Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Novojičínský skauting slaví sto let
  • Videa varují před sdílením intimních fotografií
  • Včelaři prezentovali svůj zázrak přírody

Novojičínský skauting slaví sto let

Novojičínský skauting slaví sto let. Výročí si připomíná v průběhu celého roku. Nejvíce teď o sobě dali junáci slyšet na městské slavnosti, během které se spojila obě zdejší střediska - Pagoda a Dvojka.

V celé parádě se skauti předvedli v parku u Žerotínského zámku, kde založili své stanoviště. Sešla se zde obě novojičínská střediska, Pagoda i Dvojka, a také hosté z dalších míst republiky, třeba Opavy nebo Plzně, aby návštěvníkům zprostředkovali skautský táborový den. Zájemci si mohli vyzkoušet rozdělat oheň s pomocí křesadel, vyluštit různé šifry, orientovat se ve terénu pomocí buzoly a vyřádit se na pohybových hrách.

Lubomír Lukeš, vedoucí střediska DVOJKA Nový Jičín: “Já jsem přišel do skauti v 68 roce, vydržel do roku 1970 než nás zakázali. pak jsme založili trampskou osadu a v duchu skautingu jsme pokračovali těch dvacet let dál. A když byla šance, tak 8. prosince jsme pískli a přišlo nás 25 z toho oddílu a od té doby jsme zase tady. Je to 33 let.”

Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “Středisko Pagoda obnovilo svou činnost hned v lednu 1990, je pravdou za celou stoletou éru fungování junáka je toto nejdelší nepřetržité období naší činnosti.”

Vojtěch Mičulek, středisko Pagoda Nový Jičín: “V osmi letech jsem začal poprvé chodit do skautu a velmi mne to začalo bavit, je to taková srdcová záležitost pro mě. Trávím čas s kamarády, v přírodě a je to opravdu naplňující”

Zuzana Mičulková, středisko Pagoda Nový Jičín: “Já jsme členkou skautu pět let, poznala jsem, že mi to dává moc do života, že jsem se v tomhle opravdu našla a teď jsme hodně vášnivá a hrdá skautka.”

Veronika Smutná, středisko DVOJKA Nový Jičín: “Možnost chodit do skautu mi nabídla moje kamarádka Domča, tak jsem zkusila první tábor a teď už jsem tady desátým rokem. Strašně mě to baví a je to něco, co mě naplňuje.”

Lubomír Lukeš, vedoucí střediska DVOJKA Nový Jičín: “Já si myslím, že ta idea, ta myšlenka toho skautingu je tak silná, že prostě to těm lidem nedá. A hlavně, hodně nám pomáhají ti skauti z toho šedesátého osmého, sedmdesátého roku. To jsou ti rodiče, kteří přivádějí ty děti a další generace takhle pokračuje dál.”

Václav Dobrozemský, vedoucí střediska Pagoda Nový Jičín: “Ta nosná myšlenka, čili vychovat mladou generaci, aby budovala ten lepší svět, se nese celých sto let nebo respektive více než sto let, kdy byl založen celosvětový skauting. Samozřejmě sepětí s přírodou, kamarádství, fair play, otázka týmové spolupráce, učení se navzájem, zkušenosti, to všechno jsou myšlenky, které se skautingem nesou od minulosti do dnešních dnů.”

Historii novojičínského skautingu připomíná výstava v Návštěvnickém centru, k vidění zde bude do konce října.

---

Videa varují před sdílením intimních fotografií

Na problematiku sdílení intimních dat a podvodů na internetu upozorňují nová videa, která krajští policisté představili v rámci preventivního projektu PORADC, policejní rádce pro bezpečný život. Viděli už je také někteří žáci novojičínských škol

Preventivní projekt moravskoslezské policie s názvem PORADCE policejní rádce pro bezpečný život odstartoval v roce 2020 a obsahuje 16 edukačních videí. Poslední dvě nová k nim přibyla v těchto dnech a policisté je využívají i při své přednáškové činnosti. Předstoupili s nimi například před učně oboru stavební práce Střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně.

Marika Jeličová, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Tato dvě nová videa, která jsou financována z programu prevence kriminality ministerstva vnitra, se věnují tématům sdílení intimních a osobních dat v digitálním prostředí a druhé video se věnuje podvodným jednáním na internetu.”

Po shlédnutí prvního videa o vydírání pomocí intimních fotografií zaslaných na mobil kluci v této třídě reagovali následovně:

učni SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Bylo to v pohodě, mohli jsme se alespoň dívat Je to všechno o psychice, co mezi sebou mají kluci a holky.”

“Já jsme zažil už docela dost věcí. A jo, poučím se.”

Marika Jeličová, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Na tuto školu chodím, pravidelně jsem tady zvána a chodím tady ráda. Přednáším tady hlavně trestní odpovědnost a drogovou problematiku.”

Renáta Návratová, metodička prevence, SŠ technická a zemědělská NJ: “Paní policista má velice kladný vztah ke klukům, umí jim všechno vysvětlit. Na naší škole se v podstatě kumulují žáci, kteří mají často problémy s nějakými přestupky. Policistka jim přesně vysvětli, co mohou čekat, když nějaké problémy nastanou.

Marika Jeličová, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Tato nová preventivní videa jsou především zacílena i na tu mládež ve věku 15+, protože tito mladí lidé v tom digitálním prostředí na internetu tráví spoustu času a je třeba, aby věděli, jaká nebezpečí na ně číhá.”

Videa z projektu PORADCE policejní rádce pro bezpečný život jsou volně přístupná na YouTube kanálu Policie České republiky. Zaměřují se na osvětu v oblasti osobní bezpečnosti, bezpečnost v dopravě, na kyberkriminalitu a na základy právní odpovědnosti.

---

Včelaři prezentovali svůj zázrak přírody

Život včel popularizovali novojičínští včelaři na akci Zázraky z přírody, která se konala na Masarykově náměstí. V proskleném rámu si lidé mohli včelky prohlédnout i pěkně zblízka.

Akce Zázraky z přírody se na Masarykově náměstí konala ještě v rámci programů Novojičínského léta. Interaktivního zábavného odpoledne pro všechny generace se zúčastnili i novojičínští včelaři.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Je to v rámci medializace, aby se do povědomí lidí dostalo, že ta včelka je tady pro nás, ale že je taky potřeba dělat něco pro včelu. Takže se chceme trochu zviditelnit, aby lidé věděli, že včela nenosí jen med a pyl, ale že je tam kolem spousta práce a ta včelka je pro nás velice užitečná.”

Jiří Schindler, správce městských včel v NJ: “Jednak jsou tam ty bannery, které ukazují celoroční život v úle a život včelař. Připravili jsme také prosklený úl, který máme na životním prostředí na městském úřadě. Děti o něj mají velký zájem, mohou si na něj sáhnout a cítí jak ty včelky hřejí, cítí energii těch včel, je to živý tvor, takže je to pro ně velice zajímavé.”

Nový Jičín má své městské včely a prosklený úl město pořídilo před několika lety, Jiří Schindler tak s včelkami navštěvoval školy a o jejich životě dětem vyprávěl v rámci výuky.

Jiří Schindler, správce městských včel v NJ: “Pokud se to podaří, tak budeme v té činnosti pro školy a pro školky pokračovat. Vidíte sami, že přiblížit se k těm včelkám tak nablízko, to je vzácná příležitost. Takže i do těch tříd, jak jsem chodili, tak ty děti to velmi zajímalo.”

Kromě toho včelaři ve svém stánku připravili i ochutnávky medu a medoviny a vyprávěli, jakou práci kolem úlů aktuálně provádí s nástupem podzimu.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “V tomto období už je relativně takový poloklid, kdy se už jen dokrmuje a doléčuje a včelky se chystají ke spánků, Ale pro včelaře práce nekončí, opravuje poškozené úly, vyměňuje poškozené rámky, vytáčí zbytky medu a chystá se na další sezonu.”

Na tu místní včelaři získají nového pomocníka. Díky dotaci z Nového Jičína zakoupí speciální přístroje na šetrné léčení včel.

Josef Geryk, jednatel ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “Varroa controller se používá na léčení včel bez chemie. Ničí roztoče varroa teplem, takže nepotřebujeme do těch včel dávat tu chemii a tím ty včely šetříme.”

Zařízení budou včelaři používat i pro léčbu novojičínských městských včel.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry