Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Městský architekt by pro lidi využil okolí Jičínky
  • Bazén láká na velký areál a otevírací dobu
  • Nemocnice zvyšuje kapacity očkování a testování
  • Tábory se plní, Fokus hlásí poslední volná místa

Městský architekt by pro lidi využil okolí Jičínky

Nový Jičín má městského architekta. Bude poradcem u významných projektů, a to nejen pro radnici. Odbornou radu u něj získají také občané nebo investoři, kteří plánují stavební záměry na území města.

Získat pro město kvalitního architekta si vedení Nového Jičína dalo za cíl už na začátku tohoto volebního období. Rok a půl s Českou komorou architektů konzultovalo, jak by mělo vypadat výběrové řízení. To bylo vyhlášeno letos na jaře.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Přihlásilo se celkem 11 architektů. Komise, která byla složena ze zástupců České komory architektů, zástupců vedení města a odborů města, v podstatě jednomyslně vybrala Martina Maternu.”

Architektuře se Martin Materna věnuje dvacet let, působí v Opavě, kde má s kolegou architektonické studio. Část práce už věnovali také formování veřejných prostranství. Například v Hlučíně realizovali projekt nové ulice.

Martin Materna, městský architekt: “Nový Jičín je velmi pěkné město, má krásné historické jádro, a na tom, bych řekl, že se dá stavět. Má pěknou vilovou čtvrť, okružní třídu, ale také má pozůstatky z dob minulých, jako většina českých měst. Jsou to panelové sídliště, modernistické zásahy, kdy se bouraly části rostlé struktury. Na to navazuje další problém, což je dopravní zátěž města tím průtahem.”

Městský architekt je externím spolupracovníkem úřadu, nebude zpracovávat žádné projekt pro Nový Jičín, ale bude poradcem, a to nejen pro radnici, ale i pro podnikatele, kteří ve městě připravují stavební projekty, a pro veřejnost .

Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Využijeme odborné znalosti pana architekta jako oponenta a konzultanta v projektech, které jsou rozpracované. Jednou z nejdůležitějších rolí, kterou očekáváme, že bude architekt zastávat, bude péče o veřejný prostor, veřejná prostranství, která nejvíce působí na občany města a jsou jejich jakýmsi obývacím pokojem v tom městě.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Chystám ideovou soutěž na lávku přes řeku Jičínku, architektonickou soutěž na sportovní halu, ideovou soutěž na tenisovou halu a potom nějaké drobnější úpravy. Já si od toho také slibuji to, že se nám díky Martinu Maternovi podaří i trošičku zpopularizovat ten obor. Protože když se řekne architektura, je to takový velmi obecný pojem. Já věřím tomu, že pan architekt bude přinášet konkrétní podněty, co by bylo vhodné ve městě zrealizovat nebo změnit, a zároveň to podat lidem i tak, aby tomu rozuměli.”

Martin Materna, městský architekt: “Co třeba tady já vidím jako dobrý impuls k práci, tak je třeba řeka Jičínka, která by se mohla pěkně zapojit do organismu města. Vytvořit nějaký princip, jak revitalizovat to okolí říčky tak, aby vznikly prostory pro lidi.”

Nový městský architekt je k dispozici od 7. června. v Novém Jičíně bude bývat vždy v pondělky odpoledne. Informace, jak si konzultaci dopředu domluvit, jsou na webu města.

---

Bazén láká na velký areál a otevírací dobu

Venkovní bazén reaguje na vysoké teploty a rozšiřuje otevírací dobu. Plavců je ale zatím jen několik desítek. Podle provozovatele bazénu by lidé neměli mít obavy přijít, kapacita areálu je i při padesáti procentech dostatečná. A neměli by se také nechat odradit platnými opatřeními.

Novojičínský bazén, aby vyšel vstříc plavcům a majitelům permanentek, bude mít po celé léto otevřen venkovní nebo i vnitřní areál, tedy dle počasí. V současné době také reaguje na vysoké teploty a rozšiřuje červnovou provozní dobu.

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “Klasicky to máme tak, že venkovní areál je v provozu za pěkného počasí od 12 do 18 hodiny. Ale vzhledem k tomu, že teploty stoupají, je krásně, tak jsme na to zareagovali a otevíráme už v deset a budeme se snažit posunout i dobu zavření, pokud budou lidi, tak nejzazší by mohla být i dvacátá hodina.”

Přesto všechno venkovní areál, který má dostatečnou kapacitu i při platnosti různých omezení, na návštěvníky stále čeká. Ti přicházejí sporadicky. Vstup je rovněž podmíněn opatřeními, která jsou aktualizována na webu bazénu. Podle Pavla Kelara by se tím lidé neměli nechat odradit a užít si léto.

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “Já chápu, že je to pro všechny samozřejmě nějakým způsobem limitující nebo nepříjemné. My tu máme připravené pro lidi, kteří jsou testování, prohlášení, aby to tady podepsali a mohli navštívit areál a využít toho krásného počasí a vody, která je pro ně připravena.”

návštěvníci bazénu:

“Voda je super, byl jsem tu už dvakrát a doporučuji tady jít.”

“Je to tu super, je tu i teplá voda.”

“Jo, těšil jsem se, je to dobrý.”

Využít mohou malí i velcí návštěvníci také tobogán. Který, už se tak trochu dostává na hranu své životnosti.

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “My jsme byli pochváleni revizním technikem, že byť je tobogán hodně staršího data, že se o něj vzorně staráme a bez komplikací prošel revizí na tuto sezonu.”

Venkovní areál se také snad po více než 30 letech dočká už za pár dní oficiálních závodů. Ty zde pořádá Plavecký klub Nový Jičín v sobotu 26. června od 8 do 14 hodin. Po jejich ukončení bude bazén opět patřit veřejnosti.---

Nemocnice zvyšuje kapacity očkování a testování

Očkování zájemců proti nemoci covid-19 v novojičínské nemocnici zrychluje. Denně tu vakcínu dostane více než 500 lidí. Před nástupem prázdninami se tu také snaží rozšířit kapacity preventivního testování

V novojičínské nemocnici bylo očkování proti nemoci covid 19 spuštěno v lednu. Do poloviny června tu podali celkem 21 a půl tisíce vakcín.

Petra Czyžová, manažer ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Zájem ze strany veřejnosti je nepolevující. V současné chvíli evidujeme největší počet zájemců v kategorii šestnáct až třicet let. Řekla bych, že seniory máme v tuto chvíli proočkovány, tam už evidujeme minimum zájemců, ale neustále se hlásí.”

Očkovací centrum pro veřejnost připravila nemocnice mimo areál, pod Španělskou kaplí, příjezd k místu je označen a informace o poloze jsou na webu zdravotnického zařízení. Tam je také odkaz pro registraci. Kapacity očkovacího místa se dle zájmu lidí snaží nemocnice rozšiřovat.

Petra Czyžová, manažer ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Navýšili jsme z 350 očkování za den na nějakých 500 s tím, že v tomto týdnu očkujeme až 550 zájemců za den, a to právě z důvodů minimalizace té čekací doby.”

Další skupina lidí míří do nemocnice v souvislosti s kovidem na testování. Jednak je to stále na vyžádání lékařů a hygieny, dále pro návštěvy příbuzných pacientů hospitalizovaných v nemocnici, a také na preventivní testování, které je pro určité aktivity a vstup na některá místa povinné.

Petra Czyžová, manažer ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “My vlastně tu kapacitu navyšujeme ve prospěch preventivního testování, to znamená, že se teď opravdu zaměřujeme spíše na ty PCR a antigenní testy pro veřejnost. A naopak zkracujeme provozní dobu pro PCR testování, které je indikováno lékařem, v současné chvíli je to pouze hodina denně.”

Informaci o výsledku antigenního testu získají lidé přímo na místě, výsledek PCR testu se dozví sms zprávou do 24 hodin.

Ti, kdo nyní asi nejvíce tyto testy řeší, jsou i rodiče dětí, které se chystají na tábory, a jejich provozovatelé.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Ačkoli vládní nařízení sledujeme opravdu nejen ze dne na den, ale dalo by se říci z hodiny na hodinu, tak stále nemáme janské podmínky, za kterých tábory budou fungovat, a především, co děti budou potřebovat před odjezdem, jaké konkrétní testování. V tuto chvíli jsme připravili varianty především pro ty první turnusy, rodiče už dostali informace e-mailem. Snažíme se navázat spolupráci se společností Agel, a to tak, že by Agel přijel a děti před táborem otestoval.”

Další variantou, která nyní přichází v úvahu, je také to, že Fokus zajistí antigenní testy, kterými děti otestuje na místě odjezdu a ty, které jsou na delších pobytových turnusech, pak také v půlce tábora. Na jejich nákup se snaží zajistit finanční prostředky.

---

Tábory se plní, Fokus hlásí poslední volná místa

Na první letní tábory vyrazí děti už za pár dnů, a vypadá to, že se rodiče nechávají určitými omezeními odradit, turnusy se plní.

Zábavu na každý prázdninový týden připravilo více organizátorů, tradičně tím největším je Středisko volného času Fokus. Naplánovalo 14 příměstských a sedm pobytových táborů.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “V tuto chvíli vše připravujeme, dalo by se říct, že doslova ladíme poslední detaily, protože léto už nám klepe na dveře. Letní tábor určitě budou a už se těšíme, až společně s dětmi vyrazíme.”

Na některých táborech ještě volná místa jsou, zájemci by ale neměli dlouhou váhat.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Mezi ty první turnusy, na které vyrazíme, jedná se například o tábor Robinsonova výzva pro starší děti od 12 do 17 let, nebo letní tábor Na farmě od 8 do 15 let, tam máme poslední volná místečka.”

Seznam táborů, volná místa a přihlášky jsou online na webu Fokusu.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry