Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Zimní stadion byl po 13 letech zkolaudován
  • Henlein už není čestným občanem města
  • Město bude pracovat s novým informačním systémem

Zimní stadion byl po 13 letech zkolaudován

Zimní stadion byl po třinácti letech konečně zkolaudován. Sportovní zařízení dosud fungovalo pouze v režimu předčasného užívání stavby, protože nesplňovalo podmínky protipožárního zabezpečení. Ty se podařilo splnit rekonstrukcí střechy.

Bez řádné kolaudace byl zimní stadion od roku 2008, tedy od doby kdy byla dokončena přístavba s obchody a restaurací. Sportoviště fungovalo v režimu předčasného užívání stavby, nesplňovalo totiž podmínky protipožárního zabezpečení.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je pravdou, že došlo tedy ke kolaudaci objektu zimního stadionu po 13 letech. Doposud tedy provoz fungoval v režimu předčasného užívání stavby. Byla opakovaně udělována výjimka ze strany hasičského záchranného sboru a byl limitován počet návštěvníků tohoto objektu na 250. Nyní může stadion pojmout až 1739 osob.”

Město, jako vlastník objektu, vše napravilo, když budova dostala novou střechu, jejíž součástí je i samočinné odvětrávání.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V loňském roce proběhla jedna z nejvýznamnějších investičních akcí tohoto volebního období, kdy byla provedena rekonstrukce střechy za zhruba 55 milionů korun, a kromě dalších záležitostí, které byly předmětem té stavby, bylo součástí i řešení elektronické požární signalizace a další požárně bezpečnostní prvky. Čili na základě provedení stavby mohl být zimní stadion zkolaudován.”

Oprava stadionu, na kterou radnice získalo 25 milionovou dotaci, ale kromě bezpečnosti zvýšila i pohodlí sportovců.

Lubomír Furmánek, místopředseda HK Nový Jičín, provozovatel sportoviště: “Při rekonstrukci vznikly prvky, jako je vzduchotechnika, nové osvětlení, nové ozvučení, a to zvyšuje komfort pro návštěvníky, fanoušky, i pro ty samotné uživatele ledu, protože je tady stálé prostředí a ten led je kvalitnější.”

Rekonstrukce stadionu skončila v prosinci loňského roku, stavební úřad ale mohl vydat kolaudační rozhodnutí až poté, kdy se dalo po rozvolnění provést měření hluku z celkového provozu stavby.

Hokejisté tedy užívají led od června, teď 18. září zahájili domácím utkáním II. ligu. Diváci mohli ocenit i novou obrazovku s lepší časomírou a ukazatelem skóre.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tato stavba, nebo její opravy, je nikdy nekončící příběh. V příštím roce by mělo být opraveno schodiště u hlavního vchodu, měla by být opravena kanalizační přípojka a pravděpodobně vybudována i cvičná brankářská střelnice.”

Zimní stadion byl otevřen v roce 1973 jako kluziště pod širým nebem. Střecha přibyla v roce 1980. V letech 2001 a 2002 proběhla 1. etapa rekonstrukce, kdy bylo vybudováno nového zázemí pro hráče, v letech 2006 až 2008 následovala přístavba s obchody a restaurací a loni střecha.

---

Henlein už není čestným občanem města

Konrad Henlein už není čestným občanem Nového Jičína. Impuls ke zrušení občanství vzešel od zdejších představitelů SPD. Jejich návrh zastupitelé schválili až na druhý pokus.

Čestných občanů má Nový Jičín několik desítek, mezi nimi byl ještě před pár dny také Konrad Henlein. Výzvu k odebrání jeho čestného občanství předložili na zářijovém zastupitelstvu města představitelé za SPD.

Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Návrh na odebrání titulu čestný občan města Nový Jičín Konradu Henleinovi jsme iniciovali na popud našich spoluobčanů a sami jako zastupitelé za SPD si myslíme, že válečný zločinec by neměl figurovat na seznamu čestných občanů.”

S tímto podnětem vystoupili členové SPD na zastupitelstvu už v březnu, tehdy byl ale tento bod z jednání stažen, protože chyběl důkaz, že nacistický funkcionář Konrad Henlein byl skutečně čestným občanem. Státní okresní archiv ale potřebný doklad vyhledal. Čestné občanství mu bylo uděleno 11. ledna 1939. Napodruhé už tedy 13. září zastupitelé návrh SPD schválili.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě toto čestné občanství města Nového Jičína bylo odejmuto, a bylo pro všech 27 přítomných zastupitelů města.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Náš klub za Stranu Zelených a TOP 09 se rozhodl podpořit odnětí občanství Konradu Henleinovi, a to z toho důvodu, že byly doloženy i dokumenty, které potvrzovaly, že skutečně to občanství bylo ve válečném období v radě města schváleno. Tím pádem jsme měli shodu na tom, že takový člověk si nezaslouží být čestným občanem města a podpořili jsme to odebrání.”

Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Jsme moc rádi, že se nám to nakonec povedlo a že se námi de facto souhlasili všichni zastupitelé.”

Mezi čestnými občany města, jak lze dohledat i na internetu pod hlavičkou Galerie osobností, jsou také Klement Gottwald nebo velitel okupačních vojsk Grigorij Šostakov.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Například u Konrada Henleina nebo Klementa Gottwalda, který je stále čestným občanem města, je asi poměrně evidentní, že tam bude široká shoda na tom, že by se jim mělo to čestné občanství odebrat. Pak jsou tam ale takové osobnosti, které jsou tak napůl a obávám se, že kdybychom začali řešit jednoho po druhém, tak by se mohl rozpoutat takový kolotoč a mohlo by se řešit, proč ten jo a ten ne. Takže já osobně toho nejsem příznivcem. Je to svědectví o nějaké době, která byla. Tehdy to ti lidé podpořili. Takže u těch, kde je to poměrně jasné, tak ano, ale dál bych se, přiznám, asi osobně nepouštěl.”

---

Město bude pracovat s novým informačním systémem

Radnice připravuje nový informační systém pro městský úřad. Jeho změnu plánovala několik let. Systém začne pro úředníky a částečně i pro občany fungovat od nového roku.

Radnice letos vyhlásila nabídkové řízení na nový komplexní informační systém města, jehož potřebnost diskutovala již několik let. Vítězná firma, která už byla vysoutěžena, dodává systém do řady dalších obcí a měst v republice.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Rozhodli jsme se k tomu kroku ze dvou důvodů. Jednak ten stávající, který nám poskytovala firma, už v podstatě přestává stačit těm vyspělejším systémům a navíc tam neustále zdražovala i podpora, kterou bylo potřeba platit a hrozilo, že tento systém skončí a že ta podpora také skončí.”

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Firma, která nám systém dodávala dosud, v podstatě končí a my opravdu nemáme moc na výběr. Máme v podstatě za pět minut dvanáct, abychom ten systém převedli, protože je to hlavní informační systém a ten je pro ten úřad nezbytný.”

Celkové náklady na pořízení systému jsou 5 milionů 800 tisíc korun. Město bude tuto částku splácet dodavatelské firmě pět let.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Co se týče samotného systému, bude to velký krok v před hlavně pro městský úřad, protože ten systém bude jednotnější, pro zaměstnance města v něm bude snazší pracovat.”

Nový informační systém bude ale užitečnější i pro obyvatele města. Součástí je i tak zvaný Portál občana.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Což bude vlastně stránka, na které bude možné jednak platit různé poplatky, například za odpady nebo psy, ale také se tam bude moci podívat, jestli má zaplaceno, což dneska možné není. Součástí bude i napojení na nové elektronické úřední desky, které chystáme instalovat do vestibulu radnice.”

Ke spuštění systému dojde 1. ledna 2022. Jeho druhá část, speciální moduly pro radní a zastupitele města, budou funkční v červnu příštího roku.

---Mohlo by Vás také zajímat