Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Se svozem tříděného odpadu pomůže nový vůz
  • Policisté apelovali na správné přecházení vozovky
  • Koncerty v divadle představí úspěšné muzikanty

Se svozem tříděného odpadu pomůže nový vůz

Technické služby města reagují na zvýšenou potřebu svozu separovaného odpadu. Do svého vozového parku nakoupily nové vozidlo. To například odveze odpad i z náměstí nebo amfiteátru Skalky při konání větších kulturních akcí.

Podle původního harmonogramu technické služby města vyvážely v oblasti separovaného odpadu plasty jednou týdně, papír jednou za 14 dní. Odpadu ale přibývá, v současné době už se tato četnost zdvojnásobila. Také proto tato příspěvková organizace města koupila nové vozidlo. Jeho pořizovací cena byla téměř 3 miliony 700 tisíc korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Technické služby tímto reaguji na zvýšenou potřebu separovaného odpadu. Toto vozidlo bude sloužit k vývozu odpadkových košů, svozu odpadů z kulturních a společenských akcí města a k likvidaci černých skládek.”

Petr Slotík, vedoucí úseku odpadového hospodářství TSM: “Hlavně jsme chtěli rozšířit vozový park o komponent, který ještě zatím nemáme, a to je střední třída tohohle vozidla, kde v jeho šířce nástavby 2 100 milimetrů jsme schopni se dostat do úzkých cest, kde máme problémy s výsypem, a chceme ho plně využít v komplikovaných lokalitách města a městských částí.”

Vozidlo je schopno pomáhat s odvozem papíru, plastů, kovů a skla. Jeho provoz je úspornější než v případě velkých svozových vozů, a to nejen kvůli menší velikosti.

Petr Slotík, vedoucí úseku odpadového hospodářství TSM: “Díky lisovací nadstavbě, která má sedm kubíků, jsme schopni posbírat větší množství toho odpadu a hlavně rychleji.” 

Také letos počítá rozpočet města s financemi, které vybavení technických služeb vylepší.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Další investice bude opět do odpadového hospodářství, kde máme namyšleno, že koupíme nový vůz s hydraulickou rukou, který bude sloužit na vývoz separovaného odpadu.”

V posledním roce například získaly technické služby také lisovací zařízení na velkoobjemový odpad, díky kterému ušetří za jeho svoz i za samotné skládkování. V roce 2020 to zase byla dvě multifunkční vozidla vhodná pro celoroční úklid města.---

Policisté apelovali na správné přecházení vozovky

Kvůli dopravním nehodám s chodci, ke kterým došlo v poslední době i v Novém Jičíně, se policisté více zaměřují na jejich bezpečnost. Jaká pravidla je nutné dodržovat při přecházení silnice teď zejména dětem opakovali i v blízkosti základních škol.

O půl osmé ráno je přechod pro chodce na Bezručově ulici místem, kudy několik stovek školáků míří k oběma Komenského školám. Právě tady zacílila dopravní police spolu s preventisty a městskými strážníky bezpečnostní akci zaměřenou na chodce.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Dopravní policisté na Novojičínsku v poslední době evidují několik případů chodců, a to v době, kdy přecházeli pozemní komunikace. K těmto dopravním nehodám dochází převážně za snížené viditelnosti. Proto doporučujeme chodcům, aby na sobě měli vždy nějaký reflexní prvek, aby byli vidět. A to i v případech, kdy se pohybují v obcích na osvětlených místech.”

chodci: “Ráno, když jdeme na půl osmou, opravdu je to trošku náročnější, opravdu je tu větší provoz, ale není to nic, co by se asi nedalo čekat, když lidé jezdí do práce.”

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Upozorňujeme, jak správně mají přecházet a ptáme se jich, ať víme, jaké mají znalosti v této oblasti.”

chodci:

“Vždycky se před přechodem rozhlédnu.”

“Dvakrát doleva a potom doprava.”

Přímo před Základní školou Komenského 66 hlídkovali strážníci městské policie. Ty je možné ráno u přechodů pro chodce u škol vidět poměrně pravidelně.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Strážníci městské policie učí už děti v mateřských školách, jak správně přecházet silnici, a zásady správného chování v silničním provozu. Potom tím pokračujeme každé ráno u přechodů pro chodce v blízkosti škol, kde máme dohled po celý školní rok, a pokračujeme také na dopravním hřišti. Samozřejmě ta příprava na to přecházení silnice začíná už v samotné rodině a mnohdy i rodiče dělají chyby, kdy nepřecházejí silnici v místech, kde jsou přechody pro chodce.”

Pavel Mušinský, školník, ZŠ Komenského 66: “Občas se tady snažím usměrnit ty děti, protože kolikrát jsou k nevydržení. Ještě naštěstí je tu v pořádku, že tu dávají dohled u toho přechodu.”

Lidé obecně by měli být vždy při přecházení silnice velice opatrní. Pokud se do 50 metrů od místa, kde chtějí přejít, nachází přechod, jsou povinni jej užít. Pokud ne, musí přecházet na dobře viditelném a rovném úseku.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Chodci, před tím, než vstoupí na přechod pro chodce, by se měli vždy zastavit, pořádně se rozhlédnout a teprve poté na ten přechod vstoupit.”

---

Koncerty v divadle představí úspěšné muzikanty

Beskydské divadlo připravuje na únor dva koncerty, ve kterých se představí i úspěšní novojičínští muzikanti. Proslavili se například za klavírem, hrou na kytaru nebo na bicí.

Umělci z Nového Jičína a okolí mají pódia v malém i velkém sále Beskydského divadla k dispozici poměrně pravidelně. Vystupují zde obory zdejší umělecké školy, ochotnická divadla, pěvecké soubory nebo i sólisté. Hned příští měsíc tu bude na muzikanty z Novojičínska opravdu bohatý.

Alena Svobodová, programové oddělení, Beskydské divadlo: “Klavírní recitál Tomáše Vrány uvedené 9. února. Je to klavírista, který pochází z blízkého Mořkova a bezesporu a patří k nejzajímavějším z nastupující mladé generace. Absolvoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a nyní pokračuje ve studiu pod vedením profesora Klánského na Akademii múzických umění v Praze. Koncert jsem původně měli uvést v malém sále, ale už teď je zájem tak velký, že jej budeme přesouvat do velkého sálu.”

Jen o pár dní dříve, 3. února, se příznivci dobré muziky a místních protagonistů mohou těšit na rodáka z Nového Jičína - kytaristu, pedagoga, aranžéra a skladatele Jakuba Jalůvku, se kterým hraje na bicí další výrazný domácí muzikant Adrian Ševeček.

Jakub Jalůvka, hráč na kytaru: “Kapelu tvoří tři muzikanti, z toho bicí nástroje ovládá Adrian Ševeček, můžeme ho znát také jako bubeníka Věry Martinové a pražské kapely České srdce. Dále je to baskytarista Ondřej Pyš, známý například z kapely Čtyři dohody. Poté jsme si pozval hosty, Anežku Gebauerovou, je to slezská akordeonistka vystudovaná Katovicích na hudební akademii, přesvědčila mě svým umem, svou krásou a samozřejmě tím, jak se prolínají naše nástroje.”

Druhým hostem koncertu bude opět žena - rodačka z Nového Jičína, jazzová kytaristka Kamila Csengeová, absolventka prestižní Berklee College of Music v Bostnu.

Jakub Jalůvka, hráč na kytaru: “Ta přijala pozvání, protože je teď v Praze a bude tady nějakou dobu, tak jsem toho hned využil.”

Koncert tedy zahájí kapela Jakuba Jalůvky, následně dostanou prostor hosté a připraveno mají i vystoupení, kdy se na pódiu setkají všichni muzikanti.

Jakub Jalůvka, hráč na kytaru: “Kdybych měl mluvit za sebe jako kytaristu, aranžéra a skladatele, tak bude hodně kytarové muziky. Zazní autorská tvorba a poté i různé standardy světových velikánů. A Kamila jako jazzová kytaristka, tam uslyšíme ten ryzí moderní jazz. Společně potom a akordeonistkou máme připraveno i tango a víc už opravu nebudu prozrazovat, pojedeme opravdu napříč žánry.”

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry