Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Park v pohybu podpořil týden mobility
  • Město vyhlásilo úspěšné sportovce
  • Čtenáři se v zámku setkali s oblíbeným spisovatelem

Park v pohybu podpořil týden mobility

Evropský týden mobility má i letos novojičínskou účast. Zdravé město pozvalo děti i dospělé na akci Park v pohybu. Smyslem byla podpora aktivit na čerstvém vzduchu a propagace ekologické dopravy.

Park pod gymnáziem se na jeden den proměnil ve venkovní tělocvičnu. Dopoledne se tu mohly vydovádět děti mateřských škol, které se tak staly aktivními účastníky Evropského týdne mobility. Ten probíhá vždy od 16. do 22. září. V Novém Jičíně začal právě akcí Park v pohybu.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: ”Kdy jsme spojili tuhle příležitost s tím, že park je 10 let revitalizován z bývalých gymnaziálních zahrad do této podoby. takže dopoledne tady máme ve spolupráci s městskou policií, Fokusem a Rodinným centrem Provázek různé pohybové aktivity pro děti.

Hana Lysáčková, SVČ Fokus Nový Jičín: “Připravili jsme velkou opičí dráhu, kde si děti vyzkouší přeskoky přes překážky, prolézání tunelem, slalom nebo hod na cíl.”

Iva Brandejsová, MŠ Bludovice: “Počasí krásně vyšlo, takže jsme se s dětmi přijeli podívat a děti jsou do pohybu nadšené.”

Andrea Erbenová, RC Provázek: “Pracujeme s malými dětmi, tak jsme se do programu také zapojili. Připravili jsme pro ně slalomy, skákání, chůzi na chůdách, jízdu na malé motorce, zkrátka, aby se vybily z energie.”

Rostislav Čubok, strážník MP Nový Jičín: ”Dopravní výchovy není nikdy dost. Setkáváme se s tím, že účastníky dopravních nehod bývají i malé děti. Na tomto stanovišti si děti mohou vyzkoušet právě tu zručnost na koloběžkách.”

Hlavním smyslem Evropského týdne mobility je právě propagace pohybu na čerstvém vzduchu a podpora ekologické dopravy.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Takže pokud to jde, tak vzít kolo nebo jet autobusem nebo vlakem, a ty kratší vzdálenosti napříč městem překonávat prostě jiným způsobem, než že sedneme do auta a jedeme ten kilometr vedle. Také jsme trochu chtěli oživit veřejný prostor, zvláště poté pauza, která tady byla, takže jsme na odpoledne připravili pilates venku, a aby to bylo také trochu i edukativní, máme připraven kurz první pomoci zaměřený na děti.”

V rámci celoevropské kampaně odstartovala v pátek také tradiční Podzimní cyklojízda na cyklostezce Koleje, v úterý 22. září, na který připadá Den bez aut, budou moci lidé jezdit zdarma městskou hromadnou dopravou, kterou mimochodem v Novém Jičíně zajišťují elektrobusy.

---

Město vyhlásilo úspěšné sportovce

Nový Jičín vyhlásil své úspěšné sportovce za rok 2019. Na ceremoniálu, odloženém z letošního jara, ocenilo město dlouhodobě výrazné závodníky, trenéry i malé talenty.

V mezích komplikované doby proběhl ceremoniál vyhlášení úspěšných sportovců města za rok 2019 v sále Střediska volného času Fokus. Na základě návrhů klubů a oddílů projednala nominované kandidáty sportovní komise a následně je posvětila rada města. Ocenění si tak převzalo 15 jednotlivců a 3 týmy.

Daniel Chrustawczuk, předseda sportovní komise rady města: “Tak jako každý rok bývá hodně nominovaných sportovců a je strašně těžké vybrat ty správné. Věřím, že se nám to podařilo."

Mezi juniory na sebe svými výsledky upozornila zápasnice Natálie Švrčková, několikanásobná mistryně republiky.

Natálie Švrčková, oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Já jsme na závodech viděla bráchu, jak zápasil, chytlo mě to, že tenhle sport musím dělat taky. Je to úžasný pocit. To je fakt nádhera stát na žíněnce a někdo vám zvedne ruku.”

Dále město ocenilo juniorského mistra světa v kulturistice Jana Pítra, plavce Matěje Knesla, atletku Karolínu Maňasovou a Adama Čípa, třetího z MS v armwrestlingu.

Adam Číp, armwrestling: “Je to dobrý pocit, jsem za to rád, že mám takové výsledky a chtěl bych být ještě lepší v tomto sportu, vyhrát mistrovství světa i Evropy.”

V další kategorii nazvané Talenti, si ocenění převzaly děti, které už v mladém věku svými výkony výrazně vyčnívají nad vrstevníky - tenista Jakub Palacký, lyžařka Gita Seifertová a cyklistka Štěpánka Dubcová.

Mezi dospělými zaujali svými úspěchy plavec Josef Kratochvíl, ploutvový plavec Jakub Kovařík a cyklista Jakub Bittner. Stejná tři sportovní odvětví zazněla také při vyhlašování kategorie družstev.

Ondřej Bezunk, cyklistický Sportovní klub Moravia Racing Team: “Tak nějak se to za tu loňskou sezonu všechno sešlo. Píle, tréninky byly vždycky, ale ze začátku sezony se to nakoplo prvními výsledky a nějak jsem se celý rok vezli na vlně euforie, která vyústila v parádní výsledky.”

Na ceremoniálu bylo slyšet také jméno oceněného trenéra aikida Ladislava Fojtíka a handicapovaného sportovce stolního tenisty Michala Kratochvíla.

Závěrečná kategorie Sportovec roku vzdala hold těm, kteří v Novém Jičíně začínali, ale největší úspěchy sklízí už jinde, tedy místním odchovancům, nyní hokejistům extraligového Třince Ondřeji a Michalu Kovařčíkovým. Vzhledem ke svým povinnostem v klubu se z účasti omluvili.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “I já bych chtěla poblahopřát všem sportovcům. Ty jejich úspěchy jsou mimořádné, a podíleli se na nich nejen oni sami, ale i trenéři, celá rodina, od maminek, které chystaly svačiny, tatínků, kteří vozili děti na všechny ty tréninky, ale třeba i v případě kluků Kovařčíkových to byl dědeček, který byl na všech trénincích a zápasech. Když to takto funguje, pak se ty úspěchy dostaví.”

---

Čtenáři se v zámku setkali s oblíbeným spisovatelem

Muzeum Novojičínska se snaží svou instituci zatraktivnit a více otevřít veřejnosti. Kromě trvalých expozic a výstav teď nabídlo návštěvníkům setkání se spisovatelem a ilustrátorem dětských knih a komiksů.

Historie Nového Jičína a výroba klobouků - to jsou dvě stálé expozice v Žerotínském zámku, které spolu s výstavami tvoří základní prezentace směrem k veřejnosti. Teď se ale muzeum rozhodlo více otevřít návštěvníkům, a pozvalo je na pořad s brněnským spisovatelem a výtvarníkem Pavlem Čechem.

Lenka Juráčková, muzejní pedagog, Muzeum Novojičínska: “Takové setkání s autorem na téma literatura je u nás poprvé. Věříme, že sejde spousta čtenářů a že budeme tady v tomto duchu pokračovat i s dalšími autory.”

Jak se ukázalo, příznivců má Pavel Čech mezi novojičínskými dětmi a tím pádem i jejich rodiči mnoho. Řada z nich si přinesla i některou z jeho dvacítky autorských knih.

účastníci akce:

“My jsme slyšeli Pavla Čecha v knihovně v Bílovci, byl úžasný, a tak jsme si setkání s ním chtěli zopakovat.”

“Těším se, že tu budeme i kreslit.”

“Jeho knížka o pavoukovi Čendovi byla první, kterou jsem v šesti letech přečetl.”

Lenka Juráčková, muzejní pedagog, Muzeum Novojičínska: “Zájem byl veliký, protože lidé znají knížky Pavla Čecha, nejspíše od svých dětí, ale ty knihy jsou takové, že si je s chutí přečte i dospělý, protože jsou tam mnoho poselství.”

Pavel Čech, výtvarník a spisovatel: “Já pořád něco dělám, teď maluji obrazy. Pořád to střídám, maluju nějakou volnou tvorbu a pak vždycky přijde nějaký dárek shůry ve formě nějakého příběhu, a najednou má člověk to puzení, že to musí nějak zaznamenat a začne přemýšlet, jestli formou komiksu nebo to bude obrázková kniha.”

V průběhu povídání nemusely děti vzorně sedět na židlích, ale mohly malovat své obrázky,

Pavel Čech, výtvarník a spisovatel: “Když jsem byl malý, tak jsem byl takový samotář. Bylo to součástí mého světa, zalézt si někam a čmárat si, malovat si indiány a kovboje a nějaké komiksy, které tehdy nebyly, jako Rychlé šípy.”

Více než dvouhodinové setkání s fantazijním světem Pavla Čecha zakončila jeho autogramiáda.

Návštěva Nového Jičína ale také samotného autora v něčem inspirovala. Před pěti lety jej popadla myšlenka, že by si vyrobil čepici z hřibu choroše a možná díky instruktážnímu videu zdejší kloboukové expozice Návštěvnického centra bude vědět, jak na to. Tak se nechme překvapit, zda se Pavel Čech v tomto klobouku z choroše objeví na přebalu své nové knížky.

---Mohlo by Vás také zajímat