Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Do školy šli letos poprvé, čekaly je testy a vysvědčení
  • Silnice pokryl rekordní počet děr, oprava začala

Do školy šli letos poprvé, čekaly je testy a vysvědčení

V pondělí se znovu, ovšem opět jen pro některé žáky, otevřely základní školy. Do lavic se vrátil první stupeň. Například čtvrťáci ze Základní školy Komenského 68 se ke klasickému vzdělávání dostali po téměř čtyřech měsících pobytu doma.

Tyto děti ze Základní školy Komenského 68 se naposledy viděly 18. prosince, v roce 2021 do lavic usedly poprvé, tedy téměř po čtyřech měsících.

žáci 4.A, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Těšila jsem se hlavně na kamarády a že už nebudeme muset mít tu hloupou výuku a že konečně to budeme mít normálně.” “Prostě už to doma nešlo vydržet.” “Výuka je mnohem lepší než doma.” “Že budeme mít konečně normální hodiny a buďme tady ve škole.”

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Ten návrat do školy, řekla bych, je už pět minut po dvanácté. Děti už se opravdu stávají apatickými, už je to nebaví, už je problém zaujmout. Přesto mohu říci, že většina fungovala zodpovědně.”

Podmínkou návratu dětí do škol jsou dvakrát týdně testy a roušky ve třídách. Samovyšetření si tu školáci prováděli sami, mohli jim asistovat rodiče.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Podle informací kolegyň žádný z testů nebyl dneska pozitivní. Mnoho pedagogů prošlo minimálně jednou dávkou očkování. Doufáme, že se celá situace nejen v naší škole, ale i v celém státě stabilizuje, a vrátíme se postupně do normálu a přivítáme i vyšší ročníky.”

Někteří rodiče ovšem adresovali vedení školy výzvy, aby ji otevřelo bez podmínek. Pro část bylo testování a roušky natolik nepřijatelné, že své dítě nechali doma.

Pavlína Rendlová, rodič školáka: “Neexistuje žádné vládní vysvětlení, jak je nutné u dětí roušky používat, argumentace veškerá žádná, testy nejsou certifikované.”

Jan Sláma, občanská iniciativa Nesahejte nám na děti: “Požadujeme návrat dětí do škol bez podmínek. Proč si má dítě dělat test a potom sedět v rouškách.”

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Jsem zaměstnanec, a jsem povinna plnit veškeré ustanovení vlády a ministerstva školství a zdravotnictví, protože jsme si naprosto vědomi, že zdraví je priorita. Jenom zdravý člověk může být vzděláván.”

Do tříd této školy se 12. dubna dostavilo 150 dětí - prvňáků, druháků a čtvrťáků. Třetí a páté ročníky čeká tento částečný návrat ještě o týden později.---

Silnice pokryl rekordní počet děr, oprava začala

Dubnové počasí, i při svém aprílovém průběhu, již umožnilo zahájit opravu silnic. Technické služby začaly v Novém Jičíně s údržbou úseků, které jsou po náročnější zimě nejvíce posety dírami. Sjízdnější už je například ulice Propojovací.

Z hlediska údržby komunikací patřila uplynulá zimní sezona k těm náročnějším, zejména díky sněhu v měsíci únoru a značným teplotním výkyvům. Výsledkem je rekordní množství výtluků, které se objevily na komunikacích i v Novém Jičíně.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V případě operativních oprav největších silničních závad jsme v měsíci březnu použili na některých místech i studenou technologii. Bohužel tyto opravy vydrží jen krátkou dobu a jsou drahé. V polovině měsíce dubna už máme smluvně zajištěn materiál na opravu silnic tzv. teplou metodou.”

Ta je kvalitnější, nicméně potřebuje stabilnější klimatické podmínky, minimálně plus pět stupňů.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Obalovna pro dodávku teplé živičné směsi je v provozu. První objednávka, která byla na 20 tun, je z části spotřebovaná a budeme pokračovat podle priorit úseků.”

Opraveny už byly například výtluky na ulici Propojovací, která se sice nachází ve fázi směny s Moravskoslezským krajem, ale stále je oficiálně majetkem města. Další na řadě je Tyršova.

Mimo tyto dílčí úpravy má ale město naplánovány i celoplošné opravy komunikací, jsou to například ulice Máchova, Jugoslávská, Luční, Slezská a U Jičínky nebo v místních částech Žilina a Straník. Jak ale novojičínský starosta upozornil, ne všechny místní silnice, které potřebují opravit, patří městu.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V našem městě se také nachází komunikace, které nejsou ve vlastnictví města. Jsou to například ulice Bezručova, Suvorovova, kde je vlastník kraj. Našim městem také prochází silnice první třídy, tam je vlastník stát.”

Celkem je v letošním roce v rozpočtu města vymezeno na veškeré opravy a údržby komunikací zhruba 24 milionů korun. 

Zimní údržbu zahájily technické služby 29. listopadu loňského roku. Zapojilo se do ní 35 zaměstnanců včetně 4 dispečerů, kteří drželi pohotovosti v noci a o víkendech.

Jak ve které lokalitě přesně postupovat při úklidu sněhu a posypech náledí jim určuje městem schválený plán zimní údržby.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Technické služby, pro představu, udržují 92 kilometrů komunikací, 44 kilometrů chodníků a mají na starost také 58 autobusových zastávek. Do zimní údržby bylo zapojeno celkem 15 kusů techniky, od velkých strojů s radlicemi a sypačemi až po drobnou techniku, například ruční frézy.”

Zejména v integrovaných obcích technické služby využily pro úklid sněhu pomoc soukromých subjektů. Náklady na externí služby, které představovaly dva traktor v terénu, byly zhruba 100 tisíc korun.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Zimní údržba v této sezóně také vyžadovala nadměrnou spotřebu posypových materiálů. Od listopadu do března to bylo 503 tun soli. Taktéž jsme spotřebovali 10 tun inertních materiálů jako je písek, štěrk a podobně, které jsou používány v parcích, kde se nesmí solit.”

Za úklid sněhu a posypy zledovatělých cest a chodníků celkem technické služby, respektive město zaplatilo dva miliony 900 tisíc korun.

Teď už se činnosti technických služeb, kromě opravy komunikací, přesunují také do jarních úklidových prací - v provozu jsou zametací vozy, pracovníci opravují městský mobiliář a podílí se na čištění kanálových vpustí.

---Mohlo by Vás také zajímat