Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • I. etapa cyklostezky Malé Hoštice – Opava dokončena
  • Workshop pro veřejnost v Bredě
  • Architekt D. Witassek jako fotograf v KUPE

I. etapa cyklostezky Malé Hoštice – Opava dokončena

Dokončena byla první část cyklostezky, která spojí Malé Hoštice s Opavou. Lidé se na kolech se tak vyhnou hustému provozu, který na silnici I/56 panuje. Na svou realizaci čekal tento projekt 10 let. Uskutečnit se jej podařilo díky dotaci ze Státního fondu dopravní infrastuktury.

Městskou část Malé Hoštice dělí od Opavy zhruba dva kilometry. Ještě donedávna ujet tuto vzdálenost na kole, nebo ji ujít pěšky bylo o život. Hlavní dopravní tah z Opavy na Hlučín je téměř po celý den zatížený provozem. A tak se není čemu divit, že s narůstajícím počtem automobilů na silnicích se o výstavbě cyklostezky začalo uvažovat. To bylo už v roce 2012.

Miroslava Konečná (OMČO), starostka, Malé Hoštice: „Doprava se zvyšuje, zhušťuje. A proto jsme usilovali o to, aby se vystavěla aspoň první část cyklostezky ke kruhovému objezdu na začátku Opavy. Protože jsme věděli, že za kruhovým objezdem jsou pozemky vlastníků. A majetkoprávní vztahy tam byly velmi složité.“

Složité dohadování s vlastníky pozemků nakonec vyřešilo jednoduché rozhodnutí vybudovat cyklostezku nad příkopou. Ta se zatrubnila a uložila pod zem. A tak vznikl prostor pro cyklostezku. Většinu peněz z rozpočtu, který činil 3,7 milionů korun, se podařilo získat ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Před rokem stavba začala a nyní je hotovo.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Je to velice frekventovaná cesta. Jezdily zde rodiny s dětmi i děti. A bylo to pro ně příliš nebezpečné. Takže po nové cyklostezce se mohou pohodlně a bezpečně lidé dostat z Malých Hoštic do Opavy.“

Cyklostezku využívají lidé nejen k cestě do Opavy, ale také do nákupní zóny na okraji města. Trasa prozatím vede jen ke kruhovému objezdu. Brzy ale bude pokračovat dál, směrem k nákupnímu centru. K dokončení chybí jen pár desítek metrů.

Miroslava Konečná (OMČO), starostka, Malé Hoštice: „Jsem moc ráda, že vedení města rozhodlo, že dokončí i druhou část cyklostezky a do konce října bude sjízdná.“

Během posledních let byly vstavěny také další komunikace pro milovníky kola. Na cyklostezku z Opavy do Otic navázala v létě nová část směrem do Branky a Hradce nad Moravicí. Chystá se také výstavba cyklostezky z Opavy do Raduně a pak také z Opavy do Oldřišova.---

Workshop pro veřejnost v Bredě

Architekti, podnikatelé a teď také občané přemýšlejí, jak využít prostory bývalého obchodního domu Breda v Opavě. Na workshopech, přímo v bývalém obchodním domě, mohou svůj nápad prezentovat. Město, které zchátralou památku v centru před časem koupilo, chce veřejnost aktivně zapojit do diskuse o využití této stavby.

Do objektu obchodního domu Breda, který stojí v Opavě téměř sto let, se už podívali podnikatelé nebo architekti. Teď sem na worskhop přišli Opavané, kterým nejsou osudy této kulturní památky lhostejné. A rádi by se zapojili do přemýšlení o tom, jak by mohly být tyto prostory využité.

obyvatelka Opavy: „Breda je náš opavský poklad, takže mne zajímá, co s ní bude.“

Budovu, kterou na jaře odkoupilo město od insolvenčního správce za necelých 40 mil. Kč, si během dvou dnů prohlédla padesátka Opavanů. Pak debatovali o tom, jak tento velkolepý prostor navržený architektem Leopoldem Bauerem a inspirovaný Amerikou, využít.

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Já si myslím, že řada těch nápadů je velmi použitelných. A tím, že Breda má 10 000 m, takže určitě některé nápady se budou dát propojit s celkovou koncepcí.“

Své návrhy pak mohli lidé sepsat na projektový list. A byly opravdu zajímavé: koncertní sál, kanceláře magistrátu, muzeum o historii Opavy nebo filmové ateliéry.

účastník workshopu: „My bychom tady chtěli veřejné tržiště.“

účastník workshopu: Líbilo by se mi tady kreativní centrum pro lidi, kteří mají zájem o kreativní tvorbu a nemají se kde realizovat.“

Workshopy připravil Spolek na záchranu obchodního domu Breda, který s městem spolupracuje na obnově budovy. Jeho cílem je oživit tuto ikonu Opavy. 

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Já jsem nadšená z toho, že se lidé zapojují, že jim o Bredu jde. A záleží jim na tom, co tady bude. Myslím, že je to opravdu projekt veřejnosti.“

Vloni spolek uspořádal veřejnou sbírku na nejnutnější opravy chátrajícího obchodního domu. Práce už začaly na střeše budovy. Renovují se skleněné vitráže a také dřevěné obložení ze vstupní haly. V příštím roce pak začne rekonstrukce fasády a oken.---

Architekt D. Witassek jako fotograf v KUPE

Kulturně-umělecký prostor KUPE nabízí výstavu Davida Witasska. Opavský rodák a architekt na ní prezentuje své amatérské černobílé fotografie, na kterých zachycuje architekturu. S citem pro detail, kompozici i světlo.

Opavský rodák David Witassek se za fotografa nepokládá. Profesí je architektem. O své výstavě říká, že může působit nesourodě a nazývá ji pokusem. Návštěvníkovi ovšem předkládá koncept 46 snímků s vyváženou kompozicí a smyslem pro detail.

David Witassek, architekt, amatérský fotograf: „Já jsem celou tu výstavu pojal jako pokus. Jako pokus vyjít se svou tvorbou ven. Ukázat, co mne zajímá a co vnímám jako témata."

David Witassek fotí pro radost. Objektem jeho zájmu jsou, v souvislosti s jeho profesí, především stavby: průčelí domů, detaily nároží nebo zajímavě prosvětlená schodiště. Ani v pohledu na svět přes objektiv fotoaparátu profesi architekta nezapře.

Jiří Siostrzonek, Institut tvůrčí fotografie, Slezská univerzita v Opavě: „Fotografuje realitu, především architektonické detaily, které jej zajímají. Ale nedává do nich vůbec nic, co by je přebíjelo. Dělá čistou dokumentaci.“

Důležitou roli má kompozice. Soustředí se na detail. Svůj význam má také hra světel a stínů, která dodává fotografiím na dynamice. U všech vystavených snímků dává autor přednost černobílé fotografii.

David Witassek, architekt, amatérský fotograf: „Já si myslím, že černobílý snímek uklidňuje a dokáže způsobit soustředění na obrázek. Protože v barevné fotografii je těch vjemů daleko více. Jsou tam barvy. A ty barvy mohou rozptylovat.“

Na výstavě najdeme snímky z Londýna, Prahy nebo Splitu. Oku pozorného návštěvníka neuniknou ani fotografie z Opavy. Třeba detail, který lze najít přímo u vstupu do galerie KUPE.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry