Novojičínský expres
- Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
- Město bude hospodařit s více než miliardou
- Mladou generaci inspirovaly další “Šikovné ruce”
- Advent v Domově Duha zahájil koncert Sextetu plus
Zastupitelé schválil nejdůležitější dokument na rok 2025 - rozpočet města. Nový Jičín bude hospodařit s více než jednou miliardou korun. Rozpočet byl sestaven jako schodkový, rozdíl pokryjí přebytky z minulých let.
Na výdajové straně bude radnice v příštím roce hospodařit s jednou miliardou 210 miliony korun, příjmy by měly přesáhnout 880 milionů korun. Rozdíl, tedy zhruba 240 milionů, pokryjí volné zdroje na účtech města z minulých let. V kapitole investic je uvedena částka téměř 325 milionů korun.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zajímavostí letošního rozpočtu je fakt, že jsme alokovali zatím nejvyšší možnou částku v historii tohoto města právě na investice. Mně se nelíbí názor opozice, že peníze v Novém Jičíně se projídají. Naopak se velmi dobře investují. Když se podíváme do prostoru města, tak téměř každá budova je zateplena, opravena i veřejné prostory se opravují, a ty největší investiční akce, které nás v tom příštím roce čekají, jsou rozděleny na dva roky.”
Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “My jsme jako klub Víc pro Nový Jičín s ČSSD hlasovali proti rozpočtu nebo jsem se zdrželi. Příjmy, nesouhlasíme tam s kapitálovými příjmy, protože se zbavujeme všeho, prodáváme další domy a už opravdu toho majetku moc nezbývá. Dotace jsou pouhých deset procent z kapitálových výdajů, a ty kapitálové investiční výdaje dosahují nějakých, kolega Dobrozemský mluvil o 320 milionech, my jsme napočítali něco přes 300 milionů, to znamená, že přes 800 milionů jsou vlastně mandatorní výdaje, takže projíme přes 800 milionů korun, to je nějakých 76 procent, to je strašné číslo.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: „Mandatorní výdaje tvoří zhruba 71 procent celkového objemu výdajů a pokud bychom měli reagovat na slova opozice jako “projídání”, tak potom můžeme za projídání označit zajištění fungování příspěvkových organizací, chodu technických služeb, zajištění sociálních služeb, zajištění chodu úřadu, bezpečnosti ve městě, čili provozu městské policie, příspěvek hasičskému záchrannému sboru v rámci provozování hasičské stanice v Novém Jičíně, dál běžné opravy a údržby majetku, komunikací, dětských hřišť, může to být také provoz hřbitova a spousta dalších aktivit a činností, které město pro občany zajišťuje.”
Opozice dále kritizovala i plánované investiční akce, které jsou podle ní předražené, například rekonstrukci venkovního bazénu za 112 milionů korun.
Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “A absolutně předražení projektové dokumentace. To kritizujme dlouhodobě. Projektová dokumentace na sportovní multifunkční halu 19 a půl milionu a 10 milionů na tenisovou halu a stejně tak na sportovní halu na Tyršově škole. Myslím, že ty projektové dokumentace, opravdu jsou o přemrštěných sumách.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Všechny tyto významné akce podle zákona soutěžíme legitimním způsobem. Vítězí ta nejnižší nabídka a nejlepší kvalita. Ještě se nám nestal fakt, že bychom vybrali nabídku vyšší a nemělo to nějaké racio. A jestliže má někdo pocit, že by to dokázal postavit levněji a lépe, ať se nám přihlásí do těchto soutěží.”
Co se týče konkrétních investic plánovaných v roce 2025 také vedle rekonstrukce bazénu je to třeba pokračování regenerace sídliště Nerudova nebo odkup budoucího kulturního domu Nové Slunce a další.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to rekonstrukce školní jídelny a kuchyně kuchyně v Základní škole Jubilejní, kde se městu podařilo získat dotaci ve výši padesáti procent, takže z té ohromné částky 34 milionů zaplatíme pouze polovinu. V Beskydském divadle se bude také dělat velká akce, vzduchotechnika a kotelna za více než 20 milionů korun. V příštím roce také vypracujeme studii na rekonstrukci Nového slunce a dále bude zpracováním projektová dokumentace na stavbu tělocvičny u Základní školy Tyršova.”
Dále jsou v rozpočtu také finance na revitalizaci bytového domu na ulici Trlicova, na kterou se podařilo získat dotaci, a na regeneraci tří domů v městské památkové rezervaci. Záznam z projednání rozpočtu zastupitelstva je na webu TV Polar.
---
Soutěž "Šikovné ruce" je jedinečný projekt zaměřený na podporu řemeslných oborů u dětí základních škol. Její další ročník teď pořádala Střední škola technická a zemědělská.
Rozvíjet manuální zručnost, ale také kreativitu, a především inspirovat mladou generaci k zájmu o řemeslné profese, to je cílem soutěže Šikovné ruce, jejíž 16. ročník pořádala Střední škola technická a zemědělská.
Lukáš Vavřík, vedoucí učitel odborného výcviku, SŠ technická a zemědělská: “Je to soutěž pro žáky základních škol a máme to rozdělené na kovozpracující a dřevozpracující. Jsou to školy z Nového školy, z Oder, z Fulneku, z Hodslavic, z okolí.”
Pod vedením zkušených pedagogů a učňů daných oborů děti v kovodílně vyráběly šablonu, úkolem práce se dřevem bylo vytvořit krabičku.
Lukáš Vavřík, vedoucí učitel odborného výcviku, SŠ technická a zemědělská: “Dostanou materiál, musí si ho podle výkresu nařezat, zpracovat a poté tu krabičku složit dohromady. Budou se hodnotit rozměry, pracovní postup a celkový vzhled, jak ta krabička ve výsledku vypadá. Mají na to 120 minut.”
účastníci soutěže
“Ale jo, snažím se, je to trošku těžší, moc nemám zkušenosti s tímhle, ale poznávám nové věci a jsem za to rád.”
“Baví mě to, ale živit se v dřevodílně asi nebudu.”
“Šel jsem jenom soutěž, nějak se mi daří, ale nic moc.”
Zdeněk Černoch, učitel odborného výcviku, SŠ technické a zemědělské: “V dnešní době je poptávka strašně velká po stavebních řemesel, ať už je to tesař, zedník, instalatér, truhlář, jakékoliv stavební řemeslo. Těch je na trhu nedostatek. A je pravda, že ten řemeslník si dneska tu práci nechá zaplatit. V každém případě musí odvést kvalitní práci.”
Zdeněk Černoch, učitel odborného výcviku, SŠ technické a zemědělské: “Ty profese na trhu chybí, to vidíme a slyšíme každý den. Navíc nás oslovuje čím dál tím víc firem z Novojičínska. A ty pro mladé žáky mám dobrou zprávu, že mohu dávat jako příklad to, že kluky, které jsem učil, tak pracují třeba i v zahraničí, a mám dokonce kluka, kterého jsem učil, že je na Bahamách. Takže ta budoucnost těch řemesel je strašně velká.”
Tato střední škola vyučuje například obory obráběč, zámečník, nástrojař, tesař, truhlář, opravář zemědělských strojů nebo maturitní obor mechanik strojů a zařízení.
---
S prvním dnem adventního času se v Domově Duha rozezněly tóny svátečního koncertu v podání Sextetu plus. Pro obyvatele domova to byl nejen kulturní zážitek, vystoupení doprovodilo i rozsvícení vánočního stromu.
Obyvatelé Domova Duha na Bezručově ulici se v první adventí neděli sešli ve vyzdobeném společenském sále, kde je čekal koncert vokálního tělesa Sextet plus.
Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Začali jsme první adventní nedělí, tak abychom mohli rozsvítili vánoční stromečky, abychom mohli rozsvítit i oči našich uživatelů, aby byli rádi. Pozvali jsme Sextet, aby nám zazpívali, protože zpívají moc krásně.”
Karel Dostál, umělecký vedoucí Sextetu plus: ”Já to vnímám velice silně, tohle vystupování pro cílovou skupinu našich seniorů v Domově Duha. Byli jsme moc rádi, že jsme dostali pozvání právě sem, protože si uvědomuji, jak je to důležité v tomto čase vnímat třeba i pozitivní hudbu. Možná i to, že členové Sextetu jsou mladí chlapci, dobře se, věřím, na to dívá i poslouchá, a že přinášíme trošičku potěšení a radosti do těch lidských srdcí. Takže pro mě jsou tyto zážitky velmi intenzivní."
obyvatelé Domova Duha:
“Mi se to líbilo, já jsem zvyklá na muziku, protože můj manžel byl kapelník, a obdivuji ty mladíky, vlastně vidím poprvé takové mlaďochy, co by zpívali. Líbilo se mi to moc.”
“Ráda poslouchám písničky, a tady je to takové zvláštní prostředí, takže o to to působí emotivněji.”
“Bylo to hezké, takové příjemné.”
“Líbilo se mi to a je to krásné.”
“Jsem nadšená, nádherné to bylo a celkově, tady je ráj.”
Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Po celou dobu adventní nás čeká spoustu aktivit. Jelikož máme tři domovy, máme Hřbitovní, tady Bezručovu a nyní i odloučené pracoviště ve Frenštátě pod Radhoštěm, takže všechno musíme dělat třikrát, nesmíme zapomenout na žádné uživatele. Takže nás čeká Mikuláš, cimbálovky, návštěvy dětí z mateřských škol s jejich besídkami. Takže bude tady živo po celou dobu adventu.”
Samotné vánoční svátky přežije část klienti domova u svých příbuzných. Ne u všech je to ale možné. Ti, kteří v domově zůstanou, ovšem o Vánoce ochuzeni nebudou.
Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Někteří mají rodiny, někteří nemají a ti, co nemají rodiny, tak my jsme jejich rodina. Takže se jim budeme snažit vytvořit takovou příjemnou atmosféru, aby si ty Vánoce užili se vším všudy. Aby pod stromečkem každý našel dáreček.”
---
Zastupitelé schválil nejdůležitější dokument na rok 2025 - rozpočet města. Nový Jičín bude hospodařit s více než jednou miliardou korun. Rozpočet byl sestaven jako schodkový, rozdíl pokryjí přebytky z minulých let.
Na výdajové straně bude radnice v příštím roce hospodařit s jednou miliardou 210 miliony korun, příjmy by měly přesáhnout 880 milionů korun. Rozdíl, tedy zhruba 240 milionů, pokryjí volné zdroje na účtech města z minulých let. V kapitole investic je uvedena částka téměř 325 milionů korun.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zajímavostí letošního rozpočtu je fakt, že jsme alokovali zatím nejvyšší možnou částku v historii tohoto města právě na investice. Mně se nelíbí názor opozice, že peníze v Novém Jičíně se projídají. Naopak se velmi dobře investují. Když se podíváme do prostoru města, tak téměř každá budova je zateplena, opravena i veřejné prostory se opravují, a ty největší investiční akce, které nás v tom příštím roce čekají, jsou rozděleny na dva roky.”
Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “My jsme jako klub Víc pro Nový Jičín s ČSSD hlasovali proti rozpočtu nebo jsem se zdrželi. Příjmy, nesouhlasíme tam s kapitálovými příjmy, protože se zbavujeme všeho, prodáváme další domy a už opravdu toho majetku moc nezbývá. Dotace jsou pouhých deset procent z kapitálových výdajů, a ty kapitálové investiční výdaje dosahují nějakých, kolega Dobrozemský mluvil o 320 milionech, my jsme napočítali něco přes 300 milionů, to znamená, že přes 800 milionů jsou vlastně mandatorní výdaje, takže projíme přes 800 milionů korun, to je nějakých 76 procent, to je strašné číslo.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: „Mandatorní výdaje tvoří zhruba 71 procent celkového objemu výdajů a pokud bychom měli reagovat na slova opozice jako “projídání”, tak potom můžeme za projídání označit zajištění fungování příspěvkových organizací, chodu technických služeb, zajištění sociálních služeb, zajištění chodu úřadu, bezpečnosti ve městě, čili provozu městské policie, příspěvek hasičskému záchrannému sboru v rámci provozování hasičské stanice v Novém Jičíně, dál běžné opravy a údržby majetku, komunikací, dětských hřišť, může to být také provoz hřbitova a spousta dalších aktivit a činností, které město pro občany zajišťuje.”
Opozice dále kritizovala i plánované investiční akce, které jsou podle ní předražené, například rekonstrukci venkovního bazénu za 112 milionů korun.
Jaroslav Dvořák (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “A absolutně předražení projektové dokumentace. To kritizujme dlouhodobě. Projektová dokumentace na sportovní multifunkční halu 19 a půl milionu a 10 milionů na tenisovou halu a stejně tak na sportovní halu na Tyršově škole. Myslím, že ty projektové dokumentace, opravdu jsou o přemrštěných sumách.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Všechny tyto významné akce podle zákona soutěžíme legitimním způsobem. Vítězí ta nejnižší nabídka a nejlepší kvalita. Ještě se nám nestal fakt, že bychom vybrali nabídku vyšší a nemělo to nějaké racio. A jestliže má někdo pocit, že by to dokázal postavit levněji a lépe, ať se nám přihlásí do těchto soutěží.”
Co se týče konkrétních investic plánovaných v roce 2025 také vedle rekonstrukce bazénu je to třeba pokračování regenerace sídliště Nerudova nebo odkup budoucího kulturního domu Nové Slunce a další.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to rekonstrukce školní jídelny a kuchyně kuchyně v Základní škole Jubilejní, kde se městu podařilo získat dotaci ve výši padesáti procent, takže z té ohromné částky 34 milionů zaplatíme pouze polovinu. V Beskydském divadle se bude také dělat velká akce, vzduchotechnika a kotelna za více než 20 milionů korun. V příštím roce také vypracujeme studii na rekonstrukci Nového slunce a dále bude zpracováním projektová dokumentace na stavbu tělocvičny u Základní školy Tyršova.”
Dále jsou v rozpočtu také finance na revitalizaci bytového domu na ulici Trlicova, na kterou se podařilo získat dotaci, a na regeneraci tří domů v městské památkové rezervaci. Záznam z projednání rozpočtu zastupitelstva je na webu TV Polar.
---
Soutěž "Šikovné ruce" je jedinečný projekt zaměřený na podporu řemeslných oborů u dětí základních škol. Její další ročník teď pořádala Střední škola technická a zemědělská.
Rozvíjet manuální zručnost, ale také kreativitu, a především inspirovat mladou generaci k zájmu o řemeslné profese, to je cílem soutěže Šikovné ruce, jejíž 16. ročník pořádala Střední škola technická a zemědělská.
Lukáš Vavřík, vedoucí učitel odborného výcviku, SŠ technická a zemědělská: “Je to soutěž pro žáky základních škol a máme to rozdělené na kovozpracující a dřevozpracující. Jsou to školy z Nového školy, z Oder, z Fulneku, z Hodslavic, z okolí.”
Pod vedením zkušených pedagogů a učňů daných oborů děti v kovodílně vyráběly šablonu, úkolem práce se dřevem bylo vytvořit krabičku.
Lukáš Vavřík, vedoucí učitel odborného výcviku, SŠ technická a zemědělská: “Dostanou materiál, musí si ho podle výkresu nařezat, zpracovat a poté tu krabičku složit dohromady. Budou se hodnotit rozměry, pracovní postup a celkový vzhled, jak ta krabička ve výsledku vypadá. Mají na to 120 minut.”
účastníci soutěže
“Ale jo, snažím se, je to trošku těžší, moc nemám zkušenosti s tímhle, ale poznávám nové věci a jsem za to rád.”
“Baví mě to, ale živit se v dřevodílně asi nebudu.”
“Šel jsem jenom soutěž, nějak se mi daří, ale nic moc.”
Zdeněk Černoch, učitel odborného výcviku, SŠ technické a zemědělské: “V dnešní době je poptávka strašně velká po stavebních řemesel, ať už je to tesař, zedník, instalatér, truhlář, jakékoliv stavební řemeslo. Těch je na trhu nedostatek. A je pravda, že ten řemeslník si dneska tu práci nechá zaplatit. V každém případě musí odvést kvalitní práci.”
Zdeněk Černoch, učitel odborného výcviku, SŠ technické a zemědělské: “Ty profese na trhu chybí, to vidíme a slyšíme každý den. Navíc nás oslovuje čím dál tím víc firem z Novojičínska. A ty pro mladé žáky mám dobrou zprávu, že mohu dávat jako příklad to, že kluky, které jsem učil, tak pracují třeba i v zahraničí, a mám dokonce kluka, kterého jsem učil, že je na Bahamách. Takže ta budoucnost těch řemesel je strašně velká.”
Tato střední škola vyučuje například obory obráběč, zámečník, nástrojař, tesař, truhlář, opravář zemědělských strojů nebo maturitní obor mechanik strojů a zařízení.
---
S prvním dnem adventního času se v Domově Duha rozezněly tóny svátečního koncertu v podání Sextetu plus. Pro obyvatele domova to byl nejen kulturní zážitek, vystoupení doprovodilo i rozsvícení vánočního stromu.
Obyvatelé Domova Duha na Bezručově ulici se v první adventí neděli sešli ve vyzdobeném společenském sále, kde je čekal koncert vokálního tělesa Sextet plus.
Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Začali jsme první adventní nedělí, tak abychom mohli rozsvítili vánoční stromečky, abychom mohli rozsvítit i oči našich uživatelů, aby byli rádi. Pozvali jsme Sextet, aby nám zazpívali, protože zpívají moc krásně.”
Karel Dostál, umělecký vedoucí Sextetu plus: ”Já to vnímám velice silně, tohle vystupování pro cílovou skupinu našich seniorů v Domově Duha. Byli jsme moc rádi, že jsme dostali pozvání právě sem, protože si uvědomuji, jak je to důležité v tomto čase vnímat třeba i pozitivní hudbu. Možná i to, že členové Sextetu jsou mladí chlapci, dobře se, věřím, na to dívá i poslouchá, a že přinášíme trošičku potěšení a radosti do těch lidských srdcí. Takže pro mě jsou tyto zážitky velmi intenzivní."
obyvatelé Domova Duha:
“Mi se to líbilo, já jsem zvyklá na muziku, protože můj manžel byl kapelník, a obdivuji ty mladíky, vlastně vidím poprvé takové mlaďochy, co by zpívali. Líbilo se mi to moc.”
“Ráda poslouchám písničky, a tady je to takové zvláštní prostředí, takže o to to působí emotivněji.”
“Bylo to hezké, takové příjemné.”
“Líbilo se mi to a je to krásné.”
“Jsem nadšená, nádherné to bylo a celkově, tady je ráj.”
Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Po celou dobu adventní nás čeká spoustu aktivit. Jelikož máme tři domovy, máme Hřbitovní, tady Bezručovu a nyní i odloučené pracoviště ve Frenštátě pod Radhoštěm, takže všechno musíme dělat třikrát, nesmíme zapomenout na žádné uživatele. Takže nás čeká Mikuláš, cimbálovky, návštěvy dětí z mateřských škol s jejich besídkami. Takže bude tady živo po celou dobu adventu.”
Samotné vánoční svátky přežije část klienti domova u svých příbuzných. Ne u všech je to ale možné. Ti, kteří v domově zůstanou, ovšem o Vánoce ochuzeni nebudou.
Marie Jurošková, ředitelka Domova Duha, Nový Jičín: “Někteří mají rodiny, někteří nemají a ti, co nemají rodiny, tak my jsme jejich rodina. Takže se jim budeme snažit vytvořit takovou příjemnou atmosféru, aby si ty Vánoce užili se vším všudy. Aby pod stromečkem každý našel dáreček.”
---