Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Prodloužené Koleje už jen čekají na kolaudaci
  • Výuku na škole vzali do svých rukou vojáci
  • Zahradou školky vedla strašidelná stezka

Prodloužené Koleje už jen čekají na kolaudaci

Prodloužení cyklostezky Koleje je hotovo. Její začátek se posunul blíže k městu, zhruba o tři sta metrů. Cyklisté i chodci ji budou moci začít oficiálně využívat zhruba v polovině listopadu, po kolaudaci.

Stavební práce vedoucí k prodloužení cyklostezky Koleje o 326 metrů směrem k bývalému hornímu nádraží skončily. Tato část asfaltové stezky bude oficiálně sloužit cyklistům i chodcům, protože na podélně vedoucí ulici Rybníčky není chodník.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to akce, která byla realizována od června do října letošního roku. Zhruba v polovině listopadu by mělo dojít ke kolaudaci. Akce stála 3,6 milionu korun včetně daně, z čehož jsme získali z Moravskoslezského kraje, z dotačního programu podpora rozvoje cykloturistiky, dotaci přesahující milion korun a taktéž i cena projektové dokumentace byla částečně financována z tohoto dotačního programu.”

Samotná stavba už je dokončena, nicméně oficiálnímu užívání ještě brání chybějící kolaudace.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Z hlediska administrativy ještě není zkolaudovaná, proto na jejím začátku a na konci je pořád oplocení. Samozřejmě nemůžeme chodcům a cyklistům zabránit v jejím použití, nicméně dokud nebude oficiálně zkolaudovaná, tak použití této komunikace je na vlastní nebezpečí.”

Součástí stavby je na ulici Žilinská místo pro přechází a nájezd pro cyklisty směrem k pokračující cyklostezce. Nový úsek lemuje 14 lamp veřejného osvětlení a 48 nově vysazených stromů. V další fázi projektu zde přibyde parkoviště.

Výsledkem revitalizace celého prostoru bývalého nádraží by měl být relaxačně sportovní areál s pumptrackem a oddechovým prostorem pro cyklisty.

Další plány v oblasti cyklodopravy má pak radnice i v jiných částech města.

Ondřej Syrovátka (SZ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Asi největší projektem, který momentálně máme v plánu a je ve fázi rozpracování, je cyklostezka podél ulice Bohuslava Martinů, která je poměrně dlouhá. Vznikla tam už studie, která ukázala, že nejvhodnější bude vybudovat samostatnou cyklostezku vedle stávající silnice. Ale ještě tam probíhají nějaká jednání, takže je možné, že se to ještě malinko promění. Druhá věc, která se aktuálně děje, je kontakt s krajským cyklokoordinátorem, se kterým se snažíme dojednat napojení na okolní města a obce.”

Třetí aktivitou v oblasti podpory cyklodopravy je vize zavedení sdílených kol v Novém Jičíně, případně i ve spolupráci s dalšími městy. Konkrétnější jednání v této oblasti začnou v příštím roce.

---

Výuku na škole vzali do svých rukou vojáci

Základní školu Komenského 68 obsadili vojáci Armády České republiky. Tedy ne celou a jen na jeden den. V rámci projektu ministerstva obrany předstoupili před žáky s praktickým programem Příprava občanů k obraně státu.

Rychlokurz sebeobrany, ale také výcvik poskytnutí první pomoci nebo informace o nebezpečných chemických látkách, to vše bylo součástí programu Příprava občanů k obraně státu, se kterým navštívili Základní školu Komenského 68 vojáci Armády České republiky, konkrétně z opavského 53. pluku průzkumu a elektronického boje.

Daniela Hölzelová, tisková mluvčí Ministerstva obrany ČR: “Chceme školáky především připravit na mimořádné situace, se kterými se mohou v běžném životě setkat. Budou si moci vyzkoušet a natrénovat, jak správně ošetřit různá poranění, dozví se například, co dělat při úniku chemických látek, je to zpestřeno i ukázkami a tréninkem sebeobrany, dozví se něco o bezpilotních prostředcích a technice, ale to nejdůležitější pro nás je ta teoretická část, kdy obrana státu není jen záležitostí ozbrojených sil a vojáků, ale je to v podstatě záležitost všech občanů České republiky, protože všichni máme od 18 do 60 let takzvaně brannou povinnost.”

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “V tomto programu již máme několik let vzdělávané pedagogy a o tento program jsem na škole žádali už před několika lety a dnes se to podařilo. Program probíhá ve čtyřech blocích a absolvují ho žáci sedmého, osmého a devátého ročníku.”

Daniela Hölzelová, tisková mluvčí Ministerstva obrany ČR: ”Je to samozřejmě úplně jiné, když se před ty děti postaví voják v uniformě, tak to má úplně jinou váhu, než když to říká pan učitel. Samozřejmě je to jiná autorita, mají zkušenosti.”

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Téma obrany státu je součástí vzdělávacího programu na základní škole a my máme zařazeny do učiva 6. třídy předmět, který jsme zavedli před několika lety, ochrana člověka za mimořádných událostí. Je tam jako jedno z témat zařazena i úloha armády, ale děti se tam také učí, jak se mají chovat za mimořádných událostí, kterých v dnešní době, bohužel, velmi přibývá.”

Vzdělávací program s vojáky absolvovalo celkem 220 žáků, všichni školáci, včetně těch z nižších tříd, si mohli prohlédnout venku vystavenou techniku.

---

Zahradou školky vedla strašidelná stezka

Zahrada mateřské školy na ulici Karla Čapka se zcela nestandardně otevřela dětem až za tmy. Zaplnila ji světýlka a vlídná strašidla. Konala se tu akce Čarovný podzim se stezkou odvahy.

Čarovný podzim vykouzlili po setmění na zahradě pracovníci Mateřské školy Karla Čapka. Tmou probleskovaly jen malá světýlka, oheň a lucerny. Rodiče s dětmi si tu užili tajemný podvečer se zábavným programem.

Jana Vrbová, ředitelka MŠ Máj Nový Jičín: “Protože ne všichni se ztotožňují s Helloweenem, takže jsme to pojali trošku podzimně, trošku strašidelně. Všichni mají možnost ochutnat dobroty, které děti připravily s kuchařkami a je to zkrátka taková oslava podzimu.”

Atmosféru tohoto ročního období podtrhly suroviny, ze kterých děti pomáhaly připravovat občerstvení, například řepa nebo mák, a dále možnost opékání špekáčků a brambor nebo

dlabání dýní. Největší dobrodružství, zábava i legrace ale čekaly na děti při plnění úkolů na strašidelné stezce.

účastníci akce:

“Užili jsem si to, bylo to moc pěkné a dcera byla moc spokojená.”

“Líbilo se mi plnění úkolů a jak tam byli tu duchové pověšeni.”

“Bylo to tady super.”

“Líbila se mi stezka, kde byla světýlka a bubáci.”

Podzimní téma provází i denní program ve školce, učitelky si s dětmi povídají právě také o srovnání dušiček a Halloweenu.

Jana Vrbová, ředitelka MŠ Máj Nový Jičín: “Děti si vyprávějí o svátcích, co tyto svátky znamenají, jaká je tradice u nás a jaká je tradice v zahraničí.”

---Mohlo by Vás také zajímat