Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Tábory jsou připravené, někde už i plně obsazené
  • První jarmark po sedmi měsících
  • Místo na ledu zatím hokejisté trénují na asfaltu

Tábory jsou připravené, někde už i plně obsazené

Pořadatelé letních táborů z Nového Jičína jsou na sezonu připraveni a vyčkávají už jen na oficiální pokyn ministerstva zdravotnictví. Kapacity jsou ještě volné, ale někteří už hlásí i plně obsazeno.

Největším pořadatelem letních táborů je v Novém Jičíně Středisko volného času Fokus. Naplánovalo 24 turnusů příměstských i pobytových, jejich kapacita je celkem 800 dětí.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “K dnešnímu datu evidujeme o sto méně přihlášených účastníků než v loňském roce, což je slušné vzhledem k situaci. Naplněné jsou dost pobytové tábory. Co je trošku překvapivější, zatím se moc neplní příměstské tábory.”

Během loňských prázdnin proběhly všechny tábory Fokusu bez komplikací, za dodržení důslednějších hygienických pravidel.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Dneska ke mně došla informace, že se zvažuje, že by letní táborová činnost mohla probíhat stejně jako v loňském roce. Navrhuji všem, co mají zájem, se prostě přihlásit, letos se nemusí dopředu skládat finanční záloha.”

Letní tábory nebo soustředění ale připravují i další pořadatelé, sportovní oddíly, skauti a různé organizace. Menší děti kolem 6 let věku už tradičně hodlá zabavit na příměstských turnusech rodinné centrum Mozaika.

Zuzana Rosová, RC Mozaika, Nový Jičín: “Letošní tábory budou zaměřeny na kouzelnické téma. Máme připraveny dva turnusy táborů s čarodějem Harrym Potterem, jako třetí tábor máme připravenou kouzelnickou akademii, kdy již druhým rokem spolupracujeme s kouzelnicí Radanou. Naše příměstské tábory jsou již ale zcela naplněny a pevně věříme, že po tomto zvláštním roce, kdy jsme byli skoro pořád zavřeni a nemohli jsme být s našimi klienty v kontaktu, takže to bude takový krásný začátek toho společného času.”

Václav Dobrozemský, Junák - český skaut, středisko Pagoda: “Tradičně pořádáme čtyři až pět táborů, které trvají zhruba jeden až dva týdny. Účastní se jich na 120 dětí. I v letošním roce, i přes tuto epidemiologickou situaci, počítáme, že tábory proběhnou. Primárně jsou určeny pro naše členy, nicméně v letošním roce pravděpodobně proběhne i jeden turnus příměstského tábora, který bude i pro neskauty.”

Čtyři týdny prázdninového pohybového vyžití plánuje také například zdejší fitness centrum. Příměstské tábory pořádá třetím rokem a cílí je na děti od 6 do 9 a od 10 do 14 let.

Aleš Zedník, AS fitness, Nový Jičín: “Kapacita každého turnusu je 30 dětí, momentálně jsme obsazeni asi z padesáti procent, takže stále místa jsou. Věříme, že ty tábory se uskuteční tak, jako v loňském roce, kdy jsme naprosto s přehledem zvládli tábory i s nějakými opatřeními, které byly. Děti byly nadšené, takže do toho dáme všechno a budeme se těšit, že se ta situace zlepší a společně si ty čtyři týdny s dětmi užijeme. Přece jen je dneska ta doba taková, že ty děti sedí doma u počítače, u tabletů nebo telefonů a chybí jim ten pohyb. A právě naše tábory jsou zaměřeny na pohyb, na zdravý pohyb.”

Všichni organizátoři táborů doporučují rodičům sledovat jejich webové stránky, kde budou zveřejňovat aktuální informace.

---

První jarmark po sedmi měsících

Po více než půl roce se na náměstí vrátily trhy. Vítali je nakupující i prodejci. Termíny dalších jarmarků má Návštěvnické centrum naplánovány i na následující měsíce.

Poslední jarmark se na novojičínském náměstí konal loni v září. Trhovci a nakupující se tu opět mohli sejít po sedmi měsících, v pátek 30. dubna. Původně ale Návštěvnické centrum plánovalo Jarní jarmark už 23. dubna.

Hana Rolná, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Termín byl posunut o týden, protože na Masarykově náměstí a v okolí proběhla odstávka elektřiny. Proto byl termín až teď 30. dubna.”

návštěvníci jarmarku:  “My jsme se těšili a byli jsme zvědaví, protože dlouho nic nebylo, takže jsme teď zrovna vyrazili a jdeme si to prohlédnout. Jsme rádi, že se jarmark koná.”

