Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Návštěvnické centrum zve na hru: Staň se kloboučníkem
  • Soutěž KOVO Junior hostila novojičínská škola
  • Rada přidělila byty pro mladé i uprchlíky
  • Školáci si vyzkoušeli psát jako ve středověku

Návštěvnické centrum zve na hru: Staň se kloboučníkem

Návštěvnické centrum připravilo v jedné ze svých expozic novou multimediální hru. Ožívá v ní jedna z novojičínských historicky doložených postav. Pokud v ní hráči uspějí, stanou se na závěr kloboučníkem.

Modernizovat své expozice, klobouků i Laudona, a obohacovat je o nové prvky a nápady se postupně snaží Návštěvnické centrum. Teď uvedlo do provozu hru pro návštěvníky napříč generacemi. Na velkém dotykovém panelu ožívá kloboučník Prokop. Hra vznikla ve spolupráci s historikem Radkem Poláchem.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Napadla nás myšlenka, že si návštěvníci ověří své znalosti pomocí multimediální hry. Vymýšleli jsme také název. Napadlo nás Staň se kloboučníkem s Podkopem.”

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Kloboučník Prokop je jeden z nejstarších známých obyvatel města Nového Jičína, který byl zaznamenám v dobových listinách uchovávaných v dnešním Státním okresním archivu Nový Jičín. Jeho působení je zaznamenáno k roku 1506, díky našemu bývalému historikovi a archivářovi Adolfu Turkovi, který tuto informaci zveřejnil poprvé při vydání publikace Hrad a panství Starý Jičín, kde byly zveřejněny i reálie, které se dotýkají i města Nového Jičína.”

Grafického zpracování hry se ujali tým animátorů v čele s Adamem Parmou.

Adam Parma, animátor: “Nás těšilo, že jsme dostali nějaké základní historické podklady k inspiraci pro to, kým je Prokop kde s vzal. A pravdou je, že je to tlaková nad generační figura. Protože tady byl pra pra pra Prokop, pra pra Prokop a pak je tady Prokop. Čili vycházíme z toho, že je tady v tom regionu nějaká tradice toho kloboučnictví, toho řemesla, na které ten Prokop, ten jeho děda a praděda navazují.”

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Dělaly se různé návrhy, skicy, jak kloboučník Prokop bude vypadat a navrhoval se smysl hry. Kloboučník Prokop se přenese v čase a objeví se ze 16. století ve 21. století a prověří znalost návštěvníků, jak se klobouky vyrábí. Návštěvníci mohou v první části expozice odhalit kouzlo vzniku klobouků a tato multimediální hra je zaměřena na edukaci, poznání a interaktivitu a formou této hry si návštěvník ověří svou znalost při výrobě klobouků. Takže Prokopovi pomůže odhalit kouzlo vzniku klobouků a také se stane na závěr hry kloboučníkem.”

Adam Parma, animátor: “Kdybych to měl žánrově zarámovat, tak existuje takový anglický termín edutainment, je to tedy entertainment, pobavit, a edukace. Spojí vlastně to, že se něco dozvídám a zároveň mě to baví. A my jsme se měli ještě jednu ambici, a to, aby to vytvořilo takový dramatický oblouk, aby tam, byl příběh.”

Svůj hlas propůjčil této hře ostravský herec Tomáš Jirman, se kterým Návštěvnické centrum spolupracuje v expozici generála Laudona. A jak na závěr uvedla vedoucí centra Radka Bobková, kloboučník Prokop svým vystupováním v této hře rozhodně neřekl v rámci expozice poslední slovo.

---

Soutěž KOVO Junior hostila novojičínská škola

Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně hostila regionální soutěž KOVO Junior. Své dovednosti zde změřili nejlepší chlapci ze strojírenských oborů z Moravskoslezského kraje. Dva nejlepší postoupili do republikového kola.

Nejlepší žáci strojírenských oborů středních škol Moravskoslezského kraje se utkali v regionálním kole soutěže KOVO Junior, které hostila Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně.

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Na dnešní regionální kolo přijelo, respektive mělo přijet 12 účastníků, máme jich tady 11 z 11 škol Moravskoslezského kraje, ten jeden bohužel onemocněl. Soutěž se skládá z praktické části, kdy mají vyrobit výrobek podle dílenského výkresu, pak je to měření fyzikálních veličin a třetí částí je test.”

Na první praktický úkol měli žáci pět a půl hodiny.

Radomír Hošický, učitel odborného výcviku SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: ”Žáci mají vyrobit tak zvanou prizmu, která se skládá ze tří částí. výrobek musí být vyroben přesně, mají tam vrtání, zahlubování, vystružování.”

Matyáš Cáb, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Myslím si, že se mi to dneska povede. Ta práce mě baví hodně, vždycky mě bavilo pracovat rukama, a dovedu si představit, že bych se někde mohl do budoucna uplatnit.”

Michal Farkaš, Střední odborná škola Město Albrechtice: “Nejobtížnější bude asi udělat ten hranolek, ale myslím si, že to zvládnu. Baví mě hodně opravovat auta a podobně, bavím se tím.”

Vyhlašovatelem této celostátní soutěže je Cech KOVO ČR a je součástí projektu „České ručičky“.

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Dva nejlepší žáci postoupí do celostátního kola, takže je to celorepubliková soutěž, která má za úkol popularizovat obory strojní mechanik, nástrojář a potažmo obor puškař, který tedy v Moravskoslezském kraji není.”

Zdeněk Dorotík, supervizor soutěže, personální ředitel NC Line: “Já jsem se před spousty lety vyučil také jako zámečník. Tehdy ta podpora od státu byla taková, že když nějaký učební obor chyběl, tak se zvýšila podpora toho učebního oboru a tím vzrostl zájem těch dětí o to, jít pracovat rukama, jít se učit do nějakého strojírenského oboru. Ty počty těch dětí, které se chtějí vydat tímto směrem, radikálně kles. Ta jejich hodnota v budoucnu bude pro nás obrovská.”

Do celostátního kola soutěže KOVO Junior, které se v dubnu koná v Domažlicích, postoupili, jak už bylo řečeno, dva účastníci krajské soutěže. Z prvního místa to byl Daniel Radek ze Střední školy technické v Opavě a ze druhé pozice Matyáš Cáb z pořádající novojičínské Střední školy technické a zemědělské.

---

Rada přidělila byty pro mladé i uprchlíky

Do městských startovacích bytů v nově rekonstruovaném Domě K Archivu s v lednu začali stěhovat první nájemci. Po dvou kolech losování, které proběhly loni v září, byly všechny byty obsazené. Nicméně na přelomu roku se některé znovu uvolnily. Sedm lidí byt odmítlo, víceméně vzhledem k tomu, že se v posledních měsících změnila jejich životní situace.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Před koncem roku nám sedm vybraných zájemců odmítlo podepsat nájemní smlouvu, čili tyto byty se uvolnily. My jsme tři z nich přednostně přidělili lékařům nemocnice Agel Nový Jičín, další čtyři proběhly standardním způsobem, losováním, a na lednové schůzi rady bylo schváleno jejich přidělení. V tuto chvíli, pokud i těchto nových sedm uchazečů podepíše nájemní smlouvy, tak bytový dům je kompletně obsazen.”

Radní města na své lednové schůzi také rozhodla o dalším užívání 8 bytů vyčleněných pro dočasné ubytování uprchlíků z Ukrajiny.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Rada města rozhodla prodloužit tento režim vyčlenění těchto bytů do konce srpna letošního roku. Takže těchto osm bytů, kde žije 27 osob, je vyčleněno do konce prázdnin letošního roku. Uprchlíci jsou zde ubytování zdarma, město hradí náklady na energie ze státního rozpočtu čerpá kompenzační příspěvek.”

Mezi byty pro uprchlíky město začlenilo také dva v bývalé výpravní budově v areálu horního vlakového nádraží. Radnice na jejich opravu získal státní dotaci z Programu Ukrajina i významný finanční dar od soukromé společnosti.

---

Školáci si vyzkoušeli psát jako ve středověku

Od písmene ke knížce, to je název jednoho ze vzdělávacích programů Muzea Novojičínska. Ukazuje největší poklady z depozitářů, což jsou mimo jiné i vzácné ručně psané knihy. Účastníci si vyzkouší gotické písmo a psaní husím brkem.

