Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Novoroční pozdrav starosty Nového Jičína
  • Tomáš Kačo usedl za piano v Beskydském divadle
  • Karel Kryl je čestným občanem Nového Jičína

Novoroční pozdrav starosty Nového Jičína

V těchto dnech, kdy starý rok pomalu odchází a všichni začínáme vzhlížet k číslu 2022, vyslovil své přání Novojičínským do příštích dnů také starosta města Stanislav Kopecký. Jeho slova si můžete vyslechnout právě teď.

---

Tomáš Kačo usedl za piano v Beskydském divadle

Novojičínský rodák, klavírista a skladatel, Tomáš Kačo vyprodal věhlasnou koncertní síň Carnegie Hall, zahrál například v pražském Rudolfinu, a teď, před Vánoci i v Beskydském divadle.

Tomáš Kačo je novojičínský rodák, nyní žije ve Spojených státech v Los Angeles, absolvoval

Janáčkovu konzervatoře v Ostravě a AMU v Praze, následovala prestižní Berklee v Bostonu, a je celosvětově úspěšným pianistou. Zahrál i v proslulé koncertní síni, newyorské Carnegie Hall nebo v pražském Rudolfinu. Teď se představil i novojičínskému publiku, vánočním koncertem v Beskydském divadle.

Tomáš Kačo, klavírista a skladatel: “Těším se velmi, je to určitě přes deset let, kdy jsem tady v divadle hrál. Ono hrát doma a vystupovat pro domácí publiku, je to úplně něco jiného, ale moc se na to těším.”

Program koncertu byl připraven z jeho alba My Home a zazněly také úpravy vánočních koled.

Tomáš Kačo, klavírista a skladatel: “Význam toho názvu My Home není daný pro určitou zemi nebo určité místo, ale spíše o pocitu, že jste v bezpečí, kde se cítíte dobře, a to může být kdekoliv na světě. A je to také myšleno hudebně, My Home, že všechny ty hudební žánry, které se v tom albu prolínají, tak jsou to žánry, ve kterých se cítím bezpečně a připomínají mi teplo toho domova.”

Tomáš Kačo, klavírista a skladatel: “Z větší části je to album sólové, jen sólo piano. Mám tam čtyři zajímavé hosty, jedním z nich je John Patitucci, což je slavný americký jazzový kontrabasista, se kterým jsem natáčel v New Yorku. Další host, se kterým jsem natáčel v Praze, je Ondřej Gregor Brzobohatý, můj dobrý kamarád. A dále pak Kühnův dětský sbor, se kterým jsem také točil v Praze a moje sestra Veronika Kačová.”

Svůj osobitý skladatelský styl Tomáš Kačo popisuje jako kombinaci klasické jazzové, romské a popové hudby. V poslední době se stěžejně věnuje komponování většinou pro symfonické orchestry.

Tomáš Kačo, klavírista a skladatel: “Samozřejmě složit skladbu a zapsat ji pro celý orchestr, to není legrace, to není, jako když napíšete písničku pro piano, kde jsou jen dvě ruce, kde není šedesát lidí. Ale je to úžasné, strašně mě to baví, je to pro mě výzva. Pokaždé objevuji nové věci v tom skládání, v tom procesu toho skládání. Je to nekonečná studna, ve které se člověk může úplně vyžít.”

V těchto souvislostech Tomáš Kačo uvažuje o svém dalším albu, které by mohlo být složeno právě pouze z vlastních symfonických skladeb.

---

Karel Kryl je čestným občanem Nového Jičína

Město má nového čestného občana, zastupitelé tento titul udělili Karlu Krylovi, básníkovi, písničkáři a představiteli protikomunistického protestsongu. V Novém Jičíně prožil část dětství.

Karla Kryla není třeba příliš představovat, byl to český písničkář a básník, jeden z nejvýznamnějších představitelů českého protestsongu v letech 1968 až 1989. S Novým Jičíně ho pojí to, že zde prožil určitou část dětství, chodil zde do školy. Jeho děda, taktéž Karel Kryl, zde společně s Ferdinandem Scottim založili v roce 1909 tiskárnu. Čestné občanství města navrhl udělit známému buřiči zastupitel Jiří Klein.

Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Musím přiznat, že inspirací mi bylo město Kroměříž, kde má Karel Kryl dokonce svou expozici. On se tam také v dubnu 1944 narodil. Říkal jsem si, že by si určitě zasloužil být čestným občanem Nového Jičína. Před tím, než jsem sepsal tu žádost, tak jsem si pořádně prostudoval. I když se narodil v Kroměříži, zemřel v Mnichově, tak s Novým Jičíně je to pojítko silné a Novojičíňáci ho vnímají velmi silně jako pozitivní osobu, a to byl ten důvod, proč jsme do toho šel. Já jsem se také setkal s jeho bratrem, Janem Krylem, se kterým jsme o tom hovořili, a on byl také pro, takže tomu potom už nic nebránilo a jsem rád, že zastupitelé tuto myšlenku podpořili.”

Čestné občanství Karlu Krylovi zastupitelstvo schválilo během letošní poslední schůze 13. prosince.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: ”Náš klub podpořil udělení čestného občanství Karlu Krylovi in memoriam, protože samozřejmě považujeme tohoto člověka za významnou osobnost, která se sice v Novém Jičíně nenarodila, ale prožila tu poměrně významnou část svého dětství, a mnoho Novojičíňáků, současně žijících, na něj vzpomíná s tím, že se s ním i znali. A pokud si to někdo zaslouží, tak určitě právě on.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě náš politický klub byl všemi hlasy pro. Tuším, že i zastupitelé města hlasovali jednoznačně pro. Pro mně bylo velké překvapení, že i ze strany komunistů se dostalo tomuto člověku podpory.”

Karel Kryl například Nový Jičín navštívil i v době, když se zde zakládalo Občanské fórum. Ve městě jej připomíná dřevěná kytara u autobusového nádraží a pamětní kámen v Janáčkových sadech.

Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Já vnímám Karla Kryla jako člověka, který bojoval za svobodu a nebál se říct tu pravdu, ať byla pro mnohé bolestná. A řadu těch ocenění získal až po své smrti, což mě moc mrzí, že jsme mu nemohli takovou poctu dopřát dříve.”

Před Karlem Krylem naposledy vstoupil do řad čestných občanů města Pavel Wessely, a to v roce 2019.

---Mohlo by Vás také zajímat