Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Očkování ve vyloučených lokalitách v Ostravě je fiasko
  • Medicína na dosah: Nemocnice v Opavě zlepšila komfort pro nastávající maminky, Vítkovická nemocnice nabízí vyšetření imunity u novorozenců
  • Na fyzioterapii léčí nový typ pacientů, po covidu mají potíže s dechem, Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeut rehabilitační ambulance Nemocnice v Havířově

V dalším vydání magazínu TV Medicína bude hlavním tématem fyzioterapie lidí s postcovidovými potíži. O novém typu pacientů bude mluvit Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka ambulantní rehabilitace z havířovské nemocnice. Nemocnice v Opavě zlepšila komfort pro nastávající maminky. A přibývá zájem rodiček o vyšetření imunity. Tolik malá ochutnávka z obsahu.

Moravskoslezský kraj udělal pro očkování ve vyloučených lokalitách v Ostravě maximum. Romové neměli o vakcíny zájem. Podívejte se na reportáž.

Očkování ve vyloučených lokalitách v Ostravě je fiasko. Mezi Romy není o vakcíny zájem

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "My se snažíme s různými romskými organizacemi spolupracovat, a dokonce u toho i jejich zástupci byli, ale stejně to nevedlo k nějakému velkému výsledku."

Mobilní tým začal nejprve v Zábřehu na ubytovně Soiva, kde sociální pracovníci přemluvili k očkování 14 Romů. Přišla jich ale jen polovina a na dalších místech, tedy v Přívoze a Muglinově to nebylo lepší. Do Komunitního centra Liščina jeli dokonce zcela zbytečně.

Kumar Vishwanathan, ředitel spolku Vzájemné soužití: "Potřebují hodně času. Oni poslouchají různé dezinformace a mají hrozný strach, že je to jenom špatné, že zemřeme, budeme mít čipy, bude mít magnety, na které se lepí příbory i mince. To slyším pořád."

Podle terénních pracovníků je nutné s Romy dále pracovat a lépe jim všechno vysvětlit. Teprve potom bude mít další výjezd očkovacího týmu smysl. Hejtman zase doufá, že Romové by mohli přijít do očkovacích míst bez registrace, která jsou v plánu u větších obchodů jako je Kaufland nebo Lidl.

Nemocnice v Opavě zlepšila komfort služeb pro nastávající maminky

Nemocnice v Opavě zlepšila komfort služeb pro nastávající maminky. Pořídila totiž nejmodernější relaxační vanu, kterou mohou rodičky využít i k odpočinku. Náklady vyšly na téměř jeden milion korun. Prioritou nově pořízené vany by měla být relaxace nastávající maminky, která v ní může trávit dlouhé předporodní hodiny.

Rodičky mají zájem o speciální vyšetření imunity dítěte

Budoucí a novopečené maminky mají velký zájem o speciální vyšetření imunity svých dětí. To odhalí z pouhé krevní kapky dítěte v prvních dnech života závažné poruchy buněčné a protilátkové imunity. Díky tomu je možné včas zahájit adekvátní cílenou léčbu a zabránit možným komplikacím. Porodnice v Ostravě-Vítkovicích se rozhodla nabídnout vyšetření i maminkám, které v nemocnici nerodily. Zda miminko ohrožuje závažná imunitní porucha se rodiče dozví 4 až 5 týdnů od odběru kapky krve.

Simona Součková, TV Polar: A já už jsem moc ráda, že v našem studiu je paní Iveta Zálejská vedoucí fyzioterapeutka rehabilitační ambulance nemocnice Havířov, Dobrý den.

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste začali léčit nový typ pacientů, který jste neměli dříve. Kdo tedy potřebuje nově vaši odbornou pomoc?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Jedná se o pacienty s postcovidovým syndromem, kteří prodělali virové onemocnění COVID-19, buďto těžší nebo lehčí formou. Pacienty můžeme rozdělit do takových třech skupin, kdy se jedná o postakutní covidové pacienty, kteří vlastně prodělali COVID od jeho prodělání do jednoho až třech měsíců. Pak je druhá skupina pacientů s postcovidovým syndromem, který vlastně od početí onemocnění, je to až do šestého měsíce a pak jsou chroničtí poscovidový pacienti od počátku onemocnění šest a více měsíců.