Jak vypadaly první písemné záznamy, čím a na co lidé psali. S tím vším seznamuje především školáky edukační program Muzea Novojičínska Od písmene ke knížce. Účastníci si mohou prohlédnout jedny z největších pokladů muzea - vzácné staré knihy.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “A na tom základě jim ukazuje, jak se dříve psalo, jak náročná a zároveň krásná byla práce středověkého písaře. Takže vracíme se ještě mnohem dále, než jak jsou staré publikace, které jim ukazujeme.”

Děti si tu vyzkouší psaní husím brkem namočeným do duběnkového inkoustu, nebo kaligrafickým perem vykreslí středověké gotické písmo.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “My jim samozřejmě vysvětlujete, že ten středověký písař se to učil mnohem delší dobu a děti to tak trošku uklidní, že když to zkouší poprvé a nepovede se jim to, že to není žádná velká hrůza.”

Napsat knihu mohlo kdysi trvat i několik let, o práci se v písařské dílně dělilo i několik lidí, což lze vidět i na různém písmu použitém v jedné knize.

Na památku si děti z muzea mohou odnést nejen svá písemná díla, ale také jednoduchý tisk s různými motivy.

žáci 4. B Základní školy Tyršova:

“Mně nejvíce zaujalo psaní perem na pergamen.”

“Jak nám ta paní ukazovala ty staré knížky.”

“Bylo to docela zajímavé.”

“Ty písmenka byly nejhorší”

“Teď jsem si zkusil psát tím husím brkem a to je taky dobré.”

“Nejvíce mě bavil asi ten tisk.”

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Prostřednictvím jednoduché divadelní pohádky se dětem snažíme ukázat také to, jak je těžké pro spisovatel složit příběh. My se to tedy snažíme zahrát, máme loutku prince a princezny a společně s dětmi zaimprovizujeme a sehrajeme jednoduchý příběh. Děti zabaví, ale také si někdy uvědomí, jak těžké je, aby ten příběh měl začátek, průběh a konec.”

Program Od písmene ke knížce je vhodný pro školáky prvního a druhého stupně, muzeum ovšem také zpracovalo varianty pro mateřské nebo naopak střední školy.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
06. února 2023, 16:20

Návštěvnické centrum zve na hru: Staň se kloboučníkem

Návštěvnické centrum připravilo v jedné ze svých expozic novou multimediální hru. Ožívá v ní jedna z novojičínských historicky doložených postav. Pokud v ní hráči uspějí, stanou se na závěr kloboučníkem.

Modernizovat své expozice, klobouků i Laudona, a obohacovat je o nové prvky a nápady se postupně snaží Návštěvnické centrum. Teď uvedlo do provozu hru pro návštěvníky napříč generacemi. Na velkém dotykovém panelu ožívá kloboučník Prokop. Hra vznikla ve spolupráci s historikem Radkem Poláchem.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Napadla nás myšlenka, že si návštěvníci ověří své znalosti pomocí multimediální hry. Vymýšleli jsme také název. Napadlo nás Staň se kloboučníkem s Podkopem.”

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Kloboučník Prokop je jeden z nejstarších známých obyvatel města Nového Jičína, který byl zaznamenám v dobových listinách uchovávaných v dnešním Státním okresním archivu Nový Jičín. Jeho působení je zaznamenáno k roku 1506, díky našemu bývalému historikovi a archivářovi Adolfu Turkovi, který tuto informaci zveřejnil poprvé při vydání publikace Hrad a panství Starý Jičín, kde byly zveřejněny i reálie, které se dotýkají i města Nového Jičína.”

Grafického zpracování hry se ujali tým animátorů v čele s Adamem Parmou.

Adam Parma, animátor: “Nás těšilo, že jsme dostali nějaké základní historické podklady k inspiraci pro to, kým je Prokop kde s vzal. A pravdou je, že je to tlaková nad generační figura. Protože tady byl pra pra pra Prokop, pra pra Prokop a pak je tady Prokop. Čili vycházíme z toho, že je tady v tom regionu nějaká tradice toho kloboučnictví, toho řemesla, na které ten Prokop, ten jeho děda a praděda navazují.”

