Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Stavební sezona končí a s ní i řada projektů
  • Státní svátek uctili hymnou v původní verzi
  • Děti o prázdninách bavily fokusácké Podzimky

Stavební sezona končí a s ní i řada projektů

Stavební sezóna pomalu končí, a tak se i v Novém Jičíně blíží závěr několika investičních projektů. Největšími z nich jsou bytový dům K Archivu a stavba kruhové křižovatky. Jsou tu ale i drobnější stavby, které už jsou hotovy, například autobusové zastávky na Bochetě.

Většina stavebních akcí letošního roku byla ve městě zahájena v červnu a v těchto dnech jsou postupně kolaudovány. Díky jedné z nich, která už byla dokončena, se teď mohou o něco bezpečněji cítit cestující autobusy využívající zastávku na ulici Císařská na Bochetě.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Předmětem tedy bylo vybudování dvou autobusových zastávek, včetně přechodu pro chodce, osvětlení, vybudování opěrných zídek, řešení dešťové kanalizace a výsadby nových stromů. Celkové náklady činily 7,1 milionu korun včetně daně, z čehož se 2,9 milionu korun se podařilo získat z dotace prostřednictvím místní akční skupiny z ministerstva pro místní rozvoj.”

Ve stejném designu byla také dokončena autobusová zastávka U partyzána v Žilině, i tady městu pomohla dotace z ministerstva pro místní rozvoj. Z celkové částky 2,5 milionu korun činila 1,3 milionu.

Před několika dny pak skončily stavební práce u výjezdu z města směrem na Bludovice.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Od poloviny srpna do poloviny října probíhala další stavební akce, rekonstrukce chodníku a opěrné zdi podél silnice I/57 na ulici Revoluční. Předmětem tedy byla výměna zábradlí, rekonstrukce chodníku a další stavební úpravy. Celkové náklady dosáhly 4,1 milionu korun. Cílem této akce nebyla pouze ta stavební část, ale i estetická záležitost, protože se jedná o jeden z hlavních vjezdů do města.”

Město tak svým dílem navázalo na podobné stavební úpravy, které tu Moravskoslezský kraj provedl na své části úseku v roce 2020.

V letošní stavební sezoně jsou ještě před dokončením revitalizace dvou bytových domů v majetku města v Loučce na ulici Jičínská, pokračuje oprava silnice mezi místními částmi Kojetín a Straník, až v září začalo budování nových parkovacích míst na ulici Dlouhá.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “V těchto dnech probíhá dokončení vybudování kruhové křižovatky na ulici generála Hlaďo. Pokud vše půjde po té administrativní rovině dobře, tak začátkem listopadu by tu mělo dojít k obnovení provozu. A v polovině listopadu by měl být dokončen a předán rekonstruovaný bytový dům K Archivu.”

Hotovo je prodloužení cyklostezky Koleje směrem k bývalému vlakovému nádraží. Tato stavba ale ještě čeká na kolaudaci.

---

Státní svátek uctili hymnou v původní verzi

Vznik samostatného československého státu uctili představitelé města malým pietním aktem před bustou Tomáše Garrigua Masaryka. Jeden z nejvýznamnějších státních svátků byl příležitostí pro to, aby náměstím znovu zazněla i česko-slovenská hymna.

Česká hymna, doplněná o slovenskou část, zazněla na Masarykově náměstí a připomněla tak den státního svátku - 28. říjen - vznik samostatného československého státu. Tuto událost si každým rokem připomene Nový Jičín malým pietním aktem. Představitelé města i letos položili květiny k bustě prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, která je umístěna na budově radnice.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zazněla i ta část původní slovenské hymny, za což jsem nesmírně rád, protože to je ta příležitost, kdy za slovenská hymna zazní v České republice. Z mého pohledu, je to můj osobní názor, je dobře, že jsme byli celistvý stát, to, že jsem se rozdělili, mě osobně mrzí. Rok 1918 spojuje naše národy a ty spojuje doposud a dál bude spojovat.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Já si myslím, že je důležité si svátky připomínat. Pro mně obzvláště je to hodně osobní, protože jsem byl narozen v Československu a vždycky jsem trošičku litoval, že se země oddělily od sebe. Takže tento svátek považuji za obzvlášť významný. A možná by stálo za zvážení třeba uspořádat do budoucna nějaké větší oslavy tohoto svátku, aby se jich mohla zúčastnit širší veřejnost.”

