Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Vánočním stromem je stříbrný smrk z Hodslavic
  • Chodby úřadu lemují nové obrazy studentů grafiky
  • Soutěží Šikovné ruce se snaží přivést děti k řemeslu

Vánočním stromem je stříbrný smrk z Hodslavic

Hlavní symbol vánoc, jehličnatý strom, už pracovníci technických služeb ukotvili na obvyklém místě na Masarykově náměstí. Centrum Nového Jičína letos zdobí stříbrný smrk, který vyrostl v Hodslavicích.

Příprava na advent a Vánoce v Novém Jičíně vrcholí. Na náměstí vyrůstá vánoční městečko, postupně se rozsvěcují ulice msta a v úterý do centra doputoval i vánoční strom.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Letos vánoční strom připutoval z Hodslavic, je to krásný dvanáctimetrový stříbrný smrk. A tento smrk věnovali manželé Kociánovi z Hodslavic.”

Vánoční strom bude standardně ozdoben LED prvky v podobě světelných puketů, hvězdiček, řetězů a dekoracemi, které vyrobili pracovníci technických služeb.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Lidé se mohou těšit na nové světelné dekorace. Na náměstí je to 3D led baňku, ve které se mohou vyfotit. Také je instalovaná výzdoba na kašně před Žerotínským zámkem. Nová světelná výzdoba je i v městské památkové rezervaci, na ulicích Generála Hlaďa a Štefánikova.”

Adventní jarmark bude zahájen v pátek 2. prosince. To už bude na náměstí stát i dřevěný betlém z dílny Jana Vinckera, od 9 do 18 hodin si lidé budou moci zazvonit na zvoničku a jarmark doplní adventní rádio.

Samotný vánoční strom se rozsvítí 5. prosince na Den s Mikulášem.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Předcházet tomu bude slavnostní program od 16 hodin. Kulturní program bude každý den v odpoledních někdy i dopoledních hodinách. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční zapojení spolků, dětí ze základních škol a také na nové účinkující, jako jsou Janko Kulich, Legendy se vrací. ale i místní kapely. Takže program bude pestrý a každodenní.”

Nový Jičín se opět zapojí do akce Česko zpívá koledy, na náměstí bude i Živý betlém a poběží se také o vánočního kapra. Nový rok přivítá město 1. ledna v 18 hodin ohňostroj.

Lidé ale mohou vyrazit na náměstí už tuto sobotu 26. listopadu, v předvečer první adventní neděle se v 17 hodin rozsvítí první svíce na velkém adventním věnci, který je umístěn na oválné kašně. Pokud si přinesou svůj domácí adventní věnec, děkan římskokatolické farnosti v Novém Jičíně Alois Peroutka jej posvětí.

---

Chodby úřadu lemují nové obrazy studentů grafiky

Odbor dopravy novojičínské radnice je malou obrazovou galerií. Na chodbách a v kancelářích jsou vystavena díla studentů střední školy Educa. Téma prací je zřejmé - především automobily a motocykly.

Poprvé se výtvarná díla studentů oboru reprodukční grafik Střední odborné školy Educa objevila na chodbách odboru dopravy novojičínského městského úřadu před čtyřmi lety. Teď mladí umělci vytvořili do této veřejné galerie nové obrazy.

Veronika Drastíková, učitelka grafických předmětů, SOŠ Educa: “V budově spatříte na stěnách 45 obrazů, téma je zde zřejmé, je to doprava a dopravní prostředky. První výstava byla založena na černobílých obrazech, letos jsme zvolili pestřejší barevný model.”

Na obrazech jsou různé dopravní motivy, moderní automobily, ale i veteráni, motorky, skútry nebo třeba autobusy a jiná témata spojená s cestováním.

Vendula Nedopílková, obor reprodukční grafik, SOŠ Educa Nový Jičín: “Přispěla jsem koláží, protože koláž se mi dobře dělá a mohu se u toho hodně vyjádřit. Je to pojmenované Cesta vesmírem, protože jsem se inspirovala mým oblíbeným animem, kde jsou dvě postavičky, které chtěly procestovat vesmír.”

Klára Faturová, obor reprodukční grafik, SOŠ Educa Nový Jičín: “Já jsem přispěla dvěma motorkami, zvolila jsem techniku malby na sklo. Motorky proto, že k nim mám vztah díky příteli, který jezdí na motorkách.”

Libor Macíček, vedoucí odboru dopravy, MěÚ Nový Jičín: “Obrázky, které žáci vytvořili, jsou mnohem barevnější a větší a jsou samozřejmě na téma doprava. My jsme rádi, že můžeme vyzdobit naše prostor, nejen ty čekárny, ale i kanceláře, úřední místnosti a zkušebnu řidičů.”

Obrazy tu opět zůstanou vystaveny trvale. Zpříjemní tak práci nejen úřadníkům, ale i dobu čekání lidem, kteří si zde přicházejí vyřídit své záležitosti.

---

Soutěží Šikovné ruce se snaží přivést děti k řemeslu

Popularizovat řemeslnou práci se léta snaží Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně. Pořádá soutěž “Šikovné ruce”. Souboj ve zručnosti probíhá mezi žáky základních škol.

Padesát dva dětí ze 13 základních škol Novojičínska se v dílnách Střední školy technické a zemědělské utkalo ve 14. ročníku soutěže Šikovné ruce, která probíhá i za podpory města Nový Jičín. Jejich úkolem bylo poprat se se zpracováním dřeva a kovu.

Luděk Kostelník, ředitel soutěže, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Tady na pracovišti dřeva vyrábějí kuchyňský set prkénko a vařečku. V rámci toho setu se hodnotí provedení, kvalita i rozměrová škála. Na kovodílně dělají takovou skládačku, kde je kladen důraz na přesné řezání úhlů. Je to skládačka, která se skládá z osmi kus. Je to celkem i náročné z toho pohledu přesnosti a o to nám jde, aby tito žáci ukázali nějakou přesnost, dovednost, prostě šikovnost.”

Například Základní škola Komenského 68 je pravidelným účastníkem této soutěže a nevynechala jediný ročník.

Iveta Žemličková, ZŠ Komenského 68 Nový Jičín: “A musím říct, že opravdu o tu soutěž vždycky zájem je. Na škole máme dílny, takže děti zvládají manuální základy a dokonce jsme měli i dobré výsledky v této ztěží, takže děti o tom ví. Takže jsme rádi, že ta soutěž existuje.”

Ivana Kozárová, ZŠ Tyršova Nový Jičín: “V letošním školním roce je mnohem větší zájem o učební obory. Za to jsme moc rádi, že pochopili, že nemusí mít všichni maturitu, a takové akce jsou myslím velmi dobrou motivací.”

Mikuláš Sasín, ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Baví mě práce se železem, ale spíše auta.”

Jakub Horák, ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Baví mě to, už jsem tady byl minulý rok. Spíš bych chtěl být automechanik.”

Lucie Gašperiková, ZŠ Komenského 68 Nový Jičín: “Já jsme tady druhým rokem, Celkem mě ta práce začala ve škole bavit, je to něco jiného než tvoření ve výtvarné výchově. Ačkoliv mě to baví, tak ale směřuju na gymnázium.”

Jakub Valchař, ZŠ Komenského 68 Nový Jičín: “Ano, baví mě práce se dřevem, ale chci jít na IT.”

Jan Vícha, zástupce ředitele, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Celá ta akce je součástí propagace technických řemesel naší školy. Další akce, které pořádáme, je i den otevřených dveří v příštím týdnu. Propagujeme řemeslo proto, abychom posílili toto odvětví u zaměstnavatelů. Poptávka hodně převyšuje nabídku, snažím se tuto disproporci trochu snížit, protože opravdu cítíme i my ve škole, že technická řemesla jsou v pozadí zájmu, hlavně tedy rodičů. “

Dále Střední škola technická a zemědělská také v rámci propagace řemesel spolupracuje s kopřivnickými odbornými školami na Přehlídce technických profesí.

---Mohlo by Vás také zajímat