Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Od června si můžeme zaplavat i zabruslit
  • Avizované investiční akce začnou v červenci
  • Realistická kresba na Staré poště ohromí detaily

Od června si můžeme zaplavat i zabruslit

Měsíc červen a další uvolnění vládních opatření umožňují lidem více sportu a relaxace. V Novém Jičíně si mohou jít zaplavat a dokonce i zabruslit. Rada města schválila ledovou plochu v létě i kombinaci vnitřního a venkovního koupání.

První červen byl dnem, kdy se v Novém Jičíně po mnoha měsících otevřel bazén, i když kvůli teplotám ten vnitřní, a hokejisté zprovoznili ledovou plochu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Na žádost hokejového klubu, který je provozovatelem zimního stadionu, rada města schválila zahájení provozu a spuštění ledu od data 1. června. Zároveň bude led a zimní stadion zprovozněn i pro bruslení veřejnosti. Stejně tak od 1. června by měl být zprovozněn areál venkovního bazénu s tím, že v letošním roce by měl být ten provoz kombinovaný, čili za předpokladu špatného počasí by byl otevřen i vnitřní bazén.”

Právě na přípravu areálu venkovního koupání, opravu malého bazénu, údržbu velké vany a tobogánu, soustředil provozovatel bazénu v květnu veškeré úsilí a finance. Nicméně počasí v prvních červnových dnech neumožnilo venek otevřít. Vzhledem k nízkým teplotám nemělo smysl vodu ani přitápět.

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “Vzhledem k tomu, že panují docela nízké teploty v noci a přes den po nás to sluníčko také jen pokukuje, nějakých patnáct až devatenáct stupňů, tak zatím ten venkovní areál máme připravený, ale chceme lidi pozvat hlavně dovnitř.”

Kvůli současným pravidlům, které omezují počty lidí, ale nebudou fungovat sauny, páry a vířivka. V červnu tedy provozovatel předpokládá souběh provozu obou bazénů, v červenci a srpnu chtějí venek a vnitřek kombinovat

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “Protože v uvozovkách dlužíme těm našim návštěvníkům, aby si mohli zaplavat, aby vybrali i ty permanentní vstupy, tak jim chceme přes prázdniny poskytnout oba bazény. za předpokladu, že bude venku krásně, tak budeme venku, pokud počasí nedovolí provoz venkovního bazénu, přesuneme se dovnitř.”

Provoz koupání pak ale v prvních dnech vedle počasí zkomplikovaly i měnící se podmínky v souvislosti s rozvolňováním.

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “Dělali jsme všechno proto, abychom 1. června otevřeli venkovní areál za podmínek mimořádných opatření, které před čtrnácti dny fungovaly a se kterým a jsme počítali. Minulý týden v pátek mimořádná opatření dovolila otevřít vnitřní areály, což nás v danou chvíli limituje, protože ty počty lidí venku, které byly v předcházejícím mimořádném opatření, nekorespondují s těmi počty lidí, které tam mohou být v tuhle chvíli.”

Aktuální platné podmínky pro vstup a informace o provozu a otevírací době budou zveřejňovány na webu bazénu a u vchodu do areálu.

To zimní stadion rozmary počasí ohrozit nemohou. Ledová plocha je pod novou střechou a hokejisté a další bruslaři mohou konečně naplno využít halu po rekonstrukci.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “Led si pochvalují všichni, kdo ho využívají. Nejdůležitější je díky té rekonstrukci, vzduchotechnice, vyrovnanost teplot. Tak, jak se to nastaví, tak to funguje. Co se týče té sezony, tak my jsme se dohodli na městě, že otevřeme 1. června. Proto že naše děti mají skoro sezónní skluz, tak v rámci dohnání všech návyků a zrušení všech zlozvyků, které získali domácí lockdownem, tak že proběhne ta sezona v kuse od června do dubna.”

Letos tedy budou moci už i v červnu a červenci trénovat krasobruslaři a dostane se i na veřejnost.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “Ty uvolnění jsou tak markantní, že můžeme led nabízet i veřejnosti. Bruslení bude v neděli a podle zájmu bychom přidali i středu. A samozřejmě k tomu probíhají odpolední a noční “horské ligy”.”

První bruslení pro veřejnost je naplánováno na 6. června od 17 hodin a stejně tak tu chtějí v červnu otevřít Letní školičku bruslení.

---

Avizované investiční akce začnou v červenci

Léto bude v Novém Jičíně ve znamení zahájení několika staveb. Radnice v minulých týdnech ukončila více výběrových řízení na veřejné zakázky.

Rada města následně 19. května vítězné uchazeče schválila. Mohou tak fyzicky začít některé avizované investiční projekty.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jednalo se o zakázky v oblasti bydlení. Čili velká investiční akce, rekonstrukce bytového domu K Archivu, dále dvě zateplovačky, bytový dům na ulici Zborovská a Na Lani 212.”