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Dělaly se různé návrhy, skicy, jak kloboučník Prokop bude vypadat a navrhoval se smysl hry. Kloboučník Prokop se přenese v čase a objeví se ze 16. století ve 21. století a prověří znalost návštěvníků, jak se klobouky vyrábí. Návštěvníci mohou v první části expozice odhalit kouzlo vzniku klobouků a tato multimediální hra je zaměřena na edukaci, poznání a interaktivitu a formou této hry si návštěvník ověří svou znalost při výrobě klobouků. Takže Prokopovi pomůže odhalit kouzlo vzniku klobouků a také se stane na závěr hry kloboučníkem.”

Adam Parma, animátor: “Kdybych to měl žánrově zarámovat, tak existuje takový anglický termín edutainment, je to tedy entertainment, pobavit, a edukace. Spojí vlastně to, že se něco dozvídám a zároveň mě to baví. A my jsme se měli ještě jednu ambici, a to, aby to vytvořilo takový dramatický oblouk, aby tam, byl příběh.”

Svůj hlas propůjčil této hře ostravský herec Tomáš Jirman, se kterým Návštěvnické centrum spolupracuje v expozici generála Laudona. A jak na závěr uvedla vedoucí centra Radka Bobková, kloboučník Prokop svým vystupováním v této hře rozhodně neřekl v rámci expozice poslední slovo.

---

Soutěž KOVO Junior hostila novojičínská škola

Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně hostila regionální soutěž KOVO Junior. Své dovednosti zde změřili nejlepší chlapci ze strojírenských oborů z Moravskoslezského kraje. Dva nejlepší postoupili do republikového kola.

Nejlepší žáci strojírenských oborů středních škol Moravskoslezského kraje se utkali v regionálním kole soutěže KOVO Junior, které hostila Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně.

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Na dnešní regionální kolo přijelo, respektive mělo přijet 12 účastníků, máme jich tady 11 z 11 škol Moravskoslezského kraje, ten jeden bohužel onemocněl. Soutěž se skládá z praktické části, kdy mají vyrobit výrobek podle dílenského výkresu, pak je to měření fyzikálních veličin a třetí částí je test.”

Na první praktický úkol měli žáci pět a půl hodiny.

Radomír Hošický, učitel odborného výcviku SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: ”Žáci mají vyrobit tak zvanou prizmu, která se skládá ze tří částí. výrobek musí být vyroben přesně, mají tam vrtání, zahlubování, vystružování.”

Matyáš Cáb, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Myslím si, že se mi to dneska povede. Ta práce mě baví hodně, vždycky mě bavilo pracovat rukama, a dovedu si představit, že bych se někde mohl do budoucna uplatnit.”

Michal Farkaš, Střední odborná škola Město Albrechtice: “Nejobtížnější bude asi udělat ten hranolek, ale myslím si, že to zvládnu. Baví mě hodně opravovat auta a podobně, bavím se tím.”

Vyhlašovatelem této celostátní soutěže je Cech KOVO ČR a je součástí projektu „České ručičky“.

Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Dva nejlepší žáci postoupí do celostátního kola, takže je to celorepubliková soutěž, která má za úkol popularizovat obory strojní mechanik, nástrojář a potažmo obor puškař, který tedy v Moravskoslezském kraji není.”

Zdeněk Dorotík, supervizor soutěže, personální ředitel NC Line: “Já jsem se před spousty lety vyučil také jako zámečník. Tehdy ta podpora od státu byla taková, že když nějaký učební obor chyběl, tak se zvýšila podpora toho učebního oboru a tím vzrostl zájem těch dětí o to, jít pracovat rukama, jít se učit do nějakého strojírenského oboru. Ty počty těch dětí, které se chtějí vydat tímto směrem, radikálně kles. Ta jejich hodnota v budoucnu bude pro nás obrovská.”

Do celostátního kola soutěže KOVO Junior, které se v dubnu koná v Domažlicích, postoupili, jak už bylo řečeno, dva účastníci krajské soutěže. Z prvního místa to byl Daniel Radek ze Střední školy technické v Opavě a ze druhé pozice Matyáš Cáb z pořádající novojičínské Střední školy technické a zemědělské.

