Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Na Projekty pro Nový Jičín jde více peněz
  • Tříkrálová sbírka potvrdila ochotu lidí pomáhat
  • Přilba symbolizuje historii i novou éru strážníků

Na Projekty pro Nový Jičín jde více peněz

Nový Jičín vyhlásil další ročník participativního rozpočtu. Lidé mohou opět podávat své návrhy, jak zlepšit život ve městě. Letos je na jejich projekty vyčleněno více peněz.

Co se má ve městě vylepšit, nově postavit nebo opravit. O tom mohou rozhodovat také zdejší obyvatelé v rámci Projektů pro Nový Jičín, neboli participativního rozpočtu. Zdravé město Nový Jičín letos vyhlašuje jeho pátý ročník.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Může se přihlásit každý, kdo se pohybuje v Novém Jičíně. Není tam podmínkou, aby tady měl trvalý pobyt, takže to mohou být i studenti středních škol nebo lidé, kteří tady pracují. Věkový limit tam je 15 let. Od loňského roku jsme zavedli možnost i předkládání zástupci spolků, které tady mají nějakou působnost.”

V roce 2021 tak například předložil úspěšný projekt discgolfový klub a na území města se nově objevily čtyři koše na discgolf.

Projekty je možné předkládat do 11. února. Veškeré informace a podklady jsou na webu města v sekci „Participativní rozpočet“. Koordinátorka Zdravého města doporučuje před odevzdáním projekty se zástupci městského úřadu konzultovat, musí se totiž týkat pozemků a budov ve vlastnictví města a korespondovat s územním plánem.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Lidé se mohou obrátit na mne, kontakt je přímo v sekci participativní rozpočet. Ohledně využití budov a pozemků na Jitku Pospíšilovou, vedoucí odboru rozvoje a investic.”

Návrhy občanů dále projednají příslušné odbory města, následně je předkladatelé prezentují před komisí Zdravého města. Pokud je realizovatelných projektů více, rozhodují o jejich výběru hlasováním občané. Definitivně pak potvrdí finální výběr rada města.

Největší novinkou pro letošní rok je, že byla částka participativního rozpočtu navýšena na dvojnásobek, tedy z dosavadních 200 tisíc na 400 tisíc korun. Na jeden projekt je tak vyčleněno až 200 tisíc korun, dosud to byla polovina této částky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Důvody byly asi dva. Jeden z nich je ten, že dochází k postupnému nárůstu cen prací, materiálů a všeho, takže se ukázalo, že těch sto tisíc už nestačí na to, aby ten projekt byl hodnotný a často jsme museli dělat to, že jsme ten projekt přijali, ale potom jsme ho museli omezit, osekat tak, aby se vešel do těch sto tisíc. Druhým důvodem bylo i to, abychom více motivovali občany, aby se do toho projektování pustili.”

Finálně schválené projekty se budou podle pravidel výzvy realizovat v letošním nebo příštím roce.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Některé ty projekty vyžadují komunikaci třeba s krajským úřadem. Některé práce související s projektem jsou závislé i sezónně. V předešlých letech byly třeba odloženy projekty z toho důvodu, že se musely projednat se zpracovateli různých studií a koncepcí, aby ty projekty zapadly do toho celkového směru a rozvoje města.”

To se například týkalo knihobudky ve Smetanových sadech. Loňský projekt Novojičínské houpačky, které by měly být umístěné pravděpodobně poblíž Svince, zase například vyžadují souhlas odboru životního prostředí.



---

Tříkrálová sbírka potvrdila ochotu lidí pomáhat

Letošní Tříkrálová sbírka skončila. Její výsledek byl pro novojičínskou Charitu překvapením. Koledníci byli po roční přestávce v domácnostech vřele vítání, a to se projevilo na částce, kterou jim lidé do kasiček darovali.

Prvním příjemným překvapením pro novojičínskou Charitu bylo, že se po roční pauze podařilo na Tříkrálové koledování bez problémů navázat a v ulicích města a v okolních obcích se pohybovalo opět okolo 400 koledníků. Stejně tak překvapivý je i výsledek sbírky - 850 tisíc korun, zhruba o 100 tisíc více než loni.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Je to opravdu velký závazek pro nás, velká důvěra občanů, kteří do Tříkrálové sbírky dávají opravdu i velké částky. Budeme se snažit s co nejlepším svědomím to utrácet tak, aby to opravdu pomáhalo. 65 procent se vrací přímo k nám, zbytek na celorepublikové projekty a projekty diecézní Charity. Takže opravdu velikánský dík všem občanům za vstřícné přijetí, a velikánský dík všem dobrovolníkům.”

Konkrétně v samotném Novém Jičíně bylo vybráno jak koledníky, tak ve statických pokladničkách, které byly například v azylovém domě, Návštěvnickém centru nebo v některých prodejnách, 411 tisíc korun, rekordní částky sečetli na Charitě i ze Starého Jičína, Bernartic nad Odrou nebo Šenova u Nového Jičína. Celkovou částku ještě může navýšit online sbírka, která bude přičtena po 31. lednu.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Jsme rádi za všechny lidi, kterým ty peníze budou pomáhat. Už zkraje roku pomáháme pánovi, který vyhořel. Samozřejmě jsme otevřeni i podnětům občanů, mohou se na nás obrátit s ním, že ví o člověku, který potřebuje pomoc, že se ocitli v tíživé životní situaci.”

Část peněz z dobročinné sbírky tedy naplní fond humanitární pomoci, další díl bude pomáhat sociálně slabým rodinám zaplatit dětem volnočasové kroužky. Peníze také pravidelně směřují do půjčovny kompenzačních pomůcek, především na nákup polohovacích postelí.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Každý rok obnovujeme a dokupujeme pomůcky. Velký zájem je především o postele, máme všechny vypůjčené, dneska jich máme asi kolem šedesáti v oběhu.”

V neposlední řadě pak peníze z Tříkrálové sbírky pomohou Charitě pořídit auto pro běžný provoz.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Máme tady staré dosluhující auto, které už nám neprojde technickou kontrolou, takže musíme ne tuto situaci reagovat. Převedeme i nějaké peníze z loňské sbírky, které se jsme neutratili, a je to takové zásobovací auto pro Charitu.”

Automobil například zajišťuje spojení s charitním domem ve Straníku nebo převoz zboží z potravinových sbírek.

---

Přilba symbolizuje historii i novou éru strážníků

Návštěvnické centrum má speciální vitrínu, ve které každý rok vystavuje ve spolupráci s Muzeem Novojičínska jiný exponát. Letos je to historická přilba městského strážníka. Současná městská policie totiž slaví 30 let existence.

Klobouková expozice Návštěvnického centra obsahuje několik stovek různých pokrývek hlavy, které si návštěvníci mohou i vyzkoušet. V její zadní části se ovšem nachází speciální prosklený box, ve kterém je uzavřen většinou jen jeden exponát, a vždy jednou za rok se mění za nový.

Karolína Kyšková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “V tomto koutku expozice se nachází prachotěsná vitrína, ve které se každý rok mění exponát, který vždy máme zapůjčený z Muzea Novojičínska. Pro tento rok je to přilba strážníka městské policie. Minulý rok to byl například klobouk, který byl používaný v televizním pořadu Šest ran do klobouku. Většinou se jedná o pokrývky hlavy, které jsou nějak historicky významné nebo speciální a výjimečné.”

Letos vybraný exponát - kožená přilba městského strážníka se znakem Nového Jičína - připomíná prvopočátky městské policie.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Používali ji městští strážníci, kteří mají své kořeny už v roce 1848, kdy začala vznikat takzvaná Národní garda, a posléze vznikla obecní policie. Až do roku 1926 se rozdělovaly dvě složky, jedna byla obecní policie a druhá bylo státní četnictvo. Obecní policie měla v Novém Jičíně své sídlo na radnici, státní četnictvo mělo své kanceláře v objektu okresního hejtmanství na dnešní Divadelní ulici.”

Co se týče významných postav v řadách novojičínských strážníků, byl to například Johann Rotter, který byl za svou službu oceněn řádem Františka Josefa I. nebo Josef von Kronbergr.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Což byl nezbytný žák hraběnky Marie Walburgy na Zámku Kunín, který se později stal významným reformátorem četnictva v tehdejším Rakousko-Uhersku, a měl vazbu na město Nový Jičín.”

Po roce 1926 už fungovala jen státní policie. Ve sbírkách Muzea Novojičínska ji připomíná například tento exponát z 30. let minulého století. Depozitář ale ukrývají i další tematické skvosty.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Unikátem je přilba muzejního strážníka, kterou jsme před časem získali z Národního muzea v Kielcích v Polsku, která se stala jednou z dalších dominant naší unikátní kolekce klobouků a pokrývek hlavy.”

Ve skleněné vitríně vystavená restaurovaná přilba ovšem symbolizuje nejen dávnou historii městských strážníků, ale i jedno výročí z moderních dějin. Současná městská policie byla v Novém Jičíně zřízena v roce 1992, letos tedy dohlíží na pořádek ve městě rovných 30 let.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
28. ledna 2022, 16:20

Na Projekty pro Nový Jičín jde více peněz

Nový Jičín vyhlásil další ročník participativního rozpočtu. Lidé mohou opět podávat své návrhy, jak zlepšit život ve městě. Letos je na jejich projekty vyčleněno více peněz.

Co se má ve městě vylepšit, nově postavit nebo opravit. O tom mohou rozhodovat také zdejší obyvatelé v rámci Projektů pro Nový Jičín, neboli participativního rozpočtu. Zdravé město Nový Jičín letos vyhlašuje jeho pátý ročník.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Může se přihlásit každý, kdo se pohybuje v Novém Jičíně. Není tam podmínkou, aby tady měl trvalý pobyt, takže to mohou být i studenti středních škol nebo lidé, kteří tady pracují. Věkový limit tam je 15 let. Od loňského roku jsme zavedli možnost i předkládání zástupci spolků, které tady mají nějakou působnost.”

V roce 2021 tak například předložil úspěšný projekt discgolfový klub a na území města se nově objevily čtyři koše na discgolf.

Projekty je možné předkládat do 11. února. Veškeré informace a podklady jsou na webu města v sekci „Participativní rozpočet“. Koordinátorka Zdravého města doporučuje před odevzdáním projekty se zástupci městského úřadu konzultovat, musí se totiž týkat pozemků a budov ve vlastnictví města a korespondovat s územním plánem.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Lidé se mohou obrátit na mne, kontakt je přímo v sekci participativní rozpočet. Ohledně využití budov a pozemků na Jitku Pospíšilovou, vedoucí odboru rozvoje a investic.”

Návrhy občanů dále projednají příslušné odbory města, následně je předkladatelé prezentují před komisí Zdravého města. Pokud je realizovatelných projektů více, rozhodují o jejich výběru hlasováním občané. Definitivně pak potvrdí finální výběr rada města.

Největší novinkou pro letošní rok je, že byla částka participativního rozpočtu navýšena na dvojnásobek, tedy z dosavadních 200 tisíc na 400 tisíc korun. Na jeden projekt je tak vyčleněno až 200 tisíc korun, dosud to byla polovina této částky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Důvody byly asi dva. Jeden z nich je ten, že dochází k postupnému nárůstu cen prací, materiálů a všeho, takže se ukázalo, že těch sto tisíc už nestačí na to, aby ten projekt byl hodnotný a často jsme museli dělat to, že jsme ten projekt přijali, ale potom jsme ho museli omezit, osekat tak, aby se vešel do těch sto tisíc. Druhým důvodem bylo i to, abychom více motivovali občany, aby se do toho projektování pustili.”

Finálně schválené projekty se budou podle pravidel výzvy realizovat v letošním nebo příštím roce.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Některé ty projekty vyžadují komunikaci třeba s krajským úřadem. Některé práce související s projektem jsou závislé i sezónně. V předešlých letech byly třeba odloženy projekty z toho důvodu, že se musely projednat se zpracovateli různých studií a koncepcí, aby ty projekty zapadly do toho celkového směru a rozvoje města.”

To se například týkalo knihobudky ve Smetanových sadech. Loňský projekt Novojičínské houpačky, které by měly být umístěné pravděpodobně poblíž Svince, zase například vyžadují souhlas odboru životního prostředí.



---

Tříkrálová sbírka potvrdila ochotu lidí pomáhat

Letošní Tříkrálová sbírka skončila. Její výsledek byl pro novojičínskou Charitu překvapením. Koledníci byli po roční přestávce v domácnostech vřele vítání, a to se projevilo na částce, kterou jim lidé do kasiček darovali.

Prvním příjemným překvapením pro novojičínskou Charitu bylo, že se po roční pauze podařilo na Tříkrálové koledování bez problémů navázat a v ulicích města a v okolních obcích se pohybovalo opět okolo 400 koledníků. Stejně tak překvapivý je i výsledek sbírky - 850 tisíc korun, zhruba o 100 tisíc více než loni.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Je to opravdu velký závazek pro nás, velká důvěra občanů, kteří do Tříkrálové sbírky dávají opravdu i velké částky. Budeme se snažit s co nejlepším svědomím to utrácet tak, aby to opravdu pomáhalo. 65 procent se vrací přímo k nám, zbytek na celorepublikové projekty a projekty diecézní Charity. Takže opravdu velikánský dík všem občanům za vstřícné přijetí, a velikánský dík všem dobrovolníkům.”