Vybrané už jsou také firmy, která plošně opraví rozbité komunikace ve městě a vybuduje odbočku na cyklostezce Koleje v katastru Bludovic směrem přes viadukt.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Další zakázkou, která byla schválena a kde byl vybrán vítězný uchazeč, je rekonstrukce objektu krytého stání na sídlišti v Loučce. Je to objekt, který slouží pro parkování motorových vozidel.

Vedení města předpokládá, že během května a června budou podepsány smlouvy s vybranými dodavatelskými společnostmi a v červenci by mohly být zahájeny samotné stavby.

---

Realistická kresba na Staré poště ohromí detaily

“Od zábavy k umění” je název prezentace realistické kresby, kterou Stará pošta po několikaměsíční pauze obnovila svou výstavní činnost. Uvnitř jsou k vidění obrazy mladého novojičínského autora.

Výstavní síň Staré pošty se po měsících prázdnoty opět naplnila obrazy. Její prostory se otevřely 1. června.

Lenka Domitrová, MKS Nový Jičín: “Po osmi měsících nabízíme návštěvníkům a milovníkům umění výstavu novojičínského mladého umělce Martina Krejčího, který se představuje svými realistickými kresbami.”

Martin Krejčí je samouk. Jako dítě kreslil v hodinách výtvarné výchovy na Základní škole Jubilejní a vzpomíná na další léta, kdy pro něj bylo kreslení zábavou a rozptýlením z nudy.

Martin Krejčí, autor kreseb: “Původně jsem vlastně kreslil styl kreslený, takže manga a podobně, a jednou jsem si řekl, že zkusím nakreslit nějakou reálnou postavičku, třeba to zvládnu. A podařilo se. Tehdy jsem si říkal, že je to úžasný reálný portrét. Na dnešní poměr už je to ale takové slabší, ale strašně mě to nadchlo. Tak jsem pokračoval dál a dál, a zjistil jsem, že každým obrazem se rozvíjím a zlepšuju.”

Také proto nese výstava název “Od zábavy k umění”. Autor by byl rád, kdyby se návštěvníci zaměřili právě i na vývoj jeho tvorby, Proto zde nevystavuje jen nejlepší současnou tvorbu, ale i první obrázky staré pět nebo šest let.

Martin Krejčí, autor kreseb: “Tady můžete vidět první realistické obrazy, které jsme na výstavu umístil schválně, aby byl vidět ten pokrok. A vedle stejné osoby nakreslené v poslední době v daleko propracovanější formě.”

Ke kresbě používá především různé druhy tužek, pro některé detaily akrylové a temperové barvy. Nejraději vytváří portréty filmových postav, herců nebo zpěváků, kteří ho něčím oslovili.

Martin Krejčí, autor kreseb: “Například skupina Twenty One Pilots. Nikdy jsem je moc neposlouchal, po koncertu se mi začali strašně líbit a řekl jsem si, že si vzpomínku na něj uchovám prostřednictvím kresby. Takže Tak vznikl třeba jeden z posledních obrazů. Hodně často jsou kresby uchováním mých vzpomínek na určitý film, seriál, knihu nebo hudbu.”

V Novém Jičíně vystavuje Martin Krejčí své kresby zhruba po dvou letech, na počátku roku 2019 je bylo možné vidět ve foyeru Beskydského divadla. Na současné výstavě na Staré poště tak mohou návštěvníci pozorovat vývoj v použití barev a vykreslení pozadí.

Martin Krejčí, autor kreseb: “Hlavně jsem se zaměřil na to, aby už obraz nepůsobil tak pustě, ale abych pozadím dotvořil příběh té postavy. Jsou tam další menší postavy a motivy přírody. Obraz tak působí živěji a dává větší smysl. Inspirovat jsem se nechal i dalšími umělci, některé obrazy jsme ohraničil kreslenými rámy.”

Jednou by tento mladý autor rád napsal příběhovou knížku, jejíž podstatou by byly jeho ilustrace. Realistická kresba Martina Krejčího bude na Staré poště k vidění do 29. června. Na následující měsíce už městské kulturní středisko plánuje další výstavy . Například v srpnu to budou obrazy a sochy regionálního malíře Miroslava Hanzelky z Libhoště.

Lenka Domitrová, MKS Nový Jičín: “Zářijová výstava bude věnována tématu městské slavnosti, tedy 400 let bitvy u Nového Jičína v roce 1621. V říjnu taby budeme mít zástupkyni něžného pohlaví, bude to paní Loréna, která pochází z Kolumbie, takže to bude trocha exotiky ve výstavní síni. V listopadu se nám po dvou letech vrátí novojičínský malíř Jan Bil, který ve svých obrazech zobrazuje zákoutí Nového Jičína.”

Výstava Martina Krejčího se zatím musela obejít bez vernisáže, pořadatelé z městského kulturního střediska doufají, že další autoři už se slavnostní zahájení dočkají.

---Mohlo by Vás také zajímat