Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Volby do kraje: vyšší účast a tři posty zastupitelů
  • Závlahu i úklid sněhu zvládnou nové stroje
  • Knihovna slaví výročí a zve nové čtenáře
  • Historická vozidla na Svatého Václava lákala i v dešti

Volby do kraje: vyšší účast a tři posty zastupitelů

Nový Jičín bude mít v novém krajském zastupitelstvu tři členy. Rozhodl o tom výsledek hlasování, do kterého zasáhlo také téměř 35 procent voličů z tohoto města. Zájem o krajské volby zde byl o něco vyšší než před čtyřmi lety.

Úderem 14 hodiny začaly v pátek 2. října pro novojičínské občany starší 18 let volby do krajského zastupitelstva. Vůbec poprvé se místem hlasování hned pro dva volební okrsky stala Základní škola Komenského 68. Nahradila dosavadní místnosti v budově krajské veterinární správy a domově důchodců na Hřbitovní ulici.

voliči v Základní škole Komenského 68: 

“Je to privilegium, jdu k volbám už podruhé. Myslím si, že je to důležité, protože člověk by měl říct svůj názor na to, co si myslí o tom, kdo zde bude včele. Pro mně je to velmi důležité.”

“Já si myslím, že krajské volby jsou docela důležité, protože se v nich také točí peníze, a velmi rád podpořím ty politiky, o kterých si myslím, že je dobře rozdělí.”

“Každé volby jsou důležité. Já si myslím, že každý normální člověk by měl jít volit. Tím vyjádří svůj názor.”

Pro osoby v karanténě a kovidové izolaci byl v Novém Jičíně zřízen tzv. drive-in. Hlasovat z auta mohli v bývalém areálu Telecomu na Hoblíkově ulici, a to již s předstihem ve středu 30. září. Toto místo sloužilo pro voliče z území celého okresu.

Je sobota, dvě hodiny odpoledne, a volby pro Novojičíňáky definitivně končí. I členové komise, která sídlí na střední Mendelově škole, mohou dvoudenní maraton zrekapitulovat a začít sčítat hlasy.

Emilie Mrštíková, místopředsedkyně okrskové volební komise č. 6, Nový Jičín: “Volby proběhly poklidně, lidé přicházeli po celou dobu průběžně, dodržovali rozestupy a pokyny volební komise. Sundávali roušky pro identifikaci a vše brali s humorem. Jedinou výjimkou bylo, když se jednomu pánovi nelíbilo, že se mu kontrolovala platnost občanského průkazu. Měl výhrady, ale nakonec odvolil v pohodě.”

Bez větších komplikací proběhlo hlasování i v dalších 21 místních okrscích. Nahlášeny byly pouze dva incidenty. V jednom případě se domáhala výkonu volebního práva volička, která byla hospitalizována v nemocnici a neměla vyřízen voličský průkaz.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: “Druhý případ byl na škole Educa. Tam volební okrskovou komisi navštívila Policie České republiky s tím, že jim přišel anonym, že jeden z členů komise neměl správně nasazenou roušku. Nás policie doteď nekontaktovala, takže nevíme, jakým způsobem to budou řešit, protože se jednalo o anonym.”

Samotné sčítání hlasů bylo bezproblémové, poslední volební okrsek odevzdával výsledky těsně po 17 hodině.

Volební účast v kraji byla 32,71 procent. Nový Jičín na tom byl lépe, a to i ve srovnání se situací před čtyřmi lety.

Renáta Kelnarová, vedoucí odboru správních agend, MěÚ Nový Jičín: ”V roce 2016 bylo 30,23 procent voličů, v letošním roce to bylo 34,82 procent. Došlo k nárůstu, myslíme si tedy, že lidé mají zájem volit.”

Volby v Novém Jičíně vyhrálo hnutí ANO s necelými 26 procenty hlasů. Druhá skončila koalice ODS a TOP 09 se 14,29 procenty a třetí Piráti s výsledkem něco přes 13 procent.

V krajském zastupitelstvu bude mít Nový Jičín 3 zástupce. Stanislava Kopeckého z hnutí ANO, Václava Dobrozemského za ODS a Jaroslava Dvořáka za sociální demokracii.

---

Závlahu i úklid sněhu zvládnou nové stroje

Technické služby města obnovují zastaralé vybavení. Ve vozovém parku přibyly dvě multifunkční vozidla. Využít se dají celoročně. V zimě dokážou uklidit silnice a chodníky, v létě zavlaží městskou zeleň.

Pracovníci technických služeb se seznamují s obsluhou právě dovezených multifunkčních vozidel. Jedno auto bude využíváno při péči o veřejnou zeleň, druhé bude sloužit při úklidu komunikací, dostanou se i na chodníky a do úzkých uliček. Výbavu vozidle lze podle potřeby měnit, nasazením radlice a zařízení na sypání soli na zimní údržbu, nebo proměnou na sklápěč na převoz různých materiálů..

