Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • CHIRURGICKÁ KLINIKA FN OSTRAVA MÁ TŘI NOVÁ CENTRA VYSOCE SPECIALIZOVANÉ PÉČE
  • BYLY ZVEŘEJNĚNY 3 NÁVRHY NOVÉ OSTRAVSKÉ ČTVRTI ŽOFINKA, VYJÁDŘIT SE MOHOU LIDÉ
  • NA VELKOU CENU OSTRAVY V PLAVÁNÍ PŘIJEL FRANCOUZSKÝ OLYMPIONIK
  • OMLAZENÝ BASEBALLOVÝ TÝM FRÝDKU-MÍSTKU DVAKRÁT PORAZIL JABLONEC
  • BOHUMÍNSKÁ NEMOCNICE MÁ NOVÝ ŠPIČKOVÝ DENZITOMETR
  • STÁT ZA 1,5 MILIARDY POSTAVÍ NOVÝ JUSTIČNÍ PALÁC V OSTRAVĚ
  • OSTRAVA-JIH LÁKÁ OBYVATELE K PŘIHLÁŠENÍ POBYTU TISÍCOVKOU
  • ČELADENŠTÍ ŠKOLÁCI SE VZDĚLÁVAJÍ V NOVÉ UČEBNĚ ZA DESET MILIONŮ
  • PAMÁTNÍK DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY V HRABYNI ZAHAJUJE NÁVŠTĚVNICKOU SEZONU
  • OPAVA SE PYŠNÍ PRVNÍ INTEGRAČNÍ HOUPAČKOU PRO TĚLESNĚ POSTIŽENÉ V ČR
  • HASIČI LIKVIDOVALI POŽÁR PNEUMATIK A LESA V ORLOVÉ-LAZECH. INFO NA POLAR.CZ
  • NOVÝ OBJEV VĚDCŮ Z OU PŘINÁŠÍ NOVÉ POHLEDY NA FUNGOVÁNÍ MITOCHONDRIÍ
  • DOPRAVNÍ PODNIK OSTRAVA PRVNÍ V ČR ZAVÁDÍ ELEKTRONICKÉ DOHODY O POKUTÁCH
  • V NEMOCNICI KARVINÁ-RÁJ PROBÍHAJÍ KURZY PRVNÍ POMOCI ZAMĚŘENÉ NA MALÉ DĚTI
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Hřiště pro všechny generace je hotovo

      V ulici Myslbekova vzniklo nové hřiště pro všechny generace. Je vítězným projektem loňského participativního rozpočtu.

      Původně tu v Myslbekově ulici byl kolotoč, pružinová houpačka a dožívající plastová skluzavka. Teď je tu nová herní zóna s dřevěnými prvky, tedy multifunkční hřiště pro děti, mládež i dospělé, které je vítězným projektem 7. ročníku participativního rozpočtu.

      Monika Vindišová, předkladatelka vítězného projektu: “Snažila jsem se tedy vytvořit místo pro propojení generací, takže jsou tady prvky pro batolata, potom pro starší děti, které navštěvují mateřské a základní školy, a pro mládež je tady workoutové hřiště a další prvky na cvičení, stejně tak i pro dospělé, a je tu piknikový stůl, a by to bylo i komunitní místo, kde se lidé mohou setkávat a společně se bavit.”

      Vybudování tohoto místa přišlo na zhruba 490 tisíc korun.

      Monika Vindišová, předkladatelka vítězného projektu: “Mým cílem bylo využít tento prostor na ulici Myslbekova tak, ať je otevřen všem, pro všechny generace, a myslím si, že se to docela povedlo. Opravdu, kdo tu bude chtít trávit volný čas, tak s příchodem jara se toto hřiště otevře a bude mít tu možnost.”

      Hřiště bylo hotovo na konci března, s jeho otevřením je potřeba pár dní počkat, aby měla šanci vyrašit nově zasazená tráva.

      Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Toto hřiště je krásnou ukázkou toho, že každý občan města může navrhnout nějaký projekt, který zkrášlí okolí, kde bydlí nebo místo, kam chodí, a samozřejmě to může mít i nějaký přínos pro všechny ostatní.”

      Také letos radnice vyhlásila participativní rozpočet neboli výzvu Projekty pro Nový Jičín. Nové nápady mohou lidé starší 15 let nebo zástupci místních spolků podávat do 30. dubna. Podrobnosti jsou na webu.

      Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Takže Novojičíňáci mají pořád šanci něco navrhnout. Funguje to tak, že k dispozici je celkem pět set tisíc korun, do tohoto rozpočtu by se ten nápad měl vejít. Má nějaké náležitosti, které musí obsahovat. Tam je důležitá podmínka, že to musí být místo nebo objekt ve vlastnictví města. Následně je také potřeba sehnat podpisy třiceti podporovatelů. To je tam z toho důvodu, aby bylo zřejmé, že alespoň nějakou užší podporu ta aktivita má.”

      Jakmile předložené návrhy projdou kontrolou náležitostí, projedná je rada města. O vítězném projektu nakonec rozhodují hlasováním v anketě lidé. Proběhne na podzim.

      Participativní rozpočet je v Novém Jičíně uplatňován od roku 2018. Za tu dobu už se podařilo realizovat téměř desítku nápadů místních lidí.

      Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to například knihobudka ve Smetanových sadech, která je velmi oblíbená, Straník si nechal vybudovat takovou malou hernu pro děti, a nebo máme různě po městě rozmístěny discgolfové koše, to bylo také součástí tohoto rozpočtu. Takže vidíme, že díky návrhům lidí, i když jsou to drobnosti, už se to město podařilo zvelebit.”

      ---

      Noc divadel oživila i legendární Bestiář

      Beskydské divadlo se poprvé zapojilo do celostátní akce Noc divadel. Jeho prostory ožily koncerty, výstavami a tvořivými dílnami. Vrátil se i legendární projekt Bestiář.

      Noc divadel se v České republice konala po třinácté a letos s podtitulem „Sousedství“. Každé zapojené divadlo jej interpretovalo po svém, to Beskydské se proměnilo v pulzující centrum kultury, které návštěvníky zavedlo do různých prostor této budovy.

      Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “Dnes v Beskydském divadle probíhá historicky první Noc divadel, která bude jak pro dětské publikum, tak pro dospělé. Čekají nás záznamy inscenací Richard III. z Klicperova divadla, také dokument o inscenaci Bestiář v režii Radovana Lipuse, který bude přítomen, a potom inscenace Strach divadelního souboru UBAV.”

      Program byl cílem na všechny věkové skupiny a vítány byly i děti už zhruba od čtyř let.

      Jana Černá Nováková, marketingové oddělení, Beskydské divadlo: “Ty zveme na malou pohádku s názvem Já jsem strach, na divadelní tvořivé dílny a na bojovku, kdy se děti pohybují po stanovištích po celém divadle a plní jednoduché úkoly, hádanky, musí si postavit loutku, musí vidět dětské představení a na konci jim vznikne tajenka a když ji vyluští, tak dostanou sladkou odměnu.”

      Jana Černá Nováková, marketingové oddělení, Beskydské divadlo: “Dětský návštěvník si tady projde foyer, balkon a dostane se až na vrátnici.”

      Na jevišti se pak v rámci Noci divadel objevil i bývalý dlouholetý ředitel divadla Pavel Bártek, a to ve společnosti režiséra Radovana Lipuse. Společně uvedli dokument o projektu Bestiář, což je jedinečná inscenace, která vznikla před asi dvaceti lety právě pro Beskydské divadlo, a to i díky spolupráci Radovana Lipuse s dramaturgem Markem Pivovarem.

      Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Cílem toho projektu bylo obeznámit diváky s divadlem trochu jinak, než při běžné návštěvě představení. To znamená, nechat diváka vstoupit do míst, kam se nikdy nedostane, kam nikdy nepřijde, aby si uvědomil, kolik různých tajemství, zákoutí a různých příležitostí se v tom divadle skrývá, v divadle jako v budově, v divadle jako v žánru.”

      Radovan Lipus, režisér: “Já jsem na novojičínské divadlo navázaný od jeho znovuotevření, protože jsme ho tady právě s Pavlem Bártkem a hercem Janem Fischerem slavnostně otevírali, takže jsem měl trošku na starosti ten program, takže mé kontakty a přátelství s Pavlem jsou dlouholeté. Potom se objevila možnost vytvořit inscenaci nebo takový projekt, který by využil tehdy zde působící spolek ToDivadlo. Takže jsme si s kolegou Markem Pivovarem, dramaturgem a autorem rozhodli, že to nebude klasická inscenace, ale že to bude projekt, který by byl zajímavý textově, takže jsme vycházeli z Fantastické zoologie Jorgeho Luise Borgese, špičkového argentinského spisovatele, myslitele a filosofa, a zároveň jsme vycházeli z netradičních nebo z nedivadelních prostor v tomto divadle, v této divadle. Ta inscenace vznikla velmi intenzivním způsobem, bydleli jsme tady, zkoušeli, zároveň se v té době šily kostýmy, vyráběly se dekorace a všechno to vzniklo v intenzivním procesu takového workshopu.”

      Ocenit tento specifický projekty mohli návštěvníci Noci divadel právě i díky tehdy natočenému dokumentu, který mohli shlédnout. Celý program pak ukončily večerní koncerty v kavárně Múza, vystoupil písničkář Tom Strom a folk punkový muzikant Jakub Tichý.

      ---

      Kolonu odborného učiliště okořenil řecký tanec

      Hodiny tělesné výchovy mohou být o jakémkoliv pohybu, včetně tance. Důkazem toho byla slavnostní kolona žáků Odborného učiliště a praktické školy. Právě oni se učili standardní, latinskoamerické i lidové tance v rámci tělocviku.

      18. ročník kolony žáků novojičínského Odborného učiliště a praktické školy začal, jak jinak než slavnostní polonézou. Nastoupilo do ní 32 párů, které postupně předvedly 15 tanců.

      Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Klasické standardní tance, jako je valčík, waltz, potom máme latinsko-americké tance, jako je jive a cha cha a máme tam také lidové tance, jako je čardáš a polka. A okořenili jsme to novým tancem, je to řecký tanec zorba.”

      Marek Moravčík, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Ano, samozřejmě, těším se na tu akci. Jsem rád, že tady už třetím rokem můžu být. Baví mě všechny tance.”

      Jiří Drozd, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Ptačí tanec a waltz.”

      Kateřina Pilná, pedagogický pracovník, OU a PrŠ Nový Jičín: “Trénovali jsme soustavně od ledna v hodinách tělesné výchovy a jak se blížil termín kolony, tak intenzivně i v jiných předmětech.”

      Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Vždy se rád účastním těchto akcí, co se týče dětí, tak opravdu je to moje srdcová záležitost a rád přispěju nejenom nějakým darem, ale i svou přítomností. Je pravdou, že tancovat moc neumím, ale vyšlu svou manželku a ta si určitě ráda zatancuje.”

      Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Taneční kolona je každoročním vyvrcholením výuky tanců na naší škole, tanec se vyučuje v rámci tělesné výchovy. Tanec pro nás není jen pohyb, ale je to způsob komunikace, vyjádření emocí a radosti. Pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami je to také prostředek k posílení sebevědomí a překonání bariér."

      Odborné učiliště a praktická škola v Novém Jičíně má zhruba osmdesát žáků se zdravotním postižením se speciálními vzdělávacími potřebami. Děti se tu učí třeba zahradnické práce nebo také v oboru kuchař, který pro taneční slavnost napekl osm druhů zákusků.

      Kolona je největší akcí školy a je také dílem celého jejího kolektivu.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Novojičínský expres
      04. dubna 2025, 16:20

      Hřiště pro všechny generace je hotovo

      V ulici Myslbekova vzniklo nové hřiště pro všechny generace. Je vítězným projektem loňského participativního rozpočtu.

      Původně tu v Myslbekově ulici byl kolotoč, pružinová houpačka a dožívající plastová skluzavka. Teď je tu nová herní zóna s dřevěnými prvky, tedy multifunkční hřiště pro děti, mládež i dospělé, které je vítězným projektem 7. ročníku participativního rozpočtu.

      Monika Vindišová, předkladatelka vítězného projektu: “Snažila jsem se tedy vytvořit místo pro propojení generací, takže jsou tady prvky pro batolata, potom pro starší děti, které navštěvují mateřské a základní školy, a pro mládež je tady workoutové hřiště a další prvky na cvičení, stejně tak i pro dospělé, a je tu piknikový stůl, a by to bylo i komunitní místo, kde se lidé mohou setkávat a společně se bavit.”

      Vybudování tohoto místa přišlo na zhruba 490 tisíc korun.

      Monika Vindišová, předkladatelka vítězného projektu: “Mým cílem bylo využít tento prostor na ulici Myslbekova tak, ať je otevřen všem, pro všechny generace, a myslím si, že se to docela povedlo. Opravdu, kdo tu bude chtít trávit volný čas, tak s příchodem jara se toto hřiště otevře a bude mít tu možnost.”

      Hřiště bylo hotovo na konci března, s jeho otevřením je potřeba pár dní počkat, aby měla šanci vyrašit nově zasazená tráva.

      Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Toto hřiště je krásnou ukázkou toho, že každý občan města může navrhnout nějaký projekt, který zkrášlí okolí, kde bydlí nebo místo, kam chodí, a samozřejmě to může mít i nějaký přínos pro všechny ostatní.”

      Také letos radnice vyhlásila participativní rozpočet neboli výzvu Projekty pro Nový Jičín. Nové nápady mohou lidé starší 15 let nebo zástupci místních spolků podávat do 30. dubna. Podrobnosti jsou na webu.

      Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Takže Novojičíňáci mají pořád šanci něco navrhnout. Funguje to tak, že k dispozici je celkem pět set tisíc korun, do tohoto rozpočtu by se ten nápad měl vejít. Má nějaké náležitosti, které musí obsahovat. Tam je důležitá podmínka, že to musí být místo nebo objekt ve vlastnictví města. Následně je také potřeba sehnat podpisy třiceti podporovatelů. To je tam z toho důvodu, aby bylo zřejmé, že alespoň nějakou užší podporu ta aktivita má.”

      Jakmile předložené návrhy projdou kontrolou náležitostí, projedná je rada města. O vítězném projektu nakonec rozhodují hlasováním v anketě lidé. Proběhne na podzim.

      Participativní rozpočet je v Novém Jičíně uplatňován od roku 2018. Za tu dobu už se podařilo realizovat téměř desítku nápadů místních lidí.

      Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to například knihobudka ve Smetanových sadech, která je velmi oblíbená, Straník si nechal vybudovat takovou malou hernu pro děti, a nebo máme různě po městě rozmístěny discgolfové koše, to bylo také součástí tohoto rozpočtu. Takže vidíme, že díky návrhům lidí, i když jsou to drobnosti, už se to město podařilo zvelebit.”

      ---

      Noc divadel oživila i legendární Bestiář

      Beskydské divadlo se poprvé zapojilo do celostátní akce Noc divadel. Jeho prostory ožily koncerty, výstavami a tvořivými dílnami. Vrátil se i legendární projekt Bestiář.

      Noc divadel se v České republice konala po třinácté a letos s podtitulem „Sousedství“. Každé zapojené divadlo jej interpretovalo po svém, to Beskydské se proměnilo v pulzující centrum kultury, které návštěvníky zavedlo do různých prostor této budovy.

      Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “Dnes v Beskydském divadle probíhá historicky první Noc divadel, která bude jak pro dětské publikum, tak pro dospělé. Čekají nás záznamy inscenací Richard III. z Klicperova divadla, také dokument o inscenaci Bestiář v režii Radovana Lipuse, který bude přítomen, a potom inscenace Strach divadelního souboru UBAV.”

      Program byl cílem na všechny věkové skupiny a vítány byly i děti už zhruba od čtyř let.

      Jana Černá Nováková, marketingové oddělení, Beskydské divadlo: “Ty zveme na malou pohádku s názvem Já jsem strach, na divadelní tvořivé dílny a na bojovku, kdy se děti pohybují po stanovištích po celém divadle a plní jednoduché úkoly, hádanky, musí si postavit loutku, musí vidět dětské představení a na konci jim vznikne tajenka a když ji vyluští, tak dostanou sladkou odměnu.”

      Jana Černá Nováková, marketingové oddělení, Beskydské divadlo: “Dětský návštěvník si tady projde foyer, balkon a dostane se až na vrátnici.”

      Na jevišti se pak v rámci Noci divadel objevil i bývalý dlouholetý ředitel divadla Pavel Bártek, a to ve společnosti režiséra Radovana Lipuse. Společně uvedli dokument o projektu Bestiář, což je jedinečná inscenace, která vznikla před asi dvaceti lety právě pro Beskydské divadlo, a to i díky spolupráci Radovana Lipuse s dramaturgem Markem Pivovarem.

      Pavel Bártek, bývalý ředitel Beskydského divadla: “Cílem toho projektu bylo obeznámit diváky s divadlem trochu jinak, než při běžné návštěvě představení. To znamená, nechat diváka vstoupit do míst, kam se nikdy nedostane, kam nikdy nepřijde, aby si uvědomil, kolik různých tajemství, zákoutí a různých příležitostí se v tom divadle skrývá, v divadle jako v budově, v divadle jako v žánru.”

      Radovan Lipus, režisér: “Já jsem na novojičínské divadlo navázaný od jeho znovuotevření, protože jsme ho tady právě s Pavlem Bártkem a hercem Janem Fischerem slavnostně otevírali, takže jsem měl trošku na starosti ten program, takže mé kontakty a přátelství s Pavlem jsou dlouholeté. Potom se objevila možnost vytvořit inscenaci nebo takový projekt, který by využil tehdy zde působící spolek ToDivadlo. Takže jsme si s kolegou Markem Pivovarem, dramaturgem a autorem rozhodli, že to nebude klasická inscenace, ale že to bude projekt, který by byl zajímavý textově, takže jsme vycházeli z Fantastické zoologie Jorgeho Luise Borgese, špičkového argentinského spisovatele, myslitele a filosofa, a zároveň jsme vycházeli z netradičních nebo z nedivadelních prostor v tomto divadle, v této divadle. Ta inscenace vznikla velmi intenzivním způsobem, bydleli jsme tady, zkoušeli, zároveň se v té době šily kostýmy, vyráběly se dekorace a všechno to vzniklo v intenzivním procesu takového workshopu.”

      Ocenit tento specifický projekty mohli návštěvníci Noci divadel právě i díky tehdy natočenému dokumentu, který mohli shlédnout. Celý program pak ukončily večerní koncerty v kavárně Múza, vystoupil písničkář Tom Strom a folk punkový muzikant Jakub Tichý.

      ---

      Kolonu odborného učiliště okořenil řecký tanec

      Hodiny tělesné výchovy mohou být o jakémkoliv pohybu, včetně tance. Důkazem toho byla slavnostní kolona žáků Odborného učiliště a praktické školy. Právě oni se učili standardní, latinskoamerické i lidové tance v rámci tělocviku.

      18. ročník kolony žáků novojičínského Odborného učiliště a praktické školy začal, jak jinak než slavnostní polonézou. Nastoupilo do ní 32 párů, které postupně předvedly 15 tanců.

      Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Klasické standardní tance, jako je valčík, waltz, potom máme latinsko-americké tance, jako je jive a cha cha a máme tam také lidové tance, jako je čardáš a polka. A okořenili jsme to novým tancem, je to řecký tanec zorba.”

      Marek Moravčík, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Ano, samozřejmě, těším se na tu akci. Jsem rád, že tady už třetím rokem můžu být. Baví mě všechny tance.”

      Jiří Drozd, žák OU a PrŠ Nový Jičín: “Ptačí tanec a waltz.”

      Kateřina Pilná, pedagogický pracovník, OU a PrŠ Nový Jičín: “Trénovali jsme soustavně od ledna v hodinách tělesné výchovy a jak se blížil termín kolony, tak intenzivně i v jiných předmětech.”

      Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Vždy se rád účastním těchto akcí, co se týče dětí, tak opravdu je to moje srdcová záležitost a rád přispěju nejenom nějakým darem, ale i svou přítomností. Je pravdou, že tancovat moc neumím, ale vyšlu svou manželku a ta si určitě ráda zatancuje.”

      Andrea Havlíková, zástupce ředitele OU a PrŠ Nový Jičín: “Taneční kolona je každoročním vyvrcholením výuky tanců na naší škole, tanec se vyučuje v rámci tělesné výchovy. Tanec pro nás není jen pohyb, ale je to způsob komunikace, vyjádření emocí a radosti. Pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami je to také prostředek k posílení sebevědomí a překonání bariér."

      Odborné učiliště a praktická škola v Novém Jičíně má zhruba osmdesát žáků se zdravotním postižením se speciálními vzdělávacími potřebami. Děti se tu učí třeba zahradnické práce nebo také v oboru kuchař, který pro taneční slavnost napekl osm druhů zákusků.

      Kolona je největší akcí školy a je také dílem celého jejího kolektivu.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-04-04-2025-16-23