Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Na zastupitelstvu opět rezonoval prodej Pod Skalkou
  • Letošní vánoční strom vyrostl v Bludovicích
  • Malá cena vyzvala skvělé plavce, včetně olympioniků

Na zastupitelstvu opět rezonoval prodej Pod Skalkou

Na listopadové schůzi zastupitelstva opět rezonovalo téma prodeje pozemku Pod skalkou developerovi. Parcely jsou určeny pro stavbu rodinných domů. Opozice opakovaně kritizuje prodej jediné firmě, která se do nabídkového řízení přihlásila.

V lokalitě pod Skalkami má v budoucnu stát 23 rodinných domů. Město se pozemky rozhodlo prodat a stavitelem zde bude soukromý investor. Do nabídkového řízení se přihlásil jediný zájemce, firma Feigen Project Financing ze Vsetína a zastupitelé prodej této společnosti v září posvětili. Nicméně opozice byla proti a prodej ostře kritizuje. Na dalším jednání, 15. listopadu, zastupitelé diskutovali o sdělení, které jim developerská společnost adresovala.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Obdrželi jsme v říjnu dopis, sdělení, ve kterém investor v podstatě dává podnět městu k revokaci a zrušení nabídkového řízení s tím, že město by si nejprve mělo vyjasnit, jak v této lokalitě postupovat. V dopise vyznívá ze strany investora, že byl jednak překvapený diskuzí na zastupitelstvu a mediální smrští v rámci sociálních sítí, kde zejména opoziční strany tento prodej kritizují. Nicméně zastupitelstvo po celkem dlouhé diskuzi a proti návrzích ze strany opozice zůstalo na svém, čili je stále platné usnesení ze září o prodeji.”

Opoziční zastupitelé, podle zástupce sociální demokracie doufali, že radnice od kupní smlouvy, i na základě nevole některých občanů, odstoupí.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Já jsem konkrétně navrhoval, že pověříme radu ukončením tohoto nabídkového řízení, to neprošlo. Já věřím, že k tomu nakonec nedojde, že se opravdu developer domluví s vedením, protože ta nevole občanů je velká, nebylo žádné veřejné projednání, ani politicky to nebylo předem projednáno. Doufám, že to skončí tak, že nabídkové řízení bude vyhlášeno znovu, protože jeden uchazeč není úplně transparentní, nebo, že by pozemky připravilo pro stavbu město.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Většiny zastupitelů města byla pro prodej této lokality, bylo to klasické standardní nabídkové řízení v rámci zákona. Všichni zastupitelé brali tento materiál nejen na vědomí, ale také rozhodovali, dokonce si i vymínili pravomoc, aby mohli koordinovat toto nabídkové řízení.”

Možnost, že by město samo připravilo pozemky pro stavbu domků a prodávalo je podobně, jako v lokalitě Za školou v Žilině, radnice odmítá.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Hlavními argumenty, proč jsem doporučili tuto lokalitu prodat, jsou jednak zkušenosti z obdobné lokality Za školou, kde město po patnácti letech přípravných prací teprve nyní buduje infrastrukturu, a už rok prodáváme parcely.”

Vsetínský firma má lhůtu do 13. prosince podepsat kupní smlouvu a uhradit k již zaplacené kauci zbytek kupní částky. Za pozemky městu nabídla 15,1 milionu korun.

---

Letošní vánoční strom vyrostl v Bludovicích

Centrum Nového Jičína už zdobí vánoční strom. Zhruba 13 metrů vysoký smrk vyrostl v Bludovicích. Majitelé jej městu darovali.

Hlavní symbol vánoc, ozdobený jehličnatý strom, už pracovníci technických služeb ukotvili na obvyklém místě na Masarykově náměstí. Městu jej darovala rodina, na jejímž pozemku v Bludovicích vyrostl.

Michaela Bobišová, majitelka stromu: “Tenhle strom jsem sadila vlastníma rukama, a je to už asi 30 let. Jsem ráda, že nepřijde jen do kamen, a že může ještě posloužit na novojičínském náměstí na vánočních trzích a udělat tu atmosféru.”

Michaela Bobišová, majitelka stromu: “Právě, že jsem tady měli odborníka, ten strom začal být trošku nemocný, takže stehně by asi za dva roky musel jít dolů, takže jsem se rozhodli jít touto cestou.”

Zhruba 13 metrů vysoký smrk byl na náměstí upevněn do dva metry hlubokého otvoru. Následně začalo jeho krášlení dekoracemi.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Každoročně je vánoční strom ozdoben LED svítícími dekoracemi v podobě svítících puketů, hvězdiček, řetězů a samozřejmě vyrábějí dekorace i kolegové z veřejné zeleně technických služeb.”

Nová výzdobu byla letos pořízena pro budovy Staré pošty a Laudonova domu. V novém bílém a zlatém provedení svítících dekorací bude ozdobena radnice.

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Vánoční dekorace se ve městě rozsvěcují postupně, svítí už hlavní tahy a na konci týdne se rozsvítí i centrum města.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsem rád, že i v letošním roce jsme byli obdarováni a že máme na novojičínském náměstí živý strom. Co se týče samotných adventních trhů, město Nový Jičín, jak městské kulturní středisko, tak informační centrum jsme na tyto trhy připraveni. Co se týče samotného programu, tak samozřejmě budeme reagovat na aktuální situaci. V žádném případě bychom nechtěli občany Nového Jičína a návštěvníky o tuto předvánoční radost ochudit.”

Radka Bobková, vedoucí Návštěvnického centra Nový Jičín - Město klobouků: “Tak jak máte možnost vidět, přípravy na Adventní jarmark jsou v plném proudu. Na náměstí stojí 31 prodejních stánků, ve kterých se vystřídá na 40 prodejců. Adventní jarmark bude zahájen 3. prosince.”

Náměstí, stejně jako v loňském roce poprvé, doplní velký adventní věnec na kovové kašně. Jeho svíce se budou rozsvěcet postupně, první 27. listopadu v 17 hodin, a další 4., 11. a 18. prosince.

Novinkou letošních vánočních trhů bude novojičínské Adventní rádio. Centrem města bude znít od 3. do 23. prosince a bude přinášet informace o jarmarku, prodejcích, programech a zajímavostech.---

Malá cena vyzvala skvělé plavce, včetně olympioniků

V Novém Jičíně se uskutečnily plavecké závody, tradiční 44. ročník Malé ceny. Vodu zdejšího bazénu rozčeřili mimo jiné i reprezentanti České republiky, včetně účastníků olympijských her.

Kvalitní účast měly plavecké závody, které se konaly v Novém Jičíně. Ve 44. ročníku Malé ceny změřilo síly více než 240 plavců z celé republiky a čtyř slovenských klubů, včetně slovenské juniorské reprezentace. Na startu se objevili také čeští reprezentanti.

Vlastimír Perna, trenér Plaveckého klubu Nový Jičín: “Máme tu čest tady mít tři olympioniky, Kristýnu Horskou, Honzu Šefla a Honzu Micku. Máme tady další plavce, kteří se před 14 dny zúčastnili mistrovství Evropy v Kazani, takže jsme rádi, že si udělali čas a přesto, že z a14 dní mají mistrovství světa v Abú Dhabí, tak přijeli do Nového Jičína.”

Vlastimír Perna byl až do srpna letošního roku dlouholetým šéftrenérem české plavecké reprezentace.

Kristýna Horská, účastnice OH v Tokiu: “My jsme sem přijeli za panem Pernou, rozloučit se s ním a poděkovat za ty roky, co věnoval plavecké reprezentaci.”

Jan Šefl, účastník OH v Tokiu: “Dal jsem si dvoustovku delfín, která nebývá mou obvyklou disciplínou, byl to nepříjemný start, ale myslím, že jsem všechny přítomné pobavil.”

U novojičínských zástupců se do závodů nominovalo 32 plavců. A také domácí klub se může pochlubit několika reprezentanty.

Vlastimír Perna, trenér Plaveckého klubu Nový Jičín: “V letošním roce jsme měli takovou přelomovou sezony. Byť podmínky pro tréninky byly neutěšené pro všechny sportovce na světě, tak se nám podařilo kvalifikovat dva plavce na mistrovství Evropy juniorů, Davida Koutného a Šimona Vavřína. David Koutný dokonce získal bronzovou medaili na 400 volný způsob, Šimon se dostal do finále na 200 metrů prsa, což je pro nás neuvěřitelný úspěch. A další takový zlo byl v září, kdy jsme plavali finále mistrovství republiky družstev a naši kluci získali bronzové medaile.”

Šimon Vavřín, juniorský reprezentant, Plavecký klub Nový Jičín: “Což je, myslím si pro Nový Jičín, velký úspěch. Prostě nikdy v historii tohoto klubu se žádný tým neumístil na mistrovství republiky družstev.”

David Koutný, juniorský reprezentant, Plavecký klub Nový Jičín: “Teďka soustředím přípravu na mistrovství České republiky, což je v půlce prosince, a tam bychom chtěli s trenérem předvést nějaké pěkné výkony.”

Samotná malá cena Nového Jičína byla tedy pro tyto plavce také součástí přípravy na zmíněné mistrovství republiky. Silná konkurence znamenala dobrou motivaci a padlo zde mnoho rekordů tohoto mítinku.

---Mohlo by Vás také zajímat