Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Projekty pro Nový Jičín znají vítěze
  • Pivobraní se vrací, nabídne řadu novinek
  • Školáci soupeřili o Pohár starosty

Projekty pro Nový Jičín znají vítěze

Projekty pro Nový Jičín, tedy nápady občanů, které financuje participativní rozpočet, znají letošní vítěze. V hlasování veřejnosti vyhrálo psí hřiště, druhá skončila herna pro děti ve Straníku.

Do letošní výzvy participativního rozpočtu Projekty pro Nový Jičín občané přihlásili celkem pět nápadů, čtyři postoupily do finálního hlasování veřejnosti, do kterého se zapojilo zhruba 800 lidí.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vyhrálo veřejné psí hřiště neboli agility park, který získal přes 580 hlasů, na druhém místě se umístila Soptíkova herna ve Straníku. Ten návrh připravili tamní dobrovolní hasiči. Třetí skončila veřejná griloviště a čtvrtý externí defibrilátor na Čerťáku.”

Celkový finanční limit pro projekty byl letos 400 tisíc korun, vejdou se do něj tedy první dva, které v součtu vyjdou na 360 tisíc. Agility park je nápadem Radima Mohlera, myšlenka se zrodila v okamžiku, kdy si pořídil psa.

Radim Mohler, předkladatel projektu: “Už od prvního ročníku participativního rozpočtu jsem si lámal hlavu, s jakým projektem přijít. Veřejné psí hřiště je aktivita, která je velmi vítaná a v regionu chybí. V projektu je v tuto chvíli vypsáno osm překážek pro pejsky, součástí je i psí toaleta a jsou tam i lavičky. Pokud bude projekt úspěšný, je možné hřiště do budoucna rozšířit až na 18 překážka dá se celý areál oplotit.”

Po konzultaci s radnicí by měl agility park vzniknout v lokalitě ulic K nemocnici a Pod Skalkou. Je zde pozemek města, kde vede vysokotlaké plynové potrubí, které omezuje možnosti využití. Soptíkova herna ve Straníku bude v budově, kde sídlí i dobrovolní hasiči.

Josef Indrák, předkladatel projektu: “V podstatě tady má zázemí klub seniorů, máme tady požární zbrojnici, takže zázemí pro hasiče, knihovnu, společenskou místnost a teď už bychom rádi uskutečnili i tu dětskou hernu. Snažíme se pracovat s mládeží a tudíž za hasiče jsem přišel s tímto projektem a snahou využít tento prostor pro děti a rodiče. Aby si prostě pohráli, navázali kontakty s ostatními a rodiče si určitě rádo poklábosí.”

Pokud půjdou přípravy hladce, mohly by být projekty realizovány na podzim, nejpozději ale v příštím roce.

Josef Indrák, předkladatel projektu: “Určitě jsem rádi, že jsme uspěli, velké poděkování hlavně těm, kteří nás podpořili hlasem a umožnili, že tento projekt vznikne.”

Radim Mohler, předkladatel projektu: “Samotného mě překvapilo, že v anketě dorazilo tolik hlasů. Jde vidět, že tento nápad je zajímavý nejen pro mě, ale i pro širokou veřejnost, zejména pro pejskaře. Chtěl bych poděkovat za všechny hlasy a těším se, že se budeme potkávat na psím hřišti.”

---

Pivobraní se vrací, nabídne řadu novinek

Nový Jičín zažije po dvouletém půstu první velkou letní slavnost, na náměstí se bude konat Pivobraní. Festival nabídne více než 100 druhů piv, kulturní program a také třeba jízdu parním vlakem.

Festival zlatavého moku se opět vrací na Masarykovo náměstí. 8. ročník Pivobraní vypukne v sobotu 25. června v 11 hodin.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Můžeme se těšit na tři desítky pivovarů nejen z našeho regionu, ale také ze zahraničí, a na bohatý doprovodný a kulturní program. Mohu zmínit hlavní hudební hvězdy festivalu, mezi kterými jsou Stromboli, Monkey Business nebo Support Lesbiens. V rámci Pivobraní také oslavíme desetileté výročí partnerství s německým městem Ludwigsburg, na náměstí vystoupí citerový ludwigsburský sbor a lidé budou moci ochutnat pivo z jejich místního pivovaru.”

Své produkty přivezou i další zahraniční pivovary z partnerských měst Nového Jičína. Na náměstí se tak bude točit než 100 druhů piv a chybět nebudou různé gastro speciality.

Pivobraní se tedy vrací ve své klasické podobě, ovšem s mnoha novinkami. Návštěvníci se budou moci vydat historickým autobusem na právovárečnou jízdu. Parní vlak zase připomene 142. výročí vybudování železnice z Nového Jičína do Suchdolu nad Odrou. Jezdit bude od 9 do 16 hodin. Poprvé bude součástí Pivobraní také jarmark.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Také bude představena koncepce vratných kelímků. Město Nový Jičín nakoupilo pro akce města 30 tisíc vratných kelímků se zajímavým designem.”

Vratné kelímky se už dříve na Pivobraní objevily, ale byly zapůjčené. Na těch novojičínských budou vyobrazeny zdejší historické stavby a také lidé. Soutěživci, muži i ženy, se mohou zapojit do královské pivní soutěže v páce, které proběhne ve spolupráci se zdejším armwrestlingovým klubem. Doprovodný program nabídne i další soutěžní atrakce v herní zóně. Veškeré informace jsou na webu pivobraninj.cz.

---

Školáci soupeřili o Pohár starosty

Novojičínští školáci se utkali v dalším ročníku sportovního klání O pohár starosty. Všech 13 disciplín se odehrálo v jednom dni, děti obsadily téměř všechna sportoviště ve městě.

Získat Pohár starosty města je mezi základními školami prestižní záležitostí. Jeho posledním držitelem se v roce 2019 stala Základní škola Komenského 66. Zda se bude pohár stěhovat a na jakou školu, o tom se rozhodovalo počátkem června.

Pavel Sedlář, organizátor, SVČ Fokus: “Sportujeme ve 13 sportech, tady na atletickém stadionu, na umělé trávě probíhá malá kopaná chlapců, na hale ABC házená smíšených družstev, na zimním stadionu je to florbal a vybíjená. Dále na základní škole Komenského 66 probíhá basket dívky, letos máme šest družstev, dále se v tělocvičně Msgr. Šrámka hraje volejbal, v hale na bazéně basketbal kluci, v bazénu jsou plavecké závody a posledním sportovištěm je Středisko volného času Fokus se stolním tenisem.”

Do sportovního dne se zapojilo šest škol, všechny čtyři základní školy zřizované městem, Galaxie a jako host víceleté gymnázium, které neobsadilo všechny soutěže a nebojovalo přímo o pohár.

žáci novojičínských základních škol:

“Jsme ze Základní školy Jubilejní, dělali jsem jízdu zručnosti a myslím, že jsme skončili první.”

“Jsem z Komenského 68, byl jsem na běhu 1 500 metrů.”

“Běhal jsem 60 metrů a myslím si, že to dopadne dobře, získal jsem druhé místo.”

“Jsem ze Základní školy Komenského 68, budu soutěžit ve skoku do dálky.”

“Jsem ze Základní školy Tyršova, běhal jsem 60 metrů, ještě jsem zapojený do skoku do dálky do štafety.”

“Jsme z nové Komendy, teď jsme vyhráli ve florbalu nad Galaxií 6:0 a zatím se nám daří.”

“Já jsem ze školy Galaxie, běžela jsem 60 metrů a doufám,, že to dopadlo dobře.”

“Já jsem ze Základní školy Tyršova a jsem zapojen do dvou disciplín, skok do dálky a sprint na 60 metrů.”

Pavel Sedlář, organizátor, SVČ Fokus: “Děti tento pohár starosty vnímají velmi prestižně, jsou velmi natěšené, chodí se i fandit, za to jsme rádi, když děti, které nesportují, chodí povzbuzovat, a je tady báječná atmosféra.”

Po sečtení výsledků všech disciplín bylo kolem poledne jasné, kdo si jako vítěz opět odnese velký putovní pohár. Byla to Základní škola Komenského 66.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry