Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Rekonstrukce parku začne prostorem dětského areálu
  • Novojičínská kapela pokřtila v Galerce debutové album
  • Zimní fotbalový turnaj oslovil i béčko Baníku

Rekonstrukce parku začne prostorem dětského areálu

Nejstarší park ve městě, Smetanovy sady, projde celkovou revitalizací. Rozdělena bude na několik etap. Jako první zde vznikne nová dětská herní zóna.

Smetanovy sady jsou nejstarší a současně největší park v Novém Jičíně. Dosud zde probíhaly jen spíše nahodilé, dílčí nebo nezbytné úpravy. Proto radnice nechala v roce 2021 zpracovat studii revitalizace, která by pojala park jako komplex a vrátila jeho podobu i do doby vzniku.

Martin Materna, městský architekt: “My jsme chtěli po autorech, aby se na to podívali z hlediska vývoje toho parku, jak vznikal. To je sto let starý park, takže oni si zmapovali tu historii, že tam v části byl i hřbitov, jírovcová alej, bylo tam takové pravidelnější řešení a oni se to do toho snažili v některých částech parku vrátit.”

Uvnitř parku vznikne kruhová stezka, který všechny jeho části více propojí. Viditelnější bude i památník zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, který je tu tak trochu ukryt.

Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Mimo jiné před zahájení prací na této studii proběhla anketa mezi občany Nového Jičína, ve které byla poměrně byla poměrně hojná účast. Jako jedna z největších potřeb z ní vyplynulo vylepšení dětských prvků, respektive dětského hřiště.”

Dále se lidé v dotazníkovém šetření často vyjadřovali o nevhodnosti současných laviček.

Martin Materna, městský architekt: “Dneska jsou tam takové jednoduché lavičky, fošna na nožkách, takže i to byl úkol pro studii, vybavit park kvalitním mobiliářem.”

Rekonstrukce parku bude nákladná a je tedy plánována na několik let.

Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “V letošním roce bychom rádi zadali projektovou dokumentaci dětského areálu, kde by mělo být dětské hřiště, nějaké sezení pro rodiče, mělo by to dle studie vzniknou vedle Španělské kaple a areálu bývalého letního kina.”

Martin Materna, městský architekt: “Je tam navržen i nový objekt kavárny, kdy se vlastně naváže na objekt, který tam už dneska je, těch veřejných záchodků, a je to navázáno přímo na to dětské hřiště.”

Než ale bude vůbec moci revitalizace parku začít, bude tu nutné kácet stromy. V loňském roce proběhl odborný dendrologický průzkum, který vyhodnotil špatný zdravotní stav u téměř 40 dřevin. Nové pak budou vysázeny už s ohledem na připravovanou koncepci.

---

Novojičínská kapela pokřtila v Galerce debutové album

V klubu Galerka pokřtila své debutové album novojičínská kapela Ta Hakuna. Toto uskupení sází na vlastní hudbu a texty v angličtině a natočilo i svůj první videoklip.

Galerka na Staré poště byla v lednu svědkem křtu prvního alba kapely Ta Hakuna. Kmotrem debutu této party novojičínských muzikantů byl bubeník kapely Tata Bojs Tomáš Neuwerth.

Jakub Stolař, Ta Hakuna: “Klub byl v podstatě vyprodaný, velice jsme si to užili, zahráli jsme repertoár naší kapely, který je momentálně zhruba na hodinu času.”

Jakub Juchelka, Ta Hakuna: “Cédéčko vzniklo v průběhu loňského roku. Pomáhal nám Tomáš Neuwerth z Kopřivnice, který to celé zaštítil. Na podzim a ke konci loňského roku se nám vše podařilo dokončit a vylisovat CD. Je tam osm písní, je to všechno v angličtině.”

Nutno dodat, že písničky jsou vlastní autorskou tvorbou členů kapely.

Nikola Zeťová, Ta Hakuna: “Texty vesměs píšu já, hudbu dělá můj muž. Potom to společně formulujeme s kapelou, dotváříme, dáváme tomu šťávu, tu správnou barvu a zvuk. Hodně textů jsem napsala na Islandu, takže jsem se tam hodně inspirovala i přírodou a věcmi, které jsem ven moment řešila. A některé ty texty byla taková zpověď, co bych si v životě přála, a tak nějak vidím, že se to všechno plní a je to super.”

Ještě před samotným křtem stihla kapela natočit i svůj první videoklip, a to ke skladbě Golden Ray. Její vizuální podoba vznikla v Beskydském divadle.

Jakub Juchelka, Ta Hakuna: “Abychom se dostali trochu více do povědomí posluchačů, takže nás napadlo jít na ten obraz. Vytvořili jsme videoklip. Byla to velmi rychlá akce, jeden večer vznikl scénář, a během jednoho dne jsme to natočili. Diváci to mohou na Youtube kanálu shlédnout.” 

