Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Staticky narušenou přístavbu divadla stáhnou lana
  • Fokus zve o jarních prázdninách na Cestu z města
  • Novodobý maršál Laudon chybí už 10 let

Staticky narušenou přístavbu divadla stáhnou lana

Novodobá přístavba Beskydského divadla má poškozenou statiku. V části budovy, ve které se objevily praskliny, se musí zpevnit stropní desky. Už tak narušenou sezonu čekají v případě rozvolnění další komplikace

Historická budova Beskydského divadla získala moderní přístavbu v době generální rekonstrukce v letech 1984 až 1992. Novostavba má tři konstrukční části. Před zhruba 15 lety už musela být zpevněná statika jejího středu. Odborníci teď rozhodli, že stejně narušená je i levá část.

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “Je to vlastně průhyb nosných železobetonových desek v jednotlivých podlažích, který způsobuje destrukci příček a následně poruchy rozvodů a sítí.”

Investice do budovy divadla tak rázem patří k největším projektům města v letošním roce.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to akce vynucená, protože už se v budově objevovaly trhliny a praskliny a statik tedy nařídil, že je potřeba to rekonstruovat. Celkové náklady jsou 20 milionů korun a město je bude muset investovat ze svého rozpočtu.”

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “Tady na plánu vidíme jednotlivá patra a stropní desky, které se budou zlevňovat tím, že se bude zboku vrtat do zdí a ty klesající nosné plochy se budou vypínat lany.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta konstrukce bude poměrně specifická, vyztužená ocelovými lany. Na projektu se podílel i rektor VUT Brno pan profesor Štěpánek a sám říkal, že to bude používat i ve svých výukových materiálech, tím, jak je to zajímavé a nestandardní.”

V dotčeném prostoru se nachází třeba kanceláře divadla a sklad dekorací pro herecké soubory. Nicméně ocelová lana bude nutno navrtat i z prostoru hlavního sálu.

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “V podstatě, když ten proces, bude v nějaké části ukončen, pak je možné tu stavbu oddělit a následně dokončovat už bez zásahu do prostor, které jsou nezbytné pro divadelní provoz."  

Vedení divadla chce tedy následně jednat se stavební firmou, jejíž výběr nyní probíhá, o harmonogramu prací. Stavba každopádně chod divadla naruší, začít má v květnu a skončit v listopadu. V případě uvolnění vládních omezení by tedy teoreticky mohlo divadlo odehrát některá představení třeba ještě v dubnu, případně i v následujícím měsíci. Zahájení nové sezony by pak záleželo na postupu a fázi rekonstrukce.

---

Fokus zve o jarních prázdninách na Cestu z města

Jarní prázdniny budou mít novojičínské děti druhý březnový týden. Pokud si marně lámete hlavu s tím, co podniknout, je tady výzva Střediska volného času Fokus - vydejte se na Cestu z města.

Zorganizovat za stávající situace akci pro veřejnost je v podstatě nemožný úkol. Pracovníci Střediska volného času Fokus se ovšem takových výzev nebojí. Připravili netradiční procházku s názvem Cesta z města.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Tato procházka je nevšední tím, že po cestě musí rodiče s dětmi nebo mládežníci, ti, co se do akce zapojí, plnit různé úkoly, hádanky a šifry, díky kterým se dostanou na další a další místa. Na konci cesty je pro všechny účastníky připraven poklad.”

Zájemci o dobrodružství na čerstvém povětří se musí dopředu zaregistrovat na webových stránkách Fokusu.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Využili jsme dobu jarních prázdnin, ať si je mohou rodiče s dětmi zpestřit. Celá procházka je cílena na přírodu, nebudeme se ani tak pohybovat v centru města, ale bude to Nový Jičín a jeho okolí, tedy přírodní stezky.”

Cestu mohou absolvovat kdykoliv v průběhu dvou týdnů, nejen toho prázdninového, tedy od 1. do 14. března. Trasa je dlouhá pět až osm 8 kilometrů. Zdolat ji mohou během jednoho dne a nebo si úkoly rozdělit do více dnů.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Cesta začíná na místě, které vám prozradíme až ve startovním balíčku. Ve chvíli, kdy uhradíte startovné, přijdete si na informace k nám do Fokusu vyzvednout startovní balíček, a to v týdnu od 22. února, a celá akce startuje 1. března.”

Výprava je zaměřena především na děti školního věku, ty mladší z 1. stupně budou pomoc rodičů určitě potřebovat a dle Moniky Vindišové organizátoři doporučují jejich spoluúčast i starším dětem a mládežníkům.---

Novodobý maršál Laudon chybí už 10 let

V únoru uplynulo 10 let, kdy zemřel archeolog a představitel historických rolí Emanuel Grepl. Tato významná novojičínská osobnost se do paměti veřejnosti zapsala především ztvárněním maršála Laudona.

Archeolog Emanuel Grepl byl prvním vysokoškolsky vzdělaný pracovníkem tehdejšího Vlastivědného ústavu v Novém Jičíně. Nastoupil do něj v roce 1964 a působil zde celých 47 let. Podílel se na mnoha významných archeologických výzkumech.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Na Hradě Starém Jičíně, Šostýně a na Požaze. Zúčastnil se mezinárodního projektu Průzkum pravěkých výšinných sídel v Pobeskydí mezi Bečvou a Białou, který realizovalo tehdejší Okresní vlastivědné muzeum ve spolupráci s partnery z Polska.”

Samozřejmě nemohl jako odborník chybět u archeologického průzkumu při rekonstrukci Masarykova a Kostelního náměstí, kde byly objeveny kosterní pozůstatky z původního městského hřbitova. Nicméně jako charismatický člověk se také projevil na poli kulturního a společenského života.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Kolega Emanuel Grepl byl skutečně velice výrazná osobnost. Já si pamatuji jeho vyprávění, že chtěl vždy studovat operu, chtěl být divadelníkem, a nakonec se mu ten jeho sen splnil, protože se stal hercem, který ztvárnil naprosto unikátní role nejen v Novém Jičíně, ale v celém regionu.”

Jeho slavná éra pak začala po roce 1989, kdy se podařilo obnovit tradice města včetně slavných historických osobností. Nejvíce, téměř jako dokonalý dvojník, bezesporu proslul v roli maršála Laudona. Své první postavy ovšem sehrál také v ochotnickém divadle v Novém Jičíně.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Jedna z jeho prvních rolí byla role vodníka při tehdejší Meziměstské v roce 1967, kdy vedl celý průvod , který měl otevírat ten slavný kanál Odra-Dunaj.”

Emanuel Grepl byl ale také milovníkem Giacomo Casanovou, císařem Josefem II., nebo světoznámým Sigmundem Freudem. V paměti většiny ale vždy zůstane především vojevůdcem, poslední velkolepou bitvu jako maršál Laudon řídil v prostoru Bochety v roce 2010. Téhož roku získal jako první muzejní pracovník titul osobnost kultury města Nového Jičína.

Jeho přátelé ho chtěli na Staré poště připomenout únorovou výstavou na Staré poště, nicméně situace to nedovolila.

---Mohlo by Vás také zajímat