteoporóza vlastně nebolí?

    Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Osteoporóza nebolí, a to je na ní právě do jisté míry zákeřné, protože bolí až, když si polámete kosti, a to může bolet už celý život. Může vás to omezit na pohyblivosti. K osteoporótickým zlomeninám může dojít i u úplně banálního úrazu anebo dokonce bez úrazu. Může se například bortit obratel, když zvedáme nějaké těžší břemeno. Příznakem osteoporózy jako takové, bez té zlomeniny, může ale také být například snížení tělesné výšky. Zejména, pokud je rychlé, více než dva centimetry za několik let, a pokud jsou s ním spojeny bolesti v zádech. Potom jsou to také ty nepřímé ukazatele. To znamená pacienti, kteří užívají rizikové léky, tak jejich lékaři by měli myslet na to, že se může rozvinout osteoporóza. Pacienti, jejichž rodiče byli celí polámaní anebo se s osteoporózou přímo léčili, také by se na to mělo myslet.

    Simona Součková, TV Polar: Někdy může upozornit na osteoporózu třeba ortoped, když se dívá na snímky, když si něco uděláme, tak může upozornit, že tady je třeba udělat denzitometrické vyšetření, protože se mi to trošku nezdá. To jsou takové ty záchvaty dříve než už je pozdě. Nicméně já se zeptám na léčbu a ráda bych se bavila o moderních způsobech léčby. Co je v podstatě k dispozici pro lidi, které hlídáte a kterým se najednou ta denzitometrie hodně zhorší, to znamená, že úbytek té kostní hmoty je hodně patrný za určité období. Co jim můžete nabídnout?

    Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Osteoporóza se léčí na více úrovních. Základní úroveň je pohybový režim a dietní opatření. Vápník a vitamín D v potravě. Druhá úroveň je, že vápník a vitamín D dodáváme navíc, protože velká část naší populace v Česku má nedostatek vápníku a nedostatek vitamínu D, zejména u seniorů je to více než padesát procent. Třetí úroveň jsou naše základní léky, což jsou tzv. bisfosforát, ty už se používají dlouho a mají schopnost přímo v kostech zastavit to odbourávání. Mezi ty nejmodernější léky patří biologická léčba, což jsou léky, které dáváme hodně rizikovým pacientům, třeba už těm, kteří zlomeninu mají, případně pacientům, u kterých ty předchozí léky nefungovaly tak, jak bychom si představovali.

    Simona Součková, TV Polar: Jak je snášena ta biologická léčba?

    Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Snášela je velmi dobře. Mezi poměrně velkým souborem pacientů, které máme se v podstatě nevyskytly nějaké závažné nežádoucí příznaky u drtivé většiny pacientů. Ale stejně jako u každé léčby my víme, že určité nežádoucí účinky mít může a s pacienty to probíráme před jejím zahájením. Zejména se jedná o takový jeden poměrně zvláštní nežádoucí účinek, a to je to, že se mohou hůře hojit ranky po vytržení zubů. Takže u těchto u pacientů s osteoporózou, které léčíme vždycky spolupracujeme i s jejich stomatology a na takto velmi raritní komplikaci upozorňujeme.

    Simona Součková, TV Polar: V čem ta biologická léčba spočívá? Jsou to tabletky, injekce, infuze, co to vlastně je?

    Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Je to podkožní injekce, to znamená úplně malinká centimetrová jehlička, která nebolí a která se dává jednou za půl roku v naší ambulanci. Takže ty návštěvy jsou pouze dvakrát ročně. Je pravda, že ta léčba trvá nějakou dobu, protože musíme ty kosti zpevnit v průběhu několika let.

    Simona Součková, TV Polar: To znamená, že když člověk dostane první injekci, bude to dobře snášet, bude efekt, to znamená, že to zjistíte na tom denzitometru, jestli se něco děje. Jak dlouho má člověk počítat s tím, že bude tu léčbu potřebovat? Dva roky, tři roky, pět let?

    Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Osteoporóza je chronické onemocnění, my ho nevyléčíme navždy, můžeme pouze dělat kroky k tomu, aby se zpomalila a nebo, aby se kosti znovu zpevnili. Léčba tabletami, toto není ta biologická léčba, trvá většinou tři až pět let. Léčba biologická většinou se pohybujeme spíše okolo těch pěti let i proto, že pacienti na biologické léčby jsou většinou ti nejrizikovější ze všech.

    Simona Součková, TV Polar: Děkuju za informace. Mějte se hezky a milí diváci s vámi zase příště u sledování pořadu TV Medicína.


      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Magazín TV medicína
      25. května 2022, 17:43

      Proč některým lidem řídnou kosti a jiným se tato nemoc vyhýbá? Jaké jsou současné možnosti léčby osteoporózy? A je moderní léčba účinná? Nejen na tyto otázky bude odpovídat doktor Jakub Seget ze Slezské nemocnice Opava. Havířovská nemocnice jako první v České republice uvedla do provozu dekontaminační jednotku pro likvidaci nebezpečného odpadu. A nadšenci funkčního cvičení si změřili v Havířově síly, při crossfitových závodech si sáhli až na dno. Podívejte se na reportáž.

      Nadšenci funkčního cvičení si změřili v Havířově síly

        Nadšenci workoutu z celé České republiky přijeli do Havířova na crossfitové závody. Během dvou dnů si sáhli opravdu na dno. Díky skvělé atmosféře mnozí překonali sami sebe.

        Funkční cvičení, kdy každým tréninkem sportovci posouvají svůj výkon, je stále více oblíbené. Vyvrcholením jsou pak společné crossfitové závody, kdy atleti jdou mnohdy až na hranu, či za hranu svých možností. Náročné disciplíny na ně během dvou dnů čekaly i v Havířově.

        Michal Mička, organizátor závodu: “Jako každé závody jsme se to snažili udělat pestré. Mají tady silový workout s takovou těžší gymnastikou, vytrvalostní workout, potom takové sprinty. Jednotlivé workouty jsou náročné a kdybychom to všechno dali do jednoho dne, tak by to nemusel někdo zvládnout, bylo by to devastující pro toho člověka."

        Jak čekáš, že budou pro vás závody náročné?

        Ivana, závodnice: “Budou náročné, ale vzhledem k tomu, že jsem ve dvojici, tak si říkám, že to nechám více na parťákovi. Myslím, že mi jde gymnastika a vzpírání vynechávám celkově i v tréninku, tam bude moje slabá stránka.”

        Jan, závodník: "Dobrá taktika není taková, že napálíte začátek a pak v průběhu umřete. Chce to rozvrhnout síly a pak u toho přemýšlet. Baví mě na tom ta rozmanitost. Není to jen jednostranné zvedání činek, je to opravdu všestranný sport."

        Havířovský klub crossfitové závody už pořádal také v areálu koupaliště, kde museli sportovci také plavat

        Havířovská nemocnice umí likvidovat nebezpečný odpad

        Havířovská nemocnice jako první v České republice uvedla do provozu dekontaminační jednotku pro likvidaci nebezpečného odpadu. Tím šetří životní prostředí i peníze. Kraj má v plánu toto zařízení umístit do všech nemocnic, kde by se to ekonomicky vyplatilo.

        Tohle je dekontaminační jednotka, která zbaví nebezpečný nemocniční odpad veškerých škodlivin. Celý proces trvá 27 minut. Nejdříve nože pytle rozdrtí, pak je odpad vystaven mikrovlnému záření a výstupem je hmota, která má značně nižší hmotnost i objem. Havířovská nemocnice, která vyprodukuje ročně až 200 tun nebezpečného odpadu, je první v republice, která tuto ekologickou novinku zavedla a tím ušetří i nemalé peníze.

        Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “Naše dosavadní ceny za likvidaci nebezpečného odpadu se pohybovaly do 15 korun za jeden kilogram odvezený. Měli bychom mít úsporu v rámci jednoho a půl a až se blížit ke dvěma milionům korun ročně.”

        Dekontaminační jednotka stála přes 8 milionů korun. Větší část pokryla evropská dotace, třemi miliony pak přispěl kraj.

        Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana: "Souběžně s Havířovem se to koupilo i do Frýdku-Místku, ale samozřejmě máme zájem to umístit do všech našich zařízení, kde bude smysluplná ekonomická úspora.”

        Využití dekontaminační jednotky zváží i radnice.

        Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Pokud bychom chtěli toto zařízení někde v našich domovech seniorů, kde tyto nebezpečné odpady vytváříme, tak to stojí za zvážení.”

        Výhodou je, že dekontaminovaný materiál má výhřevnost jako hnědé uhlí a spalovny z něj mohou vyrábět odpadní teplo.

        Osteoporoza a její moderní léčba: MUDr. Jakub Seget, interní odd. Slezská nemocnice Opava

        Simona Součková, TV Polar: Jsem ráda, že mohu přivítat v našem studiu už pana Dr. Jakuba Segeta z geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Dobrý den.

        Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Dobrý den.

        Simona Součková, TV Polar: Téma osteoporóza a její moderní způsoby léčby. Proč některým lidem řádnou kosti a jiným se tato nemoc vyhýbá? A zda zná moderní medicína na tuto otázku odpověď?

        Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Do značné míry dokážeme na tuto otázku odpovědět. Kosti nejsou nějaké neživé lešení, které bychom měli v těle a jenom nás drželo vzpřímené. Je to dynamický orgán, který se průběžně mění. Část kostní tkáně se odbourává a tvoří se nová v závislosti na tom, jaký je na kosti vyvíjen tlak a jaké na ně působí síly. Je spousta různých procesů a situací v životě, kdy tady tento proces může být narušen a z nějakého důvodu se buď nové kosti tvoří málo anebo se ta stará kost příliš rychle odbourává.

        Simona Součková, TV Polar: Co třeba jsou to za procesy, které to mohou ovlivnit?

        Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Největší skupinou našich pacientů jsou ženy po menopauze. Zvláště, pokud menopauza nastala v čestnějším věku anebo už jsou delší dobu po ní. Změní se hladiny pohlavních hormonů a estrogen je jedna z hlavních látek, které udržuje tady tyto dva procesy, které jsem zmiňoval v rovnováze. Pokud jeho hladina je nižší, tak se kost více odbourává než se tvoří, kosti jsou potom křehčí. Pak jsou to skupiny jako jsou senioři, lidé, kteří mají nedostatek vitamínu D nebo lidé, kteří užívají některé rizikové léky na jiné choroby, které můžou mít vliv na kostní tkáň.

        Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, ta představa té vetché stařenky, které se lámou kosti, je hodně zastarala. Osteoporózou trpí lidé i v produktivním věku, jak jste naznačil, kteří se hýbou, celkem dobře jí, nedá se říct, že by vedli špatný způsob života. I tak, co je v tom organismu špatně?

        Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Vetchá stařenka, která je shrbená, bolavá a lámou se jí kosti, je důsledek neléčené nebo pozdě léčené osteoporózy. Doufejme, že tato představa je zastarala, protože to znamená, že osteoporózu dobře léčíme. V mladém organismu, který trpí osteoporózou může nastat jedna z těch situací, o které jsem mluvil před tím. Osteoporóza může být způsobena jinými chorobami, včetně například onemocnění štítné žlázy, celiakie nebo zánětlivých onemocnění zažívacího traktu, jinými některými léky a také má určitě velký vliv genetika, osteoporóza je do jisté míry dědičná.

        Simona Součková, TV Polar: Jaké jsou příznaky, když osteoporóza vlastně nebolí?

        Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Osteoporóza nebolí, a to je na ní právě do jisté míry zákeřné, protože bolí až, když si polámete kosti, a to může bolet už celý život. Může vás to omezit na pohyblivosti. K osteoporótickým zlomeninám může dojít i u úplně banálního úrazu anebo dokonce bez úrazu. Může se například bortit obratel, když zvedáme nějaké těžší břemeno. Příznakem osteoporózy jako takové, bez té zlomeniny, může ale také být například snížení tělesné výšky. Zejména, pokud je rychlé, více než dva centimetry za několik let, a pokud jsou s ním spojeny bolesti v zádech. Potom jsou to také ty nepřímé ukazatele. To znamená pacienti, kteří užívají rizikové léky, tak jejich lékaři by měli myslet na to, že se může rozvinout osteoporóza. Pacienti, jejichž rodiče byli celí polámaní anebo se s osteoporózou přímo léčili, také by se na to mělo myslet.

        Simona Součková, TV Polar: Někdy může upozornit na osteoporózu třeba ortoped, když se dívá na snímky, když si něco uděláme, tak může upozornit, že tady je třeba udělat denzitometrické vyšetření, protože se mi to trošku nezdá. To jsou takové ty záchvaty dříve než už je pozdě. Nicméně já se zeptám na léčbu a ráda bych se bavila o moderních způsobech léčby. Co je v podstatě k dispozici pro lidi, které hlídáte a kterým se najednou ta denzitometrie hodně zhorší, to znamená, že úbytek té kostní hmoty je hodně patrný za určité období. Co jim můžete nabídnout?

        Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Osteoporóza se léčí na více úrovních. Základní úroveň je pohybový režim a dietní opatření. Vápník a vitamín D v potravě. Druhá úroveň je, že vápník a vitamín D dodáváme navíc, protože velká část naší populace v Česku má nedostatek vápníku a nedostatek vitamínu D, zejména u seniorů je to více než padesát procent. Třetí úroveň jsou naše základní léky, což jsou tzv. bisfosforát, ty už se používají dlouho a mají schopnost přímo v kostech zastavit to odbourávání. Mezi ty nejmodernější léky patří biologická léčba, což jsou léky, které dáváme hodně rizikovým pacientům, třeba už těm, kteří zlomeninu mají, případně pacientům, u kterých ty předchozí léky nefungovaly tak, jak bychom si představovali.

        Simona Součková, TV Polar: Jak je snášena ta biologická léčba?

        Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Snášela je velmi dobře. Mezi poměrně velkým souborem pacientů, které máme se v podstatě nevyskytly nějaké závažné nežádoucí příznaky u drtivé většiny pacientů. Ale stejně jako u každé léčby my víme, že určité nežádoucí účinky mít může a s pacienty to probíráme před jejím zahájením. Zejména se jedná o takový jeden poměrně zvláštní nežádoucí účinek, a to je to, že se mohou hůře hojit ranky po vytržení zubů. Takže u těchto u pacientů s osteoporózou, které léčíme vždycky spolupracujeme i s jejich stomatology a na takto velmi raritní komplikaci upozorňujeme.

        Simona Součková, TV Polar: V čem ta biologická léčba spočívá? Jsou to tabletky, injekce, infuze, co to vlastně je?

        Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Je to podkožní injekce, to znamená úplně malinká centimetrová jehlička, která nebolí a která se dává jednou za půl roku v naší ambulanci. Takže ty návštěvy jsou pouze dvakrát ročně. Je pravda, že ta léčba trvá nějakou dobu, protože musíme ty kosti zpevnit v průběhu několika let.

        Simona Součková, TV Polar: To znamená, že když člověk dostane první injekci, bude to dobře snášet, bude efekt, to znamená, že to zjistíte na tom denzitometru, jestli se něco děje. Jak dlouho má člověk počítat s tím, že bude tu léčbu potřebovat? Dva roky, tři roky, pět let?

        Jakub Seget, geriatrické a doléčovací oddělení, Slezská nemocnice v Opavě: Osteoporóza je chronické onemocnění, my ho nevyléčíme navždy, můžeme pouze dělat kroky k tomu, aby se zpomalila a nebo, aby se kosti znovu zpevnili. Léčba tabletami, toto není ta biologická léčba, trvá většinou tři až pět let. Léčba biologická většinou se pohybujeme spíše okolo těch pěti let i proto, že pacienti na biologické léčby jsou většinou ti nejrizikovější ze všech.

        Simona Součková, TV Polar: Děkuju za informace. Mějte se hezky a milí diváci s vámi zase příště u sledování pořadu TV Medicína.


          Redakčně upraveno / zkráceno.

          Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-25-05-2022-17-43