Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Městská policie připomněla svých třicet let
  • Gymnazisté v parku snídali pro děti
  • Divadelní dílna oslavila čtvrt století s hvězdami

Městská policie připomněla svých třicet let

Městská policie v Novém Jičíně funguje 30 let. Toto výročí oslavila akcí na Masarykově náměstí. Pro diváky připravila ukázky zadržení pachatele, přizvala i psovody a policii na koních.

Oslavy 30 let existence pojala městská policie jako prezentaci své práce. Na Masarykově náměstí mohli diváci vidět praktické zákroky novojičínských strážníků, konkrétně zadržení pachatele.

Pavel Němec, zástupce ředitele MP Nový Jičín: “Ukázal vlastně to, kterým směrem se ubírá ta praxe, jak je ta služba náročná a nebezpečná, tudíž ukázali i taktiku těch zákroků. Měli jsme tady také kolegy z oddílu hipologie z Ostravy, který patří k jedním z nejlepších jízdních oddílů v republice a rovněž tady měli kolegové ukázky kynologie taktéž z Ostravy.”

Na náměstí bylo vidět vozidla a techniku městských policií z okolí, novojičínští strážníci prezentovali nová elektrokola, která používají k rajonové službě a na cyklostezce. Součástí dne byl doprovodný program pro děti v režii Střediska volného času Fokus, a také možnost vyzkoušet si zákrok strážníků, který ocenili i dospělí.

Vznik novojičínské městské policie umožnil zákon v roce 1992, první strážníci tu začali do služby nastupovat před 30 lety v jarním období.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Pokud to porovnáme s celorepublikovým průměrem, tak Nový Jičín patřil k městům, které přistoupily k založení městské policie jako první. Psal se rok 1992. Ty jednotlivé úkoly kolikrát nebyly ještě přesně vyspecifikované zákonem, městské policie přemýšlely, jak vůbec, uchopit tu samotnou činnost.“

Daniel Rýdel se v městských policiích pohybuje 10 let, v Novém Jičíně slouží v čele strážníků tři roky.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Tým Městské policie Nový Jičín je stabilizovaný, v ranních hodinách dne oslav jsme mimo jiné vyhodnotili nejlepší strážníky, ale rovněž jsme vyhodnocovali strážníky, kteří dosáhli významného pracovního výročí. Jsou zde strážníci, kteří pracují u městské policie deset, patnáct i dvacet let a máme tu i takové, kteří městskou policii zakládali, v současné době slouží u městské policie dva strážníci, kteří tu jsou už třicet let.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Městská policie je nedílnou součástí našeho města, a nedokážu si některé akce, kulturní akce, ale i bezpečnost bez strážníků vůbec představit.” 

  Pavel Němec, zástupce ředitele MP Nový Jičín: “Těch třicet let, jak to vnímám, vím, že období, kdy jsem nastupoval, bylo obdobím, kdy se městská policie formovala. Kolem činnosti městské policie, vybavení byla spousta otázek, které se řešily tak nějak za chodu. Dneska se jedná o poměrně odbornou činnost, která je založena na velmi dobrém technickém vybavení, odborné zdatnosti a znalosti strážníků a to je největší rozdíl oproti tomu původnímu.”

---

Gymnazisté v parku snídali pro děti

Studenti novojičínského gymnázia prostřeli k charitativní snídani. Výtěžkem z dobročinné akce podpořili spolek, který pomáhá dětem s autistickým postižením.

Charitativní akce “Snídej pro děti” se konala v parku pod gymnáziem. Každý, kdo tudy pocházel, mohl ochutnat sladké i slané dobroty připravené studenty a současně přispět na dobrou věc. Výtěžek poputuje odlehčovací službě ITY, která pomáhá rodinám pečujícím o handicapované děti, převážně s autismem.

Adéla Jelínková, studentka gymnázia: “Tím hlavním organizátorem je školní časopis Gymplátek, ale zároveň jsme oslovili úplně všechny třídy na gymnáziu, takže každý se mohl zapojit. Myslím si, že je to okolo padesáti dobrovolníků.”

Karolína Plevková, studentka gymnázia: “Pomáhala jsem dva roky zpátky, když bylo naposledy Snídejte pro děti. Připravili jsme samé sladké věci, třeba sušenky a cupcakes.”

Klára Gazdová, studentka gymnázia: “My jsme připravili od každého něco, máme tady slaný štrůdl, kokosové čokoládové buchty a také jahodové. Určitě jsme rádi, že výsledek půjde na děti a že tímto malým gestem přispějeme.”

Mezi těmi, kdo se rozhodli na snídani přispět svými pochutinami, byli ale také osmáci základní školy Komenského 68. Napekli v rámci svého spaní ve škole.

Pavla Stanislavová, učitelka ZŠ Komenského 68: “Vzhledem k tomu, že jsme sama na gymnázium chodila a z mé třídy, protože jsou to osmáci, předpokládám, že se příští rok řada z nich bude hlásit na gymnázium, tak jsme přišli tuto akci podpořit. Napekli jsme jim večer nějaké dobrota, aby mohli pro organizaci, pro kterou to konají, vydělat něco navíc.”

Bohumír Večerek, spolek ITY: “Tím, že jsme v sociální sítí města Nový Jičín i sociální síti krajské, tak máme příjmy nějaké jisté, ale přesto je nemalá část, kterou musíme sehnat sami. I tato částka, která se vybere zde, nám určitě pomůže.”

Toto byla třetí charitativní snídaně pořádaná gymnáziem, ta první se konala v roce 2018 a také podpořila spolek ITY, už i proto, že Bohumír Večerek je absolventem této školy.

Tereza Jelínková, absolventka gymnázia, zakladatelka akce: “V tom prvním roce jsme věnovali peníze spolku ITY, který zrovna otevíral nové respitní centrum, v roce 2019 to bylo pro spolek Vzduchoplavci a letos jsme se zase rozhodli podpořit spolek ITY, protože jsou to pořád blízcí lidé a víme, že si penízky zaslouží.”

Studenti nakonec pro spolek ITY vybrali 31 tisíc korun.

---

Divadelní dílna oslavila čtvrt století s hvězdami

Kamenné divadlo v lesním porostu Skalek opět přivítalo Divadelní dílnu. Přehlídka souborů pro děti i dospělé propojená s workshopy a Pohádkovou stezkou se tu koná už 25 let.

Naučit se žonglovat s míčky, talířem, diabolem a dalšími předměty - takovou možnost měli děti i dospělí, kteří zavítali na tradiční Divadelní dílnu, která se v Kamenném divadle na Skalkách koná už čtvrt století.

Lenka Domitrová, MKS Nový Jičín: “Letošní Divadelní dílna je 25. Ze začátku byla Divadelní dílna jen jednodenní, pouze v sobotu. Divadélky byla jen pro děti, později i pro dospěláky, zakončena nějakou laserovu nebo ohňovou show.”

Od roku 2019 je Divadelní dílna dvoudenní, pátek je věnován dospělým a sobota rodinám s dětmi.

Nikola Candrová, MKS Nový Jičín: “V pátek vystoupil Jiří Krhut a divadlo Vosto5. A sobotní program jsme zahájili v 15. hodin, byl zahájen dětmi z divadelního kroužku městského kulturního střediska. Potom vystoupilo divadlo KUFR, bude tady pohádková stezka, která bude zahájena v 19 hodin, momentálně probíhá žonglérská školička akce bude zakončena ohňovou show.”

Součástí programu v lesním divadle byly i workshopy, tradičně ve spolupráci s Rodinným centrem Mozaika a Circus! Dance studiem.

účastníci akce: 

“Můžeme si tady kreslit planety, dělat omalovánky nebo brože a zdobit kamínky.”

“Kreslím hvězdu na čelenku pro maminku.”

Lenka Domitrová, MKS Nový Jičín: “25. Divadelní dílna je hvězdná a je pojata ve znamení souhvězdí.”

V posledních ročnících doplnila Divadelní dílnu i lesní pohádková stezka. Letos děti čekalo dobrodružství s hvězdami.

Zuzana Rosová, RC Mozaika: “Připravili jsem si pro děti výrobu čelenek, kde si děti mohou čelenku ozdobit svým oblíbeným souhvězdím. V podvečerních hodinách jsme si pro děti připravili Pohádkovou stezku, tento ročník je zaměřen na pohádku Princ a Večernice. takže půjdeme lesem a společně s Pánem Slunce a Pánem Větru zachráníme Večernici.”

Divadelní dílna v Kamenném divadle vznikla jako myšlenka oživit tento mystický prostor, který je spjat s prvopočátky města. Původně se jednalo o malý kamenolom, kde byl těžen materiál pro stavbu hradeb novojičínského zámku. Už od pradávna se tudy rádi procházeli lidé. Samotné kamenné divadlo vzniklo v roce 1929 z iniciativy německého okrašlovacího spolku jako přírodní amfiteátr.

---Mohlo by Vás také zajímat