Miniexpres Horní Suché

Stávka horníků před 89 lety si vyžádala jeden život

Stávka horníků před 89 lety si vyžádala jeden život

Na počátku třicátých let minulého století vrcholila světová finanční krize. Ta postihla i nejchudší část obyvatel havíře a jejich rodiny. Vedení Jámy František chtělo zavést jen dvě, nebo tři směny v týdnu. 29. března 1932 se proto chystala stávka horníků a dělníků.

Vše začalo u Dělnického domu, kde se sešlo zhruba 500 lidí. Četnictvo ale záhy demonstranty rozprášilo.

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "Načež stávkující se odebrali do nedalekého lesíka Chrost, kde přišla velká posila z šachet a fabrik z okolí. K tomuto shromáždění dorazil  komunistický senátor Mikulíček, který chtěl podpořit stávkující a vytvořit podmínky pro řádnou stávku.”

Četníci ale zavolali posily a shromáždění bylo opět rozpuštěno. Horníci už i posílení alkoholem se odebrali na ulici Stonavskou, kde dále demonstrovali. Bohužel po první světové válce bylo mezi lidmi hodně zbraní.

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "V minulosti se tradovalo, že četníci začali střílet do stávkujících, ale ono to tak pravda není a první stříleli stávkující. Stříleli do vzduchu a stříleli i po četnících. Načež bylo několik strážníků zraněno a to už byly přivolány posily z Ostravy a došlo k tomu nejhoršímu, že se začalo střílet do horníků a dnes tomu je 89 let, kdy zemřel Ladislav Karwinský, který umřel na průstřel plic.”

Tato tragická událost měla vliv na ukončení stávky a 1. dubna se horníci opět vrátili do práce . V roce 1962 byla k této události odhalena pietní plaketa akademického sochaře Karla Vávry, kterou obec nechala v loňském roce restaurovat.

---Mohlo by Vás také zajímat