Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • “Zahradníci” mají nové haly a zásobárnu vody
  • V divadle lze zjistit, co Za kulisou v dáli padá
  • Rok 2024 doprovodí v kalendáři fotopostřehy a historie

“Zahradníci” mají nové haly a zásobárnu vody

Revitalizace střediska zeleně technických služeb na Palackého ulici je hotova. Uvnitř areálu jsou nové haly na uskladnění a servis techniky, a navíc také retenční nádrž na zadržení vody.

Středisko zeleně technických služeb město postupnými investicemi upravuje od roku 2020. Nejprve tu na Palackého ulici vzniklo z unimobuněk kapacitní rozšíření zázemí pro zaměstnance, letos bylo revitalizováno vnitřní prostranství.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Technické služby zajišťují pro město rozsáhlé spektrum činností a hospodaří s majetkem v hodnotě několika desítek milionů. Aby mohly tuto činnost adekvátním způsobem realizovat, potřebují k tomu kvalitní zázemí, proto se město rozhodlo realizovat jednu z největších investičních akcí v letošním roce, tedy revitalizaci střediska zeleně na ulici Palackého. Celková hodnota této akce byla zhruba 21 milionů korun bez DPH a byla v plné výši hrazena ze zdrojů města.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsou postaveny tři nové haly, jedna bude sloužit na opravu techniky, druhá pro parkování techniky a další jako sklad provozních materiálů, v současné době jsou tam uloženy dekorační prvky pro výzdobu náměstí v době adventních trhů.”

V běžném pracovním dni byla většina techniky v době natáčení v terénu a haly tak byly prázdné. To, co také v areálu vidět není, je podzemní retenční nádrž, jejíž vybudování bylo součástí tohoto projektu.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Veškeré okolní střechy, jak ze sběrného dvora, tak z nově vybudovaných objektů hal, jsou napojeny na dešťovou kanalizaci, která je zaústěna do akumulační nádrže a v té je držena retence 70 kubíků dešťové vody, kterou je možno využít pro zálivku veřejné zeleně.”

Práce v areálu začaly 21. února bouráním starých plechových hal, jejichž technický stav už neumožňoval další provoz. Hotova byla tato zakázka o měsíc dříve, než bylo smluvně dohodnuto, a to 31. října.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Vybudováním tohoto objektu vzniklo nové standardní technické zázemí, které nám umožňuje manipulaci s provozním materiálem, dostatečný prostor pro provoz techniky, její uskladnění a provádění její údržby.”

Provedenými úpravami v areálu byl také oddělen provoz střediska zeleně od sousedního sběrného dvora, který slouží veřejnosti.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Čili vjezd do sběrného dvora je nyní samostatný, již v loňském roce došlo ke zprůjezdnění sběrného dvora a v příštím roce by měla být v rámci tohoto střediska udělána přeložka elektřiny.”

Co se týče tohoto prostoru na Palackého ulici, do budoucna ještě město připravuje zateplení dvou menších zděných budov, které slouží jako šatny a sprchy pro pracovníky.---

V divadle lze zjistit, co Za kulisou v dáli padá

Beskydské divadlo zve nejen na představení a koncerty, ale aktuálně také na zážitek z výtvarného umění. V jeho předsálí jsou vystaveny velkoformátové obrazy mladého ostravského autora.

Návštěvníci Beskydského divadla, kteří tu 9. listopadu večer přicházeli na koncert Hradišťanu, dostali k poslechovému zážitku navíc i ten výtvarný. Foyer divadla je po delší době opět i výstavním prostorem. Před vstupem do hlavního sálu a na balkon jsou k vidění velkoformátové olejomalby.

Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “Když zde chodí lidé na dramatické umění, tak by v prostoru foyer, kde tráví také dost času před představením a během přestávky, mohli vidět i jiné umění a obohatit se. Dnes tady máme první z několika výstav do konce sezony, jmenuje se Za kulisou v dáli padá, je to výstava Václava Buchtelíka, ostravského malíře, který vystudoval Ostravskou univerzitu v ateliéru profesora Daniela Balabána.”

Václav Buchtelík, malíř: “Tahle série vznikla asi před dvěma lety, vznikla na základě fotografií, které jsem pořídil v Krkonoších při toulkách krajinou s našim psem. A fotky byly pořízené proti slunci. Když jsem ty fotky fotil, tak přítelkyně, dnes už má žena, a náš pes vypadali pouze jako nějaká plocha, kulisa a vlastně nešlo moc poznat, jestli si hrají nebo tam dochází k nějakému napadení. Pak jsem to začal zpracovávat a začaly se tam objevovat i další osoby. Je to něco jako takové divadelní hra, kde nejde moc poznat, co se tam děje a je trošku na divákovi, co v tom sám uvidí.”

Celou sérii tvoří 15 obrazů, do Beskydského divadla přivezl autor deset z nich.

Václav Buchtelík, malíř: “Vybral jsem název Za kulisou v dáli padá. V dáli padá třeba slunce nebo nějaká emoce nebo něco v tom smyslu a hodilo se mi to do toho prostoru divadla. Ten cyklus je ucelený a nechtělo se mi to rozbíjet jinými plátny.”

Aktuální výstava potrvá v divadle do 22. ledna a následovat tedy budou další.

Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “Naše koncepce těch výstav je dosti otevřená, jedná se většinou o mladší, ale zároveň již etablované autory z regionu a blízkého okolí.

Máme tam ještě dvě výstavy, jedna bude fotografická, bude to výstava Viléma Veverky, který tady zároveň bude mít koncert, bude to taková doprovodná výstava, a posléze zde bude malířka Julie Machallová.---

Rok 2024 doprovodí v kalendáři fotopostřehy a historie

Návštěvnické centrum připravilo městský kalendář na rok 2024. Jeho stolní varianta opět připomíná město před sto lety, nástěnná verze je složená z fotografických postřehů obyvatel.

Nový Jičín, stejně jako většina měst a obcí, každým rokem vydává vlastní kalendář. Asi nejvíce oblíbeným tématem jeho stránek se v posledních letech staly fotografie místních zákoutí a také snímky a informace z historie. Jeho nástěnný formát pro rok 2024 tedy opět prezentuje fotografické postřehy obyvatel.

Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Několik fotografů z Nového Jičína nám poslalo své postřehy do konce června, protože jsme dávali výzvu do zpravodaje města, a některé fotografie jsme sami hledali na Facebooku. Máme tam krásný záběr na zvěrokruhovou zahradu, dále je tam krásný záběr za žerotínský zámek, snažili jsme se fotografie vybírat tak, aby ladily k danému období.”

Stolní kalendář, poté co jeho stránky v minulých letech obsahovaly například akvarely zdejší rodačky nebo regionální recepty, tak třetím rokem v řadě prezentuje minulost Nového Jičína.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Je to vlastně opět připomenutí té meziválečné doby, toho, co se odehrálo před zhruba sto lety, ať už jsou to různé události, oslavy nebo výstavby a další zajímavosti, které dosud nebyly publikovány.”

V kalendáři je například letecký záběr kloboučnické továrny Hückelů, snímek Sirkových lázní, masných krámů a další historické odkazy.
---

Mohlo by Vás také zajímat