Konkrétně v samotném Novém Jičíně bylo vybráno jak koledníky, tak ve statických pokladničkách, které byly například v azylovém domě, Návštěvnickém centru nebo v některých prodejnách, 411 tisíc korun, rekordní částky sečetli na Charitě i ze Starého Jičína, Bernartic nad Odrou nebo Šenova u Nového Jičína. Celkovou částku ještě může navýšit online sbírka, která bude přičtena po 31. lednu.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Jsme rádi za všechny lidi, kterým ty peníze budou pomáhat. Už zkraje roku pomáháme pánovi, který vyhořel. Samozřejmě jsme otevřeni i podnětům občanů, mohou se na nás obrátit s ním, že ví o člověku, který potřebuje pomoc, že se ocitli v tíživé životní situaci.”

Část peněz z dobročinné sbírky tedy naplní fond humanitární pomoci, další díl bude pomáhat sociálně slabým rodinám zaplatit dětem volnočasové kroužky. Peníze také pravidelně směřují do půjčovny kompenzačních pomůcek, především na nákup polohovacích postelí.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Každý rok obnovujeme a dokupujeme pomůcky. Velký zájem je především o postele, máme všechny vypůjčené, dneska jich máme asi kolem šedesáti v oběhu.”

V neposlední řadě pak peníze z Tříkrálové sbírky pomohou Charitě pořídit auto pro běžný provoz.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Máme tady staré dosluhující auto, které už nám neprojde technickou kontrolou, takže musíme ne tuto situaci reagovat. Převedeme i nějaké peníze z loňské sbírky, které se jsme neutratili, a je to takové zásobovací auto pro Charitu.”

Automobil například zajišťuje spojení s charitním domem ve Straníku nebo převoz zboží z potravinových sbírek.

---

Přilba symbolizuje historii i novou éru strážníků

Návštěvnické centrum má speciální vitrínu, ve které každý rok vystavuje ve spolupráci s Muzeem Novojičínska jiný exponát. Letos je to historická přilba městského strážníka. Současná městská policie totiž slaví 30 let existence.

Klobouková expozice Návštěvnického centra obsahuje několik stovek různých pokrývek hlavy, které si návštěvníci mohou i vyzkoušet. V její zadní části se ovšem nachází speciální prosklený box, ve kterém je uzavřen většinou jen jeden exponát, a vždy jednou za rok se mění za nový.

Karolína Kyšková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “V tomto koutku expozice se nachází prachotěsná vitrína, ve které se každý rok mění exponát, který vždy máme zapůjčený z Muzea Novojičínska. Pro tento rok je to přilba strážníka městské policie. Minulý rok to byl například klobouk, který byl používaný v televizním pořadu Šest ran do klobouku. Většinou se jedná o pokrývky hlavy, které jsou nějak historicky významné nebo speciální a výjimečné.”

Letos vybraný exponát - kožená přilba městského strážníka se znakem Nového Jičína - připomíná prvopočátky městské policie.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Používali ji městští strážníci, kteří mají své kořeny už v roce 1848, kdy začala vznikat takzvaná Národní garda, a posléze vznikla obecní policie. Až do roku 1926 se rozdělovaly dvě složky, jedna byla obecní policie a druhá bylo státní četnictvo. Obecní policie měla v Novém Jičíně své sídlo na radnici, státní četnictvo mělo své kanceláře v objektu okresního hejtmanství na dnešní Divadelní ulici.”

Co se týče významných postav v řadách novojičínských strážníků, byl to například Johann Rotter, který byl za svou službu oceněn řádem Františka Josefa I. nebo Josef von Kronbergr.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Což byl nezbytný žák hraběnky Marie Walburgy na Zámku Kunín, který se později stal významným reformátorem četnictva v tehdejším Rakousko-Uhersku, a měl vazbu na město Nový Jičín.”

Po roce 1926 už fungovala jen státní policie. Ve sbírkách Muzea Novojičínska ji připomíná například tento exponát z 30. let minulého století. Depozitář ale ukrývají i další tematické skvosty.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Unikátem je přilba muzejního strážníka, kterou jsme před časem získali z Národního muzea v Kielcích v Polsku, která se stala jednou z dalších dominant naší unikátní kolekce klobouků a pokrývek hlavy.”

Ve skleněné vitríně vystavená restaurovaná přilba ovšem symbolizuje nejen dávnou historii městských strážníků, ale i jedno výročí z moderních dějin. Současná městská policie byla v Novém Jičíně zřízena v roce 1992, letos tedy dohlíží na pořádek ve městě rovných 30 let.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-28-01-2022-16-24