Simona Součková, TV Polar: Co mají za konkrétní potíže a s čím jim dokážete pomoci? Takže nejdříve, co mají za konkrétní potíže?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Obecně by se dalo říct, že mají dechové potíže. Je to nějaká únava snížená kondice. Mají také svalové kloubní potíže. Ono vlastně se to všechno odvíjí od toho jaké stádium, které prodělali, ve kterém se nachází, jestli jsou postakutní můžou tam být nějaké zbytkové záněty plic. Určitě nějaký přetrvávající kašel, dušnost, nějaké pohybové potíže.

Simona Součková, TV Polar: Čili k vám je indikuje jejich praktický lékař nebo specialista? Dejme tomu třeba plicní lékař, když mají potíže?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Pro nás je lepší kdyby je indikoval plicní lékař anebo alergolog, který provede s spirometrii na základě, které my si pak zhodnotíme ten klinický stav a zvážíme, jestli budeme v terapii pokračovat anebo ji ukončíme. Ale znamená jenom ambulantně ukončíme s tím, že pacient si dál musí cvičit doma.

Simona Součková, TV Polar: Jasně, to jsou ty dechové potíže, ale vy jste zmínila, že mohou mít tito lidé potíže jako je bolest svalů, kloubů a v tomto případě je může na rehabilitaci poslat kdo?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Může i praktický lékař samozřejmě i ortoped, traumatolog, kdokoliv.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, takže oni přijdou s žádankou k vám na oddělení nebo do ambulance a vy už je objednáte a rozepíšete jim ty procedury?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Přijdou se žádankou do ambulance projdou lékařem, který je vyšetří, zhodnotí jejich zdravotní stav a na základě toho vlastně určí terapie.

Simona Součková, TV Polar: Já jsem se chtěla zeptat vlastně, co dokáží přístroje a nakolik je účinné potom samotné cvičení? Protože se říká, že lidé by měli vlastně tu ztracenou kondici hledat i ve fyzické aktivitě. Čili v čem spočívá ta terapie? To jste určitě chtěla říci.

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Ano, chtěla jsem. Ta naše terapie spočívá v MAS Laser terapii. Jedná se o laserové záření, o paprsek elektromagnetického záření s vysokou energií, který má vysoce pozitivní působení na plicní tkáň. A pak je to respirační dechová fyzioterapie a podle toho, v kterém stádiu se nachází, jestli jsou tam přidružené i nějaké svalové kloubní potíže, tak následně i vlastně celková jako fyzioterapeutie.

Simona Součková, TV Polar: Kolik terapií je zapotřebí k získání ztracené kondice?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Začínáme na pěti terapiích, kdy se to skládá z laserové terapie a z respirační fyzioterapie, která probíhá denně. Je to každý den jedna aplikace. Pak proběhne klinické zhodnocení stavu pacienta a pokud se stav zlepší a domluvíme se, tak může pokračovat terapie. Dál můžou u pacientů, kteří prodělali vysoce akutní onemocnění s velkými potížemi, tak může proběhnout až tři série po pěti aplikacích.

Simona Součková, TV Polar: Dostávají se k vám lidé také, kteří už přijeli z lázní, kam byli indikováni lékařem, aby se zlepšili? Nebo tito pacienti se k vám už nedostávají?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Zatím jsme ještě neměli takového pacienta.

Simona Součková, TV Polar: Co by měl dělat člověk sám pro sebe? Vy jste zmínila cvičení. Předpokládám, že s tím odcházejí i vaši klienti, že jim doporučíte, aby v tom cvičení nastaveném pokračovali doma. Můžete třeba konkrétně říci, jaké typy cvičení?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Je to respirační cvičení, dechové cvičení. Používáme k tomu dechové pomůcky a podle toho jaké má pacient potíže se napíše recept a dostane pomůcku, buď to nádechovou nebo výdechovou nebo na uvolnění hlenu podle toho jaké má ten pacient potíže. Je zainstruován a tady toto cvičení by si měl dál provádět doma.

Simona Součková, TV Polar: Čili to neznamená, že budu chodit víc do lesa a snažit se hezky dýchat, laicky přístupné, je to opravdu sofistikované a tzv. na míru podle toho, co člověk skutečně potřebuje.

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Jo, určitě. Co bych ještě možná doporučila tady těmto pacientům, aby dodržovali zdravý životní styl, aby měli vyváženou stravu plnohodnotnou, jak na vitamíny, tak na minerály. Přiměřený pohyb, aby ne přetěžování svoje tělo, aby ho poslouchali a nejít přes ty hranice.

Simona Součková, TV Polar: Já moc děkuji za vaše slova. Děkuji za návštěvu a vám milí diváci děkuju za to, že jste se dívali a těším se s vámi zase příště na viděnou. Na shledanou.

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
25. srpna 2021, 17:43

V dalším vydání magazínu TV Medicína bude hlavním tématem fyzioterapie lidí s postcovidovými potíži. O novém typu pacientů bude mluvit Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka ambulantní rehabilitace z havířovské nemocnice. Nemocnice v Opavě zlepšila komfort pro nastávající maminky. A přibývá zájem rodiček o vyšetření imunity. Tolik malá ochutnávka z obsahu.

Moravskoslezský kraj udělal pro očkování ve vyloučených lokalitách v Ostravě maximum. Romové neměli o vakcíny zájem. Podívejte se na reportáž.

Očkování ve vyloučených lokalitách v Ostravě je fiasko. Mezi Romy není o vakcíny zájem

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "My se snažíme s různými romskými organizacemi spolupracovat, a dokonce u toho i jejich zástupci byli, ale stejně to nevedlo k nějakému velkému výsledku."

Mobilní tým začal nejprve v Zábřehu na ubytovně Soiva, kde sociální pracovníci přemluvili k očkování 14 Romů. Přišla jich ale jen polovina a na dalších místech, tedy v Přívoze a Muglinově to nebylo lepší. Do Komunitního centra Liščina jeli dokonce zcela zbytečně.

Kumar Vishwanathan, ředitel spolku Vzájemné soužití: "Potřebují hodně času. Oni poslouchají různé dezinformace a mají hrozný strach, že je to jenom špatné, že zemřeme, budeme mít čipy, bude mít magnety, na které se lepí příbory i mince. To slyším pořád."

Podle terénních pracovníků je nutné s Romy dále pracovat a lépe jim všechno vysvětlit. Teprve potom bude mít další výjezd očkovacího týmu smysl. Hejtman zase doufá, že Romové by mohli přijít do očkovacích míst bez registrace, která jsou v plánu u větších obchodů jako je Kaufland nebo Lidl.

Nemocnice v Opavě zlepšila komfort služeb pro nastávající maminky

Nemocnice v Opavě zlepšila komfort služeb pro nastávající maminky. Pořídila totiž nejmodernější relaxační vanu, kterou mohou rodičky využít i k odpočinku. Náklady vyšly na téměř jeden milion korun. Prioritou nově pořízené vany by měla být relaxace nastávající maminky, která v ní může trávit dlouhé předporodní hodiny.

Rodičky mají zájem o speciální vyšetření imunity dítěte

Budoucí a novopečené maminky mají velký zájem o speciální vyšetření imunity svých dětí. To odhalí z pouhé krevní kapky dítěte v prvních dnech života závažné poruchy buněčné a protilátkové imunity. Díky tomu je možné včas zahájit adekvátní cílenou léčbu a zabránit možným komplikacím. Porodnice v Ostravě-Vítkovicích se rozhodla nabídnout vyšetření i maminkám, které v nemocnici nerodily. Zda miminko ohrožuje závažná imunitní porucha se rodiče dozví 4 až 5 týdnů od odběru kapky krve.

Simona Součková, TV Polar: A já už jsem moc ráda, že v našem studiu je paní Iveta Zálejská vedoucí fyzioterapeutka rehabilitační ambulance nemocnice Havířov, Dobrý den.

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste začali léčit nový typ pacientů, který jste neměli dříve. Kdo tedy potřebuje nově vaši odbornou pomoc?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Jedná se o pacienty s postcovidovým syndromem, kteří prodělali virové onemocnění COVID-19, buďto těžší nebo lehčí formou. Pacienty můžeme rozdělit do takových třech skupin, kdy se jedná o postakutní covidové pacienty, kteří vlastně prodělali COVID od jeho prodělání do jednoho až třech měsíců. Pak je druhá skupina pacientů s postcovidovým syndromem, který vlastně od početí onemocnění, je to až do šestého měsíce a pak jsou chroničtí poscovidový pacienti od počátku onemocnění šest a více měsíců.

Simona Součková, TV Polar: Co mají za konkrétní potíže a s čím jim dokážete pomoci? Takže nejdříve, co mají za konkrétní potíže?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Obecně by se dalo říct, že mají dechové potíže. Je to nějaká únava snížená kondice. Mají také svalové kloubní potíže. Ono vlastně se to všechno odvíjí od toho jaké stádium, které prodělali, ve kterém se nachází, jestli jsou postakutní můžou tam být nějaké zbytkové záněty plic. Určitě nějaký přetrvávající kašel, dušnost, nějaké pohybové potíže.

Simona Součková, TV Polar: Čili k vám je indikuje jejich praktický lékař nebo specialista? Dejme tomu třeba plicní lékař, když mají potíže?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Pro nás je lepší kdyby je indikoval plicní lékař anebo alergolog, který provede s spirometrii na základě, které my si pak zhodnotíme ten klinický stav a zvážíme, jestli budeme v terapii pokračovat anebo ji ukončíme. Ale znamená jenom ambulantně ukončíme s tím, že pacient si dál musí cvičit doma.

Simona Součková, TV Polar: Jasně, to jsou ty dechové potíže, ale vy jste zmínila, že mohou mít tito lidé potíže jako je bolest svalů, kloubů a v tomto případě je může na rehabilitaci poslat kdo?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Může i praktický lékař samozřejmě i ortoped, traumatolog, kdokoliv.

Simona Součková, TV Polar: Dobře, takže oni přijdou s žádankou k vám na oddělení nebo do ambulance a vy už je objednáte a rozepíšete jim ty procedury?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Přijdou se žádankou do ambulance projdou lékařem, který je vyšetří, zhodnotí jejich zdravotní stav a na základě toho vlastně určí terapie.

Simona Součková, TV Polar: Já jsem se chtěla zeptat vlastně, co dokáží přístroje a nakolik je účinné potom samotné cvičení? Protože se říká, že lidé by měli vlastně tu ztracenou kondici hledat i ve fyzické aktivitě. Čili v čem spočívá ta terapie? To jste určitě chtěla říci.

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Ano, chtěla jsem. Ta naše terapie spočívá v MAS Laser terapii. Jedná se o laserové záření, o paprsek elektromagnetického záření s vysokou energií, který má vysoce pozitivní působení na plicní tkáň. A pak je to respirační dechová fyzioterapie a podle toho, v kterém stádiu se nachází, jestli jsou tam přidružené i nějaké svalové kloubní potíže, tak následně i vlastně celková jako fyzioterapeutie.

Simona Součková, TV Polar: Kolik terapií je zapotřebí k získání ztracené kondice?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Začínáme na pěti terapiích, kdy se to skládá z laserové terapie a z respirační fyzioterapie, která probíhá denně. Je to každý den jedna aplikace. Pak proběhne klinické zhodnocení stavu pacienta a pokud se stav zlepší a domluvíme se, tak může pokračovat terapie. Dál můžou u pacientů, kteří prodělali vysoce akutní onemocnění s velkými potížemi, tak může proběhnout až tři série po pěti aplikacích.

Simona Součková, TV Polar: Dostávají se k vám lidé také, kteří už přijeli z lázní, kam byli indikováni lékařem, aby se zlepšili? Nebo tito pacienti se k vám už nedostávají?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Zatím jsme ještě neměli takového pacienta.

Simona Součková, TV Polar: Co by měl dělat člověk sám pro sebe? Vy jste zmínila cvičení. Předpokládám, že s tím odcházejí i vaši klienti, že jim doporučíte, aby v tom cvičení nastaveném pokračovali doma. Můžete třeba konkrétně říci, jaké typy cvičení?

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Je to respirační cvičení, dechové cvičení. Používáme k tomu dechové pomůcky a podle toho jaké má pacient potíže se napíše recept a dostane pomůcku, buď to nádechovou nebo výdechovou nebo na uvolnění hlenu podle toho jaké má ten pacient potíže. Je zainstruován a tady toto cvičení by si měl dál provádět doma.

Simona Součková, TV Polar: Čili to neznamená, že budu chodit víc do lesa a snažit se hezky dýchat, laicky přístupné, je to opravdu sofistikované a tzv. na míru podle toho, co člověk skutečně potřebuje.

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Jo, určitě. Co bych ještě možná doporučila tady těmto pacientům, aby dodržovali zdravý životní styl, aby měli vyváženou stravu plnohodnotnou, jak na vitamíny, tak na minerály. Přiměřený pohyb, aby ne přetěžování svoje tělo, aby ho poslouchali a nejít přes ty hranice.

Simona Součková, TV Polar: Já moc děkuji za vaše slova. Děkuji za návštěvu a vám milí diváci děkuju za to, že jste se dívali a těším se s vámi zase příště na viděnou. Na shledanou.

Iveta Zálejská, hlavní fyzioterapeutka rehabilitační ambulance, Nemocnice Havířov: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-25-08-2021-17-43