Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Přebíhání před Fokusem má zamezit nový přechod
  • Prvním miminkem roku je Laura
  • Divadlo zaplnili tanečníci, muzikanti i výtvarníci

Přebíhání před Fokusem má zamezit nový přechod

Před Střediskem volného času Fokus, do kterého dochází stovky dětí a dospělých, je nový přechod pro chodce. Jeho vybudování řešilo město řadu let. Dané místo totiž není příliš přehledné, blízko je křižovatka i další přechod.

Přejít ulici K nemocnici směrem ke Středisku volného Fokus mohli dosud lidé po přechodu pro chodce, který je zhruba o 50 metrů dále. Většina si ale cestu zkrátila a přebíhala komunikaci přímo naproti Fokusu. O přechodu pro chodce se tu proto diskutovalo roky. Prosadit se ho podařilo až letos.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Dlouho se řešilo, jestli je možné tam ten přechod zřídit, byl to i jeden z požadavků Veřejného fóra v roce 2019, a řešilo se nějakou dobu s dopravní policií, jestli je to možné. Jednak tam je problém v té blízkosti toho druhého přechodu a potom i křižovatky, která tam je. Nakonec se podařilo najít nějaké řešení.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Cílem toho je zvýšení bezpečnosti zejména dětí navštěvujících kroužky v tom středisku volného času.”

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “V případě, že přechod nebyl, tak lidé k nám přebíhali tou nejkratší cestou z druhé strany. Věřím, že ten přechod napomůže tomu, aby se ta pěší zóna usměrnila. Jsme si vědom toho, že hned vedle je další přechod, že je to takové trošku nešikovné. Jen bych ocenil, a to už jsem probíral s panem místostarostou a bud probírat s dalšími lidmi, pokud vznikly nějaké ještě další bezpečnostní prvky v rámci tohoto nového přechodu.”

Přechod pro chodce je nasvětlený a řidiče na něj upozorňují informační cedule. Ředitel volnočasového střediska, které navštěvují stovky dětí, ještě hodlá prosadit vybudování určitého koridoru, který by chodce na přechod nasměřoval.

Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Rád bych byl za to zábradlí, které by ohraničovalo možnost toho vstupu, ať je ten přechod maximálně využívaný, byť lidé mohou přejít jinde. Byl bych rád, kdyby těch pět kroků k tomu přechodu udělali.”

Na použití přechodu pro chodce, tedy už toho prvního naproti pekárně, upozorňuje návštěvníky Fokusu i nápis na chodníku u brány areálu.

---

Prvním miminkem roku je Laura

Prvním novojičínským občánkem narozeným v roce 2022 v místní porodnici je dívka Laura. Na svět přišla hned 1. ledna před půl třetí ráno.

V novojičínské nemocnici proběhl první letošní porod hned 1. ledna, ve 2 hodiny 27 minut se zde narodila Laura jako první miminko maminky Dominiky Pohořelské z Nového Jičína. Holčička vážila 3 410 gramů a měřila 49 centimetrů.

Ondřej Novák, vedoucí lékař porodních sálů, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Narodila se zdravá holčička, porod byl normální, bez komplikací, všechno je v pořádku a paní už se může pomalu chystat domů.”

Mamince malé Laury přišli gratulovat zástupci nemocnice a tradičně také starosta města. Od nemocnice dostala Dominika Pohořelská pro miminko například monitor dechu, pozorností města byly dárkové poukazy a příspěvek na zlaté náušnice.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Měl jsem tu čest přivítat první narozené dítě v Novém Jičíně. Popřál bych dívce štěstí, zdraví, lásky a samozřejmě mamince vše nejlepší do nového roku a především, aby tu roli rodiče úspěšně zvládla. Určitě se s maminkou a miminkem potkáme na vítání občánků a později v organizacích, které zřizuje město, to je v mateřské a základní škole.”

Co se týče statistik porodního oddělení této nemocnice za rok 2021, na svět zde přivedli celkem 646 dětí. Přičemž chlapci a děvčata byli naprosto v rovnováze. Nejčastější jména byla Viktorka, Julie, Eliška, Jakub, Matyáš a Jan.

Ondřej Novák, vedoucí lékař porodních sálů, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Naše porodnice prošla rekonstrukcí porodních sálů před dvěma lety s tím, že samozřejmě bychom byli rádi, kdyby ty rekonstrukce dále pokračovaly, protože porodnice je ve staré budově. Ale zase můžeme nabídnout rodinný a individuální přístup, který si dnes rodičky cení.”

Eva Opletalová, vedoucí lékařka novor. odd., Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Jsme novorozenecký specialista, to je ten odborný garant, který zajišťuje, že maminky, které k nám přijdou, se mohou spolehnout, že dostanou tu nejvyšší, tu špičkovou úroveň péče o novorozence. Nabízíme maminkám ten standard a ten základ, který nabízí všude v České republice, ale na rozdíl od toho ostatních malých porodnice, které nemají návaznost v té péči, tak tady v Novém Jičíně je taková úroveň, kterou nemají ani některé pražské porodnice. Protože k miminku, pokud je tam nějaký problém, tu může přijít specialista, přichází ortoped, urolog, kožní lékař a další. Prostě to širší zázemí a nemocniční propojení je tu opravdu špičkové.”

Novorozenecké oddělení disponuje monitory dechu v dětských postýlkách, které maminkám půjčuje i domů, nebo speciálním novorozeneckým resuscitátorem, přístrojem, který například předčasně narozeným dětem pomáhá při potížích s dechem a dalších komplikacích.

---


Divadlo zaplnili tanečníci, muzikanti i výtvarníci

Vystoupení v Beskydském divadle je pro základní uměleckou školu možností, jak během jednoho programu představit všechny své obory. Tato příležitost se ji nyní naskytla před Vánoci - a bylo to po dlouhých dvou letech.

Po dvouleté pauze si na prknech Beskydského divadla znovu zahráli, zazpívali a zatančili žáci zdejší základní umělecké školy. Vánoční koncert byl příležitostí, aby se před publikem předvedly všechny tři obory této školy.

Ilona Rudelová, zástupkyně ředitele ZUŠ Nový Jičín: “Představí se za hudební obor žákovský orchestr, soubor bicích nástrojů, jazz trio, sólistka na cimbál. Pak se bude prezentovat výtvarný obor a samozřejmě choreografie tanečního oboru."

Výtvarníci vytvořili videoprojekci svých prací, tanečníci se prezentovali v sedmi vystoupeních.

Ilona Rudelová, zástupkyně ředitele ZUŠ Nový Jičín: “Jsou to choreografie laděné na tu romantickou notu, nejsou typicky vánoční, ale souvisí to se zimou, s tímto obdobím a s takovou tou romantickou náladou.”

Julie Cihlářová, taneční obor ZUŠ: “Připravili jsme baletní vystoupení na písničku Zafúkané”

Gabriela Chalasová, taneční obor ZUŠ: “Paní učitelka říkala, že to bude náročnější, ale že to zvládneme, že nám věří.”

Bubeníci kromě klasických bicí zapojili do svého vystoupení další nástroje.

Adrian Ševeček, učitel ZUŠ Nový Jičín: “Jsou tam perkuse dohromady s bicí soupravou, jsou tam latinskoamerické perkuse, kravské zvonce, shakery, chrastítka a takové věci, tak si myslím, že to bude zvukově pestré.”

Adrian Ševeček, učitel ZUŠ Nový Jičín: “Bylo to inspirováno knížkou Henryka Sienkiewicze Pouští a pralesem, tak jsem si udělali takové téma. Jsou tam slyšet původní rytmy z těch zemí, kde se ty oblasti nacházejí, takže je to takový celosvětový mix, dá se říct.”

Koncert před vyprodaným publikem zakončily společně zpívané koled. Už na počátku prosince připravila základní umělecká škola v divadle jeden menší program, během kterého se představili sóloví hráči na hudební nástroje.

---Mohlo by Vás také zajímat