Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Školka Jiráskova bude mít novou kuchyni
  • Významný objev archeologů v Novém Jičíně
  • Pochvalu na Kolejích dostali cyklisté s přilbou

Školka Jiráskova bude mít novou kuchyni

Prázdniny umožňují i složitější údržbové zásahy ve školních budovách. Asi nejvýraznější změna letos probíhá v mateřské škole na ulici Jiráskova. Investice zde směřují do kuchyně

Rozpočet města letos vyčlenil na rekonstrukce, opravy a údržbu ve školních areálech celkem zhruba 44 milionů korun. Téměř polovinu této sumy si zabrala přestavba hřiště u základní škola Dlouhá. Zbytek jde do budov.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Jsou to velké údržbové práce, ale samozřejmě i ty drobné, jako malování, nátěry, úpravy, výměny koberců, podlahových krytin a jiné. Řešíme také třeba na základní škole Tyršova výměnu oken zadního traktu, sanaci na mateřské škole Vančurova a novou školní jídelnu na mateřské škole Jiráskova, je to vzduchotechnika a výměna všech gastro zařízení.”

Právě rekonstrukce a modernizace kuchyně v mateřince Jubilejní je letos v létě asi největším stavebním zásahem do interiéru některé z novojičínských školních budov.

Soňa Nevrlová, ředitelka Mateřské školy Sady: “V loňském roce se vyměnila elektroinstalace v celé budově kromě kuchyně. Letos pokračujeme v kuchyni, kde se budou měnit také rozvody vody. A protože kuchyň neodpovídala moderním trendům, tak bude také nové uspořádání kuchyně a bude tam i nějaké nové gastro vybavení.”

Tato budova je z roku 1972, něco z vybavení kuchyně už bylo průběžně obnoveno, některé části ale pocházely ještě z doby před padesáti lety. Vařit zde musí pro 85 dětí a 12 zaměstnanců.

Soňa Nevrlová, ředitelka Mateřské školy Sady: “Práce začaly 1. července, děti mají možnost být v náhradních prostorách v mateřské škole Revoluční a Smetanových sadech a měly by skončit pravděpodobně kolem 15. srpna.”

Přivítat děti zde mají v plánu poslední týden v srpnu.

---

Významný objev archeologů v Novém Jičíně

Archeologové učinili významný objev v jednom z domů u novojičínského centra. Záchranný průzkum zde odhalil cenné nálezy ze středověku a také zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města.

Dům na Křižíkově ulici se jeho majitelé rozhodli rekonstruovat. Protože se nachází v městské památkové rezervaci, museli nechat provést záchranný archeologický průzkum.

Pracovali na něm odborníci Muzea Novojičínska a Národního památkového ústavu Ostrava. Nalezli zde velké množství artefaktů, které vypovídají o životě lidí v tomto domě v první polovině 15. století. Pod podlahou se skrýval zděný základ dřevěného srubového domu, který podle nálezů zanikl požárem, jehož součástí byla pec. Podařilo se najít její základy a kolem středověké vybavení kuchyňského koutu.

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: ”Vidíme tady spoustu keramických nádob, které do dnešních dnů stály na varné podestě, což je mohutná tlustá kamenná deska stojící před ústím pece. Bylo tam objeveno pět celých nádob, včetně glazovaného rendlíku, pět pokliček. ”

Nalezeny byly v domě i železné předměty, například visací zámek, hroty kopí nebo vlásečnicové drátky, které by mohly pocházet z drátěné košile.

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Dále kousek od pece ležely na zemi vidle, které se asi podaří zrekonstruovat. Absolutně zajímavým, spíš kuriozitou, jsou drobné korálky, kterých tam bylo v požárovém zásypu nalezeno kolem tří set určitě. Součástí nálezů těch podlahových vrstev jsou i mince. A další předmět, který souvisí s vybavením kuchyně, je to křehce dochovaný rošt.”

Než tyto předměty bude moci muzeum vystavit, uběhne mnoho měsíců restaurátorských a záchovných prací. Kromě těchto věcí ale průzkum také odhalil zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města, třeba dispozice původně středověkého domu.

František Kolář, Národní památkový ústav Ostrava: “Ta stavba se nezkoumá pouze archeologickými metodami, to znamená to, co je ukryto pod podlahami, ale i metodami stavebně historickými. To znamená, že v případě odstranění omítek můžeme sledovat zazděné původní vstupní otvory okenní, kapsy po trámech, které zase indikují stropy. Vidíme zde i původní vstup do tohoto středověkého komorového dílu, i kde se pravděpodobně nastupovalo na původní dřevěné schodiště. To ústilo do prvního patra. Strop místnosti byl dřevěný, jsou zde cihlové zazdívky, které dokládají kapsy po trámech toho stropu. Obvodové zdi prvního patra postrádají stopy po zazděných oknech, proto si myslíme, že ta horní místnost sloužila jako skladovací prostor. Lze spekulovat, zda nesloužila jako sýpka k uskladnění.”

Archeologové po svých bádáních mohou konstatovat, že původně dřevěný dům s patrovou zděnou komorou, zanikl jednorázově požárem v průběhu 15. století.

František Kolář, Národní památkový ústav Ostrava: “Kdy došlo k zakonzervování té nálezové situace, dalo by se říci, že se jedná o jakousi pompejskou nálezovou situaci, kdy ty předměty z větší části zůstaly ponechány na svém místě, byly přikryty tou popožárovou planýrkou, tak lze spekulovat, zda tuto událost nemůžeme spojit s dobýváním města Nového Jičína husity v roce 1427, kdy podle několika dochovaných písemných pramenů mělo dojít k dobytí města, které mělo vyvrcholit údajně vyvražděním části nebo veškeré městské populace.”

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Troufám si tvrdit, že nález je to rozhodně přelomový a klíčový, protože jde především o tu komplexnost, o to propojení s konkrétní historickou situací. Je to vlastně zdokumentovaná minulost jednoho konkrétního domu poblíž hradeb v Novém Jičíně.”

Podle archeologů se podobné nálezy ukrývají pod mnohými domy v historickém jádru města. Je otázkou, zda se k nim při stavebních změnách dostanou budoucí generace.

---

Pochvalu na Kolejích dostali cyklisté s přilbou

Policisté v Novém Jičíně apelovali na cyklisty, aby přilba byla automatickou výbavu všech, nejen pro ty do 18 let. V preventivní kampani je podpořil i BESIP.

Novojičínské stanoviště pro celorepublikovou preventivní kampaň “Na kole jen s přilbou” zvolili policisté a zástupce BESIPU u startu cyklostezky Koleje. Lidem, kteří tudy na kole projížděli, vysvětlovali, jak jim přilba může pomoci ochránit zdraví.

Marika Jeličová, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Cyklisté do 18 let mají povinnost nosit cyklistickou přilbu ze zákona. Ale my se touto kampaní snažíme upozornit i dospělé cyklisty, jaký velký význam má ta přilba v případech různých kolizí a nehod.”

Podle statistik při pádu z kola právě nejčastěji dojde i k poranění hlavy. Pro představu tak policisté cyklistům přirovnávali následky takové nehody ke zranění hlavy při přímém pádu na beton z různé výšky.

Marika Jeličová, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Například při rychlosti cyklisty 15 kilometrů v hodině, když cyklista při této rychlosti spadne, tak se to přirovnává k pádu z výšky jednoho metru. Když se rychlost cyklisty zvyšuje například na 25 kilometrů v hodině, tak ten pád z kola přirovnáváme už k pádu z výšky dvou a půl metru, hlavou na nějakou tvrdou podložku, například na beton, a ty následky jsou pak tragičtější.”

Přilbu i u dospělých jako automatickou výbavu propagovali policisté i v souvislosti s dopravními nehodami cyklistů versus vozidlo.

Marika Jeličová, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Tady bych také přirovnala, když cyklista jede rychlostí 15 kilometrů v hodině a vozidlo jede rychlostí 35 kilometrů v hodině, tak se nám ty rychlosti sčítají. Pro toho cyklistu je ten náraz do vozidla už za rychlosti 50 kilometrů v hodině a přirovnáváme to k pádu z výšky deseti metrů.”

cyklisté:

“Jednou jsem jel na kole, nedal jsem pozor, ohlédl jsem se dozadu a narazil jsem do sloupu. Hned na druhý den jsem šel kupovat přilbu.”

“Prověrka dopadla dobře, nedostal jsem pokutu, tak je to v pořádku. Přilba je pro mně povinná výbava, kdysi mě srazilo auto a dost mi to pomohlo.”

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “V rámci naší kontaktní kampaně se snažíme cyklisty upozornit i na nutnost povinné výbavy při pohybu na cyklostezkách. Často se stává, že mají nová moderní kola, která mnohdy nebývají vybavena odrazkami. Spousta cyklistů má pocit, že ta odrazka je zpomaluje nebo hyzdí design toho kola, tak tu pro ně máme i nálepky, které si mohou umístit na ten rám.”

V rámci prevence si také cyklisté mohli vyzkoušet díky speciálně upraveným brýlím, jaké to je, když sednou na kolo hodně unaveni nebo s jednou promile alkoholu v krvi.

---Mohlo by Vás také zajímat