Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Cvičný zásah hasičů zabránil úniku chloru z bazénu
  • Moudrá sovička seniorům poradila, jak na chytré mobily
  • Kultura na podzim doufá, že nezkopíruje jaro

Cvičný zásah hasičů zabránil úniku chloru z bazénu

Únik chlóru z novojičínského krytého bazénu a záchrana člověka, kterého chemická látka zasáhla. To byl základní scénář cvičení, do kterého se zapojilo několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Simulovaný zásah trval zhruba hodinu.

V suterénu krytého bazénu se zaměstnanec snažil vyměnit láhev s chlorem, který se používá na úpravu vody. Kvůli poškozenému ventilu ale začala nebezpečná chemická látka unikat a pracovník upadl do bezvědomí. Jeho kolegové alarmovali hasiče.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: “Šlo o taktické cvičení se simulovaným únikem chloru. Na místě zasahovaly dvě jednotky profesionálních a šest jednotek dobrovolných hasičů. Hasiči se oblékli do protichemických přetlakových obleků a v první fázi dvojice hasičů zachránila tohoto zaměstnance. ve druhé fázi hasiči provizorně opravili netěsnící ventil. Následně skrápěním zabránili dalšímu šíření chloru do okolí.”

Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Chlor se používá na dezinfekci bazénových vod. Je to prudce jedovatá látka. Pokud by došlo k zasažení plic, tak může dojít k závažnému poškození lidského zdraví. Jsou tady různé hlásiče, v suterénu jsou připraveny masky, je tu odvětrávání chloru. Naštěstí se nám ješti nikdy nestalo, že by tato situace nastala.”

Lumír Balaryn, vedoucí Oddělení hosp. správy a krizového řízení, MěÚ Nový Jičín: “Ve městě jsou dva krizové objekty, ve kterých jsou nebezpečné látky. Je to zimní stadion a bazén.”

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: “My jsme si vyzkoušeli jednak součinnost profesionálních a dobrovolných hasičů, a také součinnost s orgány státní správy, samosprávy, se zaměstnanci koupaliště a dalšími složkami integrovaného záchranného systému.”

Do cvičení nebyla zařazena veřejnost, takže nedošlo k evakuaci plavců z bazénu, ti byli na situaci pouze upozorněni.

---

Moudrá sovička seniorům poradila, jak na chytré mobily

Ovládat chytré telefony a tablety se na speciálním kurzu učili senioři. Seznámili se s užitečnými funkcemi svých zařízení a porozuměli praktickým aplikacím jako jsou mapy nebo bezplatné komunikační cesty.

Co všechno umí chytré telefony, jak si co nastavit a správně používat se lidé, převážně staršího věku, měli možnost naučit v Novém Jičíně už po třetí. Kurz pořádal sociální odbor ve spolupráci se spolkem Chytrá sovička.

Tomáš Hubálek, lektor a předseda spolku Moudrá Sovička: “Největší zájem je o komunikační službu, mapy.cz, vyhledávání na internetu a velmi dobrá služba je záchranka, kdy ji ukazujeme a aktivujeme, aby věděli, jak to funguje.”

účastníci kurzu:

“Protože jsem starší občanka a nechci zakrnět, tak jsem se přihlásila.”

“Potřeboval jsem zjistit, kde jaké aplikace jsou a jak se tam dostanu.”

“Všechny aplikace jsou stejně zajímavé protože všude najdete něco, co neznáte.”

Pomoci lidem v používání chytrých technologií se Moudrá sovička věnuje už pět let. Díky spolupráci s nadačním fondem jsou kurzy pro účastníky zdarma.

Tomáš Hubálek, lektor a předseda spolku Moudrá Sovička: “Teď máme třídenní intenzivní kurz a po něm navazuje nový projekt Mobilní učebna pro seniory. Upravil jsem automobil, který je možné navštívit individuálně.”

S mobilní učebnou objíždí lektor také zejména menší obce, kde se lidem snaží s ovládáním moderních technologií pomoci, na Novojičínsku to byly například Hostašovice.

---

Kultura na podzim doufá, že nezkopíruje jaro

Městské kulturní středisko připravilo na podzim několik koncertů, které potěší zejména příznivce blues. Do Galerky pozvalo i zahraniční interprety. Teď už jen pořadatelé doufají, že se tyto akce uskuteční.

Jarní koncerty muselo městské kulturní středisko zrušit, ty letní se občas měnily, posunovaly nebo také nakonec neproběhly. Pracovníci dramaturgie tak stále věří v alespoň o něco klidnější podzim a připravili nabídku hudebních produkcí v malém klubu Galerka.

Jiří Macíček, MKS Nový Jičín: “Zatím máme program postavený. Z větší části je přesunutý z jarních zrušených koncertů. Téměř pro všechny koncerty se podařilo najít nový termín, takže to je pro nás ta dobrá zpráva, teď budeme doufat, že ty koncerty budeme umět i odehrát.”

Program v Galerce začne v pátek 2. října ve 20 hodin jazz klubem.

Jiří Macíček, MKS Nový Jičín: “Pokud je někdo zvědavý, jak se v Jižní Africe hraje blues, tak ho můžu pozvat, Z Jižní Afriky k nám přijede Gerard James Clark, což je bluesman oceněný spoustou cen. Myslím si, že to bude jako vždy zážitek, na který rád pozvu všechny milovníky blues a jazzu.”

Jsou to ale i další hudební styly, které klub na Staré poště nabídne. O týden později, v pátek 9. října, to bude slovenská alternativa Longital. V sobotu 10. října bude pódium Galerky pařit pořadu Open-mic. Následovat bude dále například instrumentální Fichbacher trio v hlavní roli s rakouským muzikantem nebo původem britský písničkář James Harries.

Jiří Macíček, MKS Nový Jičín: ”Jeden z protagonistů, kteří měli vystupovat na jaře, byl James Harries, který dlouhodobě žije v České republice. Píše také hudbu k filmům a je velmi zajímavým interpretem. V klubu Galerka vystoupí 23. října.”

Prostor zde dostanou také místní muzikanti. Bude to duo kytarista Jakub Jalůvka a bubeník Adrian Ševeček, který hraje například v kapele Věry Martinové. V akustickém podání zahraje 24. října na cajon. Aktuální informace a kompletní nabídka jsou na webu a facebooku kulturního střediska.

---Mohlo by Vás také zajímat