Jakub Zeť, Ta Hakuna: “Vznikli jsme v roce 2018 jako duo, kterou jsem založil já se zpěvačkou Niki, kde jsme se potkali na Lidové konzervatoři v Ostravě. Asi po roce fungování se k nám kluci a v této sestavě jsme zůstali až dodneška.”

Původně se kapela jmenovala Hakuna Matata, což je svahilský výraz pro bezstarostnost.

Nikola Zeťová, Ta Hakuna: “Moc zařaditelní nejsme. Řekla bych, že je to něco mezi soulem, něco v tom smyslu.”

Jakub Stolař, Ta Hakuna: “Pro letošní rok teď v lednu máme v plánu ještě tři koncerty v Ostravě, Opavě a Frýdku-Místku. Potom budeme mít krátkou pauzu, asi do června, jelikož zpěvačka s kytaristou odjíždějí do Norska. Nicméně potom se v létě chystáme koncertovat, na našich webových stránkách bude možno vidět, kde budeme vystupovat. Pravděpodobně na hudebních festivalech a jiných letních akcích.”

Domácí příznivci kapely se určitě těší na to, že to bude třeba i v rámci Novojičínského kulturního léta.

---

Zimní fotbalový turnaj oslovil i béčko Baníku

Na nové umělé trávě se koná kvalitně obsazený Zimní fotbalový turnaj. Účastní se jej celky z divize a z Moravskoslezské fotbalové ligy. Nechybí mezi nimi béčko ostravského Baníku.

První zápas Zimního fotbalového turnaje svedl dohromady celky Nového Jičína a Valašského Meziříčí. Postupně se v něm v průběhu pěti týdnů dále střetnou týmy Hranic, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdlantu nad Ostravicí a béčko Baníku Ostrava. Turnaj se koná na novém hřišti s umělou trávou.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Abychom ho trochu zpropagovali a vlastě i z komerčního hlediska sem přivedli případné zájemce o nájem hřiště, tak jsme zorganizovali tento turnaj. Účastní se ho šest družstev, je to směs družstev hrajících divizi a třetí ligu. Takže si myslím, že ten turnaj má svoji kvalitu.”

Martin Štverka, trenér FK Nový Jičín: “Výborný nápad od pana Holuba a pana Hrachovce, že dokázali sehnat tyhle týmy včetně Baníku, protože to si myslím, že je velká výzva pro nás pro všechny, ale i třetiligové Hranice nebo Frýdlant, takže o kvalitu je postaráno. Já věřím, že i my, Nový Jičín, přispějeme k dobré hře a že to přiláká i lidi, kteří přijdou navštívit tyhle zápasy, nejen nás.”

Pojmenování turnaje jako zimní se naplnilo hned v první den jeho konání, když jen pár hodin před úvodním hvizdem pokrylo herní plochu 10 centimetrů sněhu.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “Bylo to složité, ale díky pracovníkům tělovýchovné jednoty a hlavně našeho údržbáře, který už od tří hodin dával areál i hřiště dohromady, takže se podařilo ho dostat do takového stavu, abychom ty zápasy mohli hrát.”

Turnaj se hraje systémem každý s každým. Herním dnem jsou soboty, na každou z nich jsou až do 18. února naplánovány obvykle tři zápasy. Některá utkání se vzhledem k soustředěním hostujících klubů, budou hrát i v jiné dne. Informace Jsou na webu fotbalového klubu.

Pro domácí asi nejatraktivnější utkání s béčkem Baníku je na programu 11. února.

Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín: “V podstatě je tam historicky dobrá spolupráce, takže oni přijali tu možnost, že ta úroveň těch soupeřů je slušná a tím pádem mají zajištěno pět přípravných zápas. což brala i ta ostatní mužstva, takže nebyl zásadní problém je získat.”

Novojičínští první zápas turnaje s Valašským Meziříčím, poté, co vedli 2:0, nakonec prohráli 2:3. I když měl trenér Martin Štverka z utkání rozporuplné pocity, podzimní částí divizní soutěže mohl hodnotit jako velmi úspěšnou. V tabulce jsou pátí, ale s pouhou tříbodovou ztrátou na vedoucí Opavu.

Martin Štverka, trenér FK Nový Jičín: “Maximální spokojenost jak s umístěním, jak s bodovým výsledkem, tak samozřejmě i s předvedenou hrou. Protože si myslím, že ta naše hra měla stoupající tendenci. A ten konec soutěže, kdy jsem snad sedm zápasů za sebou neprohráli, nás zastihl v opravu velké pohodě.”

Před jarem ale opouští Nový Jičín klíčová opora, do Bílovce odchází Vojtěch Heiník. Na postu stopera by jej mohl nahradit Marek Bányácski z Frenštátu pod Radhoštěm. Další posilou domácích je i Filip Pražák z Jakubčovic nad Odrou a z Petřvaldu zamířil do novojičínské brány Lukáš Kozelský.

---Mohlo by Vás také zajímat