Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Po sto letech rostou na náměstí stromy
  • Novým Jičínem rezonoval 17. listopad 1989 i 1939
  • Osamělé seniory může dárkem potěšit kdokoliv

Po sto letech rostou na náměstí stromy

Na Masarykově náměstí, po zhruba sto letech, opět rostou stromy. Jejich výsadba ovšem není návratem do historie, jako spíše potřebou současné doby.

Dva měsíce trvající práce, spočívající v přípravě čtyř speciálních výsadbových jam, dospěly ke svému závěru - dovnitř byly zasazeny lípy varšavského typu. Na novojičínské náměstí se tak zhruba po sto letech vrátily stromy, nicméně nejde o vzpomínání na minulost, jako spíše o nezbytnost dnešní doby.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Dílo je hotovo, já se domnívám, že to vypadá krásně, ale že to oceníme daleko více až na jaře, a také možná až po pár letech, až se trošku více rozvinou a ten stín, který budou dávat, tak bude ještě o něco větší.”

obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína:

“Líbí, ony tady byly, takže já jsem ráda, že tady budou zase.”

“Mně se to líbí, u nás na Husovce takový strom zasadili a už je krásný. Bude to nádherné.”

“Líbí se mi to, ale nevím, co z toho vyroste.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tam byl daný nějaký obvod kmene, který ta firma splnila. O moc větší stromy tu sázet nejde, jednak by to bylo složité převážet a jednak by se nemusely uchytit, takže toto je opravdu optimální velikost. Za pár let ty stromy dosáhnou takové velikosti, především košatosti koruny, že už to bude stačit.”

Projekt výsadby vyšel na 1 million 300 tisíc korun, a to zejména kvůli systému prokořenitelných buněk, který vyplňuje výsadbové jámy.

Jan Servus, arborista: “Je to jeden z nejdokonalejších systémů pro výsadby stromů v městském prostředí. Vytvoří se výsadbová jáma a do ní se dají tyto systémy, které jsou vytvořené v zahraničí, a ony vytvoří prokořenitelný prostor pro stromy. Tím, že nedochází ke zhutnění toho prostoru, ty stromy tam mohou volně růst a ten strom má prostor, který potřebuje k tomu životu. Protože nejdůležitější pro strom je prokořenitelná část. Tento systém pochází tuším z Německa a ty realizace už jsou po celé republice.”

Firma, která výsadbu stromů provedla, bude o lípy ještě následující tři roky pečovat. Provádět bude zálivky a ořez.

Umístění stromů na náměstí požadovali lidé na veřejných fórech v letech 2017 a 2019, doporučila to také adaptační strategie města na změnu klimatu.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Poskytnutí toho stínu je asi nejdůležitější, protože přes léto na té dlažbě bývá horko. Ale má to i další pozitivní efekty, jednak stromy ve velké míře zachytávají prachové částice, zlepšují mikroklima, vláhu v tom středu náměstí. Sice se může zdát, že je to málo, ale čím rozvinutější ty koruny budou a čím větší listy budou mít tak tím i tento efekt bude výraznější.”

Mezi stromy budou ještě po skončení Adventního jarmarku umístěny lavičky.

---

Novým Jičínem rezonoval 17. listopad 1989 i 1939

Výročí Sametové revoluce si připomněl Nový Jičín setkáním na Nádvoří Václava Havla. Lidé také vzpomínali i na události 17. listopadu 1939, a to výstavou ve vestibulu radnice.

Čtyřiatřicet let od událostí listopadu 1989 si Novojičínští 17. listopadu nejprve připomněli happeningem na Nádvoří Václava Havla.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Dnes si připomínáme dva významné svátky, jednak je to Mezinárodní den studentstva, který se váže k 17. listopadu 1939, a nám bližší časově je 17. listopad 1989.”

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína: “Chtěl bych poprosit, abychom si uvědomili, že ne pár jednotlivců, ne městský úřad nebo školy, ale my všichni máme jeden společný úkol, a to udržovat demokracii a svobodu.”

Přesně v 17 hodin a 11 minut zazněla i tady z městského rozhlasu Modlitba pro Martu. Následně se lidé přesunuli do vestibulu radnice, kde byla zahájena výstava věnována některým místním obětem akce 17. listopadu 1939. Jejím autorem je učitel gymnázia Petr Horák.

Petr Horák, autor výstavy: “Zde je vidět po obvodu instalace výstavy s názvem Absolventi gymnázia Nový Jičín jako oběti akce 17. listopadu 1939.”

Na panelech jsou tedy popsány osudy sedmi absolventů této školy, kteří byli v roce 1939 zatčeni a následně internováni v koncentračním táboře. Autor čerpal z článku bývalého ředitele gymnázia Jana Hanáka, který vyšel ve školním almanachu, dalším zdrojem informací byl novojičínský archiv a také příbuzní daných osobností. Výstava, kterou doplňují i obrázky k tématu listopadu 89 žáků Základní školy Komenského 66 a Galaxie, zde bude instalována do 30. listopadu.

Po vernisáži výstavy mohli lidé ještě navštívit besedu s Danou a Čestmírem Huňátovými, kteří zažili události roku 89 na Národní třídě a nyní se zúčastnili oslav 17. listopadu právě v Novém Jičíně. Dana Huňátová byla mimo jiné dlouholetou spolupracovníci Jiřího Dienstbiera na ministerstvu zahraničí, pracovala jako velvyslankyně ve Finsku a Egyptě.
---

Osamělé seniory může dárkem potěšit kdokoliv

Dárek pro druhé - rovná se radost pro všechny. Pod tímto názvem pořádá dobrovolnické centrum ADRA sbírku drobných vánočních dárků pro seniory. Letos poprvé výzvu směřovalo i do Nového Jičína.

Projekt zaměřený na osamělé seniory “Dárek pro druhé = radost pro všechny” organizuje dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek už několik let. Poprvé jej letos přeneslo i na území Nového Jičína, kde také působí.

Adéla Výskalová, koordinátorka dobrovolnického centra ADRA pro NJ: “Skrze tento Dárek pro druhé máme jedinečnou možnost v předvánoční čas vykouzlit úsměv osamělým seniorům. Budeme moc rádi, když se do tohto projektu zapojí široká veřejnost obyvatel města Nového Jičína.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín vítá tuto aktivitu a společně podporujeme i s ADROU dobrovolnictví na území města. Jsem rád, že se najdou občané, kteří darují drobnost těmto seniorům.”

Nejlepším dárkem jsou třeba pletené ponožky, drobná kosmetika, jako je krém na ruce, voňavé mýdlo, nebo čaj a káva. Určitě také potěší svíčka a vánoční dekorace.

Adéla Výskalová, koordinátorka dobrovolnického centra ADRA pro NJ: “My se potom postaráme o to, aby dárky doputovaly zejména do domova seniorů tady v Novém Jičíně, ale také to mohou být domácnosti vytipované pracovníky sociálního odboru. Je lepší, když dárek nebude úplně zalepený, zabalený, lidé mohou použít třeba dárkovou tašku, abychom ty dárky mohli roztřídit tak, aby byly vhodné pro konkrétního seniora..”

Tyto dárky je možné nosit do pobočky SeniorPointu, v přízemí domu na ulici Revoluční, každé úterý od 8 do 12 hodin a ve středy od 12 do 16 hodin, a to až do 5. prosince.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ten dárek, který by obyvatel našeho města chtěl darovat touto formou seniorům, kteří jsou na Vánoce sami, tak vybíráme na SeniorPointu. Je to místo, kde se senioři scházejí, pořádáme pro ně zde různá diskuzní fóra, ale hlavně si tu senioři mohou vyzvednout tísňové hlásiče, které prostřednictvím kraje dál distribuujeme.”

Jedná se o detektory oxidu uhelnatého a kouře, které si zde mohou vyzvednout zdarma.

Obecně město Nový Jičín pracuje se seniory celoročně, provozuje vlastní službu ProSenior, a mimo jiné pro ně pořádá ve spolupráci se Střední odbornou školou EDUCA výlety nebo organizuje školení na práci s chytrými telefony.---

Mohlo by Vás také zajímat