Novojičínský expres
- Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
- Město prodává bývalou hasičárnu v Kojetíně
- Vítání prázdnin bylo v cirkusovém duchu
- Maturant z Educy naučil robota skládat Rubikovu kostku
Město prodá bývalou požární zbrojnici v Kojetíně. Tento záměr přijalo potřebnou většinou zastupitelstvo. Nesouhlas s prodejem přišli do auly radnice vyslovit členové osadního výboru a občané této místní části.
Návrh na prodej bývalé požární zbrojnice v novojičínské části Kojetíně zazněl poprvé před čtyřmi lety. Tehdy zastupitelé hlasy Kojetínských vyslyšeli s tím, aby pro budovu našli využití v rámci spolkového života. Letos v červnu se záměr prodeje objevil na jednání zastupitelů znovu.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Zastupitelstvo města schválilo prodej objektu bývalé požární zbrojnice v místní části Kojetín, na základě nabídkového řízení, které bylo vyhlášeno v minulých měsících. Přihlásil se pouze jeden zájemce, který splnil všechny podmínky, takže byl schválen prodej tomuto žadateli. Ten prodej, respektive zbytnost tohoto objektu, vychází z auditu, který město nechalo zpracovat když v roce 2019. Vzhledem k tomu, že objekt není využívaný, v jakém je technickém stavu, tak byl doporučen k prodeji. Tento záměr už byl jednou projednáván na zastupitelstvu města v roce 2019, nicméně nebyl tehdy schválen a v podstatě bylo dohodnuto, že bude monitorováno, jak je tento objekt využíván ze strany, ať už osadního výboru nebo Sportovního klubu Kojetín, který má tento objekt ve výpůjčce. Když pomineme dva roky covidu a omezení činnosti, tak během těch dalších dvou let se v podstatě v tomto objektu nic nedělo a sami místní už dnes deklarují, že tento objekt mají pouze k využití jako sklad věcí.”
Objekt tedy město prodá za 884 000 korun společnosti UAX s.r.o., záměrem využití má být prezentační showroom firmy.
Hlasování zastupitelů o prodeji bylo těsné, záměr byl schválen 15 hlasy, proti byli 3, 5 se zdrželo.
Jaroslav DvořáK (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “Samozřejmě, rozumíme tomu, že ta budova není v dobrém stavu, že by byla potřeba do ní investovat. Vnímáme i to, že v minulosti byly nějaké dohody mezi vedením města a osadním výborem, potažmo občany Kojetína, že bude ten objekt využíván. Na druhou stranu, v Kojetíně není moc objektů města. A ty osadní výbory, to jsou zástupci té místní části, a mělo by se na jejich názor dát. Od toho byli zvoleni, od toho je ten orgán, osadní výbor, a ten se jednoznačně postavil proti prodeji.”
Nesouhlas s prodejem přišli členové osadního výboru a občané Kojetína deklarovat i do auly radnice.
Lubomír Zrník, předseda osadního výboru v Kojetíně: “Nesouhlasíme s tím, stejně tak, jako před třemi lety. Dali jste nám tenkrát tři roky na to, ať to nějakým způsobem využijeme nebo ať založíme nějaký hasičský sbor a podobně, ale myslím si, že tři roky je v současné době krátká doba na to, aby se tyto spolky zakládaly, když víme, že se spíše některé ruší. Takže za osadní výbor tady říkám veřejně, že osadní výbor byl proti tomu prodeji.”
Nicméně zástupci radnice, kteří pro prodej hlasovali, argumentovali i tím, že osadní výbor má v Kojetíně k dispozici něco jako spolkový dům, a to objekt číslo popisné 7, tedy bývalou prodejnu potravin a hospodu, který je postupně rekonstruován.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město do něj vkládá každoročně mezi 400 až 700 tisíc korunami, a tento objekt představuje důstojný stánek a důstojné zázemí pro aktivity obyvatel v této místní části. Stejně tak je v Kojetíně venkovní areál, kde je nezbytné zázemí pro venkovní aktivity.”
---
Cirkusové hrátky na Masarykově náměstí odstartovaly dětem prázdniny. Programu vévodili klauni, kouzelníci a akrobaté. Zahrála také místní kapela základní umělecké školy Koberec.
V rámci akce Vítání prázdnin si děti mohly letos na Masarykově náměstí užívat velkou cirkusovou show. Vystoupil Cirkus trochu jinak, klauni i kouzelníci.
Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Letos náměstí ovládl cirkus, když se člověk podívá, máme tady šapitó, akrobaty, děti si mohou užívat s bublinkami a podobně. Dále jsme mohli vidět na pódiu děti z místních mateřských škol, základní uměleckou školu a zatančilo Středisko volného času Fokus.”
Bedřich Voháňka, Klauni na volné noze: “Máme tady několik stanovišť, asi to hlavní, to je to, co vidíte, co létá kolem, to jsou ty bubliny. Takže máme obří a kouřové bubliny s tím, že jsou tam i bublinové dílny. Kromě toho máme i nějaké drobné žonglovací stanoviště, nějaké hlavolamy a házení mokrou houbou do obličeje, to je skvělá disciplína.”
V cirkusovém duchu byly i různé workshopy v režii Střediska volného času Fokus nebo pro nejmenší děti s Rodinným centrem Mozaika.
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Toto téma nás velmi inspirovalo, připravili jsme si pro rodiče a děti Klauniádu pro nejmenší. Máme tady výchovu tygrů, takže si mohou proběhnout ohnivým kruhem, a protože počasí přeje vodním hrátkám, tak jsme si připravili veselé cirkusové vodní hrátky. Připravili jsme si mobilní dětský koutek, teď nově i s relax odpočinkovou zónou, který je velmi využíván.”
návštěvníci akce:
“Mně se líbí malování obličeje.”
“Všechno.”
“Mně se líbilo, jak jsem zpíval.”
Děti z novojičínských mateřských škol tu společně zazpívaly písničky z Devatera pohádek, doprovodily je pěvecké sbory Základní umělecké školy Rarášek a Kulihrášek.
Závěr pátečního podvečera patřil indie-elektro kapele Brixtn. Ještě před ní zahrála i skupina Koberec, která funguje od roku 2016 a je složená ze současných i bývalých žáků novojičínské Základní umělecké školy.
---
Rubikova kostka je fenomén, který provází již několik generací. Stala se také inspirací pro maturitní práci jednoho ze studentů novojičínské střední školy. Vytvořil program, na základě kterého kostku poskládá robot.
Robin Drozd patří k prvním absolventům oboru automatizace a robotika, který Střední odborné škola Educa otevřela před čtyřmi lety. Nabyté znalosti dokonale uplatnil v rámci maturitní práce, kdy vytvořil program pro složení Rubikovy kostky a realizoval jej v nové robotické učebně školy.
Robin Drozd, absolvent SOŠ Educa Nový Jičín: “Loni v létě jsem se tak nějak nudil a skládal jsem Rubikovu kostku a věděl jsem, že na podzim už budeme mít k dispozici robotickou učebnu a že mě čeká nějaká maturitní práce. Tak jsem se rozhodl to tak nějak zkombinovat. Vlastně ten nápad byl o tom, že jsem chtěl zjistit, co procesuje v těle mozek a co vlastně dělá svalová paměť.”
Práce na vytvoření programu zabrala Robinovi zhruba sedm měsíců.
Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: “Jsme moc pyšní na to, že se mu podařilo v rámci maturitní práce zpracovat takový projekt, o kterém se dá říct, že trošku přesáhl i úroveň standardní maturitní práce. Co se týká samotného projektu, tak vytvořil vlastně kompletní řešení, jak robot, to robotické rameno, které tady máme v odborné učebně, jak dokáže poskládat Rubikovu kostku. Ale ono je to docela složité v tom, že on vlastně musel vytvořit nejprve software nebo skript, který má v sobě tu logiku skládání té kostky. Pak musel vytvořit uživatelské rozhraní, ve kterém pracoval, musel naučit to rameno pracovat tak, aby se správně otáčelo, no a v neposlední řadě si musel vytvořit přípravky na 3D tiskárně, takový stojánek pro tu Rubikovu kostku, a to, co vlastně v tom robotovi otáčí samotnou tou kostkou. Takže takové kompletní řešení, které vůbec nebylo jednoduché.”
Novou učebnu robotiky a také moderní smart učebnu uvedla Educa do provozu loni na podzim, a to i díky dotaci z projektu ITI Ostravsko.
Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: ”Jde to vidět ve světě, jak se to mění. Automatizace jde hodně dopředu, manuální práce se bude těmi roboty nahrazovat. My víme, že spousta firem tady v okolí, se kterými spolupracujeme, bude potřebovat odborníky, kteří s těmi roboty budou umět pracovat. A nemusí to být inženýři, nemusí to být vysokoškolsky vzdělaní lidé, ale potřebují lidi, kteří k tomu robotovi umí přijít a umí mu říct, co má udělat jinak, umí do toho software vlézt, umí to nastavit a umí s tím prostě jednoduše pracovat.”
Robin Drozd, absolvent SOŠ Educa Nový Jičín: “Už, když jsem sem přicházel, tak bylo v plánu tyto učebny realizovat, i na dni otevřených dveří jsem o tom slyšel, a to byl také jeden z impulsů, že mám jít sem na tuto školu. Mě vždycky bavilo programování, a tady na této škole bylo v okolí nejvíce hodin programování, a chci v tom pokračovat i na vysoké škole, studovat informatiku se zaměřením na bioinformatiku.”
Tento svůj vysněný obor bude Robin Drozd studovat na Masarykově univerzitě v Brně.
---
Město prodá bývalou požární zbrojnici v Kojetíně. Tento záměr přijalo potřebnou většinou zastupitelstvo. Nesouhlas s prodejem přišli do auly radnice vyslovit členové osadního výboru a občané této místní části.
Návrh na prodej bývalé požární zbrojnice v novojičínské části Kojetíně zazněl poprvé před čtyřmi lety. Tehdy zastupitelé hlasy Kojetínských vyslyšeli s tím, aby pro budovu našli využití v rámci spolkového života. Letos v červnu se záměr prodeje objevil na jednání zastupitelů znovu.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Zastupitelstvo města schválilo prodej objektu bývalé požární zbrojnice v místní části Kojetín, na základě nabídkového řízení, které bylo vyhlášeno v minulých měsících. Přihlásil se pouze jeden zájemce, který splnil všechny podmínky, takže byl schválen prodej tomuto žadateli. Ten prodej, respektive zbytnost tohoto objektu, vychází z auditu, který město nechalo zpracovat když v roce 2019. Vzhledem k tomu, že objekt není využívaný, v jakém je technickém stavu, tak byl doporučen k prodeji. Tento záměr už byl jednou projednáván na zastupitelstvu města v roce 2019, nicméně nebyl tehdy schválen a v podstatě bylo dohodnuto, že bude monitorováno, jak je tento objekt využíván ze strany, ať už osadního výboru nebo Sportovního klubu Kojetín, který má tento objekt ve výpůjčce. Když pomineme dva roky covidu a omezení činnosti, tak během těch dalších dvou let se v podstatě v tomto objektu nic nedělo a sami místní už dnes deklarují, že tento objekt mají pouze k využití jako sklad věcí.”
Objekt tedy město prodá za 884 000 korun společnosti UAX s.r.o., záměrem využití má být prezentační showroom firmy.
Hlasování zastupitelů o prodeji bylo těsné, záměr byl schválen 15 hlasy, proti byli 3, 5 se zdrželo.
Jaroslav DvořáK (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “Samozřejmě, rozumíme tomu, že ta budova není v dobrém stavu, že by byla potřeba do ní investovat. Vnímáme i to, že v minulosti byly nějaké dohody mezi vedením města a osadním výborem, potažmo občany Kojetína, že bude ten objekt využíván. Na druhou stranu, v Kojetíně není moc objektů města. A ty osadní výbory, to jsou zástupci té místní části, a mělo by se na jejich názor dát. Od toho byli zvoleni, od toho je ten orgán, osadní výbor, a ten se jednoznačně postavil proti prodeji.”
Nesouhlas s prodejem přišli členové osadního výboru a občané Kojetína deklarovat i do auly radnice.
Lubomír Zrník, předseda osadního výboru v Kojetíně: “Nesouhlasíme s tím, stejně tak, jako před třemi lety. Dali jste nám tenkrát tři roky na to, ať to nějakým způsobem využijeme nebo ať založíme nějaký hasičský sbor a podobně, ale myslím si, že tři roky je v současné době krátká doba na to, aby se tyto spolky zakládaly, když víme, že se spíše některé ruší. Takže za osadní výbor tady říkám veřejně, že osadní výbor byl proti tomu prodeji.”
Nicméně zástupci radnice, kteří pro prodej hlasovali, argumentovali i tím, že osadní výbor má v Kojetíně k dispozici něco jako spolkový dům, a to objekt číslo popisné 7, tedy bývalou prodejnu potravin a hospodu, který je postupně rekonstruován.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město do něj vkládá každoročně mezi 400 až 700 tisíc korunami, a tento objekt představuje důstojný stánek a důstojné zázemí pro aktivity obyvatel v této místní části. Stejně tak je v Kojetíně venkovní areál, kde je nezbytné zázemí pro venkovní aktivity.”
---
Cirkusové hrátky na Masarykově náměstí odstartovaly dětem prázdniny. Programu vévodili klauni, kouzelníci a akrobaté. Zahrála také místní kapela základní umělecké školy Koberec.
V rámci akce Vítání prázdnin si děti mohly letos na Masarykově náměstí užívat velkou cirkusovou show. Vystoupil Cirkus trochu jinak, klauni i kouzelníci.
Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Letos náměstí ovládl cirkus, když se člověk podívá, máme tady šapitó, akrobaty, děti si mohou užívat s bublinkami a podobně. Dále jsme mohli vidět na pódiu děti z místních mateřských škol, základní uměleckou školu a zatančilo Středisko volného času Fokus.”
Bedřich Voháňka, Klauni na volné noze: “Máme tady několik stanovišť, asi to hlavní, to je to, co vidíte, co létá kolem, to jsou ty bubliny. Takže máme obří a kouřové bubliny s tím, že jsou tam i bublinové dílny. Kromě toho máme i nějaké drobné žonglovací stanoviště, nějaké hlavolamy a házení mokrou houbou do obličeje, to je skvělá disciplína.”
V cirkusovém duchu byly i různé workshopy v režii Střediska volného času Fokus nebo pro nejmenší děti s Rodinným centrem Mozaika.
Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Toto téma nás velmi inspirovalo, připravili jsme si pro rodiče a děti Klauniádu pro nejmenší. Máme tady výchovu tygrů, takže si mohou proběhnout ohnivým kruhem, a protože počasí přeje vodním hrátkám, tak jsme si připravili veselé cirkusové vodní hrátky. Připravili jsme si mobilní dětský koutek, teď nově i s relax odpočinkovou zónou, který je velmi využíván.”
návštěvníci akce:
“Mně se líbí malování obličeje.”
“Všechno.”
“Mně se líbilo, jak jsem zpíval.”
Děti z novojičínských mateřských škol tu společně zazpívaly písničky z Devatera pohádek, doprovodily je pěvecké sbory Základní umělecké školy Rarášek a Kulihrášek.
Závěr pátečního podvečera patřil indie-elektro kapele Brixtn. Ještě před ní zahrála i skupina Koberec, která funguje od roku 2016 a je složená ze současných i bývalých žáků novojičínské Základní umělecké školy.
---
Rubikova kostka je fenomén, který provází již několik generací. Stala se také inspirací pro maturitní práci jednoho ze studentů novojičínské střední školy. Vytvořil program, na základě kterého kostku poskládá robot.
Robin Drozd patří k prvním absolventům oboru automatizace a robotika, který Střední odborné škola Educa otevřela před čtyřmi lety. Nabyté znalosti dokonale uplatnil v rámci maturitní práce, kdy vytvořil program pro složení Rubikovy kostky a realizoval jej v nové robotické učebně školy.
Robin Drozd, absolvent SOŠ Educa Nový Jičín: “Loni v létě jsem se tak nějak nudil a skládal jsem Rubikovu kostku a věděl jsem, že na podzim už budeme mít k dispozici robotickou učebnu a že mě čeká nějaká maturitní práce. Tak jsem se rozhodl to tak nějak zkombinovat. Vlastně ten nápad byl o tom, že jsem chtěl zjistit, co procesuje v těle mozek a co vlastně dělá svalová paměť.”
Práce na vytvoření programu zabrala Robinovi zhruba sedm měsíců.
Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: “Jsme moc pyšní na to, že se mu podařilo v rámci maturitní práce zpracovat takový projekt, o kterém se dá říct, že trošku přesáhl i úroveň standardní maturitní práce. Co se týká samotného projektu, tak vytvořil vlastně kompletní řešení, jak robot, to robotické rameno, které tady máme v odborné učebně, jak dokáže poskládat Rubikovu kostku. Ale ono je to docela složité v tom, že on vlastně musel vytvořit nejprve software nebo skript, který má v sobě tu logiku skládání té kostky. Pak musel vytvořit uživatelské rozhraní, ve kterém pracoval, musel naučit to rameno pracovat tak, aby se správně otáčelo, no a v neposlední řadě si musel vytvořit přípravky na 3D tiskárně, takový stojánek pro tu Rubikovu kostku, a to, co vlastně v tom robotovi otáčí samotnou tou kostkou. Takže takové kompletní řešení, které vůbec nebylo jednoduché.”
Novou učebnu robotiky a také moderní smart učebnu uvedla Educa do provozu loni na podzim, a to i díky dotaci z projektu ITI Ostravsko.
Aleš Medek, ředitel SOŠ Educa Nový Jičín: ”Jde to vidět ve světě, jak se to mění. Automatizace jde hodně dopředu, manuální práce se bude těmi roboty nahrazovat. My víme, že spousta firem tady v okolí, se kterými spolupracujeme, bude potřebovat odborníky, kteří s těmi roboty budou umět pracovat. A nemusí to být inženýři, nemusí to být vysokoškolsky vzdělaní lidé, ale potřebují lidi, kteří k tomu robotovi umí přijít a umí mu říct, co má udělat jinak, umí do toho software vlézt, umí to nastavit a umí s tím prostě jednoduše pracovat.”
Robin Drozd, absolvent SOŠ Educa Nový Jičín: “Už, když jsem sem přicházel, tak bylo v plánu tyto učebny realizovat, i na dni otevřených dveří jsem o tom slyšel, a to byl také jeden z impulsů, že mám jít sem na tuto školu. Mě vždycky bavilo programování, a tady na této škole bylo v okolí nejvíce hodin programování, a chci v tom pokračovat i na vysoké škole, studovat informatiku se zaměřením na bioinformatiku.”
Tento svůj vysněný obor bude Robin Drozd studovat na Masarykově univerzitě v Brně.
---