---

Rada přidělila byty pro mladé i uprchlíky

Do městských startovacích bytů v nově rekonstruovaném Domě K Archivu s v lednu začali stěhovat první nájemci. Po dvou kolech losování, které proběhly loni v září, byly všechny byty obsazené. Nicméně na přelomu roku se některé znovu uvolnily. Sedm lidí byt odmítlo, víceméně vzhledem k tomu, že se v posledních měsících změnila jejich životní situace.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Před koncem roku nám sedm vybraných zájemců odmítlo podepsat nájemní smlouvu, čili tyto byty se uvolnily. My jsme tři z nich přednostně přidělili lékařům nemocnice Agel Nový Jičín, další čtyři proběhly standardním způsobem, losováním, a na lednové schůzi rady bylo schváleno jejich přidělení. V tuto chvíli, pokud i těchto nových sedm uchazečů podepíše nájemní smlouvy, tak bytový dům je kompletně obsazen.”

Radní města na své lednové schůzi také rozhodla o dalším užívání 8 bytů vyčleněných pro dočasné ubytování uprchlíků z Ukrajiny.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Rada města rozhodla prodloužit tento režim vyčlenění těchto bytů do konce srpna letošního roku. Takže těchto osm bytů, kde žije 27 osob, je vyčleněno do konce prázdnin letošního roku. Uprchlíci jsou zde ubytování zdarma, město hradí náklady na energie ze státního rozpočtu čerpá kompenzační příspěvek.”

Mezi byty pro uprchlíky město začlenilo také dva v bývalé výpravní budově v areálu horního vlakového nádraží. Radnice na jejich opravu získal státní dotaci z Programu Ukrajina i významný finanční dar od soukromé společnosti.

---

Školáci si vyzkoušeli psát jako ve středověku

Od písmene ke knížce, to je název jednoho ze vzdělávacích programů Muzea Novojičínska. Ukazuje největší poklady z depozitářů, což jsou mimo jiné i vzácné ručně psané knihy. Účastníci si vyzkouší gotické písmo a psaní husím brkem.

Jak vypadaly první písemné záznamy, čím a na co lidé psali. S tím vším seznamuje především školáky edukační program Muzea Novojičínska Od písmene ke knížce. Účastníci si mohou prohlédnout jedny z největších pokladů muzea - vzácné staré knihy.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “A na tom základě jim ukazuje, jak se dříve psalo, jak náročná a zároveň krásná byla práce středověkého písaře. Takže vracíme se ještě mnohem dále, než jak jsou staré publikace, které jim ukazujeme.”

Děti si tu vyzkouší psaní husím brkem namočeným do duběnkového inkoustu, nebo kaligrafickým perem vykreslí středověké gotické písmo.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “My jim samozřejmě vysvětlujete, že ten středověký písař se to učil mnohem delší dobu a děti to tak trošku uklidní, že když to zkouší poprvé a nepovede se jim to, že to není žádná velká hrůza.”

Napsat knihu mohlo kdysi trvat i několik let, o práci se v písařské dílně dělilo i několik lidí, což lze vidět i na různém písmu použitém v jedné knize.

Na památku si děti z muzea mohou odnést nejen svá písemná díla, ale také jednoduchý tisk s různými motivy.

žáci 4. B Základní školy Tyršova:

“Mně nejvíce zaujalo psaní perem na pergamen.”

“Jak nám ta paní ukazovala ty staré knížky.”

“Bylo to docela zajímavé.”

“Ty písmenka byly nejhorší”

“Teď jsem si zkusil psát tím husím brkem a to je taky dobré.”

“Nejvíce mě bavil asi ten tisk.”

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Prostřednictvím jednoduché divadelní pohádky se dětem snažíme ukázat také to, jak je těžké pro spisovatel složit příběh. My se to tedy snažíme zahrát, máme loutku prince a princezny a společně s dětmi zaimprovizujeme a sehrajeme jednoduchý příběh. Děti zabaví, ale také si někdy uvědomí, jak těžké je, aby ten příběh měl začátek, průběh a konec.”

Program Od písmene ke knížce je vhodný pro školáky prvního a druhého stupně, muzeum ovšem také zpracovalo varianty pro mateřské nebo naopak střední školy.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-06-02-2023-16-24