Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Dům sester využili hasiči pro cvičení ve výškách
  • E-aukce určila majitele dalších parcel v Žilině
  • Kolotoč tréninků začal i pro basketbalisty

Dům sester využili hasiči pro cvičení ve výškách

Bývalý dům sester začne město pravděpodobně v létě přestavovat na byty pro mladé lidi. Teď prázdný objekt posloužil pro taktické cvičení hasičů. Výcvik zaměřili na záchranu osob z výšky.

Čtyřpodlažní budovu bývalé ubytovny pro zdravotnický personál na ulici K Archivui vysokou 14 metrů využili ke svému taktickému cvičení hasiči. Bytový dům je majetkem města, které připravuje jeho rekonstrukci, a je tak pro provedení cvičení ideální.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Na objektu tohoto typu můžeme provádět výcviky záchrany osoby pomocí lanové techniky nebo si můžeme nasimulovat bytový požár.”

Hasiči si vyzkoušeli záchranu člověka jednak s pomocí výsuvného 30 metrů dlouhého žebříku, a také za situace, kdy se k budově vozidlo nemůže dostat, nebo je stavba o hodně vyšší.

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Potom nastupuje lezecká skupina, která k tomu dotyčnému vystoupá nebo slaní, bezpečně ho zajistí a dopraví pomocí lanové techniky na zem.”

Petr Adamus, ředitel ÚO HZS Nový Jičín: “Na tomto objektu cvičí jednotka centrální hasičské stanice Nový Jičín. Tento objekt je pro nás přínosný v tom, že jeho dispozice neznáme, takže nám skýtá větší variabilitu v rámci výcviků.

Záchranáři budou v objektu trénovat několik dnů v měsíci květnu. Pak by je už měli vystřídat stavební dělníci, aby tu vybudovali 39 startovacích bytů pro mladé lidi.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V současné době probíhá realizace veřejné zakázky na výběr zhotovitele stavby. Pokud vše půjde podle plánu, tak na přelomu června a července by mohla být zahájena samotná stavba. Podle plánu se předpokládá trvání stavby 14 měsíců, takže na podzim příštího roku by mohlo být hotovo.”

Budova v ulici K Archivu byla postavena v roce 1984 a sloužila jako zmíněná ubytovna, několik let je již prázdná. .

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V současné době je to nevyužívaný dům, který město získalo v roce 2016 od Moravskoslezského kraje darem. Hasičský záchranný sbor požádal město o možnost využití objektu ke cvičení, čemuž jsme rádi vyhověli.”

Přestavba domu je největší investicí města v letošním roce. Stát bude 65 milionů korun.

Podle projektu vzniknou uvnitř byty 2+KK o velikosti zhruba 50 metrů čtverečních, jejich nájemci budou být mladí lidé do 35 let.

---

E-aukce určila majitele dalších parcel v Žilině

Město ve druhém kole nabídkového řízení prodávalo zbývající parcely v lokalitě Za Školou v Žilině. Tyto pozemky pro výstavbu rodinných domů nabídlo formou elektronické aukce. Zájem o ně byl, prodat se nepodařilo pouze dvě stavební místa.

První kolo veřejné soutěže, ve které město v lokalitě Za školou v Žilině nabídlo celkem 23 pozemků, proběhlo počátkem února. Tehdy našlo své budoucí vlastníky 14 parcel, schválilo je zastupitelstvo v březnu. Pět stavitelů už s městem podepsalo kupní smlouvy, které byly odeslány na katastr nemovitostí. Zbývajících devět pozemků teď radnice 12. a 13. května nabídla v elektronické aukci.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Výhodou této soutěže je, že zájemci o tyto pozemky se mohli aktivně účastnit pohodlí svého domova a také vysoká transparentnost.”

Do elektronické aukce se mohl přihlásit každý, kdo nejpozději sedm dní před jejím konáním zaplatil na účet úřadu jistinu ve výši 60 tisíc korun a neměl vůči městu dluhy. Následně mu firma, která aukci organizovala, zaslala přihlašovací údaje.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Z důvodu posílení transparentnosti celého procesu, i snížení časových a administrativních nákladů úředníků i samotných uchazečů, jsme přistoupili k elektronické aukci. Také jiná města v okolí s ní mají zkušenosti a myslím si, že to bylo pohodlnější pro obě strany.”

Vyhlašovací cena pozemků byla stejná, jako v prvním kole, 1 650 korun za metr čtvereční bez daně. V e-aukci se prodalo sedm pozemků, bez stavitele zůstávají dva, jeden o výměře zhruba 1200 metrů čtverečních - a největší parcela položená více ve svahu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “To je pozemek, který má výměru téměř dva tisíce metrů čtverečních. Je to místo na kraji lokality, důvodem bude pravděpodobně právě jeho velikost. vychází na téměř čtyři miliony korun.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “U toho velkého pozemku rozhodne rada, potažmo zastupitelstvo. Jsou dvě možnosti, jít mimo znalecký posudek, tedy snížit cenu, nebo se tento pozemek může rozdělit. To ale musíme zjistit, zda je to technicky možné.”

Prodej pozemků sedmi vítězům z aukce musí ještě schválit v červnu zastupitelstvo. Následujících devadesát dnů poté budou mít kupci na zaplacení ceny a uzavření smlouvy.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Pokud jde o ty samotné podmínky a lhůty pro výstavbu rodinných domů, tak v rámci druhého kola došlo k drobné změně nebo k jedné věcné úpravě, a to že nabyvatelé těch pozemků budou mít povinnost postavit a zkolaudovat dům do pěti let od převodu vlastnického práva.”

Lidé, kteří pozemky získali v únoru, mají na stavbu o rok více.

Město teď ještě musí dokončit zasíťování celé lokality, vybudování komunikací, chodníků, osvětlení a inženýrských sítí. Práce mají začít do měsíce a trvat budou do konce roku.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dále město uvažuje, že by odkoupilo od soukromého vlastníka další část pozemků, které by byly určeny pro veřejnou občanskou vybavenost, třeba pro dětská hřiště.”

Územní plán města umožňuje v této lokalitě další zástavbu rodinnými domy až k rybníku Lamberk. Pozemky zde jsou v soukromém vlastnictví.

---

Kolotoč tréninků začal i pro basketbalisty

V první půli května už se také vrátili sportovci pod vysoké koše. Trénovat mohou venku, na multifunkčním hřišti v areálu bazénu. Více než na fyzičku se basketbalisté soustředí na techniku a práci s míčem.

První trénink po více než půl roce absolvovali pod vysokými koši také hráči kategorie U13. Tito kluci by za normálních okolností měřili síly v oblastním přeboru a v aktuálních 12, 13 letech by v jejich herním vývoji nastal ideální čas pro zdokonalování basketbalových dovedností.

David Žlebek, trenér BK Nový Jičín: “Ta sezona vypadala tak, že v září a do půlky října se trénovalo relativně normálně, pak přišla korona a v podstatě jsme se dostali k tréninkům až nyní. Chuť je určitě velká, protože kluci mají o tréninky zájem, hlásí se, ale ten počet je omezený, ale trénuje se každý den, takže určitě dvakrát, třikrát týdně se na každého dostane.”

Během hodinu a půl trvajícím pobytu n a hřišti se zaměřují především na práci s míčem.

David Žlebek, trenér BK Nový Jičín: “Jde to vidět, že se rychleji zadýchávají, ale ty tréninky nejsou postaveny na fyzickou kondici, je to spíše o zopakování těch dovedností, které měli. Protože basketbal je hodně drilový sport, musí se trénovat, takž jde vidět, že spoustu věcí zapomněli, ale pokud budou dobře trénovat, určitě si na to vzpomenu.”

Jan Ludva, BK Nový Jičín: “Basketbal hraju tři roky, budu muset ještě potrénovat střely, protože to mi moc nejde. Ale obrana, driblink a finty mi jdou.”

Jan Škařupa, BK Nový Jičín: “Já si myslím, že to, co mi jde, je střelba na koš a dvojtakty. To, co mi nejde, to jsou nějaké ty kličky a zadovky.”

V průběhu prázdnin chtějí basketbalisté upevnit fyzičku a stmelit týmy na letních soustředěních. Rádi mezi sebou přivítají také nováčky.

Ještě v červnu pak připravuje basketbalový klub spolu se Střediskem volného času Fokus konání tradičního Streetballu na Masarykově náměstí. O přesném termínu v těchto dnech jednají.

---Mohlo by Vás také zajímat