“Těšili jsme se moc. Co nám jiného zbývá, když jinde nic lepšího není.”

Kristýna Juliová, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Vlastně je to po půl roce první, takže zájem byl velký. Lidé se chodili ptát i do návštěvnického centra, telefonovali, e-mailovali, takže hlad po této akci byl.”

prodejci: “Když to bylo možné, jezdila jsem do Nového Jičína pravidelně na každý jarmark, takže jsem se těšila, že je to zase zpátky, že už zase můžeme lidem nabídnout naše zboží přímo. Máme sice e-shop, ale lepší je ten trh, lidé to chtějí vidět.”

“Na trhy jsme chodili prodávat pravidelně, hodně chyběly vánoční trhy. Teď budou i toho 14. května, tak doufám, že to klapne a bude pěkné počasí jako dneska.”

“Vždy jsme se účastnili a samozřejmě nám trhy chyběly, jako mnoha lidem. Mohou se tu scházet, vidět se, je to zkrátka jiné.”

Pořadatelé z Návštěvnického předpokládají, že konání dalších trhů už nebude nic bránit a připravují další termíny.

Hana Rolná, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Novojičínské jarmarky plánujeme téměř každý měsíc, vždy to budou pátky. Další už je v plánu 14. května, měl by být Květinový.”

Dle platných vládních nařízení, která drží malé prodejny uzavřené, museli pořadatelé na prvním jarmarku některé zboží omezit. Na náměstí se nesmělo prodávat především občerstvení k přímé konzumaci nebo rukodělné výrobky.

---

Místo na ledu zatím hokejisté trénují na asfaltu

Na tréninkovou zátěž už si znovu zvyká hokejová mládež. Přizpůsobit se ale zatím musí možnostem asfaltové plochy, obnovení ledu ještě situace neumožňuje.

Zatím si musí místo ledové plochy vystačit s tou asfaltovou, i tak jsou hokejisté za možnost tréninků rádi a v žákovských a juniorských týmech se zapojili téměř všichni.

Petr Macháček, trenér HK Nový Jičín: “Za mnou můžete vidět kluky, kteří jsou ročníky narození 2007 a 2008 a máme to jako kategorii starších žáků. Můžete vidět, že v podstatě jsou tady všichni. Nemáme problém žádné kategorii, v podstatě se nám všichni kluci vrátili. Abych nemluvil, že ve 100 procentech, nějaký úbytek je, ale je to v řádech jednoho kluka v nějaké kategorii. A jsme strašně rádi, že tady jsou, protože je na nich vidět, že se opravdu těšili a že jim to opravdu chybělo, ten kolektiv a pracují opravdu na jedničku.”

Josef Zahradníček, hráč HK Nový Jičín: “Bolí mě všechno a nejde mi nic.”

Daniel Horák, hráč HK Nový Jičín: “Celkem v pohodě, ale bolí mě kotníky, stehna, prostě svaly.”

Po několikaměsíční pauze se musí trenéři zaměřit na obnovení kondice hráčů. Možnosti pro to mají zatím omezené.

Petr Macháček, trenér HK Nový Jičín: “Nám nezbývá nic jiného, než venku běhat skákat ještě nemůžeme, na to nejsou kluci připraveni. Ale běhat, běhat, běhat, mít nějaké hry, které nám to sportoviště dovolí. Pokud nám neotevřou tělocvičny, tak u toho zůstaneme a budeme se snažit nějakou zábavnou formou kluky k pohybu motivovat, aby to vydrželi. Není to pro ně jednoduché, ale bude to potřeba.”

V normálních časech byli hokejisté zvyklí být čtyřikrát týdně na ledu, k tomu jednou až dvakrát týdně v posilovně nebo v tělocvičně a o víkendu odehrát zápas. V současnosti jedou v systému tréninku od pondělí do pátku dvě až dvě a půl hodiny denně.

Petr Macháček, trenér HK Nový Jičín: “Opravdu nevíme, kdy ten led bude, ale i tak jsme upozornili rodiče, že třeba měsíc pojedeme v kuse a pak těm klukům třeba dáme týden oraz, ale že pojedeme i přes prázdniny. Už tu činnost prostě nechceme přerušovat, protože pokud nastartujeme nějaký tréninkový proces, tak by byla chyba jej zase v rámci prázdnin na měsíc přerušit.”

Podle toho, co jim situace dovolí, naplánují na léto i soustředění a trénink se budou snažit zpestřit bazénem. V záři, jak doufají, by už chtěli plynule navázat na klasickou hokejovou sezonu.---Mohlo by Vás také zajímat