Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Rozpočet 2022 je schodkový a proinvestiční
  • Svůj stromeček má na náměstí každá mateřinka
  • Návštěvnické centrum nabízí správné světlo a emoce

Rozpočet 2022 je schodkový a proinvestiční

Nový Jičín ví, s jakými financemi bude hospodařit v roce 2022. Rozpočet, který schválili zastupitelé, je schodkový a současně ve výdajích zahrnuje celou řadu investičních akcí.

Zastupitelé odsouhlasili rozpočet města na rok 2022. Na straně výdajů je 956 milionů korun a na straně příjmů 779 milionů. Rozdíl pokryjí vlastní zdroje na účtech města a 53,6 milionů získaných z investičního úvěru, které budou čerpány na pokračující rekonstrukci bytového domu K archivu. Diskuze k plánovanému hospodaření města trvala hodinu.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Rozpočet je každoročně sestavován stejným zákonným způsobem, vždy investice musí být kryty finančními prostředky. Ani letos město nevybočuje z běžného standardu, co se týče investic. Poměr investic je více než 31 procent.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: „Pět velkých stavebních akcí pokračuje do příštího roku, je to jednak vybudování infrastruktury pro stavbu rodinných domů v lokalitě Za školou v Žilině, rekonstrukce krytého stání pro automobily v Loučce, zajištění statiky přístavby Beskydského divadla, vybudování multifunkčních učeben Střediska volného času Fokus a bytový dům K Archivu.”

Město se také v příštím roce pustí do stavby kruhového objezdu na ulici Generála Hlaďo nebo do revitalizace hřiště u Základní školy Dlouhá, a to za 26 milionů korun.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je šance, že i na tuto investici získáme dotace, je šance, nicméně jsme domluveni, že ji budeme realizovat i bez tohoto, protože jsme hřiště v současné době využívali jako provizorní parkoviště po dobu rekonstrukce krytého stání v Loučce. Po dokončení bude hřiště k dispozici nejen škole, ale také veřejnosti, hlavně z blízkého sídliště Loučka.”

V oblasti sportu je v plánu vybudování skateparku u stadionu a nová palubovka v basketbalové hale.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nezanedbáváme ani projekční přípravu, v příštím roce nás čeká zpracování projektových dokumentací na vybudování lávky na ulici Novosady, druhá etapa regenerace sídliště Nerudova a dále projektové dokumentace v oblasti sportu, takže tenisová hala, měly by proběhnout architektonická soutěž na novou multifunkční halu Jičínka a multifunkční hřiště.”

Zhruba 8 milionů korun je vyčleněno na generální opravy volných bytů, za 44 milionů korun budou revitalizovány dva domy na ulici Jičínská, dalších 14 milionů korun půjde do modernizace tepelného hospodářství. V těchto oblastech město počítá s čerpáním různých dotací. Z dalších větších investic obsahuje rozpočet rekonstrukci střediska zeleně technických služeb na ulici Palackého a také nákup nové techniky.

Pokračovat bude město i v ekologických projektech. Na separačním dvoře vznikne Re-use centrum, tedy místo, kde lze odložit nepotřebné, ale funkční věci, které ještě mohou sloužit někomu jinému.

V oblasti zavádění „chytrých“ technologií budou z dotace vybudovány dvě elektronické úřední desky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Od začátku příštího roku budeme také spouštět novou službu, která se jmenuje Mobilní rozhlas, která umožní doručovat občanům zprávy a informace do jejich aplikace a také hlasovat v různých anketách, například k Veřejnému fóru nebo participativnímu rozpočtu. Takže věříme, že to zase zlepší komunikaci mezi úřadem a občany samotnými.”

Chystá se také realizace několika dalších opatření z koncepce parkování, například stání podél ulice Dlouhá. Rozpočet ale také počítá s navýšenou částkou na programové dotace na rok 2022.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zde došlo k mírnému nárůstu podpory zapsaných spolků, neziskových organizací a sportovních oddílů, a to téměř o dva miliony korun. Celkově tedy město dává do programových dotací bezmála dvacet šest milionů korun.”

Nutno v závěru podotknout, že třetí rok za sebou získalo město Nový Jičín ocenění Vzdělávacího centra pro veřejnou správu ČR, a to hodnocení finanční kondice v letech 2016 až 2020 v kategorii A, tedy nejvyšší.

---

Svůj stromeček má na náměstí každá mateřinka

Vysoký smrk není jediným vánočním stromem, který je letos na novojičínském náměstí. Svůj stromeček má v centru každá mateřská škola. Děti je postupně přicházejí zdobit dekoracemi, které samy vytvořily.

Malý les dvanácti jehličnanů oživuje náměstí, které zůstalo bez adventního jarmarku prázdné. Stromečky si postupně přicházely nazdobit děti z novojičínských mateřských škol, kterých je celkem 11 pracovišť, a které připravily vlastní originální dekorace.

Jana Palacká, vedoucí učitelka MŠ Loučka: ”Tvoření bylo bezvadné, děti byly super, kreativní. Využili jsme všechno to, co ve školce máme, PET vršky, tvořili jsme i v keramice, použili jsme provázky, použili jsme různé špachtličky a na zvonečky dokonce kelímky, které nám zůstávají ze svačinky. Nazdobili jsme i ty.”

děti MŠ Loučka: “Já jsem vyrobila zvoneček. Já hvězdičku. Vyrobila jsem si zvoneček.”

Jana Palacká, vedoucí učitelka MŠ Loučka: “Snažíme se to užít v klidu, takže si pouštíme koledy, tvoříme, hrajeme si a hlavně si povídáme o těch tradicích. Je důležité ty tradice zachovat, aby děti věděly, jak to chodí, nejen nákupy, ale co to vůbec Vánoce znamenají, co znamená advent a všechny ty zvyky kolem.”

Edita Štecová, vedoucí učitelka MŠ Jiráskova: “Připravili jsme šišky, které jsme potřpytili, dali jsme jim pěkné mašličky, řetěz, všechno jsme vyráběly z materiálů, které se nerozpadnou, které vydrží, aby ten stromeček vydržel dlouho pěkný. Děti prožívají vánoční čas velice hezky, moc se na to všechno těší, snažím se jim to udělat pěkné, aby měly velký zážitek z Vánoc i ve školce.”

Jak v úvodu zaznělo, na náměstí je malých stromků 12, na ten poslední si může pověsit svou ozdobu kdokoliv, je určený veřejnosti.

---

Návštěvnické centrum nabízí správné světlo a emoce

Dobré světlo, správná kompozice a především emoce. Nic z toho nepostrádají snímky profesionálního fotografa Jiřího Zerzoně, které lze do konce letošního roku vidět v galerii Návštěvnického centra.

Fotografii se Jiří Zerzoň věnuje 22 let jako profesionální fotograf na volné noze, s fotoaparátem si ale začal pohrávat dříve, už ve svých 17 letech. Věnuje se reportážní fotografii, portrétům a také, jako Ostravák, průmyslové fotografii. Výstava v Návštěvnickém centru je průřezem jeho práce od roku 2000 až do teď.

Jiří Zerzoň, fotograf: “Tady na výstavě není taková ta klasická reportážní fotografie, tady je spíše takový subjektivní dokument. Tady za mnou jdou vidět fotky z romských osad na Slovensku, které jsem fotil před nějakými deseti lety. Jsou tu věci, které jsem fotil pro noviny, časopisy, jsou tu mimo jiné i fotky z mých cest a průmyslová fotografie v té první části. A jsou tam fotky z průmyslových podniků z Ostravska.”

Jiří Zerzoň, fotograf: “Když fotím ve fabrice, tak to fotím lidi, zajímavé momenty, ale tady na výstavě jsem chtěl ukázat takové jemnější detaily z té výroby, kterých si člověk na první pohled nevšimne. Tam ta první fotografie to je detail obrovského kotle, který má na výšku asi čtyři pět metrů. Tady vidíte velké žluté trojúhelníky, to jsou schody, po kterých ti pracovníci chodí a upravují velké průmyslové komponenty.”

Dokonalá fotografie podle Jiřího Zerzoně potřebuje především dobré světlo, správnou kompozici a nesmí postrádat emoce.

Jiří Zerzoň, fotograf: “Tady vidíme ředitele firmy, která vyrábí outdoorové bundy. Fotka byla focena v roce 2017 pro časopis Forbes. Zajímavostí je, že venku nepršelo, ale kolega redaktor stál vedle na štaflích a shora jsme pana ředitele polévali vodou z konve.”

V roce 2018 vznikla třeba série těchto čtyř fotografií ze Srí Lanky. Jeden snímek například zachycuje detail z cesty vlakem.

Jiří Zerzoň, fotograf: “Tady mě zaujala ta úžasná světelná a barevná atmosféra toho vagónu.”

Fotografie Jiřího Zerzoně budou v Návštěvnickém centru k vidění až do konce letošního roku, tedy do 31. prosince.

---Mohlo by Vás také zajímat