Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Charita v Novém Jičíně pomáhá deset let
  • Advent vrcholí, lidé jsou zváni na půlnoční
  • Novojičínští si připomněli výročí úmrtí Václava Havla

Charita v Novém Jičíně pomáhá deset let

Charita v Novém Jičíně pomáhá lidem bez domova a také rodinám, které se ocitly v obtížné finanční situaci. Provozuje azylový dům s noclehárnou nebo charitní šatník. Ve městě působí už 10 let.

Dekret o zřízení novojičínské Charity je ostravsko-opavským biskupem datován ke 14. prosinci 2011. Deset let fungování chtěla organizace oslavit v Beskydském divadle koncertem Hradišťan. Nicméně situace nebyla oslavám nakloněna, Charita je odložila na jaro a vrhla se naplno do své práce.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Ten barák, který je tady za námi, tak je taková krabička poslední pomoci pro lidi, kteří jsou v nějaké životní krizi. Snažíme se pomoci těm lidem ve všech odvětvích, které člověka mohou v té sociální oblasti v životě zasáhnout. Není to ale jen to bydlení, člověk potřebuje jíst, potřebuje se obléknout, když se mu podaří sehnat nějaké bydlení, potřebuje i nějaký nábytek. Všechny tyto aspekty my se snažíme těm lidem pomoci řešit.”

Charita provozuje dva azylové domy, v Novém Jičíně a ve Straníku pro matky s dětmi, noclehárnu, nízkoprahové denní centrum, půjčovnu kompenzačních pomůcek, charitní šatník a nábytník. A právě zima je pro klienty charitních služeb nejsložitějším obdobím. Proto, jakmile i denní teploty klesnou pod nulu, mění se provoz zařízení. Například denní centrum, které jinak funguje od pondělí do pátku, bude otevřeno i o víkendech a ve svátky.

Marek Procházka, terénní pracovník, Charita Nový Jičín: “ Už jsme také darovali poměrně hodně spacích pytlů lidem, kteří spí venku. Zároveň, třeba pro ty, kteří spávají venku, nemají prostředky pro to, aby si noclehárnu mohli zaplatit nebo ji nechtějí využívat, tak od mínus pěti bude tak zvaná židlička, to znamená, že mohou přijít v devět hodin večer a strávit noc zdarma v teple, na židličce nebo si třeba lehnou na zem.”

Na Štědrý den bude pro lidi bez domova připravena v azylovém domě klasická večeře a v teple denního centra mohou zůstat i další dva vánoční svátky. Celodenně bude centrum otevřeno v době extrémních mrazů.

Klasické přespání v noclehárně tu stojí 50 korun, lidem bez domova na něj může přispět kdokoliv zakoupením karty Z, a to přímo v azylovém domě.

Pečovat o potřebné pomáhají Charitě ale také různé potravinové sbírky, které se konají na podzim.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Potravinové sbírky nám dodají do našich skladů spoustu jídla, jenom do prosince letošního roku jsme vybrali 25 tun materiálu, který postupně distribuujeme potřebným. nejsou to jen naši klienti, ale jsou to i lidé zvenku, se kterými externě spolupracuje.”

Ovšem největší dobročinná pomoc Charitě - celorepubliková sbírka - ta Tříkrálová - je před námi.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Jaká bude ta letošní, ten 21. ročník, zatím úplně přesně nevíme. Moc rádi bychom koledníky vyslali, doufáme, že to bude možné alespoň v omezené formě. Doufáme, že i koledníci budou ochotni, nevíme, co udělal ten loňský ročník, kdy jsme měli úplně zapovězeno vyrazit do ulic. Každopádně loni Charita zavedla nějaké novinky, portál Trikralovasbirka.cz s platební bránou, opět se budeme snažit umístit nějaké statické pokladničky tam, kde byli loni ochotni nám je umístit, těch možností, bude spousta. Věříme tomu, že ten kdo bude chtít přispět na tuto největší dobročinnou sbírku, tak si určitě cestu najde.”

Loňský výtěžek například pomohl potřebným lidem i v takových situacích, kdy pro své děti s vážnými očními vadami potřebovali pořídit dioptrické brýle.

---

Advent vrcholí, lidé jsou zváni na půlnoční

Advent vrcholí, na velkém věnci na Masarykově náměstí svítí všechny čtyři svíce. Zahájením křesťanských Vánoce bude tradičně štědrovečerní půlnoční mše. Otevřen bude i pohyblivý betlém ve Španělské kapli.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “V této chvíli se rozsvítila čtvrtá svíce, je to svíce pokoje. Pokoj a dobro, to je poselství sv. Františka, po kterém si vzal také jméno současný papež František.”

obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína: 

“Chtěli jsme si přijít podívat, jak se rozsvítí poslední adventní svíce. Máme rádi tu adventní atmosféru.”

“Určitě alespoň nějaká atmosféra, když nemůže být muzikantská, hudební, ta alespoň atmosféra starých dobrých přátel.”

Rozsvícením poslední svíce pomalu advent vrcholí a blíží se skutečný čas Vánoce.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Chtěl bych lidem popřát, ať Vánoce prožijí v klidu a míru. Dříve jsem pracoval v dětském domově, častokrát se stávalo, že děti pod stromečkem našly svůj vysněný dárek, značkové oblečení nebo elektroniku. Ale slovo domov znaly jen z názvu zařízení, kde vyrůstaly. Proto bych chtěl, aby lidé investovali do rodiny komodity jako je trpělivost, empatie, čas a láska. Přeji všem krásné, šťastné a veselé Vánoce.”

Rozsvícením poslední svíce pomalu advent vrcholí a blíží se skutečný čas Vánoce. Křesťanské Vánoce začnou tradiční půlnoční mší na Štědrý večer, kouzlo vánoční noci zde vedle věřících prožívají i lidé nevěřící. Sváteční bohoslužba bude zahájena ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie o půl jedenácté večer.

Ještě předtím, ve tři hodiny odpoledne, se bude konat také vánoční mše pro děti a rodiče ve Španělské kapli, kde se také otevře pohyblivý betlém. Na hlavní svátek, Boží hod vánoční, se ve farním kostel konají mše v 7 a 10 hodin ráno, a o půl sedmé večer také ve Španělské kapli.

Všechny podrobnosti o svátečních bohoslužbách o otevření Španělské kaple s betlémem jsou na webových stránkách farnosti.

---

Novojičínští si připomněli výročí úmrtí Václava Havla

Také Novojičínští si připomněli 10. výročí úmrtí Václava Havla. A kde jinde, než na nádvoří, které od letošního roku nese jméno tohoto prvního polistopadového prezidenta.

Desáté výročí úmrtí Václava Havla si připomněla celá republika, a také Nový Jičín. Malý happening se večer 18. prosince konal na prostranství, které je od letošního roku oficiálně pojmenováno jako Nádvoří Václava Havla.

Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “My na něj nechceme vzpomínat se smutkem a nechcete nějakou velkou nostalgii. Chceme jen si tady připomenout jeho odkaz a to, aby myšlenky Václava Havla tady zůstaly stále. Chceme zazpívat Václavu Havlovi koledy, chceme mu poslat nějaký dopis a máme velkou naději po volbách, že ten duch Václava Havla se znovu vrátí do naší země.”

Havlovo nádvoří ozdobil v těchto dnech také vánoční stromek, jehož příběh se pojí s obcemi z jižní Moravy, které v létě zasáhlo tornádo, a kam i někteří Novojičínští jezdili pomáhat.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel města: “Stromeček, který jsme tady teď tady dali, tak je z darů z Liberecka, kde jsme byli pro stromy, které tamní lidé věnovali jižní Moravě postižené tornádem, a jižní Morava nám jeden stromeček a část ozdob, které byly také darované, dala, abychom ho věnovali Václavu Havlovi.”

Stromeček zůstane na prostranství několik dní, pověsit na něj svou ozdobu může i kdokoliv z veřejnosti.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel města: “Pak bychom chtěli ty ozdoby sundat a darovat například dětskému domovu nebo někomu, komu by udělaly radost.”

Už pár dní před vzpomínkovou akcí se jiné ozdoby, papíroví ptáci, objevily i na dvou stromech v prostoru nádvoří. Šlo o celorepublikový projekt, do kterého se zapojily mnohé školy, v Nové Jičíně například Základní škola Komenského 66. 

Věra Janíková, Novojičínská otevřená společnost: “Děti vytvořily ptáčky, které mohou zavěsit někde do prostoru, a to samotné je inspirováno kresbou Petra Síse, který vytvořil letící postavu z malých ptáčků, a je to symbol svobody, duchovního růstu a toho všeho, co pro nás Václav Havel znamenal.”

---Mohlo by Vás také zajímat