Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Stavbu D48 komplikují dva kilometry u Nového Jičína
  • Přijďte prožít Kouzelný den do Hückelových vil
  • Snaživé Ďáblíky ocenili hokejoví mistři

Stavbu D48 komplikují dva kilometry u Nového Jičína

Začala modernizace silnice I/48 mezi Bělotínem a Rybím na dálnici. Úsek v délce více než 13 kilometrů má být hotov do konce roku 2023. S komplikacemi se realizace potýká přímo u Nového Jičína, kde nejsou dořešeny majetkové vztahy.

Před půl rokem skončila stavba dálnice D48 v úseku Rybí - Rychaltice. Teď pokračuje v opačném směru na Bělotín. Vznikne tu více než 13 kilometrů dálnice vedoucí Přerovskem a Novojičínskem. Investice za více než 3 miliardy korun.

Radek Mátl, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic: “Ta stavba se skládá ze dvou úseků, od Bělotína po Palačov, a potom od Dubu směrem na Nový Jičín. Ta stavba je přerušena pěti kilometry uprostřed, kde se bude stavět v rámci Palačovské spojky. Tu bychom chtěli zahájit v příštím roce.”

Náročná bude realizace dálnice nad železničním koridorem, a dořešena není krátká části Nový Jičín - Rybí.

Stavět se zatím nezačalo a jen tak nezačne přímo v úseku u Nového Jičína. Vyskytly se zde komplikace v přípravě stavby.

Dálnice by zde totiž mimo jiné znemožnila přístup na komunikaci do Nového Jičína majitelům několika nemovitostí. A svou roli také hraje plánovaný obchvat a jeho napojení.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Důvodem těchto problémů jsou majetkové vztahy, sjezdy, které jsou na tomto území, ale také možnost připojení velké křižovatky a budoucího obchvatu směr Šenov, Kunín. Město Nový Jičín tento obchvat podporuje, je velmi významný nejen pro Novojičíňáky, ale i pro obyvatele obcí Kunín a Šenov. Velmi významným faktem také je, že integrovaný záchranný systém Nového Jičína bude právě v bezprostřední blízkosti této velké křižovatky, tudíž tyto složky budou mít velmi rychlý nájezd na D48, kde je naše spádová oblast, v případě nějakých tragických událostí.”

Radek Mátl, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic: “Je to poslední úsek dálnice D48, který není připraven do realizace. Zde samozřejmě ty problémy jsou, byly dlouhodobé, z hlediska majetkoprávního vypořádání a získání územního rozhodnutí. Není to úplně jednoduché to vykomunikovat a najít takové řešení, které by bylo optimální pro všechny strany, ale věřím, že se nám to podaří. V tuto chvíli těžko predikovat, kdy se stavba zahájí, ale já věřím, že ty problémy se nám podaří všechny odstranit a s Novým Jičínem najít takovou cestu, abychom v té dohledné době dokázali postavit těch zbylých dva a půl kilometrů, které v tuto chvíli budou chybět ke kompletní dostavbě dálnice D48.”

Celý modernizovaný úsek bude důležitou spojnicí mezi D1 a Frýdkem-Místekm.130 kilometrovou rychlostí by tu řidiči mohli projet na konci roku 2023.

---

Přijďte prožít Kouzelný den do Hückelových vil

Veřejnosti se po několikaleté pauze otevřou Hückelovy vily. Lidé se budou moci vydat na prohlídku historických objektů a užít si zahradní happening.

Kouzelný den v Hückelových vilách mohou prožít lidé, kteří do areálu dorazí v sobotu 19. června. Budou se moci vypravit na prohlídku vil s dobovými výjevy, v areálu bude vyhrávat skupina LAM duo a připraven je další program.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Návštěvníci budou mít k dispozici komplet celé zahrady, mohou si přinést deky, budeme rádi, když tady po celou dobu programu zůstanou. V horní části areálu bude pro menší děti připraven workshop Šest ran do klobouku. Celý program je tematicky zaměřen k Hückelovým vilám, to znamená klobouky, dobové fotografie a výstavy.”

Na programu se bude podílet Divadlo bez portfeje a Středisko volného času Fokus. V areálu bude obrazovka s 3D prohlídkou vil, která je zveřejněna na webu města. Nicméně reálný prožitek z návštěvy vil si lidé budou moci zopakovat po téměř třech letech, dovnitř se naposledy dostali na Den architektury na podzim roku 2018.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Tímto klíčem oficiálně budou otevřeny obě dvě vily. Přístup bude jen do vybraných prostor, kde se budou moci návštěvníci seznámit s historií vil a budou mít možnost shlédnout unikátní historické fotografie. Některé z nich budeme pro veřejnost prezentovat poprvé.”

Dvě stejné novorenesanční vily, postavené v letech 1880 až 1882 pod taktovkou Otto Thienemanna, jsou kulturními památkami. Město se o jejich záchranu snaží pět let, tedy od doby, kdy je vykoupilo od soukromého vlastníka.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Kromě toho také představíme, co se v poslední době ve vilách událo, v loňském roce proběhla například likvidace dřevomorky a další práce. Lidé samozřejmě o to mají zájem, často se i ptají, ale sociální sítě nejsou vždy možná úplně ideální prostředek k tomu, aby se to informace dostala ke všem. takže nejlepší je skutečně přijít se podívat osobně. A možná mohu zmínit takový bonus, už nám přislíbil účast i jeden z potomků rodiny Hückelů, který bude na akci přítomen.”

Kouzelný den v Hückelových vilách začíná ve dvě hodiny odpoledne. Vstup je zdarma, nutné je dodržet platná epidemická opatření, která jsou uvedena na webu a facebooku městského kulturního střediska a Novojičínského kulturního léta.

---

Snaživé Ďáblíky ocenili hokejoví mistři

Hokejový klub se i v době, kdy hráči nemohli trénovat na ledu, snažil vyhecovat své členy k jakémukoliv pohybu. Vymyslel pro ně motivační soutěž. Její výsledky byly vyhlášeny za účasti hokejových mistrů z Třince.

Od počátku června se novojičínští hokejisté mohli v rámci tréninků opět vrátit na led. Než se tak ale stalo, snažili se vyburcovat fyzičku přípravou na suchu.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “V rámci těch možností, vždycky, když bylo nějaké uvolnění a mohli jsme něco dělat, všechno jsme využívali k pohybu. Jestli to bylo na asfaltu, na Skalkách nebo na nově otevřené atletické dráze, kde jsme se střídali s jinými sporty, toto všechno jsme využívali. V rámci možností jsme ty děti udržovali v jakémsi povědomí, že ten hokej je.”

Na podporu chuti návratu k pohybu pak vymysleli trenéři motivační soutěž, hokejisté plnili úkoly, za které získávali body. Plusové bonusy si mohli připisovat třeba za turistické výšlapy s rodinou, podmínkou bylo doložit z cíle cesty fotografii v hokejovém dresu nebo přilbě. Výsledky dvouměsíční soutěže vyhlásil klub v červnu za účasti letošních hokejových mistrů z Třince, kteří jsou novojičínskými odchovanci.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “Pro nás pro všechny to byla odměna. Byl tady Ondra a Michal Kovařčíci, byl tady Honza Zahradníček, který také letos získal titul, což je super. Třem malým hokejistům, kteří získali v motivační soutěži nejvíce bodů, předali za vítězství dres, hokejku a pohár.”

Držitelé letošního hokejového titulu mistrů republiky přivezli ukázat do Nového Jičína pohár vítězů. Setkání završili autogramiádou a focením.

Podle Milana Urbana je jejich přítomnost tou nejlepší motivací pro malé hokejové Ďáblíky, kteří už také opět obuli brusle, aby se do sportování vrhli naplno.

hráči HK Nový Jičín: 

“Hokej sleduji a dívám se na kluky z Nového Jičína.”

“Nezapomněl jsem hrát hokej, jde mi to dobře a určitě chci pokračovat.”

“Hodně jsem se na hokej těšil, hlavně na ten led.”

“Snažím se dost a baví mě to.”

Pozorní diváci jistě postřehli, že pod touto přilbou se v hokejovém dresu ukrývá dívka - desetiletá Tereza Hanzelková. Hokej začala hrát po vzoru svého sourozence dvojčete.

Tereza Hanzelková, hráčka HK Nový Jičín: “Brácha mi to ukázal a potom jsem si říkala, proč ne, proč to nezkusit, a tak jsem šla.”

Tomáš Hanzelka, hráč HK Nový Jičín: “Já hraju hokej asi tři roky. Tereza viděla, jak sbírám medaile, tak chtěla taky.”

---Mohlo by Vás také zajímat