Pavel Tichý, ředitel TS Nový Jičín: “Při řešení zadání této zakázky jsme volili tu cestu, abychom v rámci příslušenství vozidel je mohli využívat celoročně.”

Zvláště práce s novou technikou na zalévání může být pro obsluhu i určitou zábavou.

Jan Majchrak, středisko zeleně, TS Nový Jičín: “Je to hlavně nové auto, čtyřkolka s pohonem čtyři krát čtyři. Na zalévání to bude dobré, protože to má to přední rameno na zalévání a větší sud na vodu. Je to lehce ovladatelné, všude se s tím dá vjet.”

Jiří Vyvial, zástupce dodavatelské firmy: “To rameno dosáhne až do výše tří a půl metru a slouží k tomu, aby se zalévaly květiny v kořenáči na sloupech veřejného osvětlení, případně z chodníků tam, kde pracovník nedosáhne.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ta stávající technika už dosloužila, tudíž se nám podařilo vysoutěžit tyto dva multifunkční vozy v celkové hodnotě zhruba 6 milionů korun.”

Dvě třetiny nákladů na pořízení nových aut uhradily technické služby ze svého investičního fondu, třetina částky šla z rozpočtu města.

---

Knihovna slaví výročí a zve nové čtenáře

Městská knihovna si výstavou “Knihy mají své osudy” připomíná významné výročí, právě před 130 lety se datuje počátek veřejného knihovnictví v Novém Jičíně. Prezentace je otevřena od 5. října a potrvá až do 22. prosince. První říjnové pondělí je také začátkem 24. ročníku celostátního Týdne knihoven.

Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “My jsme v Týdnu knihoven měli naplánovány přednášky, akce pro děti a celé rodiny, ale bohužel ty akce jsou od 5. října všechny zrušeny.”

V platnosti zůstává v Týdnu knihoven od 5. do 9. října registraci dospělých i dětských čtenářů na celý rok zdarma. Vyzkoušet si služby knihovny bezplatně mohou zcela noví čtenáři, kteří zdejší knihovnu ještě nenavštěvovali. Stávající čtenáři mohou využít vyhlášení amnestie poplatků za upomínky.

Od 19. října proběhne také Burzu knih.

Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Je to Burza knih, která byla přerušena z důvodu koronaviru v březnu. Tohle je její pokračování. Čtenářům budou nabídnuty knihy, které jsou už vyřazené. Knihovna samozřejmě doplňuje knihovní fond každý rok průběžně novými svazky a tohle jsou knihy, které buď duplicitní nebo už splnily svůj účel, že kolovaly v našich obsluhovaných knihovnách po celém okrese, a dáváme jim druhou šanci a nabízíme je čtenářům za symbolickou cenu.”

Knižní výprodej potrvá do konce měsíce října. Na 3. listopad pak ještě knihovna plánuje besedu se spisovatelem Arnoštem Vašíčkem.

---

Historická vozidla na Svatého Václava lákala i v dešti

Českého patrona, Svatého Václava, uctili v Novém Jičíně jízdou veteránských vozidel. Tradiční akci letos pořadatelé připravili v menším rozsahu, počet vozidel a zejména motocyklů také ovlivnilo deštivé počasí.

Svatováclavská jízda veteránů byla pořádána tradičně 28. září jako prezentace historických automobilů a motocyklů se startem u Zámku Kunín, s trasou kolem zámku Lešná a s cílem na novojičínském náměstí. Letos ovšem kvůli omezením doby a výrazně deštivému počasí s o polovinu slabší účastí.

František Horák, ředitel Svatováclavské jízdy: “Přijelo letos šedesát historických vozidel, hlavně aut, protože vzhledem k počasí je tu těch motocyklů velmi málo.”

Nicméně i v redukovaném počtu byla přehlídka veteránů pro veřejnost atraktivním lákadlem. 

návštěvníci akce: 

“Krásné, vzpomínky na mládí.”

“Chodím pravidelně, ale letos je to slabší, jsou tady novější auta.”

“Jsou zde opravdu krásné kousky a moc se mi to líbí.”

“Nejvíce se nám líbí ta nejstarší auta a četník s jeptiškou ze Saint-Tropez.”

Posádka Citroënu v kostýmech ze slavného francouzského filmu dorazila z Polanky u Ostravy.

Zdeněk Mikula, majitel historického vozidla: “Manželce se to autíčko vždycky líbilo, tak jsme ho pořídili. Je to Citroën 2CV, poslední model, co se vyráběl.”

Olga Mikulová, majitelka historického vozidla: “‘Řídíme ho oba dva, ale když jedeme v kostýmech, tak ho řídí jeptiška.”

Do veteránské jízdy se mohla zapojit vozidla vyrobená do roku 1980. Ta nejstarší pocházela z počátku minulého století.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry