Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Do finále jde první kolo fotosoutěže
  • Renesančního muže připomíná pamětní deska
  • Divadlo bez portfeje se loučí s Annou v ringu

Do finále jde první kolo fotosoutěže

Město vyhlásilo celoroční fotosoutěž s názvem Neobyčejný Nový Jičín. Své snímky do ní mohou zasílat profesionální i amatérští fotografové. Na konci října skončilo její první kolo, hlasovat o jeho vítězích teď bude veřejnost.

Soutěž pro lidi, kteří rádi fotí, ať už na fotoaparát nebo jen tak na mobil, s názvem (Ne)obyčejný Nový Jičín, vyhlásila radnice letos v létě, první kolo začalo v srpnu a trvalo do 31. října.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tato myšlenka vznikla letos na jaře. Ideou fotosoutěže je, že je rozdělena do čtyř kategorií, a to z důvodu že každá věková kategorie vidí naše město jiným pohledem.”

Jednotlivé kategorie jsou tedy - žáci základních škol, studenti středních a vysokých škol, dospělí lidé a senioři nad 65 let. Soutěž má čtyři kola, z každého z nich bude vyhodnoceno 5 nejzdařilejších snímků.

Radka Nováková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Hodnotit budou návštěvníci městských facebookových stránek, kteří budou moci vždy po ukončení daného kola hlasovat, budou lajkovat fotky, které nám došly a budou tedy zveřejněny na městském Facebooku.”

Je na každém fotografovi, zda se přihlásí do jednoho nebo do všech čtyř kol. Další potrvají od 1. listopadu do konce ledna, následující od února do dubna a poslední od 1. května do 31. července.

Radka Nováková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Je to jedno, může se přihlásit jednotlivě do jednoho kola, zaslat jednu fotografii, s tím, že maximální počet fotografií do jednoho kola je pět.”

Ve finále, které proběhne v srpnu příštího roku, pak budou lidé hlasovat o 3 nejlepších snímcích, které budou vybírat z 20 vyhodnocených fotografií z jednotlivých kol. Autoři vítězných foto postřehů budou pozváni na slavnostní vyhlášení soutěže, které se uskuteční v aule radnice. Výherci obdrží atraktivní ceny.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Základní myšlenkou je získat ty neobyčejné fotografie z obyčejných míst v našem krásném městě.”

Radka Nováková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Často hledáme fotografie, které bychom mohli použít na různé příspěvky, které dáváme třeba na Facebook nebo které používáme ve zpravodaji, a říkali jsme si, že by byla hezká myšlenka zapojit do toho i občany.”

Pravidla soutěže a e-mailová adresa, kam snímky posílat, je na webu města. Velikost jednoho snímku by měla být do 8 MGB. Autor by měl do e-mailu připsat kategorii, ve které soutěží, plus třeba název nebo stručný popisek zachyceného momentu.

---

Renesančního muže připomíná pamětní deska

Klub rodáků a přátel města odhalil v Novém Jičíně pamětní desku Miloslava Baláše. Zdobí dům na Husově ulici, kde tento vlastivědný pracovník, spisovatel a orientalista dlouhá léta tvořil a žil.

Miloslav Baláš, čestný občan Nového Jičína, byl mimo jiné spisovatel a významný vlastivědný pracovník zaměřený na Valašsko a Novojičínsko. Posledního října uplynulo 40 let od jeho úmrtí. Také proto Klub rodáků a přátel města odhalil na domě na Husově ulici, kde léta tvořil a žil, jeho pamětní desku.

Lenka Chobotová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Odhalením pamětní desky jsme završili takzvaný říjen Miloslava Baláše, kdy jsme se snažili připomenout jeho osobnost novojičínské veřejnosti a především zpopularizovat jeho rozsáhlé dílo. On byl sice právníkem, ale byl také spisovatelem, historikem, orientalistou, překladatelem, byl to renesanční muž širokého zájmu.”

Miloslav Baláš psal knihy valašských pohádek, ale také průvodce, například Novým Jičínem Město na křižovatce nebo Turecko včera a dnes.

Lenka Chobotová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Zajímavá je i jeho publikace Osamělý vůz na východní trase, kde popisuje historickou událost, která se odehrála v roce 1944 nedaleko Frýdku, je to takový až psychologický thriller, nebo jeho publikace Vějíř nocí je zase v duchu Pohádek tisíce a jedné noci. Také psal detektivky a divadelní hry, a ty jsou jako koncept uložené v jeho osobním fondu ve Státním okresním archivu v Novém Jičíně.”

Přestože existuje mnoho fotografií Miloslava Baláše, jeho podobu na pamětní desku vytvořil sochař Jan Zemánek podle obrazu.

Jan Zemánek, sochař a řezbář, autor pamětní desky: “Rodina Miloslava Baláše, vlastně dcera, přišla s tím nápadem, že by bylo dobré, kdybychom použili jako výchozí obraz malíře Oldřicha Bolom-Kotariho, který tady působil do šedesátých let, a ten namaloval Miloslava Baláše ve svém takovém pozdně kubistickém stylu. Mně se to také zalíbilo, že by to bylo trochu jiné, takže je to jeho kubizující portrétní reliéf.”

Nutno připomenout, že pamětní deska byla umístěna na památkově chráněný dům, který stále obývají Balášovi potomci.

Milada Pometlová, dcera Miloslava Baláše: “On se dost zasloužil, že i tento dům byl uznán jako kulturní památka, protože dost bojoval o to, aby se v domě nic nabouralo a vše se citlivě opravovalo. Chtěla bych připomenout ještě jednu věc, co vzpomněl vnuk, že když byl malý, můj otec mu četl Vernea, Maye a pak měl asi ve druhé třídě na lístečku napsáno: slavní spisovatelé pro děti Jules Verne, Karel May a Miloslav Baláš. Otec se tenkrát usmíval a říkal mu, Jiří, já tam do té kategorie nepatřím. A on mu tenkrát odpověď: zatím se to o tobě dědo ještě neví.”

Balášova pamětní deska je v režii klubu rodáků 14 připomenutím významné novojičínské osobnosti. Autorem většiny z nich je Jan Zemánek.

Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína: “Za třicet let své činnosti se klub rodáků snažil vyhledávat významné osobnosti a připomínat je umístěním pamětních desek na domech, kde žili nebo kde se narodili. Kromě 12 pamětních desek k tomu patří Hückelova busta v parčíku před areálem společnosti Tonak a také trojpomník před Československou obchodní bankou.”

Klub rodáků a přátel města už má vytvořenou brožuru Po stopách rodáků a významných osobností Nového Jičína, kde jsou zaznamenány i všechny pamětní desky. Rád by ji vydal v kvalitním provedení i s překlady do anglického a německého jazyka.
---

Divadlo bez portfeje se loučí s Annou v ringu

Divadlo bez portfeje zve své příznivce na derniéru. Úspěšnou komedii Anna v ringu hráli novojičínští ochotníci dvě sezony. Oblíbili si ji herci i diváci.

Premiérou francouzské komedie Anna v ringu oslavilo novojičínské Divadlo bez portfeje na jaře 2022 15 let existence. Po asi dvacítce odehraných představení, během kterých pobavili několik stovek diváků, teď nastal čas se s ní rozloučit.

Viktor Dudák, režisér Divadla bez portfeje: “Chtěl bych diváky pozvat na derniéru naší hry, kterou jsme uváděli dvě sezony. Hráli jsme ji nejdéle ze všech našich stávajících her a musím říct, že je to na takové hranici maxima. Je třeba přijít s novým materiálem, aby nás to zase nabudilo. ”

Poslední představení této komedie Marca Camolettiho se uskuteční 7. listopadu. Jak vypověděli někteří herci, loučit se s tímto kouskem, který si oblíbili, nebude jednoduché.

Marcela Čapuchová, herečka Divadla bez portfeje: “Těšíme si všichni, ale jsme i trochu smutno. Ta hra je velice úžasná a hraje se nám velice dobře, je super. Kdo neviděl, přijďte se podívat.”

Zdeněk Šmejda, herec Divadla bez portfeje: “Já se přiznám, že už se těším na další hru, i když mi to samozřejmě bude trošku líto, všichni jsme se v té hře cítili dobře, s každým představením, dá se říci trošičku rosteme, ale věřím, že porosteme i s novou hrou.”

Alena Kupková, herečka Divadla bez portfeje: “Já si myslím, že hra měla úspěch, že to bylo všechno fajn a bude smutno. Protože kolikrát, když se s kolegy jen tak bavíme, tak do toho vkládáme ty úryvky ze hry.”

Petra Štefková, herečka Divadla bez portfeje: “Je to vždycky loučení s něčím a současně začátek něčeho jiného. Na mě jsme to hráli dost krátce, protože ta hra je fantastická a strašně se nám líbí. Čím déle jsme to hráli, tak jsme více vklouzli do hloubky těch postav. Je u toho dost srandy a opravdu se nám to moc líbilo.”

Místem derniéry bude domovská scéna Divadla bez portfeje, konkrétně malý sál Beskydského divadla, jehož kapacita zhruba 105 míst je už téměř vyprodaná.

Alena Svobodová, programové oddělení, Beskydské divadlo: “Je to už docela hodně let, co podporujeme amatérské divadlo a Divadlo bez portfeje tu má své sídlo, pravidelně tu zkouší, samozřejmě uvádí své premiéry a teď to bude i derniér.”

Poté, co si divadleníci trochu vydechnou, začnou zkoušet novou hru.

Viktor Dudák, režisér Divadla bez portfeje: “Mám takovou představu, zatím jsou v uvažování dvě hry, opět to budou konverzační komedie, protože je to žánr, který nás velice baví a chceme bavit lidi. A byl bych velice rád, kdyby se k nám připojili i nějací noví muži protože mužů herců je nedostatek a pokud by někdo měl zájem, ať nás klidně osloví. Budeme rádi.”

Divadlo bez portfeje získalo za Anna v ringu dvě ceny na regionální přehlídce ve Štramberku, dělené první místo za provedení hry a cenu za hlavní ženskou roli Anny.
---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
03. listopadu 2023, 16:20

Do finále jde první kolo fotosoutěže

Město vyhlásilo celoroční fotosoutěž s názvem Neobyčejný Nový Jičín. Své snímky do ní mohou zasílat profesionální i amatérští fotografové. Na konci října skončilo její první kolo, hlasovat o jeho vítězích teď bude veřejnost.

Soutěž pro lidi, kteří rádi fotí, ať už na fotoaparát nebo jen tak na mobil, s názvem (Ne)obyčejný Nový Jičín, vyhlásila radnice letos v létě, první kolo začalo v srpnu a trvalo do 31. října.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tato myšlenka vznikla letos na jaře. Ideou fotosoutěže je, že je rozdělena do čtyř kategorií, a to z důvodu že každá věková kategorie vidí naše město jiným pohledem.”

Jednotlivé kategorie jsou tedy - žáci základních škol, studenti středních a vysokých škol, dospělí lidé a senioři nad 65 let. Soutěž má čtyři kola, z každého z nich bude vyhodnoceno 5 nejzdařilejších snímků.

Radka Nováková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Hodnotit budou návštěvníci městských facebookových stránek, kteří budou moci vždy po ukončení daného kola hlasovat, budou lajkovat fotky, které nám došly a budou tedy zveřejněny na městském Facebooku.”

Je na každém fotografovi, zda se přihlásí do jednoho nebo do všech čtyř kol. Další potrvají od 1. listopadu do konce ledna, následující od února do dubna a poslední od 1. května do 31. července.

Radka Nováková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Je to jedno, může se přihlásit jednotlivě do jednoho kola, zaslat jednu fotografii, s tím, že maximální počet fotografií do jednoho kola je pět.”

Ve finále, které proběhne v srpnu příštího roku, pak budou lidé hlasovat o 3 nejlepších snímcích, které budou vybírat z 20 vyhodnocených fotografií z jednotlivých kol. Autoři vítězných foto postřehů budou pozváni na slavnostní vyhlášení soutěže, které se uskuteční v aule radnice. Výherci obdrží atraktivní ceny.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Základní myšlenkou je získat ty neobyčejné fotografie z obyčejných míst v našem krásném městě.”

Radka Nováková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Často hledáme fotografie, které bychom mohli použít na různé příspěvky, které dáváme třeba na Facebook nebo které používáme ve zpravodaji, a říkali jsme si, že by byla hezká myšlenka zapojit do toho i občany.”

Pravidla soutěže a e-mailová adresa, kam snímky posílat, je na webu města. Velikost jednoho snímku by měla být do 8 MGB. Autor by měl do e-mailu připsat kategorii, ve které soutěží, plus třeba název nebo stručný popisek zachyceného momentu.

---

Renesančního muže připomíná pamětní deska

Klub rodáků a přátel města odhalil v Novém Jičíně pamětní desku Miloslava Baláše. Zdobí dům na Husově ulici, kde tento vlastivědný pracovník, spisovatel a orientalista dlouhá léta tvořil a žil.

Miloslav Baláš, čestný občan Nového Jičína, byl mimo jiné spisovatel a významný vlastivědný pracovník zaměřený na Valašsko a Novojičínsko. Posledního října uplynulo 40 let od jeho úmrtí. Také proto Klub rodáků a přátel města odhalil na domě na Husově ulici, kde léta tvořil a žil, jeho pamětní desku.

Lenka Chobotová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Odhalením pamětní desky jsme završili takzvaný říjen Miloslava Baláše, kdy jsme se snažili připomenout jeho osobnost novojičínské veřejnosti a především zpopularizovat jeho rozsáhlé dílo. On byl sice právníkem, ale byl také spisovatelem, historikem, orientalistou, překladatelem, byl to renesanční muž širokého zájmu.”

Miloslav Baláš psal knihy valašských pohádek, ale také průvodce, například Novým Jičínem Město na křižovatce nebo Turecko včera a dnes.

Lenka Chobotová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Zajímavá je i jeho publikace Osamělý vůz na východní trase, kde popisuje historickou událost, která se odehrála v roce 1944 nedaleko Frýdku, je to takový až psychologický thriller, nebo jeho publikace Vějíř nocí je zase v duchu Pohádek tisíce a jedné noci. Také psal detektivky a divadelní hry, a ty jsou jako koncept uložené v jeho osobním fondu ve Státním okresním archivu v Novém Jičíně.”

Přestože existuje mnoho fotografií Miloslava Baláše, jeho podobu na pamětní desku vytvořil sochař Jan Zemánek podle obrazu.

Jan Zemánek, sochař a řezbář, autor pamětní desky: “Rodina Miloslava Baláše, vlastně dcera, přišla s tím nápadem, že by bylo dobré, kdybychom použili jako výchozí obraz malíře Oldřicha Bolom-Kotariho, který tady působil do šedesátých let, a ten namaloval Miloslava Baláše ve svém takovém pozdně kubistickém stylu. Mně se to také zalíbilo, že by to bylo trochu jiné, takže je to jeho kubizující portrétní reliéf.”

Nutno připomenout, že pamětní deska byla umístěna na památkově chráněný dům, který stále obývají Balášovi potomci.

Milada Pometlová, dcera Miloslava Baláše: “On se dost zasloužil, že i tento dům byl uznán jako kulturní památka, protože dost bojoval o to, aby se v domě nic nabouralo a vše se citlivě opravovalo. Chtěla bych připomenout ještě jednu věc, co vzpomněl vnuk, že když byl malý, můj otec mu četl Vernea, Maye a pak měl asi ve druhé třídě na lístečku napsáno: slavní spisovatelé pro děti Jules Verne, Karel May a Miloslav Baláš. Otec se tenkrát usmíval a říkal mu, Jiří, já tam do té kategorie nepatřím. A on mu tenkrát odpověď: zatím se to o tobě dědo ještě neví.”

Balášova pamětní deska je v režii klubu rodáků 14 připomenutím významné novojičínské osobnosti. Autorem většiny z nich je Jan Zemánek.

Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína: “Za třicet let své činnosti se klub rodáků snažil vyhledávat významné osobnosti a připomínat je umístěním pamětních desek na domech, kde žili nebo kde se narodili. Kromě 12 pamětních desek k tomu patří Hückelova busta v parčíku před areálem společnosti Tonak a také trojpomník před Československou obchodní bankou.”

Klub rodáků a přátel města už má vytvořenou brožuru Po stopách rodáků a významných osobností Nového Jičína, kde jsou zaznamenány i všechny pamětní desky. Rád by ji vydal v kvalitním provedení i s překlady do anglického a německého jazyka.
---

Divadlo bez portfeje se loučí s Annou v ringu

Divadlo bez portfeje zve své příznivce na derniéru. Úspěšnou komedii Anna v ringu hráli novojičínští ochotníci dvě sezony. Oblíbili si ji herci i diváci.

Premiérou francouzské komedie Anna v ringu oslavilo novojičínské Divadlo bez portfeje na jaře 2022 15 let existence. Po asi dvacítce odehraných představení, během kterých pobavili několik stovek diváků, teď nastal čas se s ní rozloučit.

Viktor Dudák, režisér Divadla bez portfeje: “Chtěl bych diváky pozvat na derniéru naší hry, kterou jsme uváděli dvě sezony. Hráli jsme ji nejdéle ze všech našich stávajících her a musím říct, že je to na takové hranici maxima. Je třeba přijít s novým materiálem, aby nás to zase nabudilo. ”

Poslední představení této komedie Marca Camolettiho se uskuteční 7. listopadu. Jak vypověděli někteří herci, loučit se s tímto kouskem, který si oblíbili, nebude jednoduché.

Marcela Čapuchová, herečka Divadla bez portfeje: “Těšíme si všichni, ale jsme i trochu smutno. Ta hra je velice úžasná a hraje se nám velice dobře, je super. Kdo neviděl, přijďte se podívat.”

Zdeněk Šmejda, herec Divadla bez portfeje: “Já se přiznám, že už se těším na další hru, i když mi to samozřejmě bude trošku líto, všichni jsme se v té hře cítili dobře, s každým představením, dá se říci trošičku rosteme, ale věřím, že porosteme i s novou hrou.”

Alena Kupková, herečka Divadla bez portfeje: “Já si myslím, že hra měla úspěch, že to bylo všechno fajn a bude smutno. Protože kolikrát, když se s kolegy jen tak bavíme, tak do toho vkládáme ty úryvky ze hry.”

Petra Štefková, herečka Divadla bez portfeje: “Je to vždycky loučení s něčím a současně začátek něčeho jiného. Na mě jsme to hráli dost krátce, protože ta hra je fantastická a strašně se nám líbí. Čím déle jsme to hráli, tak jsme více vklouzli do hloubky těch postav. Je u toho dost srandy a opravdu se nám to moc líbilo.”

Místem derniéry bude domovská scéna Divadla bez portfeje, konkrétně malý sál Beskydského divadla, jehož kapacita zhruba 105 míst je už téměř vyprodaná.

Alena Svobodová, programové oddělení, Beskydské divadlo: “Je to už docela hodně let, co podporujeme amatérské divadlo a Divadlo bez portfeje tu má své sídlo, pravidelně tu zkouší, samozřejmě uvádí své premiéry a teď to bude i derniér.”

Poté, co si divadleníci trochu vydechnou, začnou zkoušet novou hru.

Viktor Dudák, režisér Divadla bez portfeje: “Mám takovou představu, zatím jsou v uvažování dvě hry, opět to budou konverzační komedie, protože je to žánr, který nás velice baví a chceme bavit lidi. A byl bych velice rád, kdyby se k nám připojili i nějací noví muži protože mužů herců je nedostatek a pokud by někdo měl zájem, ať nás klidně osloví. Budeme rádi.”

Divadlo bez portfeje získalo za Anna v ringu dvě ceny na regionální přehlídce ve Štramberku, dělené první místo za provedení hry a cenu za hlavní ženskou roli Anny.
---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-03-11-2023-16-24