Naposledy vzdal Nový Jičín poctu tradicím první republiky velkou akcí na Masarykově náměstí v roce 2018, tedy u příležitosti 100. výročí založení Československa. Událost byla tehdy spojena i s historickými ukázkami, včetně symbolického příjezdu prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.---

Děti o prázdninách bavily fokusácké Podzimky

Kdo z dětí nechtěl být během podzimních prázdnin doma sám, mohl i v této době vyrazit na tábor. Středisko volného času připravilo třídenní Podzimky, který měly základnu v budově Fokusu.

Co se týče táborů, sloužila budova Fokusu dosud jen pro ty příměstské. Teď na období podzimních prázdnin od 26. do 29. října se stala základnou pro Podzimky a děti tu strávily tři noci. Ustlaly si na tatami v tělocvičně bojových sportů nebo na žíněnkách v tanečním sále.

Dana Dokládalová, Středisko volného času Fokus, Nový Jičín: “Je to taková malá novinka, zkoušíme, co Fokus vydrží. A je to možné, protože jsme zvyklí na akce jako jsou třeba Kouzelné noci, ale to trvá jen jednu noc, tak jsme si řekli, že zkusíme celé prázdniny využít prostory Fokusu, a ty nabízejí nádherné možnosti. Děti si vyzkouší všechny možné kroužky, které tady probíhají, třeba trampolíny, rope skipping, nerfky, výtvarku, keramiku, snažíme se využít všechno, co Fokus nabízí včetně toho, že je to takové malé dobrodružství nocovat ve spacáku.”

Ve velkém sále Fokusu se druhý den část dětí věnovala švihadlům, někteří hráli novinky deskových her.

účastníci tábora:

“Líbí se mi tu, že hrajeme různé hry, někdy poskládáme týmy a soupeříme mezi sebou a to je sranda.”

”Je to tady fakt fajn, včera jsem byla na náměstí a hráli jsme hry, že jsme běhali po obchodech a sbírali jsme razítka., Dneska bychom měli jet na Štramberk a i na to se těším.”

Třetí skupina dětí se zase chystala v prostorách výtvarných dílen tvořit zahradní lampičky

účastníci tábora:

“Dělali jsme si duchy a přívěšek na tričko.”

“Dělali jsme z keramiky mističku.”

Dana Dokládalová, Středisko volného času Fokus, Nový Jičín: “Včera bylo opravdu krásné počasí, takže jsme vyrazili na náměstí, protože tady nejsou jenom děti z Nového Jičína, ale máme tady Ostraváky nebo účastníci z Hradce nad Moravicí tady máme. Byli jsme v expozicích Návštěvnického centra, dali jsem si zmrzlinu, ledovou tříšť, prostě tábor.”

Tábor byl určen menším dětem do 12 let a pořadatelé byli připraveni i na to, že se někomu třeba spát ve Fokusu chtít nebude a převede si pobytový tábor na příměstský.

Dana Dokládalová, Středisko volného času Fokus, Nový Jičín: “Kdyby se jim nechtělo nocovat nebo by měli strach, tak by mohli přespat doma a vrátili by se ráno na program. Ale nikdo strach neměl, všichni tu přenocovali, všichni nadšení, takže super. A zájem byl, máme přes 30 dětí.”

Náplní třídenního pobytu ve Fokusu byla také účast dětí na sportovní akci na letním stadionu - závěrečném závodu Novojičínské běžecké ligy, kterou Fokus pořádal spolu s atletickým oddílem.

---Mohlo by Vás také zajímat